Jump to content


Kakav oglas 2018.


Infidel

Recommended Posts

E da, treba pogledati i njuskalo.hr. Recimo Electrocompaniet ECI4 1050 eura,  Primare I21 550 eura,  Creek Destiny 850 eura. Sećam se ranijih godina kod nas je bilo u svakom momentu po par do nekoliko pojačala/zvučnika od prvog/drugog vlasnika sa ambalažom tj dokazanim poreklom. Sad se pojavi jednom mesečno. Sve ostalo je od "od preko", "iz uvoza" i pokupljeno pored kontejnera po EU (odsečeni pa zamenjeni strujni kablovi). U UK cyrus 8xx ide za 300-320GBP a kod nas traže 500eura i preko. Besmisleno.

Loša je ponuda hifi-ja kod nas u Srbiji.

Da, taj komplet creek i epos što je bio ovde na oglasu je prava retkost i dragoceno. Ko je kupio usrećio se.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Sloba said:

…Loša je ponuda hifi-ja kod nas u Srbiji…

A primetio si i da su cene skoro uvek veće kod nas nego u Evropi ili bilo gde u Svetu, uz opravdanje za to: Pa idi u „Kanadu“ pa kupi to, donesi, plati carinu, itd… (Pre)prodavci su često legende. Srpska posla – ako ne zarade bar 50-ak evra, nema sreće B)

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, den!s said:

A primetio si i da su cene skoro uvek veće kod nas nego u Evropi ili bilo gde u Svetu, uz opravdanje za to: Pa idi u „Kanadu“ pa kupi to, donesi, plati carinu, itd… (Pre)prodavci su često legende. Srpska posla – ako ne zarade bar 50-ak evra, nema sreće B)

Tačno tako. Kažu idi tamo pa kupi, donesi plati...Zvučnici koji su u NY ostali neprodati za 100 dolara posle 6 meseci, u Smederevu su high-end i idu za 400 eura.

Jednom prilikom čovek kaže da je kupio zvučnike od prvog vlasnika ja kažem ok, dajte mi račun na ime i kupoprodajni ugovor ili bilo kakav dokaz. Nema ljutiš, nemam razloga da vam ne verujem ali nemam ni da vam verujem kažem ja a on meni - marš u pm.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sloba said:

…Jednom prilikom čovek kaže da je kupio zvučnike od prvog vlasnika ja kažem ok, dajte mi račun na ime i kupoprodajni ugovor ili bilo kakav dokaz. Nema ljutiš, nemam razloga da vam ne verujem ali nemam ni da vam verujem kažem ja a on meni - marš u pm.

Jos si se drznuo da sumnjas u njegovu izjavu?! cccc :D

Link to comment
Share on other sites

Kod nas je slaba ponuda iole kvalitetnijih komponenti, pa su zato i cene takve kakve su.

A ako se proda onda i vredi toliko, nema tu mnogo mudrosti.

Ja sam moj Classe DR-5 kupio pre par godina za sasvim solidnu cifru, da ne kažem blago napucanu, ali mi nije žao, jer sam ga hteo. Pre godinu dana mi je nuđeno malo više para od onoga što sam platio, odbio sam bez razmišljanja, zato što znam da ga više nikad ne bih našao.

Ima tu dosta stvari koje određuju cenu, ali da je kod nas krš, to stoji.

Link to comment
Share on other sites

Da roba vredi koliko je neko spreman da da za nju, je stara fraza koja opravdava sve. I da nešto bude tri puta skuplje polovno nego što je koštalo novo. Sve.

Ok je to, ali individualno i po želji pojedinaca. I bez nekih sentimentalnih vrednosti.

Ali definitivno u Srbiji se malo preprodavaca zadovoljava sa 20-30% većom cenom nego što su nabavili.

 

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, violent femmes said:

Sta je cudno da UK proizvod bude jeftiniji kod njih.To je sasvim normalno.Bilo bi zaista besmisleno da njihov proizvod bude jeftiniji kod nas.

Sta je cudno da amp koji je kao nov kostao 1500eu posle 8/9god bude 500e.

Čudno je što Britanac polovnu stvar, i to koja je na ceni inače, vrednuje 4x manje od nove, a Srbin 3x; a tržište i kupovna moć u Srbiji su 40x manji. B)

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, den!s said:

Čudno je što Britanac polovnu stvar, i to koja je na ceni inače, vrednuje 4x manje od nove, a Srbin 3x; a tržište i kupovna moć u Srbiji su 40x manji. B)

Ok....u tom slucaju kada ubuduce budes kupovao neku novu UK spravu koju ces kod distibutera platiti njenu trzisnu vrednost,nemoj je nakon 10god prodavati za 4x/5x manji iznos (sto je i realnost),ti je prodaj za 40x manju vrednost jer je kupovna moc kod nas takva-kakva je.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, violent femmes said:

Ok....u tom slucaju kada ubuduce budes kupovao neku novu UK spravu koju ces kod distibutera platiti njenu trzisnu vrednost,nemoj je nakon 10god prodavati za 4x/5x manji iznos (sto je i realnost),ti je prodaj za 40x manju vrednost jer je kupovna moc kod nas takva-kakva je.

Ovo boldovano te shvatam ozbljno, a ovo ostalo je :D

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovežem na priču iz drugog ugla. Posle onih polava na Tajlandu, cene HDD su se utrostručile. Evo, to traje već 3-4 godine. Onda sam računao da će SSD da dobro izgura HDD, ali se desio peh sa poskupljenem memorije, što je rezultiralo da SSD i RAM poskupe u proseku do dva puta. Verovatno su neki od vas svesni šta se dešava sa grafikama. Od 200-220€ za rx 580 sada treba dati 400€ i to za polovnu. Rudari su čudo :) 

 

Kada sam prelazio na novu platformu, ja sam prodao RAM i GPU za 50% veću cenu polovne, nego što sam platio nove pre 4 godine. Tržište i okolonsti su tako diktirali. Slična je stvar i sa Hi Fi jem. Ko kupuje novo, u našoj zemlji, taj čuva godinama. Treba da se desi baš nešto kao, visok skok plate, baš bolja komponenta .... da bi čovek promenio.  Ova oprema nije potrošna roba kao računarske komponenete. Zato je i ima, od onih koji su kupili novu, više puta manje, nego od one što dolazi kao otpad sa zapada. Naše tržište je najblaže rečeno nepismeno, i dosta izmučeno situacijom u zemlji, i spoljim faktorom,  zadnjih tridesetak godina. Na ovu temu bih imao još dosta da kažem, ali mislim da se svi dobro razumemo.

Link to comment
Share on other sites

Bez ulaženja u kupovnu moć i prosečne plate jer to nije poenta činjenica jeste da su kod nas cene najviše u regionu plus anglosaksonski svet. To važi za audio a da ne govorim o nekretninama gde se dešava da je m2 na Bežaniji skuplji nego u Briselu. Ili tržište bicikala, ista stvar.

Samo da napomenem da uvek imam razumevanja za cene prvih vlasnika koji su se ispružili po MSRP i sad traže razumnu cenu. Kad tu istu cenu traže za komponente iz šlepera koje su kupljene na kilo e tu imam problem. A po pravilu su ovi drugi akademici i nude besplatne kurseve iz mikroekonomije.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se sa @vladat1 u svemu, osim za memorije. Nisu one poskupele, one su otišle ne u nebo nego u vasionu. Prošle godine sam kupio Corsair memoriju 32gb 2 štapa koja radi na 3000 mhz, platio je 180e i to mi je bilo mnogo,jer je pre toga već duplo poskupela, ali sam dobro prodao staru pa se moglo. Juče sam poslao upit za istu memoriju i to iz Hu (naravno tamo je jeftinije) košta 435e !!! To je van svake pameti.

Naše tržište je relativno tupavo, kupuju polovne frižidere i šporete izdrndane po inostranstvu za cenu 70% koliko je nov uredjaj. Totalni apsurd ... 

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, den!s said:

 

Ali definitivno u Srbiji se malo preprodavaca zadovoljava sa 20-30% većom cenom nego što su nabavili.

 

Ma kakvi 20-30.Uredjaji kupljeni na pijaci za 500-600 dinara se prodaju od 50-100 Eura. I pitanje je koliko ce da ti radi.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, vladat1 said:

…Ko kupuje novo, u našoj zemlji, taj čuva godinama. Treba da se desi baš nešto kao, visok skok plate, baš bolja komponenta .... da bi čovek promenio…

Jeste, ali može biti razlog da ako neko u Srbiji kupi za 1.000 evra pojačalo, teško mu pada da ga proda za 300 posle 7-8 godina, jer je za njega tih 700 evra veliko.

Ali može biti i da preprodavac kupi od vlasnika za 350, a onda ga prodaje za 550, jer jeste u UK jeftinije, ali ajde, dovuci ga ti odande, znaš li koliko košta carina, porez, itd…! :D

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, aco said:

Ma kakvi 20-30.Uredjaji kupljeni na pijaci za 500-600 dinara se prodaju od 50-100 Eura. I pitanje je koliko ce da ti radi.

Imao sam iskustva sa prodavcem koji je hteo na 1.400 dinara da zaradi još 7.000 (kupio na Limundu, pa dao oglas na KP), i pričao kako ne može ispod toga, jer ga je mnogo koštalo. Ali Google je čudo.

 

ps. a poenta je da taj uređaj je realno koštao 3.000 din.

Link to comment
Share on other sites

Probajte malo sreću sa shippingom kad se olako kaze "ma nađem ja to na ebay".Za par zvučnika me je najeftinija moguća varijanta izašla 600€.Obzirom da nisu imali originalne kutije to zadovoljstvo me je od fabrike koštalo neverovatnih 250funti.Samo unutrašnji UK transport,najjeftiniji koji sam nasao 110£.

i onda pričamo o prekookeanskim cenama polovnih zvučnika...pa odande shipping za jednu ploču košta 15$.U US je jedan prosečan evropski zvučnik 50% skuplji.

Lepo vam prodavci kažu: Ne filozofiraj,donesi...i pomoli se bogu da stignu u jednom komadu.

Upravo sam kuma uspeo da nagovorim da ovde kupi nešto sto je skuplje, da ga glava ne zaboli kao sto je drugara koji je dobio gramofon sa slomljenom ručkom u transportu...

Cene su takve kakve ih odredi zakon ponude i potražnje,a ne kako se ko na forumu iskuka.Kad cena ne prođe ništa prirodnije da ode dole.Ova kuknjava mi pomalo liči na penzionersku na račune.

Link to comment
Share on other sites

@sondek

Pogrešno si shvatio, nema ovde kuknjave. Ništa više od tvog objašnjavanja koliko šta košta da se donese iz UK.

Nabavljao sam do sada kutije (sve su bile podnostojeće) iz Francuske, Danske, Nemačke, i iz Los Anđelesa… Znam da je vrlo teško :-)

Komentari su usmereni na, većinom, preprodavce koji su često malko alavi :)

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, sondek said:

Probajte malo sreću sa shippingom kad se olako kaze "ma nađem ja to na ebay".Za par zvučnika me je najeftinija moguća varijanta izašla 600€.Obzirom da nisu imali originalne kutije to zadovoljstvo me je od fabrike koštalo neverovatnih 250funti.Samo unutrašnji UK transport,najjeftiniji koji sam nasao 110£.

i onda pričamo o prekookeanskim cenama polovnih zvučnika...pa odande shipping za jednu ploču košta 15$.U US je jedan prosečan evropski zvučnik 50% skuplji.

Lepo vam prodavci kažu: Ne filozofiraj,donesi...i pomoli se bogu da stignu u jednom komadu.

Upravo sam kuma uspeo da nagovorim da ovde kupi nešto sto je skuplje, da ga glava ne zaboli kao sto je drugara koji je dobio gramofon sa slomljenom ručkom u transportu...

Cene su takve kakve ih odredi zakon ponude i potražnje,a ne kako se ko na forumu iskuka.Kad cena ne prođe ništa prirodnije da ode dole.Ova kuknjava mi pomalo liči na penzionersku na račune.

Cene su takve kakve odrede prodavci a ne tržište otud i ova diskusija između ostalog. Zato su neka pojačala, zvučnici i dac-ovi po godinu dana na oglasu. Neke viđam, mislim, od 2016 godine. 

Priča o šipingom nema smisla. Kad se računa purchase power parity shippinga nema jer nije važan a kamoli kada govorimo o sekundarnom i n-tom tržištu polovnih audio komponenata. Ukratko, nema ni jednog razloga da kod nas bude 30% skuplje nego u Hrvatskoj gde je prosečna plata dva puta veća a retail cena ista. OSIM što naši prodavci misle da ako je jedino na oglasima da može da izdivlja sa cenom. 

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, violent femmes said:

Ok....u tom slucaju kada ubuduce budes kupovao neku novu UK spravu koju ces kod distibutera platiti njenu trzisnu vrednost,nemoj je nakon 10god prodavati za 4x/5x manji iznos (sto je i realnost),ti je prodaj za 40x manju vrednost jer je kupovna moc kod nas takva-kakva je.

Sad tek vidim da ti prodajes Cyrus 8vs :o... Mozda sam uleteo medju neku vasu transakciju, a namera mi nije bila vezana ni za sta konkretno...

Link to comment
Share on other sites

Pricao sam sa preprodavcem i nasih severnih krajeva.  Kad njemu stigne kombi pun robe on ne placa shipping i carinu i poreze.  Istina da sigurno ima gomila krsha u tom kombiju ali ima i dovoljno dobrih stvari da se odmah prodaju i onih koje vredi popraviti da se citav posao isplati.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, den!s said:

Sad tek vidim da ti prodajes Cyrus 8vs :o... Mozda sam uleteo medju neku vasu transakciju, a namera mi nije bila vezana ni za sta konkretno...

Ma ne,doduse jedino ako nije lik koji me juce zvao i rekao uz molbu "da bi kupio moj Curus ,ali ako nije problem da ga donesem kod njega da ga cuje sa Tannoy 605 kutijama" pa ako cucnu lepo jedno sa drugim uzece ga sigurno ako ne...jbg-a ,nikom nista ja malo da ispadnem majmun i prosetam se po ovom lepom vremenu ,smorim se i izgubim ceo dan.

Pricam to posle zeni i kevi,a zenin komentar je samo bio "Boze,kakvi sve ljudi obitavaju ovde".

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...