Jump to content


Laptop kao transport


wwweljko

Recommended Posts

30 minuta ranije, pera451 said:

E, sad pocinje igranka.

Prema onome sto smo ranije diskutovali, pravi "transport" bi trebalo da:

- ima eksterno napajanje, po mogucstvu "kockicu" i

- nema nikakav ventilator, ni na procesoru, ni na chipset-u.

Posto AP linux zahteva x64 situacija postaje malo slozenija nego kod Daphile-a, Volumio-a itd.

 

Imam ja konja i za to. Marine PC. Za jahte, kamione autobuse... Akumulatorsko napajanje. Fanless.

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, pera451 said:

Shvatam, nego od cega je sklopljen :).

Nista spec, cilj je bio PC bez ijednog ventilatora i pokretnog dela (doduse tu je dvd rezac, sluzi za ripovanje audio cda, mada retko ga koristim), a da pritom izgleda kao HiFi komponenta. :)

Tako da sam uzeo Lian Li PC37B kuciste, procesor je AMD Athlon 5350 (zapravo cpu, gpu, i cipset u pakovanju, 25W TDP), Arctic Cooling CPU hladnjak (vidi se na slici), ploca Asus AM1M-A (ploca nema cipset jer se nalazi u CPU pa je prilicno prazna, nista sem slotova :) ), 4GB DDR3 RAMa,  sistem se nalazi na SSDu (stari OCZ od 60G), napajanje je Winmate DD-24AX (DC na DC plocica) i LiteOn "cigla" (mislim da je 19V i nekih 120W). Nebitno za audio, graficka karta je pasivno hladjenja MSI 1030GT (nalazi se u kutiji od napajanja).

Mrezna na ploci (realtek) me nesto zezala tako da sam uzeo na kraju PCI-E Intel I210 server adapter.

Napajanje uskoro menjam za DIY linearno 400W (bice u posebnom kucistu).

Muzika se nalazi na NASu.

Takodje sam izbacio misa i tastaturu, mada imam Lenovo N5902 ako zatreba, a kontrola ide preko Logitech UltraXMedia daljinca (RF, nije IC), programiran da pokrece programe, kontrolise audio plejer itd. 

Koristim neku ustrojenu verziju Kodi (bivsi XBMC) koji mi sluzi samo kao file browser. :)

Trenutno testiram custom Win 10 N LTSB 2016, zesce sam ga "ustrojio", testiram sad da li sve radi kako treba. :)

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Vlajo said:

custom Win 10 N LTSB 2016, zesce sam ga "ustrojio"

:banana

:wave2

:wub:
Posle vise dana testiranja u virtuelnoj masini, danas ga instalirah na audio PC. :) Za sad sve ok, polako se tweak-uje, zauzima tek 3GB na disku (nvidia drajveri pojeli preko 500MB :wacko:), mislim da ce zauzece rama biti oko 400MB. :) Videcemo...

 

Inace ovaj Win10 mi je tek sad prihvatiljiv, nema Win Store-a, i ostalih sranja, izgleda prilicno cisto, doduse instalirao sam ClassicShell tako da je start meni konacno upotrebljiv. :)

Nesto ovako bi se moglo i na desktop instalirati. :)

 

Pero, hvala. Sta da kazem, mozda je nekom sve ovo dokono, al volim da se bavim tim, i sa hardverske i sa softverske strane. Pristalica sam minimalizma, nista protiv XXHignEnd plejera i slicnih koji zahtevaju i5/i7 i 16G RAMa, ali to nije moj pristup. Videcemo kad linearno napajanje bude spremno (samo sto nije), kako ce leci.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, zek said:

Šta je unutra i koja je cena?

Konkretno sada MB VIA VT8237R Plus Chipset sa  VIA C7™ processorom i 2GB DDR2 RAMa. Ali može da se ugradi i druga ploča.

Cenu ne znam. Pogledaj ovde.

http://www.cartft.com/

Ja moju (još ) ne prodajem.

PS Al ti je fazon da menjaš post .:angry:

24 minuta ranije, zek said:

To je samo kućište za mini ITX ploču?

 

Kućište i matična ploča. Sa M2-ATX 6-24V Intelligent Automotive ATX Power Supply

 

Admine, skini mi limit od 0.5MB za slike pa da objavim sliku konkretnog modela.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, pera451 said:

Vlajo, prica o ventilatora nije bitna samo zbog buke, vec i zbog (navodnog) uticaja na zvuk - gde je motor, tu je (navodno) i problem.

Zna Vlajo o čemu priča, skoro 3 godine testiram i ispitujem što manju konfiguraciju  za ozbiljnu muzičku reprodukciju

:wave2

Ventilator ne smeta !!!

Ima odredjenih modela koji su tihi kao treptaj oka - ali zato koštaju ...

Kućište i ploča koju trenutno koristim, 8gb ddr4, i5 7500T Cpu (preterani i nepotrebno, ali šta ću kad volim)

111.jpg

ice_screenshot_20180401-000928.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ako i kad budeš hteo, postaviću tačan spisak ventilatora po veličini koji se vrte sporije od većine (od 300 obrtaja pa naviše, zavisi od mogućnosti ploče) čak pojedine ploče imaju mogućnost da uključuju ventilatore kad temperatura dostigne odredjenu temperaturu. To koriste proizvodjači grafičkih kartica već par godina, tako da moja grafička uglavnom ćuti, samo kad upalim košarku da igram onda se čuju ventovi i to veoma prijatno. Ono što sam ja probao su neki Be Quiet! ventilatori koji nemaju lagere već plivaju u tečnosti (valjda ulje), samim tim ih to čini veoma tihim i izdržljivim. Ima još i od Akase, to je ono što sam probao. 

Link to comment
Share on other sites

Unutrasnje fanless je uglavnom klasicno atx napajanje, svicersko.

Mozda hibridno resenje sa nekim linearnim napajanjem i DC-DC plocicom koja pretvara neki jednosmerni napon (npr 12V) u sve potrebne napone za racunar (12, 3.3, 5V).

Ili kompletno eskterno linearno napajanje.

Sto se procesora tice, ako se ide na nesto jace (kao Vlajo), onda nije lako to hladiti bez ventilatora. Tu treba najpre odluciti koje su potrebe.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, garson said:

Sto se procesora tice, ako se ide na nesto jace (kao Vlajo), onda nije lako to hladiti bez ventilatora. Tu treba najpre odluciti koje su potrebe.

Imao sam mašinice koje su bile predvidjene da rade bez ventilatora, bedački celeron procesori sa 4 jezgra koji su radili dobro sa FLAC-om, kad dodje poneki SACD kreće stenjanje kao kad se penješ uz 100 stepenika pa hoćeš da izdan'eš, kao ja onomad ... :P

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, observer said:

Kako je bilo rešeno hladjenje na tim mašinicama? Fanless PC podrazumeva ozbiljno kućište sa masivnim spoljnim hladnjacima. Stenjanje je pretpostavljam rezultat pregrevanja, a ne manjka procesorske snage.

Manjka procesorske snage, nije ni moglo da se greje kako treba - kad je kilavo 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...