Jump to content


To je muzika!


pompi

Recommended Posts

I kako to muzika nije opipljva? 

Svako ko je bio na nekom koncertu osetio je muziku vrlo opipljivo u stomaku jer je pijani tonac previše pojačao basove na jeftinom ali jakom razglasu. To je vrlo jednostavno mehaničko kretanje za koje je potpuno moguće dati jasne koordinate u odnosu na planetu Zemlju.

Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2018 at 12:12, pompi said:

HEAVEN 1971-Brass Rock 1

Neje lošo. Preslušavam. Ima comusovske neurotičnosti što nikako nije mana. :)

Mada, ja sad uglavnom slušam one neke nežne bendove s početka sedamdesetih. Svi smo, naravno, čuli i temeljno prostudirali King Crimson. Oni su kraljevi progresiv roka i  teško će, verovatno nikad, biti svrgnut sa zasluženog pijedestala.

Ali ima bendova, kao što su Cressida i Spring i slični, bendovi anonimusi koji na prvo slušanje zvuče prilično umereno pa ih nestrpljivi progresivci kao što smo mi brzo odbace. Ali, na drugo i naročito na treće pažljivije slušanje, čuje se da su ludi i isčašeni kao i naš Arhimandrit Robert Fripp.

 

No, ne treba stalno gledati u prošlost. Poslušajte šta divni ljudi sada rade. Esperanzcu Spalding sam otkrio pre par godina. Dopao mi se njen uspešan miks jazzy pop pesama ili jazz pesama sa pop prizvukom, kako god odredili taj žanr. I oduševila me je neobična i retka situacija da se u jednoj osobi slučilo toliko dobrosti, toliko kvaliteta. Ona sjajno svira bas, razbija (berklijevka, jbg), peva još bolje. I pravi odličnu muziku!

I kao da to nije dovoljno, prelepa je.

AgMrkvs.jpg

Šta čovek više da poželi?

 

Ali, može bolje i od toga

2016. je izdala novi album gde je potpuno poludela i otišla u nepoznato ( a to je najbolje mesto za otići). Album je i džez i pop i progresiv i zamišljen za teatralne javne nastupe. I sve je super. Ma, sjajna je. 

 

 

 

No, sa zaista druge, krajnje, strane, ko hoće da čuje progresiv, postoji samo jedan tačan odgovor: Betoven.

 

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Bujodrag said:

'Desi bre Pero? :) 

'Oćemo li sad da junački izoftopičarimo oftopik temu? 

To bi bilo baš onako postmodernistički. Zabavno.  ;) 

Necemo.

Mi ljubitelji prog-rock-a smo odavno jedna slabo postovana manjina, ne treba kvariti temu u kojoj se konacno moze o PR govoriti slobodno :ph34r:

U skladu sa tim, par pitanja:

- odakle poceti sa Rush-om (ako se naucimo da tolerisemo GL-jev glas)?

- isto pitanje za Dream Theater

- slicno za Ekseption

Ovo kao appetizer, stize jos...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pogledajte ovaj snimak ali obratite pažnju kad joj, pred sam kraj (6.31) kontrolisano napukne glas. Jbt!

E da sam takvu imao u bendu, ala bih uživao!

Doduše, ni ove moje nisu loše. 

 

Evo je i kuma, dve nedelje pre nego što je rodila malog Borisa.

 

 

Sviranje se lako uči. Ako sam mogao ja, onda može svako. Sve što je potrebo je početi svirati.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, pera451 said:

Necemo.

Mi ljubitelji prog-rock-a smo odavno jedna slabo postovana manjina, ne treba kvariti temu u kojoj se konacno moze o PR govoriti slobodno :ph34r:

U skladu sa tim, par pitanja:

- odakle poceti sa Rush-om (ako se naucimo da tolerisemo GL-jev glas)?

- isto pitanje za Dream Theater

- slicno za Ekseption

Ovo kao appetizer, stize jos...

Nećemo :thumbsup2

 

Za Rush ne znam, imam samo jednu ploču i prilično su mi predvidljivi. 

I, ako smem da kažem, dosadni. Ali, ako ih ti spominješ, daću im još šansi.

Dream Theater su mi, u suštini, kao Yes. Čuli King Crimson i rekli sebi, hoćemo i mi ovako. Daj neke što neparnije ritmove i slabo korišćene harmonije i to će biti prog rock. To je sad (tad) popularno. E pa, nije to dovoljno. Mora se izaći iz bezbednih, već proverenih predela, mora se otići u nepoznato.

Najnormalnija stvar je što je Bill Bruford napustio Yes na njihovom vrhuncu i otišao u.....gde? 

U King Crimson.

Doduše, jesam skidao neki triolski patern onog D. Theater bubnjatra. 

I po rečima Iana Hisemana, Colosseum je nastao jer je on, nakon što je napustio Graham Bond Organisation, skontao da je taj jazz rock zvuk popularan i da se tu može uspeti (zaraditi pare). I onda je vrlo planski napravio Colosseum. Zato i zovem to progressive za japije. Ta muzika je vrlo bezbedna.

No, vidi ovaj ludak gde je otišao još onda. Car

 

Link to comment
Share on other sites

Možda će vam biti smešno ali dobro nam poznati Monty Python je progressive, baš kao i svi oni dobri bendovi koje smo spomenuli. Oni su , posle velikog uspeha trupe Beyond The Fringe, rekli sebi, koliko god su bili svesni šta rade, hajde da istražimo šta sve može da bude smešno. Nećemo se baviti satirom i uobičajenim humorom jer to su već Beyond the Fringe odradili kako treba (reči nekog os njih  u nekom intervjuu sa jutjubeta). I tako su Pajtonovci postali progresivci. Istraživali su granice. A upravo to su radili svi oni sjajni progresiv bendovi s početka sedamdesetih. Radjeno je to i kasnije. Pank, trash metal, trans i svašta još.

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Bujodrag said:

Ali ima bendova, kao što su Cressida i Spring

Poznato.

 

6 sati ranije, Bujodrag said:

Ali, na drugo i naročito na treće pažljivije slušanje

E, tu smo. Razmisljao sam o pokretanju ovakve teme. Koliko puta bi nesto trebalo preslusati da bi se doneo sud? 

 

6 sati ranije, Bujodrag said:

No, ne treba stalno gledati u prošlost

Pa, verovatno si u pravu ali sta cu? To je jace od mene :D

 

4 sati ranije, pera451 said:

U skladu sa tim, par pitanja:

- odakle poceti sa Rush-om (ako se naucimo da tolerisemo GL-jev glas)?

- isto pitanje za Dream Theater

- slicno za Ekseption

Ovo kao appetizer, stize jos...

Jaooo... Rush? Ne znam zasto? Pokusavao sam ali dzabe. Vokal na stranu ali i muzika... odsvirano jeste ali natrpano nekako, nabacano, bez duse, ne osecam nista sem da mi je dosadno i da bih to vreme mogao posvetiti nekim duhovnijim grupama.

Dream Theatre? Tu mi fali ono sto mi u stvari treba.

Ekseption mi je takodje dosadan.

ps: ovo je moj licni stav i prilikom njegovog iznosenja nije postojala namera da se bilo ko vredja.

4 sati ranije, Bujodrag said:

Dream Theater su mi, u suštini, kao Yes

Uz duzno i prepodobno postovanje ne bih se slozio.

 

4 sati ranije, Bujodrag said:

Iana Hisemana, Colosseum

Vec sam pomenuo da su resenja koja je odsvirao na albumu Daughter Of Time za bubnjarski bukvar! To kazem iz ugla nekog ko je svirao bubanj i konge 20 godina.

Veliki pozdrav za predlozeni klip Airforce!

Svi su verovatno gledali film skola roka. E, pa sta covek kaze? Da se smesti gazdi! Ako toga nema ja to ne smatram vrednim. Ponavljam, govorim u svoje ime. Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Naravno, svako ima svoje poimanje bezbednog. Evo po meni neceg vrhunskog. Bas juce sam po prvi put preslusao ovo ali na koliko toliko solidnom sistemu. Do tada sam ga slusao samo preko kompa na nekom relativno bezveznom 2.1 sistemu. Radi se o sledecem:

CATAPILLA - 1971 Catapila

CATAPILLA - 1972 Changes

Bend izdao dva albuma i ja o njima vise nista ne znam. Njihovo muziciranje necu komentarisati. Ko nije imao priliku, izvolite.

cat1.jpg

cat2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Engleska progresivna grupa.Drugi album je bolje ocenjen,ali meni se prvi vise svidja.

Sto se slusanja na prvu loptu tice,mnoge albume sam eliminisao posle prvog slusanja,da bi kasnije dosao u posed istih,i tek posle nekoliko pustanja,ostavio ih u kolekciji.Neke albume je neophodno poslusati vise puta da bi "legli".

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, pompi said:

E, tu smo. Razmisljao sam o pokretanju ovakve teme. Koliko puta bi nesto trebalo preslusati da bi se doneo sud? 

To. Pokreni temu. I proširi je za još jedno važno pitanje: Kako otkrivamo novu muziku?

 

5 sati ranije, pompi said:

Uz duzno i prepodobno postovanje ne bih se slozio.

A zamisli kako bi to bilo kad bismo se svi slagali.....

E, to bi bilo baš dosadno.

 

No, nas dvojica ćemo se složiti bar oko jednog:

 

Jednog dana, bubnjari će vladati svetom!

 

:D 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Sto se slusanja na prvu loptu tice

naravno da nije dovoljno da neki album ili grupa "legne" ali ja vec tu pravim selekciju. Ako zakljucim da potencijal postoji smestim to u folder u kome ceka ili da "legne" ili da bude dilitovano. Ako mi na prvu loptu nedostaju neke stvari, koje su po mojim kriterijumima neophodne, tu je kraj. Retko se desi da to dobije drugu sansu a i kada se desi, vidim da nije trebalo. 

 

6 sati ranije, Bujodrag said:
6 sati ranije, Bujodrag said:

Kako otkrivamo novu muziku?

 

Pa, ja istrazujem, bacim uvo na predlozeno pa ako me zainteresuje... Mada, tu sam priznajem nemilosrdan :), ipak je to nesto sto bi trebalo da odgovara meni pa ga shodno tome i pravim da bude takvo. Ranije, u kompijuteru sam imao folder muzika a u njemu folderi drzava po abecednom redu u kojima su naravno bile smestene grupe iz tih drzava, tako da nije da nisam davao sansu :).

7 sati ranije, Bujodrag said:

A zamisli kako bi to bilo kad bismo se svi slagali.....

Naravno ali dato poredjenje me je pogodilo :).

7 sati ranije, Bujodrag said:

No, nas dvojica ćemo se složiti bar oko jednog:

 

Jednog dana, bubnjari će vladati svetom!

Mislim da smo se do sada slozili vise puta, nego, brine me samo kako li bi ostatak sveta to podneo?:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kopam po prašnjavim folderima pa se setih ovoga.

Većina je verovatno gledala ali za one koji nisu...

(ima tri dela) 

https://en.wikipedia.org/wiki/Romantic_Warriors:_A_Progressive_Music_Saga

i ovoga

http://docuwiki.net/index.php?title=Prog_Rock_Britannia

ima na kiosku. Ne znam za titlove.

 

Nije loše ali nije ni dobro. Mis'im, kad u najavi spomenu Yes I Genesis pre King Crimson i Jethro Tull prosto počnem da značajno cokćem i prevrćem očima.

-----------------------------------------------------

 

Čudi me da još niko nije spomenuo osobu koja je jedna od najznačajnijih progressive pojava, osubu koja je baš hrabro istraživala granice i kojoj je Ian Anderson stariji brat blizanac od tetke.

Ta osoba je predivna Kate Bush.

 

Za one koji vole termine i imena, smislio sam jedan za nju: progressive pop.

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2018 at 11:39, pompi said:

 

Mislim da smo se do sada slozili vise puta, nego, brine me samo kako li bi ostatak sveta to podneo?:D

Iako bih voleo, ne mogu da brinem o celom svetu. To je, u stvari, pristojniji način da kažem: Baš me briga.

Brinem/stalo mi je do onih koje nalazim u neposrednom okruženju. Pa onda pokušavam da proširim ono što to okruženje obuhvata. Pa tu opet tragam za onima o kojima mi vredi brinuti, pa opet proširujem pa dokle stignem.

Voleo bih da svi sviraju i da zasviram sa svima. Ali znam da su šanse da se to desi vrlo, vrlo male.

Link to comment
Share on other sites

On 3/31/2018 at 22:41, pompi said:

(.....)  Koliko puta bi nesto trebalo preslusati da bi se doneo sud? 

(.....)

Jednom ili hiljadu puta, nema tu mnogo razlike a i taj broj svakako ne zavisi od nas nego od sticaja okolnosti.

Pre nekih desetak godina sam temeljnije istraživao kojekakve progressive dedicated sajtove i video da, izmedju ostalih, hvale neki bend čije mi je ime bilo smešno pa sam ga zbog toga našao na kiosku i kupio™. Poslušao nekoliko puta i zaključio u nadobudnosti svojoj: Dobar je bend ali nije prog nego hard rock (i stvarno nije). Ostavio sam album da čami u sve prašnjavijem folderu.

A onda sam ga pre oko godinu dana iz potpuno nepoznatog razloga ponovo pustio. I oduševio se. Sad me baš briga šta je i u koju fijoku ga stavljaju ljudi koji vole fijoke. Taj bend  prangijaja za sve pare i baš su tvrdi. Čak sam i starog gitaristu naložio na njih a on ne voli baš često  da iskače iz poznatog, sem kad je sviranje u pitanju.

Taj bend smešnog imena je Captain Beyond.

Obrati pažnju na prost ali odličan i moćan gruv na samom početku.

Koliko puta treba preslušati da bi se doneo sud? 

Nemam pojma. A treba donositi sudove. I sudjenje se usavršava praksom. O ukusima treba raspravljati.

Ali, ono što znam je da se nikako ne treba samozadovoljno zacementirati u donesenom sudu.

I da uši treba često prati, i u bukvalnom i u figurativnom smislu.

Slušanje je nešto što se uči. I kad je HiFi u pitanju a pogotovo kad su važnije stvari (slušanje muzike i sviranje muzike) u pitanju.

Ja nemam mnogo poverenja u sopstvene uši. I što su preciznije, uvežbanije i iskusnije, to im manje verujem.

 

Neko je ovde, davno, na temi Šta se sluša okačio sliku albuma ili video klip pesme benda koji se zove Smoke Fairies. I ja nemam pojma zašto sam kliknuo baš na to kad već ne klikćem na sve što se tu kačilo. No, ne moram ni da znam mada je pitanje kako otkrivamo muziku interesantno pitanje. I pride, u to vreme sam već par meseci živeo kod devojke i imali smo samo neki kompjuterski 2.1 plastikaner. No, to me nije sprečilo da mnogo zavolim taj bend pa sad imam tri njihove ploče.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...