Jump to content


Technics 1210 Problemi sa ruckom


Krca44

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 sati ranije, Krca44 said:

Voja iz Zemuna

Никако ми није јасно толико дуго чекање на ту сервисну услугу. Као да је у питању сателит а не једноставна операција у трајању од пола сата. Хвала богу да ми нису потребни.

Link to comment
Share on other sites

Pa evo ovako, prvo sam cekao da dodjem na red, i sada se radi moj gramofon, kad se uradi ide testiranje, da se vidi da li je uklopljeno kako treba, ja mislim da cu cekati jos malo ali ne mnogo,  sem ovoga generalno koliko ja znam taj momak ne radi servis iskljucivo kao glavni i jedini posao i to je verovatno najveci razlog za cekanje.   Ja sam se od pocetka pripremio,  strpljiv sam kao Buda, sem toga ja sam mu sam rekao da vreme nije limitirano jer hocu da mi se uradi kvalitetno,   sve po logici ako ce da uradi dobro i da nikad vise nemam zez sa ruckom... onda cu da cekam.

Zasad kod mene radi ITT, nije los ali nije ni bas dobar kao Technics, pa imam utisak da bi Benz radio u suboptimalnim uslovima ( to mi je bio utisak jos kad sam ga prvi put stavio ).

U medjuvrmenu dok cekam, gledam da stvorim uslove da Benz radi lepo, narucio sam shell AT MG10.

Pozdrav, Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

Postovane kolege sa foruma :

Da li neko ovde zna kako izvesti dijagnostiku kada rucka na gramofonu ne zeli delimicno ili potpuno da obavi test pomocu nultog balansiranja rucke i Anti Skate mehanizma,  naime ako nece da ga obavi, kako bi se moglo znati sta je u pitanju, Anti Skate ili lageri ?

Drugo pitanje : da li je moguce da rucka ove testove ne obavlja ili radi delimicno a da je pritom ispravna ?

Unapred hvala, Krca

Link to comment
Share on other sites

Na grupi testova koju sam izvodio sa svojom ruckom, koja definitivno nije bila ispravna, uradio sam sledece :

Balansiranje na nulu, kolega je bio i zakljucio da u "pravom" nultom polozaju rucka ne reaguje na minimalno opterecenje dok se ne dovede 0,3 grama gazne sile VTF.

Odatle pa nadalje test sa papiricem je izvodila OK.

Drugom prilikom ja sam sam uradio balansiranje sa nekim svojim prirucnim metodama, test sa papiricem je radio, takodje rucka se na vrlo blago pomeranje gore ili dole, vrlo brzo posle klackanja vracala na mesto mirovanja.

Kada je dakle izbalansirana na nulu, prvi deo gde je rucka pomerena do centra, AS sa 0 na 3, izvela je bez problema.

Drugi deo ovog test, AS sa 3 ka nuli... nista, potpuno bez pomeranja.

Dalje sam utvrdio sledece : kada se vagicom izmeri gazna sila od 2gr, AS se postavi na 2, rucka se na Test ploci uopste ne ponasa normalno a na ploci sa muzickim materijalom, zvucna slika je smanjena i nekako neprirodno zategnuta.  Pogledom sa malom lupom utvrdjeno je da se kantilever na kraju ploce nalazi u nenormalnom polozaju.

Iz gore navedenog izveo sm zakljucak da se staticki nanesena / izmerena gazna sila ne poklapa sa dinamickim uslovima tj. da staticko merenje ne daje odgovarajuci rezultat u radnom modu.

Da bih dosao do neke procene koliko je gazne sile zaista naneseno u dinamickim uslovima koristio sam prazan deo na RTB test ploci i Anti Skate funkciju, po principu da ce neki X naneseni AS dati neki Y rezultat za gaznu silu, pozitivan , odgovarajuc ili negativan.

Na ovaj nacin sam utvrdio da npr. za AS na 1,5 dodjem sa gaznom silom do stanja mirovanja igle na praznom delu RTB Test ploce,  dakle da su ove dve sile u ravnotezi.   Da zaista jesu potvrdio sam slusanjem muzike kada je zvucna slika na koriscenoj ploci imala dimenzije koje otprilike treba da ima i bitnije relaksiranost u slusanju, znacajno razlicito slusno iskustvo u odnosu na prethodno.   Dodatno sam kontrolisao baterijskom lampom i lupom ponasanje kantilevera na kraju ploce da vidim da li se ponasa normalno (  koliko je moguce na oko ).

Zakljucak je bio da se gazna sila od staticnog moda podesenosti do dinamickog razlikje bar 1 gram.

Na kraju krace vreme sam slusao ploce i rekao nek ide u....pm,  menjam rucku.

P.S.  Sa glavama/shellovima vece mase kao sto su Ort DJ Pro i Ort 2M Blue Pnp 18 do 23gr,  nista od ovoga se ne moze saznati usled prevelikih masa.   U Prakticnom smislu sa ovim kombinacijama mogao sam efektivno da AS ostavim na nuli i moguce da bi sve radilo ok, al' ovu tvrdnju ne garantujem kao tacnu,  to je samo pretpostavka.

Pozdrav, Krca

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Prvo izvinjavam se za skribomaniju, prethodni post sam napisao da bi se imao uvid u desavanje sa neispravnom ruckom.

Prava stvar interosavanja jesu "granicni" slucajevi gde korisnik nije siguran da li je rucka ok, ili neki njen deo,  i kako uraditi relativno preciznu dijagnozu sta je u pitanju,  ako je uopste nesto u pitanju.   Odatle pitanje da li je moguce da rucka ne izvodi neki od pomenutih testova a da je ipak ispravna.   Vecinom koristimo stare gramofone,  YT linkovi koje sam dao odnose se na nov gramofon,  za mnoge od nas se moze reci da verovatno imamo gramofon koji je prosao kroz nepoznatu istoriju.

Zato molim iskusnije kolege da daju neke komentare i misljenja,  ja nisam strucnjak, ono malo sto znam naucio "silom prilika",  i dalje malo znam.

Generalno pitanje : koliko su ovi testovi pouzdani pokazatelji ?

Ako su pouzdani pokazatelj / indikator, u kojoj meri i na koji nacin tj. u kakvom stanju je rucka, da li je moguca normalna reprodukcija bez skupih ili komplikovanih zahvata ?

Unapred Hvala, Krca

P.S.  stara persijska izreka je mozda tacna a mozda i nije... :)

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Krca44 said:

Veruj da mi to nije namera, imam i ja druga posla nego da pisem citav dan ovde.  Razlog za opsirnost je to sto je moja kvarna rucka neke testove izvodila sasvim korektno

Kako god, intenzitet silovanja foruma uspešno se održava već mesecima...

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, vaN_Helsing said:

 Баш ме занима где је онај полу мртви 1210 завршио?

 

11 sati ranije, perodeformero said:

Pa kod njega! :D:P

Mislim da je završio kod Aleksandra pa posle kod Saleta. Zamenjena mu je ručka, stavljena je neka....ne sećam se koja, ravna, trebalo bi da se sećamo obojica. Fino je radio.

10 sati ranije, vaN_Helsing said:

Није, његов је био   :ruganje жив.

Živ, nego šta. Ako ne grešim, bio je prvo Anubisov kao DJ gram a ja sam ga kupio za 200 evra (koliko je tad bio jeftiniji nego sad, jbt) od  sada pokojnog forumaša čijeg imena ne mogu da se setim <_<. On ga je već tada mazio i pazio i budžio, promenio ožičenje, udenfovao gde je mogao i tako to. .

Ja sam promenio celu ručicu, ali ne zato što je staroj nešto falilo nego zato što sam mogao.

Doneo mi je burazer a naručio sam iz Kabuze kad sam naručio i kadicu za dampiranje ručke.

Da je D Agostino imao prilike da proba kadicu sad ne bi trošio pare na Thorense.

 

10 sati ranije, laky said:

ja i drugar smo sami menjali ozicenje .

Menjanje ožičenja nije komplikovano.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Bujodrag said:

Mislim da je završio kod Aleksandra pa posle kod Saleta. Zamenjena mu je ručka, stavljena je neka....ne sećam se koja, ravna, trebalo bi da se sećamo obojica. Fino je radio.

И од Салета је отишао. Ручка која је накнадно уграђена је Micro Seiki MA-701. Знам јер је и дан данас оригинални носач главе код мене јер је био поломљен те сам правио нови.  :thumbsup2

49 minuta ranije, Bujodrag said:

Оd  sada pokojnog forumaša čijeg imena ne mogu da se setim . 

РИП, Бранислав ака Пиле.

49 minuta ranije, Bujodrag said:

Menjanje ožičenja nije komplikovano.

Није компликовано али је расклапање ручке компликовано а и веома пипаво.

Link to comment
Share on other sites

Da, Pile.

Sramota moja što sam zaboravio nick. Bio je baš gotivan i dobar lik. Pravio je neke besne zvučnike.

---------------------------------

Jeste, Micro Seiki.

No, pošto oni finansijski zainteresovani verovatno više nisu na ovom jadnom forumu, mogu sada da  kažem da je ta ručka radila dobro ali lošije nego originalna Technicsova koja je mogla da se kupi za 50 dolara, koliko sam ja platio moju.

Ko zna gde je sada moja stara ručka, i ona je bila dobra.

Ipak, SL 1200 se pokazao kao vrlo zgodan i upotrebljiv gramofon. Zvučno je sasvim OK a potrebno je baš silno akanje, u rangu gaženja manjim automobilom, da bi se značajnije oštetio.

A i ako se ošteti...popravljiv je.

I lak je za upotrebu.

Uostalom, moj prethodni gram je bio Thorens TD 160 MK 2. Sa Grace 707 ručkom.

 

Link to comment
Share on other sites

Da, jbt, to je bilo kao čudo neko, kad sam video i čuo taj gram sredjen.

Ne sećam se više, ali je bio baš rasturen, kršina.

A posle je bio kao nov :) 

----------------------------------------

A ovaj je verovatno isti kao moj stari Thorens 

DSCN1122-600x450.jpg

 

http://vinylnirvana.com/vintage-turntables-for-sale/vintage-thorens-td-160b-mkii-turntable-w-grace-707-in-custom-bubinga-plinth/

I tada a i kasnije, kad sam imao Thorens TD 320 na testiranju,  primetio sam da Audio Technica 440 MLa zvuči bolje na Thorensima nego na Technicsu, verovatno zbog ručki.

Ali, Ortofon MC 15 je zvučao bolje na Technicsu nego na Thorensu i bolje nego Thorens sa AT 440.

Zato sam sada Ortofondžija :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...