Jump to content


Skenirani dokument


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Aox ako si vec skenirao stavi kako god zelis a molim te napravi zip file sa maximalnom grafikom pa clanovi mogu traziti od tebe zip file preko PP ili ako velicina zipa prelazi 512kb, moze slanje i na privatni mail....... naravno ako je moguce i nije ti problem.

Hvala & Pozdrav od Krce

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Aoxomoxoa said:

Pitanje je u kom formatu da skenirane stranice postavim da se lepo vide(dvadesetak stranica)?

Ako je bitan sken, skenira se u tiff ili png, obrađuje u formatu gde se ne gubi na kvalitetu. Onda se prebaci u jpg quality 12 ako ne postoji potreba za čuvanjem radi dalje obrade.

Ako je u pitanju sken časopisa, knjige i slično može da se prebaci u PDF ali ne mora jer se i pri prebacivanju u pdf gubi kvalitet, pri svakom konvertovanju se gubi kvalitet.

 

Možeš da okačiš na:

https://www.mediafire.com/

https://mega.nz/

https://www.google.com/drive/

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Oknarb said:

Pustimo  čoveka da samo to uradi i budimo  zadovoljni što ga nije mrzelo  da sve to radi. Veliki pozdrav :thumbsup2

Niko ga ne drži, uostalom, nemam pojma ni o čemu se radi, dao sam mu smernice kako se PRAVILNO radi, a on neka radi kako hoće.

 

Nekad je bolje i ne raditi nego uraditi kako ne treba.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Nisam jos skenirao,u kom kvalitetu/formatu da uradim?

Imas Aiwin post gore za skenove, standardna procedura ( ako je kvalitet bitan ) je da skeniras u najvecoj mogucoj rezoluciji i sacuvas a tokom kasnije obrade mozes da smanjis rezoluciju ili promenis format po potrebi

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Imas Aiwin post gore za skenove, standardna procedura ( ako je kvalitet bitan ) je da skeniras u najvecoj mogucoj rezoluciji i sacuvas a tokom kasnije obrade mozes da smanjis rezoluciju ili promenis format po potrebi

Ovo nipošto, naravno, niti je to Aiwa igde savetovao, i 300dpi će da završi posao za stranice u koloru sa slikama.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Zexx said:

300dpi će da završi posao za stranice

Nisam bas mislio da skenira sa vecom rezolucijom, i 200dpi je vise nego dovoljno, s obzirom da ne znam kakav se skener koristi prepostavka je bila neki prosecan, pa sam zato napisao najveca rezolucija, a na Aiwin post sam uputio povodom formata jer sam taj deo zaboravio, nisam skenirao ima pet godina.

Izvinjavam se za netacno srocen tekst  ( ono je bila procedura na poslu koji sam radio )

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Nisam jos skenirao,u kom kvalitetu/formatu da uradim?

Upotrebljeni hardver i softver određuju kvalitet.

Koji skener planiraš da koristiš? Koji softver?

 

14 minuta ranije, Zexx said:

Ovo nipošto, naravno, niti je to Aiwa igde savetovao, i 300dpi će da završi posao za stranice u koloru sa slikama.

Apsolutno!

Sam original, ako pretpostavimo da je u pitanju klasična ofset štampa, ne prelazi 300dpi.

Na celu stvar dosta utiče i kvalitet skenera i softvera, kao i iskustvo operatera.

Ako se baš tera mak na konac, eeeventualno može da se skenira u 600dpi, pa da se odmah radi downsampling u Photoshop-u, ako sam softver skenera nije najbolji.

 

Link to comment
Share on other sites

aiwa,

Bez sikiracije, zezam se u stilu HiFi trendova. ;)

Zanš ono, DSD ili HD master 24/192 miksovan u 32 bita floating point, i onda se spakuje sve za download u MP3. Bila je i neka karikatura na tu temu u temi smešne slike.

Mnogo ste se uozbiljili, pa malo da, ovo ono. Ne treba čovek da skenira zenicu Jetiju na slučajnom snimku iz šume. Koliko se sećam skenira neki HiFi časopis iz sedamdesetih.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...