Jump to content


Prvi gramofon


dadoo

Recommended Posts

O, to je sasvim OK gramofonac. Koja je zvučnica na njemu? Je l' Ortofon 20?

 

Što se Marantza tiče, lepa sprava, ako ikad poželiš zvučnike za njega, gledaj, bez žurbe, po oglasima neke stare AR i JBL zvučnike, kao što su AR 11 ili JBL L46. Doduše, naši zli preprodavci i napaljeni priglupi audiofili su digli cene takvim uredjajima.

S druge strane, sa tim vintage Marantzima lepo rade i Grundig zvučnici a oni mogu da se nadju za male pare. Ovde bi trebalo da postoji jedna (ili dve) teme o Grundigu a imaš i jednu na Audiokarmi.

 

Veselo ti bilo

Link to comment
Share on other sites

Ne žuri sa zvučnicima, nisu ti (još) neophodni kad već imaš i voliš slušalice.

Ne propuštaj prilike ako naidješ na nekog voljnog da donese svoje zvučnike kod tebe, da ih poslušaš. Bilo koje, jer će to biti zgodno iskustvo kad budeš rešio i da kupiš neke. (naravno, budi oprezan, taj Marantz nema mnogo snage, nije za divljanje)

 

Šta je prodavac rekao, koliko je stara zvučnica, odnosno, igla, koliko sati je radila?

 

Link to comment
Share on other sites

e pa sada.. svaki gazda svoga konja hvali.. Kaze da je stanje igle, citiram, "ODLICNO"..

Idem sutra licno pa cu pitati.. Na kraju krajeva i da zamenim iglu u skorije vreme necu propasti. Za razliku od vecine vas, ja se ne bakcem posebno hardverom i moram da priznam da sam ovih dana malo u agoniji, mnogo sam informacija procitao i znanja usvojio.. Samo zelim da skockam sve i pocnem da slusam jer u suprotnom ovo nema kraja :)

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, dadoo said:

.......moram da priznam da sam ovih dana malo u agoniji, mnogo sam informacija procitao i znanja usvojio.. Samo zelim da skockam sve i pocnem da slusam jer u suprotnom ovo nema kraja :)

 

Zato ti i kažem da ne žuriš. Ovde umeju danima da se raspravljaju oko sitnica i to ponajviše onda kad zanemaruju bitne stvari. Zato sam ja i batalio audiofiliju, nisam ništa promenio u sistemu već četiri godine, čak ni kad sam mogao povoljno da ga unapredim. Easy does it. Ti sad imaš ceo sistem, slušaj ga dugo i s uživanjem, pa ga proširuj/menjaj samo onda kad baš baš poželiš ili moraš.

Što se tiče stanja igle, to je teško utvrditi, čak i mikroskopom. Ako prodavac kaže da je radila 50 sati a ne poznaješ ga, računaj da je to 100 sati. Ako je tako, ni to nije previše za takvu zvučnicu, negde oko pola života.

Sad, ne znam koliko i kakvih ploča imaš, ali, ako često čuješ jasnu distorziju pri kraju ploča koje izgledaju dobro očuvane, onda, jbg, menjaj iglu.

 

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, dadoo said:

e pa sada.. svaki gazda svoga konja hvali.. Kaze da je stanje igle, citiram, "ODLICNO"..

 

Ja nešto ne volim te MM Ortofone mada nemam nikakvu ozbiljniju zamerku.

No, svakako, to je dobra zvučnica i ako još uvek radi dovoljno ispravno da oceniš da li ti se svidja zvuk, onda, ako ti se svidja, vredi uložiti novac u novu iglu.

 

Ima ovde jedan sjajan forumaš čiji nik ne umem da izgovorim (no on će videti ovo pa će se sam javiti) koji se odlično razume u takve Ortofon zvučnice pa će te posavetovati.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja bih po pitanju stanja igle bio veoma skeptičan.

Neki put kada prodavac kaže stanje odlično, to znači da je igla cela, u smislu da kantilever nije odvaljen.

 

Pogledao sam slike sa oglasa i deluje mi kao da je u pitanju stari tip OM igle:

55157490_5a4e844259d853-07978121DSC09500

55157490_5a4e84423dabe5-63743175DSC09498

 

 

Obratiti pažnju da plastični nosač igle nema usek ispred crvene tačke, što je karakteristično za starije verzije OM zvučnica koje sežu do 80-ih godina prošlog veka!

Znači igla može biti stara i čitavih 30 godina, tako da čisto sumnjam da je ostala nepotrošena do danas. ;)

 

Na donjim slikama su sa leve strane stari tipovi igala bez useka,

dok su sa desne strane igle sa aktuelnim dizajnom:

omstylii2.jpg

omstylii3.jpg

ortofomOM1.jpg

Link to comment
Share on other sites

PS

Dok nisam nabavio pravi (biološki) mikroskop, igle na polovnim gramofonima sam automatski otpisivao kao potrošene.

Znači polovne igle sam iz predostožnosti skidao i kupovao odmah nove.

Sada kada imam dobar mikroskop, uverio sam se da sam bio potpuno u pravu,

pošto sam naknadnom proverom utvrdio da nijedna od tih igala koje mi stoje u fijoci ne valja.

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno.. nisam bas najbolje razumeo..

Prvo kazete " usek ispred crvene tačke, što je karakteristično za starije verzije OM zvučnica koje sežu do 80-ih godina prošlog veka! "

a onda: Na donjim slikama su sa leve strane stari tipovi igala bez useka, dok su sa desne strane igle sa aktuelnim dizajnom (sa usekom, Prim.)

Lapsus?

Link to comment
Share on other sites

kuja & dadoo

Jednom sam video i čuo taj gramofon ali je to bilo baš davno. I pre par godina sam ugostio jednog Kanadjanina koji ga ima (taj gram je popularan u Kanadi) pa smo pričali o gramofonima.

Koliko sam shvatio, na samom headshellu postoji opcija za podešavanje VTA, pa se treba i o tome raspitati kod prodavca, ako je uopšte koristio gramofon dry.png

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, dadoo said:

Hvala puno.. nisam bas najbolje razumeo..

Prvo kazete " usek ispred crvene tačke, što je karakteristično za starije verzije OM zvučnica koje sežu do 80-ih godina prošlog veka! "

a onda: Na donjim slikama su sa leve strane stari tipovi igala bez useka, dok su sa desne strane igle sa aktuelnim dizajnom (sa usekom, Prim.)

Lapsus?

 

Nema potrebe za persiranjem! :)

Nisi dobro pročitao, u citatu si preskočio reč "nema": :)

48 minuta ranije, 空也 said:

 

Obratiti pažnju da plastični nosač igle nema usek ispred crvene tačke, što je karakteristično za starije verzije OM zvučnica koje sežu do 80-ih godina prošlog veka!

Znači igla može biti stara i čitavih 30 godina, tako da čisto sumnjam da je ostala nepotrošena do danas. ;)

 

Na donjim slikama su sa leve strane stari tipovi igala bez useka,

dok su sa desne strane igle sa aktuelnim dizajnom:

 

 

Znači starije verzije OM igala iz 80-ih nemaju taj usek, dok aktuelne verzije imaju taj usek. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Model zvučnice je Ortofon OM:

https://www.ortofon.com/om-series-p-550

 

I dalje se prodaju nove igle:

https://www.ortofon.com/hifi/products/hifi-replacement-styli

Gledaj modele pod "Replacement styli for OM/OMP"

 

Konkretan model igle na tvom budućem gramofonu je OM20:

https://www.ortofon.com/stylus-20-p-372-n-3384

Ne moraš se vezivati baš za nju, pošto je telo OM zvučnice univerzalno, tako da su sve igle iz OM serije kompatibilne. 

Biraš onu za koju imaš para. :)
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...