Jump to content


Preporuka za zvučnu karticu


Kivu87

Recommended Posts

Gospodo,

Potreban mi je savet i preporuka za zvučnu karticu. Imam htpc računar ( Intel G4560, 8gb Ram, ne znam koja grafika, kućište Cooler Master 110, ) koji je preko hdmi kabla povezan na LED smart tv. HTPC je prvenstveno napravljen kao zamisao nekog kućnog bioskopa i to sve funkcioniše i lepo izgleda.

E sad, želim da htpc povežem sa stereo risiverom starije generacije Sony-em GX 79 ES preko aux ili video ulaza i da htpc koristim kao kvalitetan izvor zvuka pored cd player-a , a imajući u vidu da je sve osmišljeno kao kućni bioskop, želim da prilikom gledanja filmova imam bolji zvuk.

Obzirom da matična ploča ima integrisanu zvučnu karticu, trenutno to zvuči prilično bzv po meni

Dakle treba mi preporuka za  usb zvučnu karticu, počeo bih možda sa nekim jeftinijim rešenjem pa bih sve kasnije unapređivao, kao uostalom i risiver, cd player, zvučnike i ceo sistem.

Laik sam, zahvalan sam na svakom dobronamernom savetu!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tako je :D, malo je kućište pa je to razlog potrebe za usb konekcijom.

Pa ne znam budžet, glupo mi je da spucam 150 eura na DAC , a resiver sam košta 100 eura.
Mada ukoliko baš doprinosi kvalitetu zvuka i približava isti kvalitetu koji daje cd player, dao bih kintu jer planiram da unapređujem komponente.

Recimo da bih trenutno dao između 50 i 100 eur-a, ako može da se nađe nešto kvalitetno u tom rangu, ako ne podigao bih budžet.

Obzirom da DAC nikada nisam koristio, zaista ne znam uticaj i značaj na kvalitet celokupne zvučne slike.

Takođe nisam siguran da matična ploča ima optički izlaz, moram da pogledam kad dodjem kući.

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Ja imam CM 120 i 100, nisam siguran da su kucista toliko mala da ne bi stala neka manja zvucna. Velika graficka ne, manja zvucna verovatno da.

Ali, ako zelis USB, onda neka bude USB.

Moze skuplje da ispadne ako budes malo-malo unapredjivao i gresio.

Bolje je da odlucis sta ti tacno treba i to trazis.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Kivu87 said:

Pa ne znam budžet, glupo mi je da spucam 150 eura na DAC , a resiver sam košta 100 eura.
Mada ukoliko baš doprinosi kvalitetu zvuka i približava isti kvalitetu koji daje cd player, dao bih kintu jer planiram da unapređujem komponente.

Od jeftinijih je dobar FX Audio DAC-X6. Malo je bolji od zvučne kartice ASUS Xonar DX. Od ozbiljnijih DAC ova, kolege sa foruma mogu da preporuče. Ja sam slušao svega 3 - 4 komada. Mada za sebe sam gledao SMSL M6.

Link to comment
Share on other sites

Ok,

 

Odlučio sam onda da to bude usb DAC, jer sam 99% siguran da nemam optički izlaz na matičnoj ploči, dakle povežem preko usb-a , sa druge strane povežem risiver i izaberem DAC umesto integruše.


Ovaj FX Audio X6 je koliko vidim na netu Kinez i jako povoljno može da se nabavi preko neta (50-60 $ ), kod nas preprodavci prodaju za 70-75 EUR-a.
 

Slobodno preporučite šta smatrate dobrim rešenjem, jer ja nikad nisam koristio ništa sem integrisane zvučne...

Link to comment
Share on other sites

Sem predloženih M-Audio kartica, ja bi predložio i malu usb karticu od nemačkog Native Instruments: Traktor Audio 2.

Nju koriste DJ-evi širom sveta na koncertima. Ipak je ovo kartica napravljena za profesionalce koja traje i služi.

Imaš u ovoj maloj kartici dve kartice {čipa) odjednom. Tako da možeš da nakačiš dva pojačala / slušalica na nju. Možeš da preslušavaš jednu plejlistu dok na na krugom izlazu ide druga pesma.

U sebi ima mali preamp tako da gura sve što je nedovoljno jako /glasno - može direktno na snagaš da se kači.

Gura svake slušalice.

Isti čipovi i periferija se ugrađuje u njihove mnogo skuplje modele interfejs-mikseta. Ovo je garancija da je dobra za žive nastupe.

Mislim da ima najbolju dinamiku u klasi do 200 eura. Ovo je od presudnog značaja za profesionalce.

Jedina mana je što činč kabl mora da ulazi u nju sa jednom velikom stereo bananom od 6,3mm. Predlažem Neutrik stereo bananu.

https://www.native-instruments.com/en/products/traktor/dj-audio-interfaces/traktor-audio-2/

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na preporuci, video sam da ova kartica ima na ponudi u player-u, imam poznanika koji je radio tamo pa bih je poslusao.

Praticu i male oglase na forumu i kp dok ne nadjem nesto odgovarajuce, kako bih kupio nesto u narednom periodu...

Ako iskoci nesto dobro, preporucite ....

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Da, ko da će primetiti razliku na budžet sistemu. Tih snimaka u hi res ima malo te ne vidim šta bi mu značilo dsd, sem ako sluša jazz, klasiku, ili neke stare legendarne grupe.

Ja lično uopšte nisam oduševljen pojavom hi res. Imam nešto i njih ali mi to uopšte nije prioritet u kvalitetu snimka.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, pera451 said:

X6 bi trebalo da bude pristojan, ja imam X3 koji koristim za slusalice na poslu.

Ima za te pare i Project-ovih DAC-ova i slicnih uredjaja, neke nude i clanovi foruma.

 

 

 

Pošto sam jedan od onih koji stalno cede suvu drenovinu, pitanje glasi. Da li si probao X3 samo kao DAC, preko pojačala i zvučnika? Da li može da prođe?

Link to comment
Share on other sites

 

On ‎28‎.‎02‎.‎2018 at 14:01, Kivu87 said:

Gospodo,

Potreban mi je savet i preporuka za zvučnu karticu. Imam htpc računar ( Intel G4560, 8gb Ram, ne znam koja grafika, kućište Cooler Master 110, ) koji je preko hdmi kabla povezan na LED smart tv. HTPC je prvenstveno napravljen kao zamisao nekog kućnog bioskopa i to sve funkcioniše i lepo izgleda.

E sad, želim da htpc povežem sa stereo risiverom starije generacije Sony-em GX 79 ES preko aux ili video ulaza i da htpc koristim kao kvalitetan izvor zvuka pored cd player-a , a imajući u vidu da je sve osmišljeno kao kućni bioskop, želim da prilikom gledanja filmova imam bolji zvuk.

Obzirom da matična ploča ima integrisanu zvučnu karticu, trenutno to zvuči prilično bzv po meni

Dakle treba mi preporuka za  usb zvučnu karticu, počeo bih možda sa nekim jeftinijim rešenjem pa bih sve kasnije unapređivao, kao uostalom i risiver, cd player, zvučnike i ceo sistem.

Laik sam, zahvalan sam na svakom dobronamernom savetu!

1. Zvuk kojim trenutno nisi zadovoljan slušaš preko televizora (HDMI veza), ili si već odveo audio signal na risiver i druge zvučnike?

2. Druga stvar je šta ti je izvor za film, original, ili torent? Odnosno, proveri koji je kvalitet audio zapisa koji prati video zapis? Ako je to kompresovani audio zapis mp3 kvaliteta, ne treba ti ništa bolje od integrisane zvučne karte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...