Jump to content


DAC do 150-200e


Shang Tsung

Recommended Posts

Poštovanje forumaši,

Razmišljam da kupim DAC, pošto ovaj moj trenutni (Pro-Ject USB Box S+) pokazuje neke bubice i nije baš 100% ispravan. Verovatno ću ga nositi u servis, ali želim da ga zamenim za neki drugi (i bolji) pošto sam malo razočaran sa Pro-Ject brendom. Poželjno je da ima USB i optiku od ulaza (koax mi ne treba ič).
Budžet do 150e, a ako baš mora i vredi, možda može do 200e. Već neko vreme se razmišljam da uzmem npr Rotel RDP980 (https://www.hifiengine.com/manual_library/rotel/rdp-980.shtml), pošto već imam Rotel pojačalo (RA-05). No, obzirom da podržava samo 48Hz sample rate, deluje da je uređaj malo vremešan. Mada, ako ćemo realno, nisam siguran ni da bih uspeo da čujem razliku između 48 i 384KHz. Jedan primerak već dugo stoji na oglasima, pa reko možda će to raditi posao. Šta vi mislite o tom uređaju, bilo lepo ili ružno?
Takođe, šta bi moglo još da dođe u izbor za kupovinu? Izvor je računar. Zvučnici su JBL L16. Preferiram da zvuk bude topao i čist na nižim nivoima jačine.

Hvala svima unapred na odgovorima.

Link to comment
Share on other sites

Taj Rotel nema USB ulaz i iskreno mislim da je danas ipak pametnije kupiti uređaj koji je malo više future proof. Možda je sasvim dobar, ali nekako mi ne ide da DAC danas (ako se kupuje pod pretpostavkom da se ne menja narednih par godina) nema podršku makar za 24/96, da ne pominjemo da savremeni uređaji koji koštaju manje od 100e podržavaju i DSD. Ne znači da ćeš u skorije vreme koristiti te fajlove, ali ne škodi da postoji mogućnost.

Ja bih pitao lika koji na KP-u prodaje FX-Audio koliko bi koštalo da se preko njega poruči recimo SMSL Sanskrit Pro (verzija bez Bluetootha).

Link to comment
Share on other sites

Pogledaj temu gde se pričalo o DAC-ovima.

Razmisli o opciji Raspberry Pi + DAC vezan I2S vezom (ja sam uzeo HiFiBerry DAC + Pro) + linijsko napajanje na DAC. Muzika se vuče preko mreže (ili NAS ili muzika na kompjuteru). Squeezebox server aplikacija na kompjuteru, aplikacija na smartphone-u da bi ga koristio kao daljinac.

Sve đuture za ispod 200€, svira odlično.

Link to comment
Share on other sites

Džaba 5 kila, ako radi lošije od prcvoljka... A i ne kupuješ uređaje na kilo... Ako već hoćeš dobro, a starije, bilo je nekih Theta i Audio Alchemy-a na oglasima. Doduše, nemaju usb i ne podržavaju najviše rezolucije, ali su bar kvalitetne sprave i čini mi se da ih je bilo za 200e...

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Slažem se. Na kraju to treba da svira, bez obzira na dimenzije uređaja. Ima audio alchemy dac na oglasima, ali ono iskreno ne bih držao na stolu. Ružno bre :D
S druge strane, moguće da svira dobro. Izučiću malo taj brend. I proveriću sve što ste predlagali, da vidim kako stoje stvari i šta se može nabaviti po kojim cenama.

 

Link to comment
Share on other sites

Poštovanje forumaši,
Razmišljam da kupim DAC, pošto ovaj moj trenutni (Pro-Ject USB Box S+) pokazuje neke bubice i nije baš 100% ispravan. Verovatno ću ga nositi u servis, ali želim da ga zamenim za neki drugi (i bolji) pošto sam malo razočaran sa Pro-Ject brendom. Poželjno je da ima USB i optiku od ulaza (koax mi ne treba ič).
Budžet do 150e, a ako baš mora i vredi, možda može do 200e. Već neko vreme se razmišljam da uzmem npr Rotel RDP980 (https://www.hifiengine.com/manual_library/rotel/rdp-980.shtml), pošto već imam Rotel pojačalo (RA-05). No, obzirom da podržava samo 48Hz sample rate, deluje da je uređaj malo vremešan. Mada, ako ćemo realno, nisam siguran ni da bih uspeo da čujem razliku između 48 i 384KHz. Jedan primerak već dugo stoji na oglasima, pa reko možda će to raditi posao. Šta vi mislite o tom uređaju, bilo lepo ili ružno?
Takođe, šta bi moglo još da dođe u izbor za kupovinu? Izvor je računar. Zvučnici su JBL L16. Preferiram da zvuk bude topao i čist na nižim nivoima jačine.
Hvala svima unapred na odgovorima.
Da li je predmet kupovine nov ili polovan uređaj ?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Zexx,
Sample rate nema veze sa cujnim frekvencijama. To je brzina kojom se signal secka u sekundi pri konverziji D>A da bi formirao analognu sinusoidu. Sto je veci sample rate, to bi trebalo da izlazni signal bude priblizniji obliku prave sinusoide. Matematicki, ne postoji limit na koliko biste mogli da izdelite jednu sinusoidu, tako da u teoriji, sample rate moze biti neogranicen. U praksi je ogranicen u zavisnosti od performansi D>A konvertora. 
Znam da si se salio, ali da ne mesamo babe i zabe :)

130,
Polovan uredjaj trazim, ali ocuvan.
 

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, Shang Tsung said:

Znam da si se salio, ali da ne mesamo babe i zabe :)

Ovo da se @Zexx šalio je istina, ali da je mešao babe i žabe se ne bih složio.

Sample rate od 44.1Khz ograničava frq. opseg sinmka signala do 20kHz ili 22kHz (kao sekirom) već 48khz dobacuje do 24kHz, a sample rate od 96Khz otvara frq. opseg do 48khz, dok u slučaju 192kHz freq. opseg se otvara za mogućnost beleženja zvukova do 96kHz.

Verujem da se na ovo odnosio komentar. ^_^

 

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa time sto je receno. A da li cujemo zvukove iznad 16 kHz kako treba i ako ne cujemo zasto se opterecivati da DA mora da bude minimum 32bit i 384 kHz? Sample rate mora minimalno biti dvostruko veci od cujnog da bi se zvuk verno reprodukovao, sto je i uspostavljeno za vreme CD revolucije. U sustini super je da sample rate bude sto veci, ali eto, ja nisam primetio razliku, jer nemam tako sofisticiran slusni aparat.
Mozda neko moze da me demantuje, pa moze tacno u oko da pogodi da li je sample rate kojim se rekonstruisao analogni signal iz dac-a tacno 32/384 ili mozda samo 16bit/48 kHz.

Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe da se ništa demantuje.

Studio standard je 24/96kHz ili 32 floating point. Naravno ima studija koji rade sa 192kHz, a ima i onih koji rade DSD. Opet nisam siguran da li je DSD proizvog nekakvog kasnijeg masteringa iz navedenih PCM RAW mastera ili postoje native DSD snimači i digitalni studiji...?

To bi neko ko je u tom poslu mogao da pojasni dodatno, ali eto začas odosmo u debeli off. :D

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Shang Tsung said:

Slazem se sa time sto je receno. A da li cujemo zvukove iznad 16 kHz kako treba i ako ne cujemo zasto se opterecivati ...

Nije bitno što je osnovni zvuk na toj frekfenciji, mekoća i kvalitet snimka leži u harmoniskom rasporedu zvučnih harmonika daleko iznad praga sluha, makar on bio i na 16kHz. Drugačije se doživljava osnovni ton, kada se snimi odsecanjem toga što "ne čujemo".

Takođe snimak lampe i tranzistora se upravo razlikuje u naglašavanju ili kontroli harmonika a ne osnovnih tovona itd..

Link to comment
Share on other sites

Al me krenulo ... :rolleyes:

Na primer DAC je u osnovi tranzistorski uređaj gde se nukleus signala stvara u tranzistoru koji ima drugačiji raspored ili naglašavanje harmonika od analogne lampe, a onda se posebno cene i kvalitetnije ocenjuju DAC-ovi sa lampama u izlazu koje po logici stvari podižu neke druge harmonike, kojih zapravo nema u pripremljenom signalu. Zapravo, se na nekin način izjednačavaju harmonici i parni i neparni pa je zvuk na neki način fluidniji i lepši. Ako je uopšte sve tako!?

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, kiLDer said:

Džaba 5 kila, ako radi lošije od prcvoljka... A i ne kupuješ uređaje na kilo... Ako već hoćeš dobro, a starije, bilo je nekih Theta i Audio Alchemy-a na oglasima. Doduše, nemaju usb i ne podržavaju najviše rezolucije, ali su bar kvalitetne sprave i čini mi se da ih je bilo za 200e...

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока
 

Ima jedan Audio Alchemi na KP. Cena nije fiksna, odličan DAC, nema usb. Uklapa se u budjet!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...