Jump to content


Thorens td 126 mk2 elecronic


Mingus,Mingus

Recommended Posts

23 minuta ranije, Father said:

Zaključak bi bio da šiljci imaju smisla samo kada se oslanjaju bodljom na masivniju podlogu nego što je ono što nose, u protivnom prenose vibraciju na objekat koji nose.

Vibracije podloge verovatno zavise i od njenih dimenzija/proporcija, načina na koji je u tvom konkretnom slučaju povezana sa masivnijim ostakom police, mesta gde je u njoj smeštena u smislu izloženosti spoljašnjim vibracijama, itd, itd, itd... 

Naravno da, kada su uređaji u pitanju, ima veze i sa čega se (i na šta se) prenose vibracije.

Tvom gramofonu zbog konstrukcije i male mase možda prija bilo kakvo kuplovanje koje će odvesti barem deo vibracija, po sistemu bolje išta nego ništa, tako da i sa trenutnom kombinacijom imaš sreće i dobijaš nekakvo poboljšanje. :) 

Moguće je da možeš dobiti još bolje rezultate.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Father said:

Zaključak bi bio da šiljci imaju smisla samo kada se oslanjaju bodljom na masivniju podlogu nego što je ono što nose, u protivnom prenose vibraciju na objekat koji nose.

Kako da posmatramo podlogu u ovom primeru?

Ako je demontažna polica u jednom delu masivne police kod mene npr. tanki univer od 19mm i oslanja se na one bočne metalne štapiće ubodene u bokove masivne komode. Ta polica je podloga gramofona, koji na njoj leži preko šiljaka. Ta polica je sigurno manje mase od gramofona, ali da li se onda ona posmatra kao deo ukupne mase cele police ili je i ona na neki način dekuplovana od glavnice masivnosti police, pa je treba posmatrati kao izdvojenu i zasebnu masu. Ja verujem da ta polica skuplja izvesnu količinu rezonanci i vibracija što iz vazduha što od samog masivnog tela police, pa se u njoj indukuju i možda prenose preko šiljaka na gramofon ... neka mikrofonija vibracija ??

Ptam onako na glas, kakva su mišljenja. Moguće da bi neka granitna polica istih dimenzija bolje obavila posao, ali je pitanje kako bi celu težinu doživele bočne rupice u iverici na vertikalama i aluminijumski štapići koji bi sve to nosili.

 

Celokupna polica doprinosi masom. Međutim, horizontalna daska koja nosi gramofon nije kruto vezana (boldovano). Bolje bi bilo drvenim tiplom vezati horizontalnu ploču za konstrukciju (okvir) police.

 

Druga vrsta problema kod polica su njihove šupljine, koje se ponašaju kao rezonantne kutije. Na sreću, prostor u policama služi da bi ga popunili knjigama, pločama, itd...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam svakako dobio daleko bolje rezultate sa pomenutim šiljcima koncipiranim na lageru i verujem da bi najbolje bilo da mi gramofon stoji na polica-komodi, a ne unutar komode na toj tankoj pa još boldovano gore tako oslonjenoj laganoj polici.

Konačno, nekih kompromisa uvek mora biti, samo je važno da primenjeno rešenje ne donosi više štete nego koristi. Za sada ubrajam poen za šiljke u mom slučaju i uživam u vinilu za nijansu više, što je i najvažnije. :hdphones

Link to comment
Share on other sites

msm,da sa generalizacijama,nece se daleko stici..ne moze se svesti prica ovo je dobro za beltase,ono za DD,trece za idler..isto tako CD plejeri,pojacala i zvucnici,i sve ostale druge komponente koje nisam naveo..dok jednom proizvodu(proizvodjacu) valja jedno,drugom to nije sigurno da isto valja...

Imao kuci oridji Mana stalak,dok je fenomenalno radio sa Naim-om (CD),odvratno je radio sa Arcam CD plejerom..Arcam je dobro svirao na obicnom Ikea Lack stocicu,na Ikea Lack stocic postavljen isti taj Naim CD plejer,ni izdaleka nije svirao tako odvratno,ko Arcam na Mana...

jedno od najgorih opcija sa kojim sam ja imao srece sa 126-com je lagani metalni stalak,gore povezan profilima,siljci na gore,staklo od 10mm...neki proizvodjaci cak skrecu paznju da se njihove komponente ne postavljaju na stalke sa staklenom povrsinom (YBA)

i da dolijemo malo jos ulja na vatru,sta je sa stalcima tipa gde je upotrebljeno vazdusno ogibljenje?..jel imao iko prilike da slusa isti sistem kad se naduvavaju "baloni" ?

soundarts.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Father said:

Zaključak bi bio da šiljci imaju smisla samo kada se oslanjaju bodljom na masivniju podlogu nego što je ono što nose, u protivnom prenose vibraciju na objekat koji nose.

Ne baš. 

Coupling je sprezanje. Sprezanjem s podlogom formira se jedinstven sistem veće mase. Takav sistem (zajednički) je tromiji (inertniji) i vibrira s manjim amplitudama. 

(puko teoretisanje...)

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, zbrujic said:

Uh, sve kontra :)

:D..jbga,lepo ja kazem,ne sme se generalizirati,sve je to u jednom vrzinom kolu,gde se boljici/gubici trebaju posmatrati u celini,sa kompleksnoscu ostatka sistema..al da se covek moze poigrati oko ovih stvari,ne poricem,dok se covek zabavlja oko ovih stvari,ok...

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, RingeRaja said:

Meni je ikeina bambus ploča za meso ispod Linn-a dala bolje rezultate nego granitna ploča, koja je sada ispod Aragona i super se uklopila sa njim.

Šiljke sam svojevremeno probao (na granitu), ali nisam našao da utiču na zvuk, čak mi se učinilo da ga kvare.

Da li mislis na ovo

https://www.ikea.bg/cooking/Knives-and-chopping-boards/Chopping-boards/lamplig-57837/00309829/

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, paja959 said:

jedno od najgorih opcija sa kojim sam ja imao srece sa 126-com je lagani metalni stalak,gore povezan profilima,siljci na gore,staklo od 10mm...

21 sati ranije, zbrujic said:

Uh, sve kontra :)

Tj. sve tačno onako kako bi se moglo zaključiti da će biti, na osnovu principa opisanih u tekstovima na onim linkovima. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, RingeRaja said:

Nije poenta da bude bilo koja daska za seckanje, već debela, kasapska, od bambusa.

Није од бамбуса али је дебела и права касапска а постоље приде.

https://www.oglasi.rs/oglas/583933/novi-sad-kuhinjski-elementi-visebojnomesarski-panj

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...