Jump to content


Album Player (APlayer)


dj.nik

Recommended Posts

23 minuta ranije, Toza said:

Da li je neko, iko, probao ovaj snakeoil OS?

Za mene kao laika je suviše komolikovano za igranje pa bih volio prvo da čujem utiske, ako ih ima, pa tek onda bih se pozabavio ovim čudom ozbiljno. Nikakvog iskustva nemam sa linuxom.

Instalacija nije previše komplikovana, uputstvo je jasno i dovoljno detaljno, ali trebalo bi prethodno proveriti da li je hardver računara na koji se OS instalira podržan, jer je Snakeoil relativno izbirljiv kada su recimo mrežni adapteri u pitanju. Praktično svaki USB Audio Class 2.0 DAC je podržan, dok je za neke modele, kao što je recimo moj DAC, potrebno "budženje" kernela.

Snakeoil OS nudi izbor dva različita plejera, i to Squeezelite sa neophodnom Squeezebox Server komponentom, i MPD, oba u nekoliko verzija. Treba reći da se autor softvera svojski potrudio da Linux na kome je Snakeoil zasnovan optimizuje za audio namenu, pa OS "troši" manje od 170 MB RAM kada su Squeezelite i LMS uključeni, odnosno manje od 100 MB kada je MPD izabrani plejer, što znači da će i neka stara mašina sa slabašnim procesorom i skromnom RAM memorijom raditi bez problema. Zvuk - blago rečeno, veoma dobar, bez obzira na cenu (džabeB)). Raspoloživi plejeri zvuče dovoljno različito da omogućavaju uklapanje sa različitim sistemima, a moj doživljaj se prilično poklapa sa opisom samog autora softvera. Bitno je da postoji mogućnost izbora, pa neka svako na kraju prema sopstvenom ukusu izabere plejer koji mu zvuči bolje. U svakom slučaju, topla preporuka.:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Instalacija nije previše komplikovana, uputstvo je jasno i dovoljno detaljno, ali trebalo bi prethodno proveriti da li je hardver računara na koji se OS instalira podržan, jer je Snakeoil relativno izbirljiv kada su recimo mrežni adapteri u pitanju. Praktično svaki USB Audio Class 2.0 DAC je podržan, dok je za neke modele, kao što je recimo moj DAC, potrebno "budženje" kernela.
Snakeoil OS nudi izbor dva različita plejera, i to Squeezelite sa neophodnom Squeezebox Server komponentom, i MPD, oba u nekoliko verzija. Treba reći da se autor softvera svojski potrudio da Linux na kome je Snakeoil zasnovan optimizuje za audio namenu, pa OS "troši" manje od 170 MB RAM kada su Squeezelite i LMS uključeni, odnosno manje od 100 MB kada je MPD izabrani plejer, što znači da će i neka stara mašina sa slabašnim procesorom i skromnom RAM memorijom raditi bez problema. Zvuk - blago rečeno, veoma dobar, bez obzira na cenu (džabeB)). Raspoloživi plejeri zvuče dovoljno različito da omogućavaju uklapanje sa različitim sistemima, a moj doživljaj se prilično poklapa sa opisom samog autora softvera. Bitno je da postoji mogućnost izbora, pa neka svako na kraju prema sopstvenom ukusu izabere plejer koji mu zvuči bolje. U svakom slučaju, topla preporuka.:thumbsup2

Sa uživanjem pročitao.
Sjajno!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 sati ranije, Aibo said:

Evo ja ga na tom Windowsu koristim, ima više od godinu dana.

 

Samo gledaj da bude 64-bit verzija, iz nekog razloga zvuči osetno bolje od 32-bit.

Hvala.

Ja taj Win 64bita koristim na desktop PC jer nema u njemu gomile gluposti koje prate standardnu verziju, bitno mi je da radi KS za muziku.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Aibo said:

Da, Win mi je svakako 64bit da bi video svu memoriju. Mislio sam da Aplayer bude 64bit jer zvuči bolje od 32bit verzije.

Inače, radi KS odlično.

Nisam ni probao 32 bitnu verziju A plejera kolko se sećam.

Na mini PC-ju koji je samo za za muziku je WIN10 64bit (kupljen polovan i Win je stigao uz PC, prodavac ga instalirao). Imam I5 procesor i 8G RAM-a što je više nego dovoljno da učita bilo koji album u memoriju i da sve radi ko sat. Imam za muziku i filmove eksternih HHD od 1TB 2kom., a u PC ju je mali stari HDD od 500GB. Sad sam uzeo veći  interni HDD od 2TB da ne koristim stalno eksterne diskove i treba da instaliram novi WIN10 pa zato pitam kakva su iskustva. Ako radi KS, to je gotova priča.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Sinoć kasno sam instalirao trial verziju EUPHONY osa u trajanju od 30 dana pa ćemo da vidimo i da ozbiljnije poslušamo ovih dana.

Na prvu, da zvuk ima brzinu, još je detaljnije, ali mi nešto fali. Bilo kasno pa nisam mogao da pojačam.

E da, u odnosu na šta je brži, detaljniji...

Referenca je win10, ona dobro zvučeća varijanta 14393, Aplayer podignut iz memorije i fidelizer u free varijanti.

Zanimljivo je da je referentni setap transparentniji iako je euphony rezolutniji. Tekstura i boja tona su prirodniji i bolji na referentnom setapu.

U pitanju je euphony stylus kao plejer.

DSD je prirodniji na euphony, što je i za očekivati jer ide kao native, a na Aplejeru je kaoDoP....

Idemo dalje...

Edit: zvuk ima zaprljanost, pretpostavljam da je takav utisak jer je euphony podignut sa usb stika i da bi se to dovelo u red sa podizanjem sa SSDa. Ta zaprljanost uslovlkava nedostatak transparencije iako je rezolucija opaka.

Link to comment
Share on other sites

Rano je za zaključke, ali generalno, kome je bitno da su na euphony OSu implementirani hq apsempler (čija se licenca dodatno plaća), striming servisi (qobuz, tidal...), roon itd, gdje je interfejs više nego ok sa raznoraznim mogućnostima prilagođavanja, to je to. Preporuka!

Ali, što se tiče odnosa uloženo/dobijeno i kvaliteta zvuka, sve je nastrani Aplejera/fidelizera (džabe), a razlika u zvuku nije uopšte neka bitna.

Drago mi je da sam uspio posle nebrojeno pokušaja i peripetija da probam i ovo. Na kraju sam instalirao linux mint i tek preko njega sam uspio da butujem euphony sa usb stika i da se androidom povežem.

Doduše i na win10 ima začkoljica jer se mora isključiti digitalni potpis da bi se uopšte instalirao xmos usb drajver i tako...

Zanimljivo gubljenje vremena :)

Link to comment
Share on other sites

E druže, mnogo me pitaš.

Ja sam laik za te šprave i jedva sam i ovo uspio da butujem. I to sam samcijat bez tuđe njege i pomoći... :)

Ne, win10 osim fidelizera nije "čačkan".

Ništa te ne košta da probaš trial verziju pa sam procijeniš. 

I meni bi značilo još nečije iskustvo da znam na koju stranu da okrenem.

Link to comment
Share on other sites

Za nas laike je ovo odlična varijanta, mada malo poskupa. 

Ali ako se gleda na ovaj način...

Licenca za win + licenca za fidelizer, onda su tu negdje.

Napisah već da je džabe varijanta toliko dobra da je sve preko toga skupo. 

Ali, kako vrijeme prolazi, sve mi teže da se vratim na referentni setap.

Brate, svira baš, baš dobro.

Link to comment
Share on other sites

250e nije malo ako se poredi sa "free" varijantama (Win + AlbumPlayer/foobar/nesto trece). :rolleyes:

Ali dugorocno gledano nije to mnogo ako resava to pitanje. Doduse ne znam sta se tu jos dodatno placa, vidim spisak opcija, ima tu stosta optional.

Ali ako ta stock varijanta svira dobro, sto ne uzeti.:thumbsup2 Ne znaju svi da cackaju Win a i tu ima softvera koji solidno kosta.

Link to comment
Share on other sites

Meni je odgovaralo za probu jer nema peripetija, makar kažu da ne bi trebalo da ih bude...

Ipak ih je bilo. Kad sam skinuo verziju za win, nije postojala šansa da se wi fi jem preko telefona ili laptopa povežem sa eufony serverom.

Na linuxu je nekako proradilo.

Za mene je to mučenje jer em me ne zanima da se edukujem u tom pravcu, em nemam vremena za takvo traćenje da bih to znanje koristio samo za slušanje muzike.

Link to comment
Share on other sites

Al su napravili aplikaciju, wauuuu :)

Pazi sad, na aplikaciji sa plej stora za android...

Ima dugme za gašenje. Klikneš i ugasi se komp. Startuješ komp, aplikacija opet aktivna, u jeeeee....

Kao bilo koja audio sprava, na klik.

:ph34r: :heat  :lol:

Link to comment
Share on other sites

 Evo neki rezime posle nekoliko vremena...

Kvalitet reprodukcije je nesporan, ali mi i dalje smeta ta neka " zaprljanost" zvuka.

Šta je uzrok, ne znam, ali, recimo, stylus apsempluje sve po difoltu na 32 bita i ne može da se mijenja ili isključi.

Kad se koristi hq apsempler, ta zaprljanost je manje izražena što je veći sempl rejt. Najmanje se osjeća na DSD256.

I ranije sam imao problem sa apsemplingom tj. prihvatanjem lako zvuči.U ovoj varijanti je to jako dobro, ali i dalke meni lično fali prirodnost tona.

Ali su zato, sve druge stvari podignute na zaista visok nivo, a naročito ambijentalnost. Rekreacija prostora je izuzetna.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Toza said:

Šta je uzrok, ne znam, ali, recimo, stylus apsempluje sve po difoltu na 32 bita i ne može da se mijenja ili isključi.

Pa to nije upsample, mislim sa 16 ili 24bit-a na 32bita. Tu se dodaju 0, tako da nema uticaja na zvuk.

Upsample bi bio 44.1-> 192kHz ili slicno.

1 sat ranije, Toza said:

Mmmm da, i hardver se "čuje". Mali nuc bolje zvuči od matorog laptopa sa istim postavkama i istim strujnim zezalicama.

Eto, tolko od Ja.

Uvek sam zagovarao misljenje da je laptop verovatno najlosiji moguci izbor za audio masinu. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...