Jump to content


Ortofon VMS 20XE MK II


Stefan1389

Recommended Posts

Pozdrav ljudi ,

Nov sam na ovom forumu ,procesljao sam forum i vidim da stvarno znate o cemu pricate pa se nadam da ovde dobijem odgovor. Naime imam gramofon Technics SL5200 sa zvucnicom Ortofon VMS 20XE MK II  i razmisljam o zameni igle ,doduse pri slusanju ploca ne primecujem neke promene u zvuku i dalje kakave sam citao da daje istrosena igla. E sad mene zanima neka preporuka koja je po vasem misljenju odgovarajuca igla za ovu zvucnicu i jel mi se mozda vise isplati da uzmeme novu glavu Audio Technica AT95 ? 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Stefan1389 said:

Hvala na brzim odgovorima. Znao sam da zvucnica nije neka losa ali nisam znao da je samo igla ovako skupa ,mislim meni je trenutno  finansijski teze da dam preko 100 eura za iglu kako vidim da kostaju na ovim sajtovima. Jel postoji neka jeftinija alternativa ili da menjam celu glavu ? 

Kod LPGEAR je 65$

Link to comment
Share on other sites

Strikno gledajuci katalog VMS serije, 20 je mozda i bolja od 2M Blue,  sem toga imao sam 2M Blue i slusao sam kod kolege sa foruma OM Super 40,  ne bih pravio direktna poredjenja samo bih rekao da su to generacijski udaljene glave i da bi se nekome mozda vise svidela 2M Blue a nekome ( mozda meni ) starija VMS serija.

Licno nisam slusao doticnu seriju, koliko sam pohvatao komentare ovde i preko, svakako cenjena glava.

Link to comment
Share on other sites

Znaci da ja ipak sacuvam svoju VMS zvucnicu i da ustedim lepo za njenu iglu ,posto koliko sam razumeo vise ne proizvode konkretno ovaj model ? Interesuje me samo jel ona ok iz moj Technics SL5200,posto sam nesto.i citao po netu o ,,slaganju,, zvucnica sa rucicama ... Mozda je malo laicki ali Vi ste ipak iskusni ljudi u ovoj sferibi drugacije je da me posavetujete nego da samo puko citam po internetu. 

Link to comment
Share on other sites

Ako si zadovoljan sa zvukom sacuvaj.  Na tu rucku koju imas mozes da stavis verovatno svaku MM glavu, kako ce se slagati... pa radice, tu je vise pitanje uklapanja zvuka koji ces dobiti sa ostatkom sistema i tvojim zeljama kakav bi zvuk hteo da imas.   Ortofon, Audio Technica su verovatno najcesce koriscene glave na Technicsu, razlikuju se kakav zvuk daju, neko voli jedno neko drugo.

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

VMS 30 MkII, 20E MkII, 10E MkII, 5E MkII & 3E MkII data

Link vodi do specifikacija svih mogućih i kompatibilnih igala iz te serije. Može se zapaziti da je kompliansa VMS 20E MkII  - 25 µm/mN

Technics SL-5200

Iz toga se može dalje utvrditi koliko je kompatibilna sa ručkom. Sa tehniksovim ručkama 25 µm/mN može da povuče malo ka granici idealnog. Nalazim da je efektivna težina ručice bez glave 12g. Iz toga dobijamo

12g ručka + 5g glava + 1g štafovi = 18g ukupne težine

18g sa 25 µm/mN  ....... daje ....... Resonance Freq[Hz] - 7.503 ....... što nije savršeno ni blizu. Nažalost idealno bi bilo sa 14 µm/mN, a VMS 10 MkII ima 15 µm/mN

Link to comment
Share on other sites

Ljudi stvarno vam hvala ,doduse za neke izraze sam laik pa sam morao malo da guglam i istrazim. Ja sam pocetnik daleko sam od audiofila kao sto ste Vi, da cujem razne promene u zvuku. U sustini nemam problema kad pustim plocu svira mi lepo bez nekih mutnih tonova preskakanja itd. U info za glavu sam video da je preporucljivo od 0.8-1.2 gr pa sam teg stavio na 1.2gr i antiskating podesio sa test plocom sto je isto doslo na 1.2 . E sad i ako nisam u ovoj bransi po prirodi sam perfekcionista volim da mi sve radi u najboljem redu i sad mene to kopka dal je sve kako treba ,dal je igla jos uvek dobra itd...

Link to comment
Share on other sites

Da proveriš stanje igle jedino sa biološkim mikroskopom i specidičnim setupom svetala sa boka. Nešto kao ovo.

Microskop01.jpg.c6196c682641524e50862a369e505432.jpg

Ono što možeš sigurno je da temeljno očistiš vrh igle viledinim magičnim sundjerom. Ima o tome negde u temi odrzavanja igle u vinil podforumu. I kao osnov i najvažnije za kvalitetnu rerpodukciju i očuvanost igle i ploča podešavanje zvučnice po protraktoru, odnosno namenskim lenjirom za tvoj gramofon. Važne stavke su efektivna daljina 215+15=230mm za tvoj technics. 

Link to comment
Share on other sites

Jedan od nacina za utvrdjivanje, diskutabilan u tvom slucaju, jeste kad imas novu iglu i staru, pustis novu plocu i proveris redom obe igle, ako sa starom ploca pucketa onda je vrh istrosen.  E sad diskutabilno je da li vazi u "normalnoj" situaciji zato sto sam tu pojavu primetio kod Ortofon DJ glava koje imaju deblje vrhove od onog sto ide za Hi Fi ( elipse su sire mislim a konusi pogotovo )

Za Rezonantnu Frekvenciju procitaj tekst koji imam a ispod su dva korisna linka :

Any cartridge/tonearm combination will exhibit resonance at a specific frequency (or frequencies). This resonance is due to the interaction of the cartridge (acting as a spring), and the weight of the arm (acting as a mass). The "springiness" of the phono cartridge is described as compliance, the weight of the arm is specified in mass. As an example, a heavy weight on a light spring would obviously over-flex the spring, conversely, a light weight on a strong spring would not allow sufficient flexion.

At resonance, the arm/cartridge combination produces a dramatic rise in output. An increase of 3 to 6dB or more is common. This tremendous boost can cause severe problems if it occurs in the region of recorded music (above 2OHz), or in the area where record warps and rumble are problematic (below 5Hz). A cartridge/arm whose resonance occurs in the region above 2OHz can be influenced by music on the record. At this frequency a significant jump in output (resulting in a "bloated" or "tubby" sound) will be experienced. In extreme cases, the stylus may actually jump out of the groove. Similarly, a cartridge/arm combination that exhibits a resonance below the desired range will exaggerate the effects of record warps, or rumble produced by the turntable.

The goal in matching a specific cartridge and arm is to achieve a resonance in the 10 to 14Hz range. Some feel that limiting this range even further, to 9 to 11hZ, is best.

I've seen the following formula for calculating the resonant frequency of an arm/cartridge:

Resonant Frequency = 1000/[6.28*square root (M*C)]. Where M is the mass of the arm and cartridge and C is the compliance of the cartridge. As an example, if we had an arm/cartridge with a combined mass of 14g, and a cartridge with a compliance of 20, the resonant frequency would be 9.535.

This simple equation doesn't take into account all factors, including tonearm damping and, internal cartridge damping, but it will give you general idea of compatibility.

http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html

https://www.vinylengine.com/cartridge_database_tools.php#VoltageGainCalculator

 

Link to comment
Share on other sites

Ljudi Imam pitanje ...kupio sam Audio Technicu AT95E ,ortofon sam stavio sa strane pa kad budem u boljooj finansijskoj situaciji kupicu i njemu iglu ovo mi je za sada delovalo u budzetu. Sad mene zanima ,ja sam namontirao At95 na headshell Technics koji imam (Toma ..Majstor,, sa kupoinda ) od koga sam kupio zvucnicu reko mi je da je postavim odprilike na sredini headshela i da ce to da bude priblizno ok. Mada ja citam forum i sad sam konfuzan. Imam Baerwald protractor ,jel sledeci korak da samo podesim zvucnicu u headshelu po protraktoru ili trebam jos nesto?( naravno na kraju teg i antiskating to znam). Ali citam o gauge i overhang-u pa me sve to buni, Father mi je napomenuo o efektivnoj daljini ,kako to da izmerim  itd..

Link to comment
Share on other sites

Potrži za tvoj gramofon specifikacije o montažnoj udeljenosti ručke od centra tanjira. Takođe i preporuku za overhanging i kada sabereš te dve daljine dobićeš efektivnu daljinu koju tražiš na protraktoru.

A mogu  i ja da ti napravim protraktor samo za tvoj gramofon. Ako te zanima možemo na PP oko detalja.

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2018 at 3:01 PM, Stefan1389 said:

Imam Baerwald protractor ,jel sledeci korak da samo podesim zvucnicu u headshelu po protraktoru

Jeste ode glava malo vise prema prednjoj strani shella i treba je malo zaokrenuti, ili mozes da nadjes Technics alignment Gauge od plastike koji kosta 20Eu,  osnovna caka u ovom slucaju vrh bude udaljen 52mm od mesta na kojem se spajaju bajonet i shell, nema zaokretanja glave.   Vidi sliku 5-2 u Technics 1210mk2 User Manualu, da ti bude jasno o cemu pricamo.

Alternativa ti je i Father za traktor, ja imam njegov,  a mozda ima na VE Stevenson protraktor ( nisam siguran morao bih da vidim ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...