Jump to content


Molim iskusnije poznavaoce za pomoć i savet


alternatura

Recommended Posts

50 minutes ago, alternatura said:

Kako se to onda koristi?

Samo malo i povrsinski sam se informisao posto jos necu pazariti ovu opciju ili neku slicnu.

Pi radi kao media player ( uprosceno ) i salje signal na DAC plocicu pored sebe, a za sve to ili samo dac treba dodati napajanje.  Cita muziku sa USB stapica ili sa glavnog racunara putem lokalne mreze ( ovaj deo proveriti ).    U sustini reprodukuje muziku sa racunara kroz svoj DAC a bez direktne kablovske veze sa racunarom spdif tipa  ( ako sam pogresio negde ispravite me ).  DAC kablom povezes na amp.

Malo drugaciji pristup od klasicnog gde sa racunara uzimas signal pomocu SPDIF kabla i saljes ga na DAC, pa odatle na pojacalo.

Bolja opcija od koriscenja zvucne karte racunara direktno na pojacalo.

Link to comment
Share on other sites

Uhhhh... iščitah sve ponovo, pa u krug... i meni to zvuči kao ozbiljna komplikacija...

Ako sam dobro shvatio, treba mi ovo http://www.kanibal.co.rs/products.php?q=opticki&pid=14024202

(ili LAN kabl) pa to onda ubodem u Pi odakle to ide u DAC (ona varijanta o kojoj je pričao @RingeRaja) pa iz DAC-a u amp (plus napajanje).... pfuuuuuu

I onda to sve kontrolišem sa moba preko neke aplikacije...

A da to (spdif) ubodem samo u onog kinešćića od 30đura? (https://it.aliexpress.com/item/FEIXIANG-FX-AUDIO-DAC-X3-Fiber-Coaxial-USB-Decoder-24BIT-192Khz-USB-DAC-Headphone-192khz-Decoder/32404220929.html)

Nije to to. A ni chromecast nije za porediti, po zvuku sa ovom gore RPi kombinacijom... :wacko:

 

 

Link to comment
Share on other sites

RPi ti je računar sa slabašnim procesorom i bez "glave" pa zato koristiš tablet ili telefon da bi kontrolisao plejer za puštanje muzike. Muzički fajlovi su smešeteni negde na drugom mestu (može biti NAS, može biti tvoj računar ili eksterni HDD ali sa svojim napajanjem jer RPi nema dovoljno snage da potera preko svog usb ni mali 2,5" eksterni HDD.

Na RPi se "nabode" DAC koji ima svoje napajanje i iz njega vučeš signal na pojačalo. Onaj optički kabl što si naveo ti ne treba za RPi, on bi bio potreban ako bi Chromecast koristio kao transport a iz njega vukao digitalni signal u neki nezavisni DAC (X-3 npr.)

Ili sve to zaboraviš i sa optičkim ili koaksijalnim kablom preikaćiš računar na spoljačnji DAC.

1 sat ranije, alternatura said:

A ni chromecast nije za porediti, po zvuku sa ovom gore RPi kombinacijom... :wacko:

Nije, ako koristiš interni dac u chromecastu, ali ako koristiš eksterni DAC onda je pitanje šta bolje zvuči.

Link to comment
Share on other sites

Stvar je u DAC-u i njegovom napajanju.

Chromecast ili RPi, svejedno, ako je samo transport. Svodi se na to šta kome više leži.

Meni je kombinacija RPi + DAC naboden na Pi preko I2S veze + mobilni telefon idealna, sve radi kako treba, biram muziku iz fotelje, a zvuk je za onoliko koliko košta (pa i više od toga) sjajan.

Link to comment
Share on other sites

Kakvu ces kombinaciju odabrati moze igrati ulogu i gde se nalazi racunar u prostoru u odnosu na Hi FI setup.   Da li je klasican PC u pitanju ili laptop ili nesto trece.

Ako koristis Rpi & DAC,  racunar sa muzikom moze da bude udaljen kolko hoces.

Laptop neki ljudi povezu na DAC spdif kablom i iz DACa rca kablom na Hi Fi i sv je deo Hi Fi setupa.

Kod mene , kao primer,  racunar jeste na suprotnoj strani sobe od Hi Fi setupa,  od njega do pojacala ide 7 metara kabla ( DAC nemam ).   Ako kupim DAC,  onda ce on stajati pored racunara pa i dalje imam 7 metara kabla do pojacala,  ili ako bih DAC smestio pored pojacala onda bih morao imati 7 metara digitalnog kabla nekog tipa.   Duzina kabla nije strasna ali nije ni idealna.

Treca varijanta je kako neki ljudi rade... TV i racunar su integralni deo Hi Fi setupa, naravno tu je i DAC pa samim tim razdaljine ne igraju ulogu.

Muzika sa zvucne karte moze biti vrlo dobra ali imati DAC sve zajedno dize na visi nivo kvaliteta.

Link to comment
Share on other sites

Ok, puno hvala na odgovorima, mislim da mi je sad malo jasnije.

Kombinacija sa RPi mi se ne dopada... Imam komp, dodatni plejer mi ne treba, a na CC mogu da bacam sve preko WiFi i to mi je super. I sa kompa i sa moba, pa još bez ikakvog kabla. Koliko sam shvatio, na RPi očajnom sajtu, malina nema ni WiFi, pa mora kabel (?) Super mi je i što mogu da kupim samo CC pa da naknadno dodam iza njega (neki) DAC.

Jedino što sam isprva (izgleda pogrešno) shvatio da iMac ipak ima pristojan DAC integrisan na zvučnoj karti, ali sad mi se iz ovog poslednjeg napisanog čini da to baš i nije slučaj (??) i da bi economic varijanta tipa chromecast-ov interni DAC, napravio osetnu razliku, a potpuno nezavisni (iza CC) još veću.

Ne znam kako da izvedem neku probu sa CC pre nego ga kupim, to bi bio skor! :)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, alternatura said:

Jedino što sam isprva (izgleda pogrešno) shvatio da iMac ipak ima pristojan DAC integrisan na zvučnoj karti, ali sad mi se iz ovog poslednjeg napisanog čini da to baš i nije slučaj (??)

Nisam video da je neko to tvrdio.

iMac ima pristojan DAC i bez probe CC-a nećeš znati čiji je DAC bolji (ja bih na neviđeno bio za iMac - jer nisam probao CC a imam i iMac i miniMAC).

Link to comment
Share on other sites

Just now, zek said:

Nisam video da je neko to tvrdio.

iMac ima pristojan DAC i bez probe CC-a nećeš znati čiji je DAC bolji (ja bih na neviđeno bio za iMac - jer nisam probao CC a imam i iMac i miniMAC).

Možda nije niko konkretno to ustvrdio, ali nekako mi se nameće da "moranje" imanja DAC-a znači da iMac-ov nije dovoljno dobar (mada meni zvuči ok i sa bzvz MP3 fajlovima, kao što gore negde i napisah)

Opet - jasno mi je da iMac-ov, koliko god bio dobar, nije bog zna kakav u poređenju sa raznim od x do nx EUR.

Varijanta sa CC mi je privlačna pre svega zbog bežične veze, koja naknadno može da se dodatno unapredi dodavanjem DAC-a iza, a takođe na mobu imam Deezer (kao uslugu) pa bih i sa moba mogao da bacam da CC.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, alternatura said:

Možda nije niko konkretno to ustvrdio, ali nekako mi se nameće da "moranje" imanja DAC-a znači da iMac-ov nije dovoljno dobar

Ja sam komentarisao za PC sa standardnom zvucnom kartom.  iMac... ne znam

Drugar producent mi je rekao da za jako kvalitetne zvucne karte treba dati 300eu minimum,  ali ova tvrdnja ne znaci sama po sebi da je zvuk sa jeftine zvucne karte tralala.  Meni je dobar u meri da zelim i planiram kupovinu DACa ali mi nije hitno.

Ono sto jesam cuo i sto sigurno radi bolje od ovog sto imam jeste Philips CDP kupljen za 30Eu i spojen sa DAC "kockicom" ( plafon 200eu ),  pritom samo jednom od kompleta koji moze imati u totalu 4 kockice ( mislim ).   To je sviralo u velikoj meri kvalitetnije od PC zvucne karte.   Kolege ce znati na sta mislim kad kazem "kockica", to je popularan model (  izvinite zaboravio sam ime proizvodjaca ).

Ako samo izvedes kabl do pojacala, sa odgovarajucim konektorima, imaces lepu muziku, pa se onda polako informisi sta sve ima i koliko love kosta.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, alternatura said:

:D:D:D

Verujem da jesam, mada mi pogrešno zaključivanje nije baš zaštitni znak, naprotiv...

Ako imaš volje i vremena - pojasni mi gde grešim :)

 

Ok, idemo redom.

1. WiFi jeste super, ali ne ako hoćeš najbolji kvalitet muzike.

2. Malina ima WiFi, ne znam kako si to zaključio, pošto se i na tako očajnom sajtu to može pričitati.

3. Kabl je kabl, šta god mislili o njemu.

4. Super jeste CC, ali i samo dodavanje DAC-a nije tek tako - implementacija i komunikacija između strimera i DAC-a nije nebitna.

5. iMac ima pristojan DAC, a da li će ga CC nadmašiti ostaje da čuješ, ne bih se tek tako kladio.

6. Dobar DAC je skoro uvek bolje rešenje, sa naglaskom na "skoro".

7. A što se tiče probe, kladim se da će neko da se javi i pozajmi ti da ga čuješ.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, RingeRaja said:

 

Ok, idemo redom.

1. WiFi jeste super, ali ne ako hoćeš najbolji kvalitet muzike.

        imam pojačalo i zvučnike od 150EUR ukupno :) tako da... A sem toga ovaj uređaj radi prko WiFi i košta 16,000 funti

        https://www.whathifi.com/linn/klimax-ds-3/review

        ne verujem da za te pare prodaju prosečan zvuk ;)

2. Malina ima WiFi, ne znam kako si to zaključio, pošto se i na tako očajnom sajtu to može pričitati.

        evo dole slika, možda ja nešto propuštam...

3. Kabl je kabl, šta god mislili o njemu.

        jedan - možda, svaki sledeći vodi do šume kablova i svaki je gubitak. Mene lično smaraju i opcija "jedan manje" mi je super

4. Super jeste CC, ali i samo dodavanje DAC-a nije tek tako - implementacija i komunikacija između strimera i DAC-a nije nebitna.

        agreed, mada ne znam za podatke..

5. iMac ima pristojan DAC, a da li će ga CC nadmašiti ostaje da čuješ, ne bih se tek tako kladio.

        tako nešto i ja priposumnjavam, ali ako su "tu" WiFi pobeđuje

6. Dobar DAC je skoro uvek bolje rešenje, sa naglaskom na "skoro".

        saglasan također

7. A što se tiče probe, kladim se da će neko da se javi i pozajmi ti da ga čuješ.

        nadam se :)

Ne primetih da sam ja tu nešto "pogrešno shvatio" a ponajmanje "sve"

U svakom slučaju hvala na odgovoru ;)

 

Screen Shot 2018-01-08 at 9.00.20 PM.png

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Krca44 said:

Alternatura gleado si komparaciju u odnosu na Pi 1 a ovo sto je dodatno prikazano je Pi 3.

 

Zapravo sam gledao specifikaciju Pi2B pretposlednjeg, tj donajboljeg modela, barem onako kako su poređani na sajtu i gore sam postavio sliku onoga što se prikazuje. Najnovije modele po definiciji ne gledam jer su najskuplji.

Kako god, ova varijanta mi nije zanimljiva niti mi se trenutno budžetski uklapa. Mislim da je za mene optimum u ovom trenutku poslušati kako radi CC, pa odlučiti šta dalje. Do tad će da svira iMac (još nisam probao da čujem FLAC-ove koje imam :D)

Hvala svima na korisnim savetima :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, alternatura said:

Zapravo sam gledao specifikaciju Pi2B pretposlednjeg, tj donajboljeg modela, barem onako kako su poređani na sajtu i gore sam postavio sliku onoga što se prikazuje. Najnovije modele po definiciji ne gledam jer su najskuplji.

 

Kako stara poslovica kaže, pretpostavka je majka ... :)

Cene modela 2 i 3 su najčešće potpuno iste:

 

https://012lab.com/proizvod/raspberry-pi-2-model-b

https://012lab.com/proizvod/raspberry-pi-3-model-b

 

https://buyzero.de/collections/boards-kits/products/raspberry-pi-2-model-b

https://buyzero.de/collections/boards-kits/products/raspberry-pi-3-board-raspberry-pi-3-model-b

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...