Jump to content


Molim iskusnije poznavaoce za pomoć i savet


alternatura

Recommended Posts

@Shang Tsung To je Harman tj link iz mog prvog posta, a taj prodavac ima i one Arcus-e (link isto u prvom postu u paru sa HK), koji mi se opasno sviđaju i to je definitivno kombinacija koju idem da poslušam. Ima on još dosta stvari tamo, svakako vredi otići do njega. Ne znam da li je forumaš (?) Malo me brine ta @Kuršum ova priča o elektrolitima, jer ja o tome nemam pojma, a odranije sam ukapirao da Harmani često, s godinama, imaju problema sa kontaktima, mikroprekidačima i potovima (sad, koliko je to često, odnosno tačno...)

 

Ono što me buni, nadam se da neću sad da izazovem lavinu :D , je specifikacija Yamaha-e (opet ovaj guši s jbnom Yamahom!!) kod koje su harmonska distorzija i damping faktor 0,008% i 240, a kod svih ostalih koje razmatramo su nepovoljnije vrednosti (HK, Onkyo..). Opet, ovde na forumu sam čitao da Yamaha ume da "pršti" i da ima "svetao" zvuk sa dosta modulacije (loudness...), a u direktu je "kozervasta" ili već tako neako. Jasno mi je da ove cifre same po sebi ne moraju da budu presudne, i da, naravno, to sve mora da se čuje, i da zavisi od kombinacije sa kutijama, ali ipak specifikacije, ukoliko su tačne, valjda daju bar neku smernicu, ili ne (?!?)

 

Trenutno sam spreman da poverujem Kuršumovim ušima (jedino me hebu moje oči :D i te "press click" komande) da je JVC odlična kombinacija u smislu kvaliteta zvuka u ovom rangu, i Canton Karat figurira kao favorit u izboru kutija, jedino me malo brine njihova starost/stanje. Od kutija mi se veoma dopadaju i Pilot (Kovin) i Arcus (Gruja BG koji ima i HK 655Vxi)

 

Ima li još neko nekih predloga ili komentara za pojačalo i kutije?

 

Hvala vam svima na dosadašnjim sugestijama :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Poslušaj ti prvo ove sve kombinacije, i veruj svojim ušima, ne mojim. Što se elektrolita tiče, naglasio sam da je problem sa nekim serijama (ne sa ovom, ne znam), a da sa nekima nije. Nije teško pogledati da li su naduveni. Kako god i šta god da uzmeš od navedenih pojačala u jednom momentu je dobro promeniti kondove u napajanju. Ipak je to 25-30 godina staro. Ako damo još predloga, nećeš stići da čuješ sve. :)

Link to comment
Share on other sites

Trenutno na KP u punudi su Mordaunt Short MS-902s i Arcam Alpha 5. Malo prevazilazi budzet ali te pare, tako nesto bih gledao za sebe da sam u tvojoj poziciji. Umesto Arcama moze neki  jeftiniji NAD na primer. Ja sam imao Arcam alpha 5+, a drugar ms-960 i dobra su kombinacija bili.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, alternatura said:
2 sati ranije, alternatura said:

 ova priča o elektrolitima, jer ja o tome nemam pojma, a odranije sam ukapirao da Harmani često, s godinama, imaju problema sa kontaktima, mikroprekidačima i potovima (sad, koliko je to često, odnosno tačno...)

 

Тај Харман завређује пажњу. Рађен је у квази дуал моно конфигурацији. Поседује 4 х 6800 µF електролите и ту по мени ако га будеш пазарио треба ставити 4 х 10000 µF a при куповини треба обратити пажњу на преклопник за избор улаза као и тејп монитор. Хоће након низа година да оксидише и то узрокује губљење канала.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, thezox said:

Trenutno na KP u punudi su Mordaunt Short MS-902s i Arcam Alpha 5. Malo prevazilazi budzet ali te pare, tako nesto bih gledao za sebe da sam u tvojoj poziciji. Umesto Arcama moze neki  jeftiniji NAD na primer. Ja sam imao Arcam alpha 5+, a drugar ms-960 i dobra su kombinacija bili.

Wow! Ovo je baš egzotik, bar za mene laika... Koliko sam uspeo da shvatim, ovo su relativno noviji sistemi u odnosu na dosad spominjane i specifični po "ostrvskom" pristupu.

 

Pojačala mi deluju ok (našao sam 8R sa malo oštećenom plastikom prednjeg panela i 5 i oba su tu oko 100 i nešto EUR) ali su oba slabija od prethodno pominjanih (40-50W) što mi samo po sebi nije važno, ali čisto primećujem..

 

Pročešljao sam net u potrazi za informacijama o karakteristikama zvučnika, koji mi se takođe, na oko, dopadaju, ali za konkretan model jednostavno ne postoji ništa (!) Neverovatno... Najbliže što sam našao je neka 902i varijanta (ispod su karakteristike) i gomilu ultrapozitivnih komentara za ove zvučnike (902s signature). Takođe sam ukapirao da traže "mekše" i melodičnije pojačalo tipa Arcam, Marantz, Onkyo ili Denon.

 

U svakom slučaju, hvala za preporuku, ovi zvučnici mi se baš dopadaju, a imam pitanje u vezi sa kačenjem. Pozadi imaju četri kontakta dva HF i i dva LF (high i low frequency - pretpostavljam) pa me zanuma, čisto kurioziteta radi, ali i ako se odlučim da ih kupim, kako se to i kojim kablom kači na izlaz pojačala?

 

Mordaunt-Short Avant 902i specifications

Minimum Frequency Response

55 Hz

Sensitivity

89 dB

RMS Output Power

100 W

Impedance

8 Ohm

Maximum Frequency Response

22 kHz

Driver Type

25 mm Aluminium Tweeter, 130 mm Aluminium Woofer

Screen Shot 2017-12-29 at 4.01.56 PM.jpg

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, vaN_Helsing said:

Тај Харман завређује пажњу. Рађен је у квази дуал моно конфигурацији. Поседује 4 х 6800 µF електролите и ту по мени ако га будеш пазарио треба ставити 4 х 10000 µF a при куповини треба обратити пажњу на преклопник за избор улаза као и тејп монитор. Хоће након низа година да оксидише и то узрокује губљење канала.

Super, hvala za "tip" imaću u vidu ako Harman legne :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Peter said:

Batali "cifre" .Idi da ih cujes.

Naravno, naravno, stoji.

Potpuno sam saglasan sa tim da ništa ne parira subjektivnoj proceni slušanja "uživo" ali kako ne mogu da poslušam baš svaki sistem that's out there, ipak cifre, kao i informacije dobijene ovde od ljudi sa više iskustva, pomažu da se priča svede na realan okvir onoga što bi zavređivalo poslušati :)

A i trenutno sam fasovao neku kijavico-šmrkavicu, pa mi ne preostaje mnogo šta nego da šnjuram po netu i informišem se ne bih li sa što manjim budžetom i što manje cimanja uboo pravu stvar ;)

 

Baš čitam @ZoranBG temu "Projekat sirotinjski HiFi" i razmišljam kako ću sutra da odem da čujem onog HK655Vxi :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Krca44 said:

Druze Harman Kardon 655 Vxi ima 10.3 kila a taj Marantz 6,3 kila.  Ovo sto pisem je mozda seljacki nacin kupovine ali gde je tih skoro 4 kg razlike ?   U Trafou sigurno najvise.   Za sobu od 25mm2 ti treba ipak snaznije pojacalo tipa Harman.   Treba da cujes uostalom.

Ma nije uopšte seljački, svi dobri komadi, koliko vidim, teški su ko tuč, nije to bzvz niti slučajno... Nego, eto, razmatram sve opcije. Najviše me muči ovo sa mikroprekidačima i potovima (a možda i elektrolitima) kod tih serija harmana. Pisano je i po forumu ovde, a nailazio sam i na netu na slične prijave. Matoro je to, pa treba imati u vidu i takve stvari, a kod Marantza i nekih drugih izvjedbi slične stvari nisam nalazio, što ne znači da ih nema, ili da se pak neki drugi problemi ne pojavljuju...

 

Baš zbog toga i u tom smislu mi je važno da neko preporuči neke pouzdane i proverene prodavce (po mogućstvu forumaše).

Spominjalo se nekih prodavaca na drugim temama, ali, koliko sam ih (tema) pročitao sve mi se izmešalo :D. Čini mi se da su spominjani neki Boban i neki Dragan, ali linkovi na KP u iole starijm postovima su neupotrebljivi, tako da ne mogu da izvalim ko su ti ljudi.

Ajd, ako može, neka neko navede par imena, jer blizu sam tome da mogu da odem kod tako nekog od poverenja, i na licu mesta odlučim, 'vako il' 'nako :)

Link to comment
Share on other sites

Pouzdan prodavac se odnosi na to da ti neće uvaliti nešto pokvareno ili nešto za šta zna da ima manu. A možeš i od najboljeg forumaša da kupiš, pa da ti za 10 dana prekidač krcka. Fala bogu ima majstora, pa se te sitnice srede.

Ima pojačala 40 godina starih, pa im ništa ne krcka, a ima i onih od pre 10 godina, pa im krcka.

Link to comment
Share on other sites

Fotelja valjda ima i kod tih ljudi koji prodaju,  pa nije covek u obavezi da kupi kad jednom udje kod prodavca.

Aparat moze da radi i mesec dana i sest meseci pa da onda krene neka zekalica za majstora,  servis audio aparata je normalna stvar kao i servis automobila,  ne znam zasto ljudi kod nas misle da nije.

Zadnji aparat koji sam kupio... kupovao sam sa vec odredjenom namerom da cu ga koristiti krace vreme i da ce onda ici na pregled kod servisera kao minimum.

Ja nisam strucnjak za kupovinu matorih uredjaja ali na osnovu dosadasnjeg iskustva smatram da je pregled kod servisera pametna opcija za duzu upotrebu i da to treba uvek imati na umu prilikom kupovine.

Elem ... mislim da je Kursum napisao vrlo pametnu stvar,  toliko od mene.

Link to comment
Share on other sites

Mudro zborite, nema šta. Potpuno isto razmišljam.

Preporuka poznatog/pouzdanog prodavca mi je bitna utoliko da znam da neko neće namerno da zahebe, a sad ako krene da krcka...pa dešava se - sredićemo. Svakako ne bih zanemarivao stvari koje sam saznao i gore naveo, prosto - smatram da je pametno imati ih u vidu, ako ništa drugo. Trenutno imam vremena (i slina :D) da se podrobnije posvetim istraživanju, pa i ćaskanju i zato i koristim priliku da saznam sve što mogu i procenim šta bi vredelo poslušati pre nego u akciju krenem. A da je slušanje jedini način - stoji, samo ne bih da idem da probam dizel Tamića na placu ako sam u potrazi za benzinskom Hondom nečijeg komšije ;)

 

Nego, jel imate tog "nekog" da preporučite?

Link to comment
Share on other sites

Slusanjem ces utvrditi sta ti se svidja koliko je moguce u datim uslovima.

Sta god da kupujes pregledaj sve sto mozes vizuelno i probaj sve.   Ako mozes povedi nekog sa sobom, ima situacija da se covek nekad zapali a taj pored vidi mozda i nesto drugo pa skrene paznju.

Za preporuku licno ne znam,  ima valjda neko ovde ko to zna.

Sve najbolje od Krce

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...