Jump to content


Onkyo Integra A-8650 - MOD


vladat1

Recommended Posts

Zdravo, rešio sam da malo modujem moje prvo pojačalo - Integra A-8650. Da krenom redom. Prvo mi je Stone sa foruma odradio full re-cap. Hvala Stone. Sledeći korak je da napravim Orahove stranice. To idem za vikend. Nabavio sam i lepe imbus šrafove. Napravio sam 2 kabla za napajanje, po ovoj šemi

http://www.moxtone.com/strujni_kabel.htm . Jedno za PC (Corsair), drugo za pojačalo (Lapp i FKS). Tu dolazimo do interesantnog dela, i imam par pitanja. Nabavio sam kvalitenu utičnicu Yamate.    

Zanima me da li da stavim http://www.mgelectronic.rs/feritni-prsten-tf25x12x15 Feritni prsten - kao na slici ? Drugo pitanje je vezano za same kablove u kućištu. Koje da stavim i gde da kupim ? Koji presek ?

 

Za par dana kačim i slike.

 

Yamate.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da dopunim listu pitanja

 

- Koji kabal za unutrašnost ?

-  Koji Feritni prsten - da li je onaj sa linka dobar , i da li ga postaviti ?

- Imam kvalitetno kućište za osigurač. Da li da ga ugradim. Ako "da" onda od koliko ampera da stavim osigurač za pojačalo ?

- Da li bi nešto dobrio ugradnjom DIP 8 socketa i promenom op-ampova. Ako "da" koje mi predlažete ?

Link to comment
Share on other sites

  1. Iste zice koji si koristio i za izradu kabla (od uticnice do pojacala);
  2. Link ne mogu da otvorim... Eksperimentisi malo sa feritnim prstenovima - slusaj, menjaj, skidaj,... dok ne dobijes zeljeni rezultat;
  3. Ugradi. Neka taj osigurac bude iste amperaze koju je odredio proizvodjac - vidi u shemi ili u samom pojacalu;
  4. To se ne zna dok se ne proba. Ako imas nekoga da ti ugradi DIP8, i vidi da li je neki BB :rolleyes:op-amp komplementaran sa postojecim op-ampom u pojacalu.
Link to comment
Share on other sites

Za strujni kabal sam koristio Lapp i FKS (2 kabla). Ideja mi je bila da mogu da probam (menjam) više kablova za napajanje dok ne dobijem ono što tražim. Zato sam hteo da pitam, koje "proverene kablove" ljudi ugrađuju. Možda ovi Lapp od 20 1m i nisu dobri.

Ovo je link za Feritni prsten

http://www.mgelectronic.rs/feritni-prsten-tf25x12x15

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moja iskustva sa feritnim filterom su loša i ne bih ga preporučio. Mute i skraćuju reverb zabeležen na snimku, na neki način smanjuju zvučnu dinamiku i gubi se na ambijenalnosti.

Možda je bolje ići sa jednim kondenzatorom 100nF-220nF MKP X2 serije, između faze i neutrala, već u šuko utičnici, ako staje ili na IEC-u sa untarašnje strane.

Link to comment
Share on other sites

Mnogi clanovi Foruma koriste FTA kablove i pisu o performansama istih. Pronadji na Forumu, pisalo se dosta o tome. 

FTA kablove ne mogu da preporucim jer ih nisam probao.

LAPP, Supra, Novkabl, Furukawa, VDH... koristim i lepo sviraju. Ako hoces da ustedis - fokusiraj se na Novkabl zice (treba ih pronaci u moru Zajecarskog kabla koji se nudi u radnjama), odlicne su.

Feritni prstenovi... takodje ima negde na Forumu. Pretrazi i smisli sta da radis sa istim.  

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Father said:

Moja iskustva sa feritnim filterom su loša i ne bih ga preporučio. Mute i skraćuju reverb zabeležen na snimku, na neki način smanjuju zvučnu dinamiku i gubi se na ambijenalnosti.

Možda je bolje ići sa jednim kondenzatorom 100nF-220nF MKP X2 serije, između faze i neutrala, već u šuko utičnici, ako staje ili na IEC-u sa untarašnje strane.

Da li imaš neku šemu za ovo ? Da li je to slično kao Mrežni filter

http://www.moxtone.com/MOX_MFP1.htm

 

Link to comment
Share on other sites

Pa da,  kao onaj veliki kond bez onih dugmića keramičkih.

Nisam probao da ubacujem u Wiattgate HiFi šuko oblik utičnice, pa ne znam da li bi stao, zato napisah, ako staje uz žice. Meni jedna Wima MKP X2 220 nF stoji na izlazu odvojnog trafoa između faze i nule.

Ali ću ga prebaciti na ulaz u trafo-a a na izlazu ću vezati dva velika Simensa 35nF između faze i sredine sekundara i drugi između neutrala i sredine sekundara. Meni je na tim mestima 115V odakle god da merim prema uzemljenju (vodu sa sredine sekundara). To ću oko praznika da nešto probam pa ću pisati o tome...

Ovako ako ideš direktno iz zida, onda samo postavljaš kond između faze i neutrala.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li si ista kupio od ozicenja, ali ozbiljno zaobilazi zice sa PVC izolacijama, cini mi se da sam negde zakacio da je izolacija od PVC-a. To je ozbiljno djubre od izolatora po pitanju zvuka i treba ga zabraniti. Ima neku jako losu osobinu koja utice na formiranje struje po povsini kabla jer uzima u sebe deo elektro magnetizma i menja joj prirodu dramaticno tako da se mnogo losije formira okolo kabla. Ima tu neka silna prica oko toga. 

Moje iskustvo je da teflon kod strujasa hoce malo da osusi i isposti zvuk da postane malkice sterilan, ali opet izrazito dobar samo da malo izgubi na melodicnosti. Ja sam nesto probao sa silikonskim kablovima razlicitih preseka u kombinaciji i pokazao se izrazito dobar. Nikakav specijalno nedostizan kabl, zapravo proizvodjac je neki domaci, mislim da mi je prodavac rekao neko prezime kao brand firme. 

Link to comment
Share on other sites

Pre ugradnje, da li ovde ima neko dobro kućište za osigurač

 

http://www.interhit.rs/594-nosaci-osiguraca-kucista-pribor#/

 

Na ovom sajtu, da li ima nekog dobro licnastog kabla, jer bi naručio i ovaj filter

 

http://www.interhit.rs/kablovski-feritni-filteri/14317-feritni-kablovski-filter-protiv-smetnji-10mm-min-kab-filto10-2000000151946.html

Link to comment
Share on other sites

Zapravo ovaj konacni upgrade je neki cetvrti u nizu u zadnjih 25 godina koliko je imam. Konstruktor je razvijao plocice, a ja modifikovao i uproscavao napajanje i filtraciju. Tako da je nekako zajednicki rad. Ipak plocice i stabilan rad su zasluge konsteuktora. 

Link to comment
Share on other sites

Nije on zainteresovan da pravi vise nikome, a ne nalazi ni vremena ni energije i sebi da sklopi te dve plocice.

Takodje resenja koja je primenio nije zainteresovan da odaje, jer kaze da nema vise zivaca da se urazumljuje sa raznim ekspertima iz sveta elektrotehnike i etabliranih ogranicenih krugova i knjiskih moljaca kojima je faza i kontra faza isto, onako za pocetak. Dakle mozes da zamislis polemike na daljim nivoima rasprave.

Jednostavni je digao ruke od javnosti i ogranicenosti prema novim idejama.

Pitanje je da li je to sto ja imam Hiraga Le Monstre ili neka daleko ozbiljnija Ala. Ja se u taj deo elektronike ne razumem pa ne bih znao ni gde da gledam.

Zao mi je sto je tako jer je i servis u nekom smislu orocen na njegov radni vek i spremnost da se posveti. Plocice nemaju stampu i kriticno je postici stabilnost i uparenost elemenata. Ako neki zakaze bice za mene ozbiljnog cesanja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...