Jump to content


Lampizator


Golum

Recommended Posts

24 minuta ranije, Majda said:

Jel to vas dvojica (Anubis i Neskor) tvrdite pazar... :)

 

samo tvrdo! :talasi

 

tomas majer je prefrigani nemac, lagano je nahajpovao elrog kada su se matorci pojavili sa svojom butigom u kojoj se stancuju cevi, sacekao da bankrotiraju (a mozda ih i lagano usmerio ka tome - razlog navodno poprilican skart i reklamacije). onda ih je otkupio, reorganizovao proizvodnju, uveo jos cevi u katalog, utegao kvalitet i sada ne moze da se odbrani od narudzbina.

amp koji posedujem iz njegove radione je izradjen dosta davno, pre 9 godina, kada je delovao normalno i prizemno, blize onom TM koga pamtimo iz sound practices nego ovog danasnjeg biznismena sa uredjajima od 20 do 100k. evra, ne dinara.

 

fikusa cemo da pljuvkamo neki drugi put... :bacanje

Link to comment
Share on other sites

Sad kao bile su lose cevi pre nego sto je dosao Tomas... To mu dodje kao ono pre rata nismo imali nista a onda su dosli nemci i uzeli nam sve. Znaci iskoriscava penzionere, ha ha.

A čime je to fikus zasluzio (da ga pluvkate)?

Jesu kod tebe u ampu elrog before TM ili after TM?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Sad kao bile su lose cevi pre nego sto je dosao Tomas... To mu dodje kao ono pre rata nismo imali nista a onda su dosli nemci i uzeli nam sve. Znaci iskoriscava penzionere, ha ha.

A čime je to fikus zasluzio (da ga pluvkate)?

Jesu kod tebe u ampu elrog before TM ili after TM?

 

ne znam, trebalo bi da shodno dobrim obicajima forumskog hajpa glorifikujem tvorca svog uredjaja (koji je vaistinu izuzetan ali to nije tema) ali sve redje idem kod TM na njegov sajt jer me nervirao suptilno samoreklamerstvo i element prodaje. ali povremeno bude dobrih i korisnih pisanija u kojima pobegne od tog svog rastuceg trgovackog ega. evo kome je zanimljivo, sad ima dobra prica o electronic triode festivalu u francuskoj http://vinylsavor.blogspot.com/ ... ali ne mogu kada krene da preteruje sa svojim bolesnim konstrukcijama za bogate narucioce.... moj je uredjaj inace kupljen u vreme kada elrog nije jos postojao pa sam tako prosao sa western electric lampama umesto elroga, na cemu sam posebno zahvalan jer ce to svakako bolje drzati cenu. s obzirom da je WE 300b debelo precenjena cev u poredjenju sa raznim drugim koje su u opticaju, a cena samo raste sa otkucajima sata, odlucio sam da je pohranim na sigurno jer i dalje meri 100% emisije a da umesto nje koristim svakodnevnu robu koja jednako dobro svira - trenutno EML300b, koja ima odlicnu dinamiku i energiju, ne svira mlohavo kao babine sise, i vredi svakog centa.

fikus ima more problema sa svojim uredjajima koji imaju samo jednu dobru stvar - sviraju prejebeno dobro. i zato mu sve oprastam.... :heat

Link to comment
Share on other sites

Pa Fikus ima probleme koji proističu iz toga što je on ekstenzija kućne radinosti. Meni dođe Amber II sa takvim hladnim lemom na glavnom SPDIF konektoru koji ni ja sa 2 leve ruke ne bi napravio da sam švajsovao. OK, ja sam dovukao polovnu spravu iz Švice za 60% cene nove sprave ali zamisli da sam calnuo 2800 evara da moram da grejem lemilicu.... krvi bi mu se napio.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, anubisgrau said:

Pa Fikus ima probleme koji proističu iz toga što je on ekstenzija kućne radinosti. Meni dođe Amber II sa takvim hladnim lemom na glavnom SPDIF konektoru koji ni ja sa 2 leve ruke ne bi napravio da sam švajsovao. OK, ja sam dovukao polovnu spravu iz Švice za 60% cene nove sprave ali zamisli da sam calnuo 2800 evara da moram da grejem lemilicu.... krvi bi mu se napio.

ako znaš da lemiš , onda si u stvari dobro prošao :D

Šalim se , naravno ...

Čini mi se da sam počeo da razumem druga Goluma i njegovu pasiju sa Lampijem i Fikusom ....ima tu nešto , nešto organsko u zvuku a da se razumemo to su sasvim razumne pare u odnosu na neke  napucane velike firme za koje kad ih čujem ne kapiram zašto traže tolke pare i kako ih nije sramota ....

Link to comment
Share on other sites

Da ne bude da sam osvetlio jednu stranu tog Fikus kućna radinost pristupa i iskritikovao čoveka, samo da kažem da postoji i druga izuzetno dobra strana to je što su njegovi uređaji kada uđu u serijsku proizvodnju vrhunski zvučno upucani, temeljno pretrešeni, prostudirani i doterani tako da se tačno zna šta nosi svaka od mogućih iteracija na poziciji ispravljačice ili izlazne cevi. Ono što je najbitnije je da je Fikus rođeni entuzijasta koji SLUŠA svoje proizvode, provodi vreme sa njima, ima izuzetno kompetentan, referentni sistem koji služi da se čuje to što je napravio - forumski kuriozitet, deli isti vintage drajver kao i sistem kolege Groznog, Altec 420A.

On ne projektuje samo u simulatorima i određuje se samo na osnovu merenja, nego sluša finalni proizvod i u toj tački se svrstava na stranu svojih potrošača. Čak ne retko sam radi finalnu kontrolu svojih uređaja, recimo na mom je baš on lično potpisan. Ja nisam slušao puno toga, sem par modela DA konvertora i to iz nižeg (!!!) ranga (Euforia, Amber I & II) ali on zaista ostavlja utisak čoveka koji je izuzetno posvećen, ima viziju i zna šta hoće od svojih uređaja. Finansijski uspeh je prirodna posledica ali se čuje da mu je na prvom mestu zvučni kvalitet.

Ima malo i našeg gledanja sa visine, da ovakve sprave radi neki Nemac ili Japanac, upišavanje u gaće bi bilo obilatije nego što je Poljak. Meni je tim draže. Da ne kažem da se na onoj prezi u Parobrodu pokazao kao mega gotivan lik sa kojim nije glupo zarakijati se u kafani do duboko u noć. Kapiram da bi posle 3 rakije počeli da pevamo...

Link to comment
Share on other sites

Da, zeznut je prelazak na serijsku proizvodnju. Iz prostog razloga sto ne mozes sve da iskontrolises. Ovo je bilo benigno, ali na nekom drugom mestu u uredjaju moze da izazove vecu stetu.

 

Ono sto bih voleo da cujem, kada uredjaj vec pruza tu mogucnost je neki od Zokijevih dac-ova prikljucen na taj izlazni stepen. Tu bi se mnogo toga lepog dalo cuti . Tvoj sistem ili njegov svejedno a najbolje oba. Pod uslovom da ne postoje neka tehnicka ogranicenja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi da moze i bez otvaranja koliko sam shvatio?

 

On 9.10.2018. at 17:13, golum said:

 

@prophet - postoji versatilnost I drugi ulazi.

On 16.11.2018. at 22:19, anubisgrau said:

 Ne znam da li bih rekao da je to generalno ispravno ali ako izlaz ima lampu sa pojačanjem i relativno prihvatljivom izlaznom impedansom, nalazim obavezno da sprava ima analogni ulaz tako da može da se koristi kao preamp. Ruku na srce to jeste opcija ali imam utisak da se retko koristi.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, prophet said:

Da, zeznut je prelazak na serijsku proizvodnju. Iz prostog razloga sto ne mozes sve da iskontrolises.

Ovo nije baš tačno. Mali i srednji proizvođači ove vrste uređaja angažuju lokalne asemblere a QC se radi na izlazu od asemblera i na prijemu kod proizvođača pre sklapanja. QC obuhvata funkcionalno testiranje i vizuelni pregled. Nisu to toliko velike niti kompleksne ploče, niti su serije toliko velike da se ne može kontrolisati. Sa druge strane, ne samo QC nego i sâm kvalitet, su pitanje proizvodne cene.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Willi Studer said:

Ovo nije baš tačno. Mali i srednji proizvođači ove vrste uređaja angažuju lokalne asemblere a QC se radi na izlazu od asemblera i na prijemu kod proizvođača pre sklapanja. QC obuhvata funkcionalno testiranje i vizuelni pregled. Nisu to toliko velike niti kompleksne ploče, niti su serije toliko velike da se ne može kontrolisati. Sa druge strane, ne samo QC nego i sâm kvalitet, su pitanje proizvodne cene.

U tom smislu sam i pisao, čovek ne lemi sam. A verovatno i ne može da iskontroliše lično svaki primerak.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Majda said:

Nisam znao da je Tomas Majer u Elrog-u. U kom svojstvu, kao vlasnik firme ili nesto drugo?

Kao sto Anubis rece Thomas je nakon bankrota originalnog Elroga otkupio kompletnu masineriju za proizvodnju kao i brend Elrog sa svim svojim repovima iz proslosti. Repovi se na zalost ogledaju u ogromnoj kolicini lampi koje su resile prevremeno da otkazu poslusnost pa je samim tim hype koji ih prati uzano los po svetu. I danas kada pomenes Elrog prvo sto te pitaju je "a radi ti lampa?", a pri tome vecina nema pojma da je sa novim vlasnikom to dovedeno na nivo koji imaju EML I KR i da sada TM daje 12 meseci full garancije (I dalje ispod onih 5god EMLa ali opet bolje no sto je bilo).

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, anubisgrau said:

Da ne bude da sam osvetlio jednu stranu tog Fikus kućna radinost pristupa i iskritikovao čoveka, samo da kažem da postoji i druga izuzetno dobra strana to je što su njegovi uređaji kada uđu u serijsku proizvodnju vrhunski zvučno upucani, temeljno pretrešeni, prostudirani i doterani tako da se tačno zna šta nosi svaka od mogućih iteracija na poziciji ispravljačice ili izlazne cevi. Ono što je najbitnije je da je Fikus rođeni entuzijasta koji SLUŠA svoje proizvode, provodi vreme sa njima, ima izuzetno kompetentan, referentni sistem koji služi da se čuje to što je napravio - forumski kuriozitet, deli isti vintage drajver kao i sistem kolege Groznog, Altec 420A.

On ne projektuje samo u simulatorima i određuje se samo na osnovu merenja, nego sluša finalni proizvod i u toj tački se svrstava na stranu svojih potrošača. Čak ne retko sam radi finalnu kontrolu svojih uređaja, recimo na mom je baš on lično potpisan. Ja nisam slušao puno toga, sem par modela DA konvertora i to iz nižeg (!!!) ranga (Euforia, Amber I & II) ali on zaista ostavlja utisak čoveka koji je izuzetno posvećen, ima viziju i zna šta hoće od svojih uređaja. Finansijski uspeh je prirodna posledica ali se čuje da mu je na prvom mestu zvučni kvalitet.

Ima malo i našeg gledanja sa visine, da ovakve sprave radi neki Nemac ili Japanac, upišavanje u gaće bi bilo obilatije nego što je Poljak. Meni je tim draže. Da ne kažem da se na onoj prezi u Parobrodu pokazao kao mega gotivan lik sa kojim nije glupo zarakijati se u kafani do duboko u noć. Kapiram da bi posle 3 rakije počeli da pevamo...

Ovo iznad sjajno opisuje Lukasza kao coveka. Pre svega ogroman entuzijasta koji zaista voli to sto radi I zivi za to 24/7/365. Nesto sto je imao kao problem je "serijska" proizvodnja koja kod njega jeste kao takva ali usled njegovog kreativnog ludila konstantno ubacuje unapredjenja u postojece model pa tako postoje GG1 ili 2 koji nemaju veze jedan sa drugim jer je smislio nesto sto je bolje/drugacije I nekome to ubacio u uredjaj a nekome nije. To je definitivno prestao da radi sa Pacific-om i mislim da nece ponavljati na dalje jer je imao poprilican broj "zalbi" na tu temu.

Inace ima oko 10 stalno zaposlenih plus xy dobavljaca za "serijsku" proizvodnju.

Sto se cena tice top modeli da su jeftini nisu ali komparativno ako pogledamo npr MSB Select II DAC i Pacific razlika je skoro pa 5x pri cemu Pacific radi isto ako ne I bolje od MSBa pa koliko cujem u sve vise demo soba nekih vecih proizvodjaca  se nalaze upravo njegovi DACovi.

Cisto kao novina uskoro ce izaci Mk2 verzija Atlantic DACa sa drugacijim izlaznim lampama u odnosu na ove koje je koristio do sada. Slikice deluju obecavajuce, a i nadam se da cu ga cuti sledece nedelje...

Link to comment
Share on other sites

Evo novine o kojoj sam pricao - predpremijera u slikicama makar, a premijera ce biti u Jakarti na sajmu u cetvrtak ;)

Slusalo drustvo i utisci sjajni...

Guta KT88, KT90, KT120, KT150, 6550, EL34, 6V6, 6L6,....pa je stoga ime DACa Atlantic TRP (Tube Roller's Paradise) :D. Lampe sljakaju u SE triode modu...

Atlantic TRP 1.jpg

Atlantic TRP 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...