Jump to content


Transformator ispitivanje kako znat koja je vrsta


Mariok

Recommended Posts

Imam jedan transformator iz technics pojacala 560w neznam jel je izmjenicni ili istosmjerni +- ,,trafo taj ima prekidac kad se prebacuje za zvučnike, jer kupio bi si modul sa ebaya i sastavio neko pojačalo za feste i tulume 

Ovako ja sam mjerio na ac stavio na multimetar 

Ova bjela zica sam koristio kao minus i mjerio redom zice mislim nije mi jasno kad mi neko kaze trebam +- transformator npr i imam jos jedan sony 300w ima ac gnd ac on mjeri 38v 0v 38v a ovaj opet drugacije

Bjela

1 9,5v

2 49v

3 29v

Prebacim prekidac

Bjela

1 9,5v

2 57v

3 37v 

IMG_20171209_113146-1664x1248.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, Mariok said:

Imam jedan transformator iz technics pojacala 560w neznam jel je izmjenicni ili istosmjerni

Transformator uvek na sekundaru daje naizmeničnu struju koja preko greca se prevodi u jednosmernu. Znači ne može se direktno trafo priključiti na neki pojačivački deo pojačala bez filtracije (grec + kondenzatori).

Link to comment
Share on other sites

Kume, iz tvog pisanija mogu da zakljucim da me sad boli glava od tumacenja istog! 

...taj prekidac je na sekundaru (spaja/razdvaja izlaze) te zbog toga dobijas razlicite napone pomeranjem istog. 

U stvari... Ostavi se pravljenja pojacala, k'o Boga te molim. Kupi neko glupo pojacalo od 50w pa pravi feste i tulume k'o covek. 

Ziveo!

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Mariok said:

Imam jedan transformator...  ...neznam jel je izmjenicni ili istosmjerni ...

:lol::D:lol:   ...šteta, nemamo onaj smajli što se valja od smeha...   :P

Da bi pristupio pravljenju pojačala, moraš imati bar elementarna znanja iz osnova elektrotehnike i elektronike. To što imaš multimetar, ne znači da znaš da napraviš pojačalo.

...ili bar, ako želiš odgovor na neko pitanje, moraš bar znati postaviti pitanje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11.12.2017. at 17:39, Mariok said:

Imam jedan transformator iz technics pojacala 560w neznam jel je izmjenicni ili istosmjerni +- ,,trafo taj ima prekidac kad se prebacuje za zvučnike, jer kupio bi si modul sa ebaya i sastavio neko pojačalo za feste i tulume 

 

Kolega Mariok... ne javljas se... nadam se da si me poslusao... 

Nemoj samo da se pojavis u temi ''One more man gone - In memoriam''!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 11.12.2017. at 19:19, zek said:

Jedno pitanje? Iz stabilisanog regulatora napona sam izbacio neki stari RSO filter iz televizora takodje nekog starog. Racunam da mi ne treba. E sad preko njega je bila vezana i zemlja koja je preko metalnih delova RSO filtera bila vezana na kuciste. Da li to znaci da ja sad zemlju treba samo da vezem na kuciste. Faza i 0 idu na prekidac, a od istog prekidaca ide veza na primar transformatora? Hvala unapred na odgovoru! Pozdrav!

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, VUtronik said:

 

30 minuta ranije, VUtronik said:

sta je quotovanje? kako je moglo da izadje tvoje umesto mog imena? :)

 

31 minuta ranije, VUtronik said:

znam, izvini, video sam i ja. ne znam , zaista, kako je doslo do toga. ponavljam, nov sam na forumu. :)

 

2 sati ranije, VUtronik said:

Samo sto sam se uclanio na forumu pa se izvinavam ako nisam ispostovao neku proceduru. :)

Ajde ti otvori novu temu, i jasno formuliši pitanje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, VUtronik said:

kako je moglo da izadje tvoje umesto mog imena?

Verovatno si na nekom mom postu pritisnuo "Quote" pa izbrisao moj tekst i upisao svoj tekst. Zato ti tako i izgleda taj post kao da sam ja piso tvoj tekst.

Link to comment
Share on other sites

ok. izvini jos jednom. bilo je nesto kao sto kazes.

EDIT: Da probamo ovako (tekst kopiran iz report-a):

"Zdravo svima, izvinjavam se sto u padam u temu tek tako.

Imam mali problem. Naime, pre rasturanja stabilizatorskog regulatora napona imao sam rdo filter na kome je isao kabl sa tri zice, a zatim na prekidac koji je dalje slao zice na primar trafoa.

Sada sam izbacio rso. Posto je preko RSO-oa zemlja bila prikljucena na njemu, a onda metalni deo RSO -a je isao na kuciste. Tako da je zemlja preko RSO bila vezana na kuciste.

Da li cu nesto da pogresim ako bez RSO filtera povezem fazu i nulu na prekidac, a zemlju stavim negde na kuciste ili transformator. Najradije ne bih na transformator vec na kuciste ako je to moguce i naravno ako je tako ispravno.

Unapred zahvalan. Pozdrav!"

Edited by Scorpio(DDMF)!
Ubacen tekst
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...