Jump to content


Postavka glave na Technics, gauge vs protractor?!?


NShappy

Recommended Posts

15 minutes ago, zbrujic said:

el zarotiran oko uzdužne ose će dati grešku u offest uglu, ako se gauge koristi za poravnanje tipa s zarezom/strelicom na gauge-u

Sva sreca nisam ga nikad koristio za ovo.  Shell koji koristim ima "shinu" sa gornje strane na koju naleze rucni lift, koji se posebno montira, istim srafovima kao i glava.  Ako je sve u redu u odnsoima glava/igla tesko moze doci do greske u ofsetu ili azimutu,  rucni lift se pomera napred nazad po shini i ne dozvoljava bocna kretanja ,  doduse samo za glave koje imaju izvedene rupe u telu, tipa Shure 95 ili 2M Blue.

Vrlo dobar sistem pod uslovom da igla lezi kako treba i da glava ima rupe u telu,  Ortofon OM serija nema tako izvedene rupe i tu je moguca greska.

Technics Gauge proizvodi gore opisanu gresku jer isecen deo kuda ulazi shell nije vertikalan, na mom primerku, da su isekli vertikalno, problema ne bi bilo.   Vredi proveriti.

Hvala jos jednom i

Pozdrav, Krca   :)

 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je svaki shell imao mali luft azimuta kada ga ubodem u bajonet. Da li je to zbog tanjeg prečnika nokta koji daje pravac putujući kroz kanal vođice u bajonetu (novih headshellova) ili zato što mi je kanal u bajonetu proširen decenijama korišćenja, ne znam.

Svakako, pri montaži headshella treba povesti računa o azimutu. Kada se stegne shell, treba prekontrolisati svaki put gledanjme sa prednje strane zvučnice i eventualno ručno korigovati nežno rotiranjem tela headshella da donji "postroj" zvučnice bude što horizontalniji, a vrh što vertikalniji u odnosu na vinil. Nije to neka značajna rotacija ali je dovoljna da iskoriguje problem koji je realnost. Naravno ovo se odnosi na one koji poseduju luft u bajonetu ručke.

Pisao sam o tome da sam kod sebe primetio da sa postavljenim protraktorom i naštelovanom glavom zatičem jednu anomaliju. Ako skinem shell sa bajoneta i ponovo ga vratim uobičajno laganim guranjem pri zavrtanju u bajonet, proverom na protraktoru poremeti se praćenje luka, a samim tim i tracking podešavanje. Onda sem se pozabavio tim problemom i utvrdio sledeće.

Samo kada dovedem onaj vertikalni nokat headshella na sam početak kanala gde on uskoči u kanal (blago vršeći pritisak ubacijući ga dok se ne oseti elastična opruga) na sam početak kanala i početnim stezanjem headshell ne zabravi bajonet, prestajem sa guranjem već puštam da bajonet sam privuče headshell u sebe i stegne ga do kraja. Samo ovakvim postupkom sam uspeo da svaki put ispratim protraktor nakon skidanja i ponovnog vraćanja na ručku. Dakle od momenta kada bajonet uhvati headshell treba prestati sa pomaganjem kretanja headshella u bajonet, već pusttiti da to navoji bajoneta sami uvuku.

Nadam se da sam bio razumljiv, jer je nekada proste radnje jako komplikovano objasniti rečima, sa dovoljnom preciznošću.

Takođe pola milimetra kada se oko izbaždari kao lupa pri štelovanju protraktorom je velika dimenzija, ako ne grešim 1mm=1000 micrometara (µm).

2M Black - Stylus tip radius  -  r/R 6/50 µm

2M Bronze - Stylus tip radius - r/R 8/40 µm 

2M Blue - Stylus tip radius  -  r/R 8/18 µm

Link to comment
Share on other sites

I ovaj gauge što sam probao, ima grešku. Probano sa 2 originalna Technics shell-a, i sa nekim no name. Greška je identična, što b' se reklo, greška je u gejdžu.

Ali i ja sam skontao da on služi samo da se podesi odstojanje glave, i da je to samo onako, brzinski, plug-and-play varijanta. Prava podešenja, mora ručno.

Dalje, i ja sam primetio da taj SME konektor dozvoljava azimutsku grešku. Dva gramofona, dva shell-a. Što mi malo iducka na živac. I dalje, nikada te SME konektore nisam smatrao nešto dobrim rešenjem. Solid state rešenje, gde su shell i ručka sve do tega iz jednog komada materijala jeste najbolje rešenje. Ili bar, najjednostavnije a da nema problematičnih tačaka.

Zbog toga, imam u glavi idejni projekat rekonstrukcije kačenja glave na 1210, ali to će doći na red kada nađem vremena, 3D štampač (za prototip), i dobru radionicu sa malim CNC mašinama (što će reći, možda nikad) :P

Što se tiče Concorde, 51.5 vs 52mm, je j'b'm li ga ako gejdžom uspete da vidite tih 0.5mm. Kada se tih 0.5mm preslika na ugaonu grešku, ona će da tačke poravnanja igle na tangentu brazde da pomeri za možda dva obrtaja ploče.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Father said:

Kod mene je svaki shell imao mali luft azimuta kada ga ubodem u bajonet. Da li je to zbog tanjeg prečnika nokta koji daje pravac putujući kroz kanal vođice u bajonetu (novih headshellova) ili zato što mi je kanal u bajonetu proširen decenijama korišćenja, ne znam.

Пречници пинова који улазе у прорез се разликују.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, vaN_Helsing said:

Пречници пинова који улазе у прорез се разликују.

I meni se tako čini! Stoga je važno, ako se želi visoka preciznost, povesti malo računa pri ubacivanju u ležište. Pogotovo kod kopija ili nekih drugih brandiranih headshellova.

Meni i originalni Rotel headshell ima lufta isto kao i Analogis-ovi HS-13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NShappy said:

Ali i ja sam skontao da on služi samo da se podesi odstojanje glave, i da je to samo onako, brzinski, plug-and-play varijanta. Prava podešenja, mora ručno.

Ako je "ručno" (protraktorom), gejdž je nepotreban, ne? 

1 hour ago, NShappy said:

Dalje, i ja sam primetio da taj SME konektor dozvoljava azimutsku grešku.

Jednom sam hteo da na 1210 ručki iskoristim taj luft, ne bih li blago promenio azimut. Kao, nakrivim ga na jednu stranu, pa stegnem. Nisam uspeo. Tada zaključih da bez obzira na luft, kad se šraf stegne, šel završi uvek na istom azimutu. Istina, vrlo sam nežno to radio. Možda da sam malo veću silu (momenat)... 

S jedne strane, ovo mi je popravilo mišljenje o toj SME bajonetskoj vezi, s druge - ostao sam bez mogućnosti korekcije azimuta, makar i na taj "prostački" način. 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, zbrujic said:

S jedne strane, ovo mi je popravilo mišljenje o toj SME bajonetskoj vezi, s druge - ostao sam bez mogućnosti korekcije azimuta, makar i na taj "prostački" način. 

Ja sam siguran da Technics 1210 ima podešavanje azimuta na šrafu ispod bajoneta koji kada se popusti dozvoljava rotaciju za neku vrednost u pravcu i kontra kazaljke na satu. Mislim da je Kuja skoro nešto postavio sa YouTube-a na temu azimuta. Možda i grešim?

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Father said:

Ja sam siguran da Technics 1210 ima podešavanje azimuta na šrafu ispod bajoneta koji kada se popusti dozvoljava rotaciju za neku vrednost u pravcu i kontra kazaljke na satu.

Има, чак неке ручице поседују елиптични отвор ради подешавања.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene sa Ortofon teskim shellom i sa starim ITT nije bilo nimalo lufta pri srafljenju shella, DJ Pro takodje bez lufta,  Kopija Technics shella je jedina imala luft.

Cini mi se da SME konekcija kao sistem mora biti uradjena vrlo precizno a takodje i shellovi tj. delovi koji se konektuju da ne bi dolazilo do lufta.   Moje le licno misljenje da do lufta dolazi usled neprecizne izrade,  merio sam precnike sa shublerom , bili su isti ili da kazem ovako ako na tom mestu ima razlike ona je manja od desetog dela milimetra,  s druge strane nisam znao da precnici pinova nisu isti.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, zbrujic said:

Jednom sam hteo da na 1210 ručki iskoristim taj luft, ne bih li blago promenio azimut. Kao, nakrivim ga na jednu stranu, pa stegnem. Nisam uspeo. Tada zaključih da bez obzira na luft, kad se šraf stegne, šel završi uvek na istom azimutu.

I moja su iskustva ovakva. Isto i oni šrafići odozdo uvek fiksiraju brazdu u jednom jedinom položaju, iako dok su labavi daju iluziju da se tu može nešto podesiti. U krajnjoj liniji toga nema u Technics uputstvu, makar servisnom, tako da tu ne bi ništa dirao. Jedini način eventualno potrebne korekcije azimuta je šel sa takvom opcijom.  

Link to comment
Share on other sites

Hvala,  nisam znao da Ortofon pravi shellove za mogucnoscu za azimuth a mozda oni to nisu naglasili,  dostupnost ostalih me je sprecila da ih potrazim,  nisam ni znao da Project pravi shellove iskreno,  cuo sam da ovde neko zastupa ili uvozi Sumiko ali da li je to tacno ne znam...   Svakako preko je siri izbor, imao sam prvenstveno u vidu ono sto je ovde lako dostupno.

Hvala, jos jednom !

Link to comment
Share on other sites

Vrlo moguce,  meni se cini da kopije SME i Technicsa takodje verovatno dolaze iz iste fabrike bez obzira sto se prodaju pod razlicitim imenima, tipa Tonar ili Analogis,  koliko znam to su firme koje prodaju sve i svasta pod svojim imenom,  a mislim da ne prave vecinu toga sto prodaju.

Ono sto sigurno mogu reci jeste da je onaj Ortofon teski PnP shell dobro uradjen.   Nagaoka ima slicnu propoziciju u prodaji ali shell izgleda drugacije,  ovaj Ortofonov nema pravi rucni lift, samo patrljak.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...