Jump to content


Prvi gramofon


dadoo

Recommended Posts

Poštovanje dobri ljudi,

na forumu sam već godinama, ali samo voajerišem čitajući mnogo iskusnije od sebe. Došlo je vreme kada mi treba savet.

Želim da kupim gramofon, ali sam potpuni početnik i ništa neznam o tome. Kupio bih naravno polovan i tek tu kreće problematika jer neznam na šta da obratim pažnju, da li je cena realna i slično. Budžet je 100eur, može i par desetina preko ako vredi uložiti..

Muzika koja se sluša je rok i džez, trenutno je izvor računar, DAC i Sennhaiser HD598. Slušalice ostaju, a u budućnosti će se gramofon upariti sa nekim vintage pojačalom..

Može neki predlog?

Unapred hvala!

 

Link to comment
Share on other sites

Technics gledaj da bude DD, Direkt Drive,  krajem 80tih i poectkom 90ih njihovi najjeftiniji su bili kaisari, a odmah iznad DD.   Kod DD je dobro da ce raditi i posle 30 godina.   Obavezno proveri gramofon prilikom kupovine.  Kaisari su imali oznaki BD mislim, dakle da znas.  SL-QD,  SL-DD, to su serije preporucene.

Neki su Automatika ili poluautomatika ( SL-DD 33 ),  gledaj da izbegnes ili proveri koliko je moguce.

Ako je Manuelni sa nekom automatikom, to bi moglo jer ako ne radi automatika kako treba manuelni pogon sigurno radi.   Najbolje manuelni,  sto ce reci ti pomocu lifta ili rukom dizes i spustas rucku.  Ako na kraju ima auto dizanje i vracanje rucke to treba proveriti da li radi pravilno.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, dadoo said:

Ovako nesto da zaobidjem?

Koliko vidim ovo je gramofon na kais sa verovatnom nekom elektronskom kontrolom brzine, to vidis na drugoj slici jer ima Pitch kontrolu.  Sem toga je Maneulni,  prekidac zdesna start/stop sluzi samo da pokrene i stopira tanjir a rad sa ruckom je manuelni.   Ovo izgleda kao Dual stara kopija DJ gramofona sa pogonom na kais.   Glava je Ortofon OM, kakva je igla ko zna, model koji on navodi nije jeftin, zamena se pravi ali stanje te igle je nepoznato.  To ti vazi za sve sto budes kupovao... kakva je igla stvarno ne znas.

Dalje zaista ne znam. Ne mora a znaci da je los ALI to treba da kaze neko ko poznaje Duale ovog tipa.

 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, predragm said:

Ovaj sam video licno kod Johnsona u Zrenjaninu.  Bio sam tamo u Avgustu.  Koliko se secam vrlo lepo i ocuvano izgleda a kako radi ne znam, treba otici i videti i cuti, ima on mogucnosti da cujes gramofon.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, dadoo said:

aham.. eto čemu služi ovaj forum! Mnogo hvala!
Kao i uvek, počneš sa 100eur, završiš sa 400 :)

Odoh da pijem, pa sutra kad se probudim da preračunam finansije i da jurim gram + amp..

Sve najbolje!

Idi, da pijes, pa kad dodjes, otrezni se... I trazi amp i dac, za te pare... Dobices vise. Mada...I uzivaj u tome. Gramofon i amp, lp, phonoamp, preamp, poweramp, itd, trazi mnogo vise para. Ja bih, ovde, nastavio da pijem...Sve najbolje!....

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, dadoo said:


Kao i uvek, počneš sa 100eur, završiš sa 400 :)

Odoh da pijem, pa sutra kad se probudim da preračunam finansije i da jurim gram + amp..

 

 

13 minuta ranije, Preddrag said:

Idi, da pijes, pa kad dodjes, otrezni se... I trazi amp i dac, za te pare... Dobices vise. Mada...I uzivaj u tome. Gramofon i amp, lp, phonoamp, preamp, poweramp, itd, trazi mnogo vise para. Ja bih, ovde, nastavio da pijem...Sve najbolje!....

+1

 

Ne uvek, ali, najčešće je bolje novac potrošiti na alkohol i droze nego na gramofon i ploče.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...