Jump to content


Podloga za zvucnike


SubWay

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 minuta ranije, Father said:

Najjeftinije su ti te silikonske podloške pa prvo njih posluša. Ako naletiš na povoljne šiljke na KP kupi ih svakako u nekom momentu i pokušaj dodatno da ih razmakneš, dobićeš mnogo više time nego podloškama. :thumbsup2

Vazi. Probacu i jedno i drugo. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, SubWay said:

A da li je bitno koje tvrdoce i gustine je sundjer? Kutija je oko 13kg teska. E sad, znam da su sundjeri obicno podeljeni na meke, normalne i tvrde. Koji izabrati?

Pomenuo sam vec "prema tezini kutije", sundjeri se rade u razlicitim tvrdocama, pa treba odabrati gustinu koja bi zadovoljila uslov da sundjer ne bude previse spljosten. 

A mozes prvo da uradis simulaciju, uzmi 2 manja cebeta ili sl., ispresavijaj ih da budu 5-10 cm debljine, stavi na njih kutije, ako ti zvuk pase, idi na sundjer.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, damic said:

Pomenuo sam vec "prema tezini kutije", sundjeri se rade u razlicitim tvrdocama, pa treba odabrati gustinu koja bi zadovoljila uslov da sundjer ne bude previse spljosten. 

A mozes prvo da uradis simulaciju, uzmi 2 manja cebeta ili sl., ispresavijaj ih da budu 5-10 cm debljine, stavi na njih kutije, ako ti zvuk pase, idi na sundjer.

Odlicna ideja. Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Just now, microfarad said:

Bilo koja podloga bi podigla zvučnike, mislim da treba da budu malo niže.

Sundjer bi podigao za max 1cm do 2. A nemam mogucnost da ih spustam nize. Dakle, cilj mi je da dobijem sto je moguce bolji zvuk sa datim uslovima. Ne jurim perfekciju, vec da vidim da li moze malo bolje. Za moj ukus je i sad dobar zvuk, cisto hocu da vidim moze li bolje. Ako ne, nista strasno. U nekom buducem stanu cu moci malo konkretnije da se pozabavim pozicijom kutija. U ovom moram da iskoristim ono sto imam.

Link to comment
Share on other sites

Sve ove savete koji uključuju sunđere, silikone, bumpone, gumu i ostale mekane materijale zaboravi, to su ubice zvuka,  neće ti rešiti osnovni problem a napraviće ti još nekoliko dodatnih. Prenos vibracija  nećeš sprečiti, a dobićeš dodatnu nestabilnost pojačati  mikrovibracije i dodatno zamutiti gornji deo spektra. NAravno možeš da probaš.

Visina zvučnika ti nije kritična, a i da jeste, šta se može to je tvoj životni prostor, a ne studio i treba napraviti dobar kompromis. A čak i da je visina neadekvatna može da se reši zakretanjem, tiltovanjem zvučnika gore-dole.

Po meni, najbolje, ne i najjeftinije i najjednostavnije rećenje je da napraviš metalne, zidne konzole, ili kupiš neki fabrički nosač i da zvučnike totalno odvojiš od komode i daš im stabilnu osnovu, što je suština dobrog funkcionisanja svakog zvučnika, plus sumanjiš rezonanciju komode, a zvučnik je ako se ne varam kompresioni, nećeš imati većih problema što je relativno blizu zida (a da se i to rešiti pravilnim izborom ili konstrukcijom zidnog nosača)

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, SUROKVL said:

Sve ove savete koji uključuju sunđere, silikone, bumpone, gumu i ostale mekane materijale zaboravi, to su ubice zvuka,  neće ti rešiti osnovni problem a napraviće ti još nekoliko dodatnih. Prenos vibracija  nećeš sprečiti, a dobićeš dodatnu nestabilnost pojačati  mikrovibracije i dodatno zamutiti gornji deo spektra.

https://www.soundonsound.com/sound-advice/understanding-speaker-stands-platforms

...

Fortunately, we don’t need to balance the speaker on actual springs, as a suitably dense piece of acoustic foam can act as both spring and damper. The speaker cabinet provides mass — so sitting a speaker cabinet directly onto a piece of foam, such as an Auralex MoPad, will bring about an improvement in the amount of vibrational energy getting through to the desk.   ....

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, odlucio sam se da isprobam sledece mogucnosti. Prva je samo sundjer, a druga je medijapan ploca sa siljcima (nasao sam jeftino i jedno i drugo). 

Medijapan 16mm debljine i tri siljka. Hocu prvo da probam sa drvenim siljcima. 

E sad, dvoumim se oko izvedbe. Da li siljci da idu na gore ili na dole? Vidim po netu da je rasprava oko toga, al mene kopka to sto sam na neki vrlo skupim zvucnicima video fabricki ugradjene siljke na dole, a mnogi po forumima pricaju da bi siljci trebali da idu na gore. 

Dalje, koja izvedba ima vise smisla: 1. ploca pa ispod siljci; 2. siljci pa ispod ploca?

Link to comment
Share on other sites

Ovo je opcija koju sam ja odabrao. Nisam zvučno ni probao da okrenem šiljak prema parketu, jer me mrzi da tražim novcice i podmećem ispod. Ovako je dosta nestabilno. Ako okreneš šiljke na dole (pošto su drveni i neće oštetiti komodu), obavezno ih zalepi nekom duplo lepljivom trakom ili "tigrom" sa donje strane kutije, kako ti zvučnici ne bi pali sa šiljaka ako ih čukneš slučajno ramenom ili pri brisanju komode. Batali medijapan ploču, ili ako baš insistiraš (a nema potrebe) postavi je na komodu pa šiljke sa zvučnicima na nju.

IMG_20171202_185441-1664x1248.thumb.jpg.63864f7ef0f8f5435bdd53f2b785867a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prvo da se izvinim zbog mog neprimernog komentara od jutros. Iznervirao me maliciozan komentar jednog clana, a ja tek ustao. Moracu da uvedem pravilo da ne komentarisem cim ustanem. Tad mi tesko da se suzdrzim od "djonom na djon" komentarisanja. 

Izvinite jos jednom. 

@Father to cu i da probam. Insistiram na medijapanu zato sto sam skontao da cale u podrumu ima neke ostatke od pre pola godine, pa me ne kosta nista da probam. Ne moze da skodi. Siljke cu da zalepim za zvucnike, a podloske cu da postavim na plocu. Probacu i sa sundjerom ispod ploce (posto sam i to nasao kod caleta), pa da cujem kako ce to da zvuci. 

Hvala na savetima svima ovde prisutnima i izvinjavam se jos jednom zbog mog jutrosnjeg ispada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...