Jump to content


DAC do 150-200e


Shang Tsung

Recommended Posts

Ovako.

Pi kupiš kod nas, ima na KP i ispod 5k rsd, nov, Pi3.

DAC sam ja uzeo HiFiBerry DAC+ Pro, najjači model, poručio sa njihovog sajta, sa troškovima transporta i sa najboljom metalnom kutijom izađe đuture plafon 75 eura, sa sve carinom.

https://www.hifiberry.com/shop/boards/hifiberry-dac-pro/

https://www.hifiberry.com/shop/cases/steel-case-for-hifiberry-dac-brushed-cover-2/

Resto para potrošiš za ljudsko napajanje, skutijaš, izvedeš ga direkt na DAC (Pi dobija struju preko DAC-a), muziku vuče preko LAN-a (obavezno, USB je šit).

Ja koristim max2play za muziku:

https://www.max2play.com/en/

Podešen squeezebox server na kompjuteru odakle vuče muziku, squeezebox plejer radi u okviru max2play softvera, aplikacija na telefonu instalirana i on služi kao daljinac.

Sve radi savršeno, kvalitet u rangu DAC-ova od 500+ EUR (npr. u odnosu na M2Tech HiFace EVO komplet nije bio mnogo inferiorniji, ali obavezno mora da se uradi dobro napajanje za Pi.)

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Shang Tsung said:

Zexx,
Sample rate nema veze sa cujnim frekvencijama. To je brzina kojom se signal secka u sekundi pri konverziji D>A da bi formirao analognu sinusoidu. Sto je veci sample rate, to bi trebalo da izlazni signal bude priblizniji obliku prave sinusoide. Matematicki, ne postoji limit na koliko biste mogli da izdelite jednu sinusoidu, tako da u teoriji, sample rate moze biti neogranicen. U praksi je ogranicen u zavisnosti od performansi D>A konvertora. 
Znam da si se salio, ali da ne mesamo babe i zabe :)

130,
Polovan uredjaj trazim, ali ocuvan.
 

To je potpuno laičko i pogrešno razumevanje digitalnog audija, odnosno teorema na kojima je digitalni audio nastao, Shannon-Niquist i sampling teoreme. Za početak, konvertuj neki WAV iz standardne CD rezolucije 16/44.1 u 16/22.05, pa pogledaj spektrogram, i uverićeš se koliko već tvoja prva rečenica ne pije vodu, što onda i sve ostalo što si napisao dovodi u pitanje... I da, šalio sam se, ali babe i žabe nisam ja pomešao...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Shang Tsung said:

Mislio sam na to sto da sample rate iz digitalnog sveta nije isto sto i frekvencija u analognom svetu. I jedna i druga velicina se obelezavaju u kilohercima, pa moze lako doci do zabune. Nisam rekao da nije povezano. 
Ali dobro, neka bude da sam ja pomesao babe i zabe.

Znaš kako kažu, nije prop'o onaj što se kockao, nego onaj što se vadio...;)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Zexx said:

To je potpuno laičko i pogrešno razumevanje digitalnog audija, odnosno teorema na kojima je digitalni audio nastao, Shannon-Niquist i sampling teoreme. Za početak, konvertuj neki WAV iz standardne CD rezolucije 16/44.1 u 16/22.05, pa pogledaj spektrogram, i uverićeš se koliko već tvoja prva rečenica ne pije vodu, što onda i sve ostalo što si napisao dovodi u pitanje... I da, šalio sam se, ali babe i žabe nisam ja pomešao...:rolleyes:

 Ovo je jedna jako bitna stvar, koju bi mogao i u FAQ da dodam, cim nadjem malo vremena od posla:

 Niquist-ova teorema je DOKAZANA. Matematicki. Ne bavi se samo sinusoidama, ili tako necim. Najprostijim jezikom: Bilo koji signal, ama bas bilo kog oblika, cija je frekvencija X moze se u potpunosti opisati razvojem na sinusoide, s'tim da najveca frekvencija sinusnih funkcija mora da bude nesto veca od 2X. U praksi: Ton do 20kHz se moze u potpunosti opisati sa signalom od 44.1kHZ. Sama frekvencija je izabrana zbog potpuno drugih razloga (lako je napraviti oscilator te frekvencije), radilo bi i 43 ili 46kHz. 

 Glavni razlog zasto se obrada radi na 96kHz, ili vise, su greske u floating point aritmetici - a ne neki misticni tonovi od 40kHz. Dodavanje par bita vise u floating point aritmetici pomera granicu greske dalje i omogucava vise obrade signala bez vecih problema. Glavni razlog za povecanje sempla sa 16 na 24 ili vise bita je druga prica - tice se povecanja dinamike signala, tj. povecanja raspona izmedju najtiseg i najglasnijeg nivoa zvuka. 

Link to comment
Share on other sites

Cekajte,dali sve ovo znaci da nema potrebe kupovati DAC koji obradjuje  192 i treba ostati na 96 ili manje ?

Ako platim DAC koji kosta 300 eura a podrzava 24/192 dali ce isto ili slicno svirati i onaj od 150 eura koji podrzava 24/96 ( ovde mislim na polovne )

Dali kupiti,recimo,polovan HRT 2 ili novi kinez a oba kostaju isto ?

Razmisljam o nabavci DAC-a koji ce biti primarni izvor zvuka u mom sistemu i vrlo pazljivo pratim ovu temu u nadi da cu doci do ideje sta kupiti.Meni treba DAC koji ce svirati kao solidan CD player od 100 eura.Sa tim cu biti zadovoljan.

Dakle,preporucite  DAC za 150-200 eura koji moze da stane rame uz rame sa CDP-om od 100 eura.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Peter said:

Cekajte,dali sve ovo znaci da nema potrebe kupovati DAC koji obradjuje  192 i treba ostati na 96 ili manje ?

Ako platim DAC koji kosta 300 eura a podrzava 24/192 dali ce isto ili slicno svirati i onaj od 150 eura koji podrzava 24/96 ( ovde mislim na polovne )

 Naravno da ne. Sustina je da materijal koji ubacis u 96kHz i materijal u 192kHz imaju jako malo razlike. U zavisnosti od kolicine obrade moze i dalje da je ima, ali bi trebalo da je minimalna i da je sasvim dovoljno da skidas/strimujes/kupujes 96kHz. 

 Kako radi DAC je potpuno druga prica. Moderni cipovi imaju dosta obrade i interna obrada na visoj frekvenciji ima smisla. Dodatno, nisu svi cipovi isti. Neces ti dobiti dva ista uredjaja od kojih jedan ima 96kHz a drugi 192kHz input, a da je sve ostalo identicno. Input kolo ocigledno nije, a razlicita kola su i razlicito uradjena, imaju razlicit sum i degradaciju signala.... da ne pominjem da ono iza verovatno nije isto. 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, RingeRaja said:

Resto para potrošiš za ljudsko napajanje, skutijaš, izvedeš ga direkt na DAC (Pi dobija struju preko DAC-a), muziku vuče preko LAN-a (obavezno, USB je šit).

 

A ja baš mislio da za probu napravim neku RPi3 i Allo DigiOne kombinaciju, kod koje bi eksterni HDD sa muzikom bio direktno vezan na USB RPi-a.

Čitao sam da je USB na RPi-ju loš za povezivanje DAC-ova zato što deli bus sa Ethernet-om.

...Ali sam kapirao da je OK da na USB povežem disk sa muzikom, pošto je SPDIF out kartica vezana na I2S na GPIO portu.

 

Ako USB i Ethernet dele isti bus, zašto je bolje pristupati muzičkoj kolekciji preko mreže, a ne preko direktno zakačenog USB eksternog diska?

Koja je tačno razlika u zvuku između ova dva načina povezivanja?

Da li pomaže ako USB HDD ima svoje napajanje, kako bi se rasteretio RPi?

Link to comment
Share on other sites

Hvala! :)

Da li možeš da daš neki detaljniji opis razlika u zvuku?

Kao i probane konfiguracije? Da li je u pitanju mali eksterni 2,5" HDD koji se napaja sa USB porta RPi-a, ili eksterno 3,5" HDD kućište sa svojim napajanjem?

Pošto nemam NAS mogao bih jedino da probam da preko mreže vučem muziku sa HDD-a na Mini-ju.

Mada to u potpunosti poništava ono čemu trenutno težim - što manji broj "kompjuterskih" kutija međusobno povezanih kablovima. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala!

Onda da bataljujem RPi... ? :(

Isti mi je vrag, ako za dobar zvuk sa RPi-ja mora da mi je upaljen i kompjuter (NAS ne bih kupovao samo zbog ovoga).

Samo bih kombinaciju HiFace Two + MacMini, zamenio za kombinacijiu sa RPi-jem.

U prvoj varijanti imam Amarru u drugoj neki Linux tipa Volumio.

Obrni okreni opet sam na početku! :)

 

Mada čovek na DIY forumu koristi dva RPi-ja - jedan kao plejer, drugi kao NAS. :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

41 minutes ago, 空也 said:

Hvala!

Onda da bataljujem RPi... ? :(

Isti mi je vrag, ako za dobar zvuk sa RPi-ja mora da mi je upaljen i kompjuter (NAS ne bih kupovao samo zbog ovoga).

Samo bih kombinaciju HiFace Two + MacMini, zamenio za kombinacijiu sa RPi-jem.

U prvoj varijanti imam Amarru u drugoj neki Linux tipa Volumio.

Obrni okreni opet sam na početku! :)

 

Mada čovek na DIY forumu koristi dva RPi-ja - jedan kao plejer, drugi kao NAS. :D

 

 

Da li ti, možda, ruter ima nas!? Sbb ruter ima, meni je hdd u njega zaboden, i tamo je muzika. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...