Jump to content


HDD Player


sky-nm

Recommended Posts

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da li je, onda, solidan, optimizovan (koliko-toliko) PC u odnosu na sve ove nabrojane "sprave", ipak, najbolje resenje? Normalno, sa svim svojim nedostacima, koji su prvenstveno, nedostaci u smislu gabarita, zauzimanja prostora i "neaudofilskog" izgleda. Meni, licno, sve samo na to lici. Ne vidim neke prednosti svih ovih, da kazem, jeftinijih media plejera u odnosu na PC.

6 minuta ranije, den!s said:

Mogli bi :-)

Ajd’ da malo na papir stavimo šta dobijamo, uporedimo eventualno sa Mede8er?

I ja sam za...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Preddrag said:

Da li je, onda, solidan, optimizovan (koliko-toliko) PC u odnosu na sve ove nabrojane "sprave", ipak, najbolje resenje? Normalno, sa svim svojim nedostacima, koji su prvenstveno, nedostaci u smislu gabarita, zauzimanja prostora i "neaudofilskog" izgleda. Meni, licno, sve samo na to lici. Ne vidim neke prednosti svih ovih, da kazem, jeftinijih media plejera u odnosu na PC.

I meni se tako čini, pogotovo što se može to uraditi sa nekom mini ITX varijantom da je bešuman (bez ventilatora), malih gabarita i ne tako ružan kao klasični PC i što može recimo Foobar da sve muzičke fajlove prebaci u letu u DSD format (što kažu oni koji su probali, da prijatnije zvuči od PCM formata).

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, den!s said:

Mogli bi :-)

Ajd’ da malo na papir stavimo šta dobijamo, uporedimo eventualno sa Mede8er?

Nepoznanica u vezi tih multimedijalnih multipraktika je na prvom mestu kvalitet i način implementacije hardvera koji su zaduženi za audio. Mene konkretno interesuje coax SPDIF izlaz.

Da li imaju odvojene clock-ove koji podržavju 44.1 i 48 kHz množioce, kakav je kvalitet ugrađenih oscilatora i ostalih delova, izolacija od smetnji, itd, itd.

http://www.ndk.com/en/ad/2013/001/index.html

U malom prostoru je nabijen veliki broj funkcija, tako da je Mede8er u isto vreme i video i audio plejer, streamer, NAS, USB HDD kućište i ko zna šta još. :)

Allo DigiOne je projektovan samo za jednu stvar, da (u okviru budžeta) pruži što je mogući bolji SPDIF izlaz.

 

Mede8er ima ventilator, RPi + Allo kombinacija nema.

 

Druga bitna stvar je softver. 

Mede8er podržava sve gore navedene funkcije, pitanje je kako je optimizovan kao audio plejer (već pomenut slučaj Oppo uređaja).

Za RPi i Allo postoje posebno tvikovane Linux distribucije (npr, Volumio) namenjene isključivo za audio.

Nedavno sam probao poslednju verziju Volumia na MacMini-ju i bio sam prilično zadovoljan zvukom.

 

Naravno, ne bi bilo loše čuti kako Mede8er svira.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Složio bi se sa Preddragom i Zekom. Ja koristim 14" laptop kome sam stavio 500gb SSDa, ništa se ne čuje. Ne vidim apsolutno nikakvu prednost ovakvih sprava sem da su nekima na oko i u razgovorima cool.

 

I ja sam nekada davno imao slično mišljenje. :)

Baš zbog ove priče sam pre par nedelja napravio eksperiment -  isti softver (Volumio) sam pokrenuo na nekoliko laptopova (imamo ih 5 u kući, što starijih što novijih).

Sve sam ih redom povezivao na HiFace Two i Naim nDAC i poredio sam zvuk koji su davali na USB izlazima.

Znači softver i USB to SPDIF konverter + DAC su bili isti, 
a jedina promenljiva su bili sami laptopovi.

Iznenadio sam se razlikama u zvuku! Jedan od laptopova je posebno loše svirao. Zvuk je bio mutan i nedefinisan.

Najbolji USB izlaz je imao MacMini na kojem sam takođe za tu priliku pokrenuo Volumio.

 

Onda sam pomislio da možda ipak ima nečega u onim (preterano skupim) spravama koje služe za reclocking i regeneraciju USB signala. :)

Hardver u skučenim i tesno napakovanim mašinama je izgleda podložan raznim međusobnim smetnjama.

 

PS

Zaboravih, slčnu probu sam ranije uradio i sa moji starim mini ITX PC-jem, doduše sa Daphile instalacijom.

Ni on se nije preterano proslavio.

 

https://www.allo.com/sparky/usbridge.html

So why not use a cheap laptop, RPI or even Sparky as a USB transport? Well you can, but they all have some limitations.

First, laptops are noisy... very noisy. On USB we usually see spikes at 100mV of noise. That will have an impact on sound system.

How about RPI? RPIs are great and very energy efficient, but on USB they have 2 major flaws. First is that bandwidth is shared between the 2 USB ports (so in fact there is only one USB), and second is that ethernet is also shared on same bus! Of course, you also have the noise on USB at about 60mV.

Maybe Sparky? The 2 USB ports (next to the ethernet port) share one input to the CPU (split by a hub). Noise on USB bus is about 27mV (pretty good) and ethernet is completely apart (bus is not shared). So it's ok, but not great.

So we developed a new board that is connected to the bottom of Sparky. Sparky has 2 independent USB controllers (2 highways), and we connect to the second one. Then we use a new USB IC that reclocks the stream using hi quality NDK Oscillators, and everything is powered by independent LDOs and hi frequency filters. The final noise of the USBridge is lower than the noise of a battery.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, 空也 said:

Mede8er ima ventilator, RPi + Allo kombinacija nema.

...........

Naravno, ne bi bilo loše čuti kako Mede8er svira.

 

Vent se ne cuje. Inace, ko hoce, moze proba kod mene, neka ponese svoj laptop pa da uporedimo. Na Vracaru sam.

Link to comment
Share on other sites

Kod RPi je usb veza loša i treba koristiri DAC-ove koji se vežu na I2S konektore RPi-ja i to sa svojim oscilatorima jer je bez toga loš signal. Osim toga ako se direktno poveže eksterni hard na RPi, on mora da ima svoje napajanje i opet je vezan na taj loš USB ulaz (ovde je bolji BananaPi Pro koji ima ugrađen sata priključak na pločici).

Kod laptopa treba ići na usb-I2S konverziju pa na DAC sa I2S ulazom da bi bili podržani DSD native fajlovi.

Link to comment
Share on other sites

 

@damic

Prošvrljah malo temom u kojoj opisuješ svoj sistem, pa naleteh na opis izvora koje koristiš.

Kažeš da ti je Sony CDP bolji u ulozi transporta od Mede8er-a.

U čemu su razlike?

On 9/19/2016 at 10:35, damic said:

Izvor: Sony CDP-X559ES i media player Mede8er MED500X (2TB HD)

Sony CDP-X559ES koristim ga kao transport. Daje najbolji kvalitet zvuka ali ga uprkos tome redje koristim. Optickim kablom je povezan na DAC.

http://www.thevintageknob.org/sony-CDP-X559ES.html

Media player Mede8er MED500X sam slucajno otkrio 2010.

....................................

Kvalitet zvuka je slabiji od CDP ali lakoca upotrebe je ucinila da ga najvise koristim. Povezan je optickim i koaksijalnim kablom na DAC.

http://www.mede8er.eu/en/index.php?d=500x

DAC: 18-bitni Teac Multi DA Converter D-10, poseduje 4 digitalna ulaza pa sluzi i kao switcher, solidna sprava starije generacije, fin zvuk.

http://www.hifiengine.com/manual_library/esoteric/d-10.shtml

 

6 sati ranije, damic said:

Vent se ne cuje. Inace, ko hoce, moze proba kod mene, neka ponese svoj laptop pa da uporedimo. Na Vracaru sam.

Hvala na ponudi! :)

Ja ne koristim laptop, tako da bih morao da ponesem kompjuter, HiFace Two + njegovo napajanje i Naim DAC, kako bih utvrdio Mede8er-ov pontencijal u mom sistemu.

...Ili, ako te put kojim slučajem nanese do Fontane na NBG, pa da se družimo kod mene?

Link to comment
Share on other sites

Razlika je tako mala da je tesko opisati, ali je primetna u korist CDP,  pri okretaju switch-a na dac-u. 

Sa druge strane, pogodnost koriscenja media playera koja je neuporediva i preglednost na velikom ekranu svih muzickih ili video fajlova, prevagnula je da odlican Sony CDP-X559ES izbacim iz sistema.

U principu, mogu i ja da ga donesem do tebe, iako ima dobrih pola kile :), samo da prodje ova bljuzga.

Link to comment
Share on other sites

Hvala, @Zexx. Kao sto sam napisao negde gore, PC je, cini mi se, najbolje resenje. Ako mogu, bez problema, da ga koristim na glavnom sistemu, onda nije neki problem ni za B sistem. Moze da se nadje neki mini PC sa SSD za razuman novac i to je, po meni, naoptimalnije resenje. Bar za sada.

Sto ne znaci da ne prihvatam i neka duga razumna resenja. Za i protiv je aktuelno, sto se mene tice. :)

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Preddrag said:

...Kao sto sam napisao negde gore, PC je, cini mi se, najbolje resenje...

Kao izvor koristim laptop MacBook Pro, ali bih rado izbegao uključivanje računara, podizanje sistema, logovanje, startovanje playera… a na kraju slušanja – obrnutim redom…

Link to comment
Share on other sites

Znam, i mene izludjuje sve to. Posebno, zauzimanje dosta prostora, kojeg i nemam previse. Ali, kada se o svemu porazmisli...

1 sat ranije, Preddrag said:

...Kao sto sam napisao negde gore, PC je, cini mi se, najbolje resenje...

Voleo bih da pronadjem neki uredjaj koji bi uspesno zamenio PC. A da ne kosta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...