Jump to content


Prebacivanje sa VHS u digitalni format


Ajduk

Recommended Posts

^^ Aha, ne pričamo više o snimanju na DVD i DVD rekorderu, već o plejeru.

Ok, onda, može i tako.

S time da znaš, iako je VHS plejer HiFi, to ti je potpuno nebitno ako i snimak na tvojoj VHS kaseti nije HiFi. Zvuk na HiFi VHS i zvuk na "običnom" VHS-u se ne snimaju na isti način niti na ista mesta na traci. Ako traka VHS traka nije snimljena HiFi, zvuk se reprodukuje kao običan VHS, tako reći, njanjavo.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, NShappy said:

^^ Aha, ne pričamo više o snimanju na DVD i DVD rekorderu, već o plejeru.

Ok, onda, može i tako.

S time da znaš, iako je VHS plejer HiFi, to ti je potpuno nebitno ako i snimak na tvojoj VHS kaseti nije HiFi. Zvuk na HiFi VHS i zvuk na "običnom" VHS-u se ne snimaju na isti način niti na ista mesta na traci. Ako traka VHS traka nije snimljena HiFi, zvuk se reprodukuje kao običan VHS, tako reći, njanjavo.

Znači treba mi i za ripovanje starih kaseta, malo za snimanje muzike i tako :)
To znam da audio snimak mora biti Hi Fi da bi se i tako reprodukovao, na običnom VHS playeru ne verujem da bi bio nešto posebno.

3 minuta ranije, NShappy said:

...malo se preplićemo u postovima. Nebitno, valjda se razumemo. :P

Opušteno, ništa strašno :D
 

Link to comment
Share on other sites

HM rules, da dodam još nešto. Meni je sumnjivo da ovaj uređaj nešto sa VHS-a pušta na HDMI. To bi značilo da uređaj mora imati kompletnu A/D konverziju.

Našao sam manual. Pregledaj, ali dojmim se da su HDMI, optical audio out i coaxial audio out su rezervisani samo za DVD. Za VHS stranu uređaja su mrtvi. Ded proveri to.

.

.

.

Inače, neki DVD rekorder smo ti preporučili jerbo oni vrlo dobro rade A/D konverziju video signala, bez mnogo njakanja.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, HMrules said:

Znači treba mi i za ripovanje starih kaseta, malo za snimanje muzike i tako :)

Dakle definitivno si presekao da ćeš da ripuješ stare VHS snimke na PC TV karti preko S-VHS ulaz-a.

U tom slučaju ti ovo radi posao. Pitanje je da li može da kopira bilo šta sa DVD-a na VHS, zbog autorskih prava npr. Možda i grešim. Nisam nikada imao ove kombo opcije.

DVD snimač kao komponenta je svakakao najlakši način digitalizovanja i zbog TV standarda i gomile gluposti koje prate Video editing. Da ne spominjem izbor kvaliteta zapisa koji ti može na jedan DVD nalepiti od 1h-3h snimka. Onako ugrubo rečeno.

Link to comment
Share on other sites

Za kvalitetnu digitalizaciju VHS-a je neophodan TBC (Time Base Corrector).

https://en.wikipedia.org/wiki/Time_base_correction

Ako ga nemaš, VHS snimak pri digitalizaciji može da "skače" gore dole, da se talasa po vertikali, "zaglupljuje" (zamrzava), itd, itd.

DVD rekorderi najčešće imaju ugrađenu neku bazičnu Time Base korekciju, baš zbog korisnika koji žele da prebacuju VHS trake na DVD.

Na žalost, kvalitet hardverske AD konverzije DVD rekordera je uglavnom primetno lošiji u odnosu na ono što se može dobiti softverski na kompjuteru.

 

Kada sam digitalizovao svoje VHS trake, S-video izlaz Panasonic NV-HS830 S-VHS rekordera sam (preko SCART-a) "ubo" u Panasonic DMR-EH60 DVD rekorder, čiji sam S-video izlaz povezao na Canopus ADVC-100 firewire eksterni DV konverter.

Znači DVD rekorder je imao isključivo ulogu TBC-a.

Za teoretski maksimum po pitanju kvaliteta konverzije je potrebna još bolja oprema, ja sam koristio ono što imam kod kuće.

Na PC-u sam koristio MainConcept MPG Encoder u real time modu.

NE koristiti H264 i srodne kodeke, pošto nisu dobro optimizovani za analogni šum koji postoji na VHS trakama.

Slika koju u tom slučaju daju je puna kockastih artefakata.

Sa istim bitrate-om (i istom veličinom rezultujućeg fajla), klasični MPEG-2 daje daleko bolji kvalitet videa.

Snimke koji su mi jako bitni sam sačuvao u DV formatu koji ima manju kompresiju, ali koji zbog toga zauzima oko 13GB po satu videa.

 

Dobar izvor informacija:

http://www.digitalfaq.com/guides/video.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...