Jump to content


Lampizator


Golum

Recommended Posts

Na ovom modelu Fikus za DSD sekciju (ako je tacno navedeno u clanku kao "misteriozni chip") koristi Cirrus Logic CS4398  + analogni pasivni filter + cevi.

Ovo se da zakljuciti na osnovu signala koji dolaze na pinove, pakovanja itd. Ne postoji drugi tip DAC konvertera sa DSD opcijom koji ima to pakovanje i takav raspored nogica... https://www.cirrus.com/products/cs4398/

Evo ovde na fotografiji (kada se uveca fotografija sa prikaza GG modela sa sajta bolje se vide vodovi i raspored nogica. Sve se poklapa sa pinngom CS4398...

Lampizator DSD section plate.jpg

Lampizator DSD chip CS4398.jpg

Screen Shot 2019-04-14 at 4.16.48 PM.png

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Majda said:

Da, ali u LF slucaju digitalni deo je prakticno integrisan u analogni cevni izlazni stepen.

Cevni preamp ili buffer (razlike postoje od modela do modela... nema dovoljno informacija.)

 

Upravo tako. Doduše gotovo svi DAC-ovi dolaze sa nekim izlaznim stepenom, najvećim delom su Op-Amp, manjim delom sa diskretnim (tranzistorskim) a najređi su sa cevnim. Ne čudi me da se varijanta sa cevnim najviše dopada ljudima. Rekoše da postoji model LF koji ima dodatni ulaz na koji je moguće priključiti još jedan izvor i koristiti preamp deo. Tu bi se eventualno moglo napraviti poređenje različitih digitalnih sekcija sa istim izlaznim stepenom. Ukoliko ne zahteva neka dodatna podešavanja.

Tako da treba biti obazriv kada se rade poređenja jer je teško razlučiti kvalitet digitalnog od izlaznog dela. 

Meni je najbolje radila varijanta tvog DAC-a sa niskim izlazom  u kombinaciji sa cevnim preampom. 

Kombinacija CD transport + DAC je zvučala čak za neku nijansu bolje od PC + DAC. To iskreno nisam očekivao i bilo je pravo otkrovenje za mene. Tu sam zapravo video koliki su dometi CD-a kao medija.

Link to comment
Share on other sites

Kome je 3000 mnogo za Amber II, neka traže polovno. Treba da može za 2000 da se nađe, možda i malo manje. Tek tu na tržištu korišćenih sprava nema ništa na puškomet od najmanje 1000e razlike da se razmišlja. I neskor i ja smo kupili tako. Ima raznih verzija, po meni treba tražiti baš ovu koju imamo obojica - cevna ispravljačica 6x5 i izlaz sa ECC88 ili ECC82. Mi imamo ovo prvo, drugu verziju ja nisam čuo niti upoređivao.

Pričati o utiscima a da je sistem bio neuređen ili uređaj nepodešen, ne bih učestvovao u toj raspravi.

Inače se na svakoj Radišinoj demonstraciji, čak i kada je bilo problema sa prostorijom ili uparivanjima, jasno čula superiornost Fikusovih sprava, i Ambera i Atlantica. Za mene je priča o tome, ako do nje dođe, kao da meriš nečiji IQ u ovom sportu. A godinama sam bio naoštren na Fikusa jer me je nenormalno smarao njegov švajserski ego. Čak i danas kada švajsuje svoje skupe sprave kao da radi sa delovima od rashodovanog krunjača za kukuruz i Obodin frižidera kome je iscureo freon, što je nedopustivo spram cene, priznajem da čovek čuje i da mu sprave zvuče jezivo dobro.

Meni je ovo prvi DAC u kući ikada na kome nemam želju da intervenišem. Ne želim čak ni da probam neku drugu ECC88 u izlazu, iako recimo u phonou imam 4 Siemensove CCa koje su "the best sounding ECC88 ever made" na TubeMuseumu sa cenom od $820. Ne zanima me da li može bolje. To je to. A sve do njega sam morao da se akam. Pravi linearno napajanje za Younga. Pravi linearno napajanje za Altmanna (tu ne zbog zvuka nego da mi soba ne bi ličila na auto servis sa akumulatorom na sred). Drkaj filtere na Audiolabu. Jedno sam vreme bio i odustao i skrasio se na CD plejeru, dok me Grozni nije odveo na druženje sa Fikusom u Parobrod. On je kenjao ko foka da je zvuk sr*nje, ja sam posle 5 minuta bio u fazonu da je takav jer su slušaoce postavili asimetrično na dijagonalu sobe ali da kada se iz jednačine izostavi akustika sobe, to realno kida kako svira, a naročito DSD replay preko softverske konverzije. Ja dotle nisam čuo takvu digitaliju nikada - a ni posle, da je toliko prirodno. I onda mi se javio 7 dana kasnije kad je to došlo na test u njegovu sobu da potvrdi da je tako.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da li Amber dac pusta i standardni PCM format ili samo DSD? Da li se PCM format mora konvertovati u DSD u racunaru ili ne mora a dac ga normalno pusta? (Nije dovoljno jasno sorry...).

Pitam zbog toga sto ovi skuplji modeli level X imaju poseban chip za DSD format. Za PCM (I2S) format to je neki Sabre chip najverovatnije na osnovu pakovanja...)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

to realno kida kako svira, a naročito DSD replay preko softverske konverzije.

Ako sam dobro razumeo konverzija DSD to PCM u softverskom plejeru? Neki poseban softver ili ono što uobičajeno ide kao plugin?

Vidim i @Majda isto pita.

Edited by prophet
Link to comment
Share on other sites

Recimo cinjenica da se na izlazu amber-a mogu upotrebiti i ecc88 i ecc82 kao dve potpuno razlicite cevi implicira da je taj cevni izlaz buffer. Bez pojacanja. U suprotnom,  (da je stepen pojacanja) razlika u pojacanju izmedju ove 2 cevi bi bila prevelika. Jedna (ECC88) ima faktor pojacanja 33, dok je kod ECC82 to oko 18... A struja kroz cev odabrana da odgovara da zadovoljava i jednu i drugu sto je moguce i nije problematicno izvesti, tako da se cevi mogu menjati a bez intervencije i menjanja vrednosti ostlih elemenata u kolu...

Razlika postoji i kod izlazne impedanse. I to je u slucaju buffera (ako je tako) 1/S S=transkonduktansa. ECC88 ce dati skoro standardnih 200oma i bez ikakvih problema ce pogoniti skoro sve na suprotnoj strani penisa (sto bi rekao tijanic). dok ce kod ECC82 to biti znacajno vece ALI ipak dovoljno za pogon kapacitivnih kablova i cevnih ili JFET uredjaja ispred...

Link to comment
Share on other sites

U tehnikalije necu da zalazim jer nisam  strucan dovoljno ali u ovih dva dana slusani i uporedjeni zezanja radi sledeci Lampi DACovi: Atlantic +, Golden Atlantic +, Golden Atlantic + TRP,  DerSibener (aka Silver Gate jer mu je ubacena lampaska ispravljacica), Golden Gate 2 i Pacific. Izvor uglavnom Lampi SuperKOmputer i Aries Femto. Sisteme me mrzi da nabrajam jer ima previse toga ali kao sto rekose slike govore vise od reci. Razlika od modela do modela je prilicno lako uocljiva pocevsi od prvog koga sam naveo pa do ovog poslednjeg pri cemu GA+ TRP malo pravi zbrku jer je podosta blizu Golden Gate-u u (razloge navedoh ranije).

Koji cip Fikus koristi za konverziju od pojave Pacifica ne znam (niti hoce da kaze koji je ali svakako tvrdi da ih trenutno ne koristi niko iz industrije jer inicijalno nisu razvijeni za audio primenu). Imenuje ih kao Engine i u Pacificu se nalazi Engine 57, dok se u poslednjim iteracijama GG2 i GA + TRP nalazi Engine 53ke (jedna od prvih implementacija je i u TRPu koji je u Srbiji). Pre pojave Engine 57, za PCM  konverziju je koristio board 5942x. Uz to si mogao da biras i r2r za PCM dok je DSD vazda bio chipless do pojave 57ce i 53ke....ako Fikus laze mene i ja lazem vas ;) .

BTW prvi DSD DAC mu se pojavio u verziji Level 4 DSD 2011te...

Odeon.jpeg

Pac.jpeg

TRP 2.jpeg

Concero.jpeg

Lampi.jpeg

TRP 3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...