Jump to content


Thorens td 126 mk2 elecronic


Mingus,Mingus

Recommended Posts

19 sati ranije, Miomir said:

The TD126 mkI, mkII and mkIV use AC synchronous motors, while the TD126 mkIII uses a DC servo motor.

Ne znam zasto je samo mk3 imao DC motor.

A jeste li vi čuli za nedavni cirkus na relaciji Kosovo/Srbija/struja/frekvencija?!?

Meni su ova dva sata što ih imam u kući, i što rade na frekvenciju mreže, zakasnila 7 minuta za dva dana. A onda su pre neki dan požurila tih 7 minuta. Sreća da tada nisam slušao neki gramofon da sinhronim motorom.

:D:P:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
4 sati ranije, Miomir said:

Thorens nema nikakve nogice.Da li vredi nesto postaviti ispod gramofona.

IMG_20180824_215111.thumb.jpg.34c576bb2ba2acd0602f95b5df8e6238.jpg

Najtoplija preporuka. Probao ispod gramofona i rezultat je izuzetan.

Slika se podigla, tonovi dodatno produžili i postali precizniji. Proizvodi ih jedan gospodin sa kojim ću sutra da se sastanem i preuzmem dva seta od po 3 komada za ispod gramofona i Oppoa. @vdzele je bio ljubazan da mi pozajmi njega dva seta da probam i prvo sam ih podvuko pod gramofon. Takođe ih preporučuje za snagaše i zapravo sve uređaje.

Napravljeni su od aluminijuma sa umetnutim lagerom unutar dva segmenta šiljka, koji se oslanja na podlošku. Izuzetno su stabilni kada se postave ispod uređaja.

Za zvučnike ima preporuku slične koncepcije ali drugačijeg rešenja. Nema trenutno na stanju, pa ću malo da se strpim.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Miomir said:

Thorens nema nikakve nogice.Da li vredi nesto postaviti ispod gramofona.

Kako nema? Ima one male filcane.

8 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Ne brini,da je Thorens hteo da ih stavi,to bi i uradio.

Upravo tako.

Opruge rade svoj posao.

Ja ispod mog TD-126 MkI imam sendvič granit-guma-medijapan, čisto zbog povećanja mase police, ali nikakve dodatne šiljke ne koristim.

Probao sam ih davno iz radoznalosti i ništa nisam dobio, samo sam se plašio da mi se sa šiljaka ne strmekne gramofon od 16kg.

Link to comment
Share on other sites

Nažalost nemaju. Moraš podlogu ispod njih predhodno da nivelišeš.

Inače znam zasigurno da rade u nekim skupim sistemima gde su predhodno probani top modeli nekih firmi.

Najviše se dobija kad se stavi ispod zvučnika. Za to postoji model bez same kupe.

Onda ispod digitalnog izvora, preampa, pa ampa, pa ispod letve (opet bez kupe),....

Zaboravio sam da kažem Fatheru, ali ja sam probao one medicinske silikone, onda sam uzeo gomilu različitih gumenih podloški od ovdašnjih gumara.....to putešestvije je trajalo dugo i potrošio sam par hiljada dinara.

Ali avaj, ovo je uvek bilo ubedljivo. Guma je recimo bila otvorena ali ispupčena u sredini.

Link to comment
Share on other sites

Izvesni Slobodan, upoznajem se u 11h sa njim i uzimam dva seta za sebe, pa ako nekoga zanima kontakt može na PP.
Nije ovo neka nova stvar.
baš si konspirativan oko esencijalne stvari :) evo šiljaka koji mogu da se podešavaju tako što ćeš manje ili više da ih zavrneš:

https://www.kupujemprodajem.com//Audio/Zvucnici-Oprema-i-delovi/Siljci-spajkovi-i-podloske-6559242-oglas.htm

Link to comment
Share on other sites

Obzirom da nisi upoznat sa rešenjem korišćenim u šiljku koji sam pomenuo, i osloncu na kuglične ležajeve unutar njega, ne bih dalje elaborirao, jer sam okarakterisan kao  diletant i neznalica koja širi glupost, neznanje i beskorisne informacije po forumu.

Neka elaboriraju pametnini ili oni koji imaju nekog interesa u tome.

Ja sam izneo svoje mišlje i pametnom dosta.

Link to comment
Share on other sites

Cela poenta vešanja na oprugama kod tog Thorens-a je dekuplovanje (odvajanje) sistema tanjir-ručica-zvučnica od podloge i sprečavanje prenošenja vibracija sa iste. TD-126 ima i one male filcane nožice, koje (naravno u dalekoj manjoj meri) rade to isto, smanjuju prenošenje vibracija sa podloge na gramofon. Sam gramofon je prilično masivan i ima tešku livenu šasiju.

Šiljcima se, potpuno suprotno, vrši kuplovanje (povezivanje) sa podlogom, tako da se otvara put za odvođenje vibracija iz uređaja, ali se istim putem vibracije iz podloge mogu i dovoditi u uređaj.

Postoji zabluda da su šiljci način za izolaciju od vibracija. Šiljcima se vibracije kontrolišu i usmeravaju, tako što se uređaj i podloga praktično spajaju u celinu, tj. podloga postaje produžetak uređaja. Ok, biće i primera gde to ne važi, pošto se ispod šiljaka stavljaju podloške sa filcom da se ne grebe nameštaj :), ali to ne menja osnovni princip upotrebe šiljaka.

Šiljci negde rade dobro, najčešće ispod zvučnih kutija (koje su izvor vibracija) a negde ne. Mogu čak izrazito pokvariti zvuk - davno sam ih probao ispod CD plejera i sa gnušanjem sam ih izbacio :).

Ispod Thorens-a sam ih probao vrlo kratko, pošto mi je cela skalamerija delovala veoma nestabilno. Nisam primetio nikakvo poboljšanje. ...A ni pogoršanje, pošto mi je polica na nivou gramofona veoma masivna sa sendvičem materijala, tako da nekih vibracija koje bi ušle u gramofon putem šiljaka verovatno ni nema.

 

Thorens je koncipiran od strane njegovih konstruktora tako kako je koncipiran, upotrebom principa dekuplovanja (izolacije) od podloge. 

Uvođenjem šiljaka u tu priču dobija se ko zna šta, uvode se nepoznate u jednačinu pošto je u tom slučaju baza gramofona kuplovana (povezana) sa policom. Tu se onda otvaraju nove igranke, koje u ekstremima mogu sezati do uticaja imbusa™ i prašine™.

Naravno, promenom originalne koncepcije gramofona se može promeniti i zvuk, a taj zvuk se (u kombinaciji sa ostatkom sistema i sluhom/ukusom vlasnika) nekome može i više svideti od originalnog.

Ipak, pitanje je da li se ovakvi tvikovi mogu bezrezervno preporučivati kao univerzalno primenljivi.

Link to comment
Share on other sites

Kolegi sam pokazao uticaj ovih šiljaka i on mi reče da to jako loše radi. Na moje pitanje kako? On je odgovorio da mu bas nije više onako energičan.

Po mojim kriterijumuma ta energičnost je zapravo jedan nekontrolisan bas koji se valja po podu.

Tako da ja mišljenje bilo kog takozvanog audio znalca uzimam uvek sa debelom rezervom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...