Jump to content


Kondicioner i losa struja


Jimmy_92

Recommended Posts

Moguće je nekoliko različitih problema sa strujom koja mogu biti do distibucije a ne do naše kućne instalacije.

Jedan su nagle i kratkotrajne, male ili veće promene napona.

Drugi su manje ili veće promene napona, ali sporije, u dužem periodu.

Treće, promene napona mogu biti značajno različite po fazama.

Četvrto su viši harmonici u samom naponu. Manifestuju se kao pojava "još nekih frekvencija" u naponu, osim osnovne od 50Hz, a to se dalje vidi kao nepravilna sinusoida napona, sa dropovima, skokovima, pikovima, što trenutnim (praktično nemerljivo osim veoma specijalnim instrumentima), što trajnim (lakše za detekciju, ali opet ne može kineskim multimetrom)...

Dalje, moguća je pojava previše velikog napona u nultom provodniku.

I naravno, moguće su kombinacije više ovih problema.

Da spomenemo još nešto, merenje napona na utičnici ne mora uvek biti korisno. U slučaju velike impedanse od naše utičnice do TS, napon na utičnici se može značajno menjati u zavisnosti od opterećenja na utičnici. Ne neopterećenoj utičnici može biti 220V, ali kada na istu uključimo npr. fen za kosu, napon da padne na 200V sve vreme dok fen radi.

Svi ovi problemi mogu smetati HiFi uređajima.

Teoretski je moguća i promena frekvencije od 50Hz, ali otkada radimo u ENTOSE sinhro zoni, ovo je gotovo nemoguće. Ili se bar zanemarivo retko događa.

...

Neki od ovih problema, ako su baš izraženi, mogu se rešiti nekim od pomoćnih uređaja. Neki od navedenih problema se veoma teško rešavaju pomoćnim uređajima. A rešavanje svih ovih problema jednim rešenjem jeste moguće, ali to obično košta koliko i recimo, dobar stan negde u unutrašnjosti.

Bla.bla.bla...

BTW, koliko god ne voleli "draga" nam javna preduzeća, ovi problemi sa distributivnom el. energijom su u Srbiji, u 90% slučajeva, posledica neumerene divlje gradnje, "vikend" naselja sa populacijom 20x većom od projektovane, kućnih priključaka koji se nenamenski koriste za kojekakvu "industriju" i slično. E tak je na sledećem mestu po krivici distribucija koja se ne trudi da prati razvoj urbanizma u Srbiji. :P

Link to comment
Share on other sites

Veceras sa razgovarao sa gos. Sindricem i pomenuo da ponekad kad bas pridjem zvucniku, nema muzike, jedva cujem zujanje iz pojacala jako tiho.  Rekao mi je da se to desava u zimskim mesecima zbog pada napona na mrezi i da eventualno, ako mi bas smeta ugasim pojacalo na kratko, na sta sam ja odgovorio da je to pojava koja se retko javlja i jedva da se cuje, ja sam je detektovao cistom slucajnoscu.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Pitam jednog bosanca sa adica kako je sa vodom? Kaze, ima je puna ulica kad padne kiša...ajao.A struja? Kaže "ne mere ubit" ...sta reći,a mi o zvuku...ne moze tamo ni frizider da radi kako treba,a kamoli hifi.Ja sam blizu trafo stanice,pa sam zapatio srećom OK napon,izmerila ona Ringetova fensi letva,filter...sta li je već.Meri fino,izgleda još bolje, ali kvari zvuk osetno kod mene.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, sondek said:

Pitam jednog bosanca sa adica...

Ded pitaj te sa Adica, kako im rade HiFi uređaji. :P

A ima na Adicama i jedan 110kV dalekovod, i gomile kuća baš ispod njega. Ljudi su ladno pravili kuće ispod visokonaponskog dalekovoda (dalekovod je napravljen davno pre tih kuća...). Sada se žale da ponekad imaju neko čudno zujanje u kućama. Ded molim te, pitaj njih kako im radi HiFa... :D

BTW, ko ne zna, Adice su za Novi Sad, ono što je Čukarica za Beograd.

...

Nominalni napon distributivne mreže danas je 230/400V, uz dozvoljena odstupanja od 10%. S' time da ćete jako jako retko imati preko 235 (uz predpostavku da je sve kod distribucije ispravno). Ali niži napon je vrlo lako moguć, potovo u tim polulegalno proširivanim i ekplozivno naraslim naseljima. Još ako komšija ima pilanu/betonjerku/hladnjaču/sušaru/mešaonu stočne hrane... Tu vam nema spasa... :(  ...osim možda onog spomenutog Isotec EVO3. :P

Što se tiče raspona +/-10%, svi moderni uređaji moraju (a i jesu) biti prilagođeni ovakvim promenama. Nije to samo kod nas. Ovo bi trebalo da je EU standard.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, sondek said:

Pitam jednog bosanca sa adica kako je sa vodom? Kaze, ima je puna ulica kad padne kiša...ajao.A struja? Kaže "ne mere ubit" ...sta reći,a mi o zvuku...ne moze tamo ni frizider da radi kako treba,a kamoli hifi.Ja sam blizu trafo stanice,pa sam zapatio srećom OK napon,izmerila ona Ringetova fensi letva,filter...sta li je već.Meri fino,izgleda još bolje, ali kvari zvuk osetno kod mene.

jel moze pojasnjenje kako je to kvario zvuk,

Link to comment
Share on other sites

Ukratko visoki tonovi,tranzijenti pa od njih nuspojave...prostor,vazduh,losiji vokal Eve Cassidy...da ne detaljisem jer je ipak bilo pre mesec dva.Uglavnom odmah se osetio nedvosmislen pad kvaliteta zvuka,pa smo je otkacili i potvrdili to sto smo obojica culi i nastavili druzenje sa direktno u zid zabodenim kablom.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam priliku da kod forumskog kolege cujem filter gos, Dimovskog, koji je doneo Vdzele.  Slusali smo muziku prvo bez pa potom sa filterom.   Treba uzeti u obzir da sam sistem cuo prvi put, da je slusanje trajalo relativno kratko, u tom kontekstu, pre nego sto kazem da je filter meni licno ostavio impresivan utisak.  Ovo je inace prvi put da sam cuo sistem sa ovakvom spravom,  prvo bez a potom sa filterom.

Sve zajedno bio sam iznenadjen pozitivnim efektom, koliko se secam zvuk je postao generalno bolji a takodje je bilo primetnog efekta u niskim tonovima, kao da mali zvucnici daju jos nesto vise od onoga sto inace mogu.

Citajuci komentare pretpostavljam da puno zavisi od slucaja do slucaja, negde radi i poboljsa situaciju a negde ne, dakle treba probati ovako nesto obavezno ako se razmatra kupovina.

Link to comment
Share on other sites


Sve zajedno bio sam iznenadjen pozitivnim efektom, koliko se secam zvuk je postao generalno bolji a takodje je bilo primetnog efekta u niskim tonovima, kao da mali zvucnici daju jos nesto vise od onoga sto inace mogu.
Citajuci komentare pretpostavljam da puno zavisi od slucaja do slucaja, negde radi i poboljsa situaciju a negde ne, dakle treba probati ovako nesto obavezno ako se razmatra kupovina.


U svakom sistemu u kom sam ga slusao uneo je promenu na bolje. Nije korektno sve filtere razlicitih proizvodjaca podvesti pod isto. Nisu svi dobri. Ovaj jeste. Efekat je upravo takav, poboljsana ekstenzija nanize, procisceni visoki... nisam primetio nijednu negativnu konotaciju a doneo je puno toga pozitivnog. Sistemi u kojima sam ga slusao su od vrhunskih do prosecnih. Cak i na starom muzickom stubu mojih roditelja.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, prophet said:

U svakom sistemu u kom sam ga slusao uneo je promenu na bolje.

Ja sam ga slusao u jednom sistemu i svakako imam ga u vidu u buducnosti kad se bude moglo.

Kakvi su ostali ne znam, zadnji pasus je moje uopsteno misljenje o raznim filterima i njihovim efektima, ne odnosi se na filter gos. Dimovskog konkretno,  izvinjavam se za nejasno napisan zadnji deo.

Link to comment
Share on other sites

Струјни филтери су технологија у потпуности проучена, позната и документована да ту нема више шта да се изуми. Гледао сам фотографију високе резолуције неког Монстер '' кондиционера'', веома скупог и уочио да су у питању пет обичних, базичних једностепених филтера за које рекох раније да коштају око 200 дин. Пет квалитетних утичница, лепо дизајнирана кутија и цена од четири цифре.

 Која је специфичност овде поменутог филтера који даје добре субјективне резултате у односу на ''индустриске''. Можда постоји неко ново патентирано решење и то би ваљало знати. Конструктор би то требао да наговести у свом рекламном матерјалу.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, NShappy said:

Ded pitaj te sa Adica, kako im rade HiFi uređaji. :P

A ima na Adicama i jedan 110kV dalekovod, i gomile kuća baš ispod njega. Ljudi su ladno pravili kuće ispod visokonaponskog dalekovoda (dalekovod je napravljen davno pre tih kuća...). Sada se žale da ponekad imaju neko čudno zujanje u kućama. Ded molim te, pitaj njih kako im radi HiFa... :D

BTW, ko ne zna, Adice su za Novi Sad, ono što je Čukarica za Beograd.

...

Nominalni napon distributivne mreže danas je 230/400V, uz dozvoljena odstupanja od 10%. S' time da ćete jako jako retko imati preko 235 (uz predpostavku da je sve kod distribucije ispravno). Ali niži napon je vrlo lako moguć, potovo u tim polulegalno proširivanim i ekplozivno naraslim naseljima. Još ako komšija ima pilanu/betonjerku/hladnjaču/sušaru/mešaonu stočne hrane... Tu vam nema spasa... :(  ...osim možda onog spomenutog Isotec EVO3. :P

Što se tiče raspona +/-10%, svi moderni uređaji moraju (a i jesu) biti prilagođeni ovakvim promenama. Nije to samo kod nas. Ovo bi trebalo da je EU standard.

Pa nije to bas posteno  od strane EDB - a .Ko ce da snosi troskove izgorelih uredjaja od  pre napona  Plus \Minus 10% od 230\240v moze da bude veoma , veoma opasno . To  znaci napon lagano  ode  na 264v i to je vec beli dim . Danas mi je pre podne u mrezi bilo 245v , a popodne 239v. I to je previse za uredjaje  ,  zamisli  265v :mellow: . Stari hi - fi uredjaji koje vecina hi - fi - sta  koristi po sistemima  su uglavnom na 220v. Moj Accu amp i pre  su na 220 ,  240v im ni malo ne  ne prija . Jednostavno vise se greje  samim tim i brze propada. Benefit je bolji zvuk ,  jer se radne tacke pomere i  odu malo vise u A klasu :) 

Kod mene su u zadnjih par godina poludeli sa naponom pa smo razdvojni trafo okrenuli u kontra smer ( prepravili ga  ) pa umesto sto je podizao napon 15v   ( jer nije fabricki bio motan 1\1  ) sad posle prepravke  spusta  13v  , pa dolazim na neki optimalni  od 223v - 227v . Ali moram priznati  da uredjaji lepse rade na  255v

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, suca77 said:

Kod mene su u zadnjih par godina poludeli sa naponom pa smo razdvojni trafo okrenuli u kontra smer ( prepravili ga  ) pa umesto sto je podizao napon 15v  -  ( jer nije fabricki bio motan 1\1  ) sad posle preprake  spusta  13v  , pa dolazim na neki optimalni  od 223v - 227v.

Сећам се разговора.

29 minuta ranije, suca77 said:

Ali moram priznati  da uredjaji lepse rade na  255v

Онда боље на 380.   :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Kako radi? Pa kao i svaki drugi filter. Ljudi su to dosta puta opisivali. Bez njega ne bi mogao da slušam muziku.

 

1 sat ranije, Solderer said:

Струјни филтери су технологија у потпуности проучена, позната и документована да ту нема више шта да се изуми.

 

Ne rade svi filteri isto. Tačnije rečeno nemaju isti efekat ako gledamo strogo kako se korišćenje istih u sistemu odražava na sam zvuk.

Imam i profesionalne filtere (koštaju poprilično iznad pomenutih 200 dinara)  i to jednostavno nije isto kada se ukopča na sistem. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, prophet said:

 

 

Ne rade svi filteri isto. Tačnije rečeno nemaju isti efekat ako gledamo strogo kako se korišćenje istih u sistemu odražava na sam zvuk.

Imam i profesionalne filtere (koštaju poprilično iznad pomenutih 200 dinara)  i to jednostavno nije isto kada se ukopča na sistem. 

 

 

Не ради филтер од 10А исто као онај од 3А. Јачи филтер - слабије филтрирање.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, suca77 said:

Pa nije to bas posteno  od strane EDB - a .Ko ce da snosi troskove izgorelih uredjaja od  pre napona  Plus \Minus 10% od 230\240v moze da bude veoma , veoma opasno . To  znaci napon lagano  ode  na 264v i to je vec beli dim . Danas mi je pre podne u mrezi bilo 245v , a popodne 239v. I to je previse za uredjaje  ,  zamisli  265v :mellow: . Stari hi - fi uredjaji koje vecina hi - fi - sta  koristi po sistemima  su uglavnom na 220v. Moj Accu amp i pre  su na 220 ,  240v im ni malo ne  ne prija . Jednostavno vise se greje  samim tim i brze propada. Benefit je bolji zvuk ,  jer se radne tacke pomere i  odu malo vise u A klasu :) 

Kod mene su u zadnjih par godina poludeli sa naponom pa smo razdvojni trafo okrenuli u kontra smer ( prepravili ga  ) pa umesto sto je podizao napon 15v   ( jer nije fabricki bio motan 1\1  ) sad posle prepravke  spusta  13v  , pa dolazim na neki optimalni  od 223v - 227v . Ali moram priznati  da uredjaji lepse rade na  255v

Gde nađe 265V? Nominalni napon je 230. Plus 10% je 253.

240V se ispisuje na uređajima kao nominalni napon. Ali napon distributivne mreže je 230.

Regulacioni transformatori za distribuciju el. energije su podešeni tako da nikada nećeš imati više 240-245V.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, microfarad said:

Nisam znao da napon tako varira na Karaburmi^_^

Sigurno je u tesnoj vezi sa istočnim vetrom koji duva preko Elektro postrojenja na brdu prema Višnjici. :P:lol:

Moraće da dampiraju dalekovode da ne dolazi do "lelujanja" napona! :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...