Jump to content


Kako poboljšati zvuk sa laptopa?


Paki

Recommended Posts

Pozdrav svima. Verovatno je o ovome već bilo reči samo što ja nisam uspeo da pronađem.

Pitanje je: ako je izvor laptop i uzmemo u obzir da su zvučnički i interkonekt kablovi (koliko - toliko) kvalitetni, kako rešiti usko grlo - integrisanu zvučnu karticu?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tako sam i pretpostavljao. Da li ima razlike u kvalitetu između stereo i surround DAC-ova u istom cenovno rangu? Meni je konkretno potreban stereo.

Hvala na preporukama.  FX Audio X3 mi se uklapa u budžet (50e koji e gore-dole). Ako neko ima još neku preporuku, prihvatiću je vrlo rado

Link to comment
Share on other sites

Kao što rekoh, budžet je 50e, najviše 60. Polovno sam i planirao da uzmem. Na KP-u se prodaje nov FX Audio X3 za 60e, a sa druge strane imam ponudu Fiio E10 isto za 60e, pa mi je logično da je polovno od 60e bolje od novog za iste te pare. Naravno, mogu samo da nagađam, jer se na razumem. 

Link to comment
Share on other sites

Ista nedoumica tako da pratim temu sa velikim zanimanjem....Čak bih pridodao jedno pitanje....Da li DAC od 200-300 evra svira 4 puta bolje od ovih pobrojanih koji su 50-60...Da li svira makar 2 puta bolje? Naravno podrazumeva se u budžet sistemu ...ne prikačeno na neku ezoteriju(tu bi se verovatno pitali koji je manje loš)...

 

Link to comment
Share on other sites

Pratim temu posto me izuzetno zanima i imam par pitanja.  Vidim da ovde kod nas ima FX Audio X3 i zanima me da li je on zaista za 60Eu bolji od standardne zvucne kartice, da li je razlika cujna u smislu da mi se isplati kupovina ili je bolje da te novce potrosim na nesto drugo za audio ?

Druga stvar koja me zanima jeste da li FX Audio X3 moze da radi sa USB2.0 i Win XP pro ?

Treca stvar tice se kablova, da li u slucaju kupovine uzimati kratak USB Kabl a dug IC kabl, kod mene bi duzina bila skoro 7 metara ?

Unapred Hvala, Krca

Link to comment
Share on other sites

Iz licnog iskustva smatram da je DAC bolji izbor od zvucne karte istog cenovnog ranga - bar sto se tice kvaliteta reprodukcije zvuka. Takodje su i dosta prakticniji jer se kace na USB pa mogu lako da se setaju sa jednog racunara na drugi, ali za razliku od zvucne nemaju audio ulaze pa ako su vam isti bitni onda ne bi trebalo uzimati DAC u razmatranje vec neku bolju zvucnu.

Verzija USB konektora nema nikakve veze, radi sve sasvim lepo i na USB 3.0 i na USB 2.0. Sto se tice Win XP-a verovatno ce ti biti potreban drajver pa pre kupovine proveri da li uopste postoji. Na Win 7 i novijim vecinu tih DAC-ova sistem automatski prepoznaje, kao i na MacOS sistemu.

Oko kabla je bolje da ti neko drugi odgovori, ja jos nemam dovoljno iskustva sa tim stvarima. Od USB-a sam koristo ono sto je doslo uz DAC, a za audio interkonekt imam neke budzet varijate koje nisu nesto preterano kvalitetne ali su bolje od pijacnih.

Sto se tice FiiO E10K, taj DAC odlicno zvuci i bas je malih dimezija, ali nazalost nije bas fleksibilan, tj. od ulaza ima samo USB tako da ne moze da se koristi samostalno bez racunara. Takodje je malo iritantno to sto se ukljucuje pomocu potenciometra za kontrolu jacine izlaza za slusalice. Line out mu je 3.5mm pa ako planiras njega imaj u vidu da ce ti trebati i 3.5mm na 2x RCA kabal.

Inace, imao sam i koristio FiiO E10K nesto vise od godinu dana, prodao sam ga da predjem na nesto bolje, ali su se planovi u medjuvremenu izjalovili pa je uzet polovan SMSL M3 kao privremeno resenje, a nedavno sam kupio i nov SMSL IDEA koji sada koristim. M3 je zvucno malo slabiji od FiiO E10K, ali je daleko fleksibilniji po pitanju povezivanja i moze da se koristi samostalno.

Ko koristi desktop racunar i hoce nesto bolje od integrisane zvucne, ubedljivo najbolji "bang for the buck" je polovna Audigy 2 ZS za 10e.

Link to comment
Share on other sites

FiiO E10 i E10K su različiti uređaji.

Što se povoljnijih RCA kablova tiče tu su Cordial, QED Profile, Audioquest Tower ...

Da, naravno da uređaji od 200-300e sviraju primetno bolje od onih koji koštaju 50-100, a koliko puta ... Pa, to nije broj frejmova u igricama pa da se kaže koliko je jedna grafička jača od druge. Ono što je nekome 4x drugome je "samo" duplo.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Krca44 said:

Treca stvar tice se kablova, da li u slucaju kupovine uzimati kratak USB Kabl a dug IC kabl, kod mene bi duzina bila skoro 7 metara ?

Kod mene je sve na istoj polici, pa su kablovi kraći od 1m. ono što sam video kod drugih i čini mi se logično je da USB bude 6m, a interkonekt koji je analogne konstrukcije bude 1m.

Naravno da je važno kog kvaliteta je taj USB i da ne prolazi pored izvora struje i RF i EMI zračenja, ali takođe viđam da i to nije od presudnog značaja za neke, pa koriste obične dugačke USB A-B za štampače.

Uvek je bolje imati DAC nego direktno izaći iz muzičke kartice u pojačalo. Skoro uvek, znači ne u svakom slučaju, ali često se dobijaju zujanja i šum, pogotovo ako je kabl dugačak. O kvalitetu kabla u slučaju 7m ne treba ni diskutovati, jasno je da mora da bude obezbeđen sa svim zaštitama od spoljašnjih smetnji.

Link to comment
Share on other sites

Da li je FX-3 ili sličan budžetski DAC značajno (čujno) bolji od integrisane zvučne karte u iMac-u? (koja je navodno kvalitetna, ali je ipak integrisana zvučna u računaru..)

Imao sam priliku da čujem ChromeCast i bio sam prilično (prijatno) iznenađen, pa se pitam da li je ovo isto ili možda još bolje od CC?

Takođe mi se dopada opcija CD plejera (polovan u klasi 50-60EUR) koji može da funkcioniše i kao DAC, ima li to smisla zvučno?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Father said:

Uvek je bolje imati DAC nego direktno izaći iz muzičke kartice u pojačalo. Skoro uvek, znači ne u svakom slučaju, ali često se dobijaju zujanja i šum, pogotovo ako je kabl dugačak. O kvalitetu kabla u slučaju 7m ne treba ni diskutovati, jasno je da mora da bude obezbeđen sa svim zaštitama od spoljašnjih smetnji.

Analogni kod mene nije sirmovan ili obezbedjen na neki drugi nacin a shum nemam, mislim ni smetnje, zato sam pitao koji kabl mi bolji za skoro 7 metara, ako treba da svalim jos 100 eu u digitalni kabl, a pritom imajuci 2 vrste analognog, oba ok, onda shema malo gubi smisao.  Ako moze da radi sa XPom, onda mi FX Audio X3 dodje kao jeftin upgrade sada kad ga ima. Ako ne moze sa XPom, imam Win7 ali onda moram da se zezam da menjam komplet software.

Hvala i Pozdrav od Krce

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, DR4C0Ni4N said:

Jeste bolji od integrisane zvučne u iMac-u, na poslu koristim iMac i imao sam prilike da uporedim. Često nosim DAC i slušalice da slušam muziku dok radim pošto imamo kancelariju otvorenog tipa i dosta različite muzičke ukuse.

Hvala na odgovoru :)

11 minutes ago, microfarad said:

CD playeri koji imaju funkciju da rade i kao DAC ne mogu da se kupe ispod 500- 600 eura, možda i više.

Ja sam nešto natrčao na KP na neki HK za koji vidim po netu da to može (da radi kao DAC), a sa cenom je tu negde 50-60, e sad da l' je to baš tako - namam pojma :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...