Jump to content


potreban DAC


milan-hk

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
On 14.6.2018. at 23:52, ivanp said:

Opet ja dosadan.:mellow:

Zek da li si ga upoređivao sa nekim drugim DAC ima (ovima)? Recimo sa DAC ovima koji se kod nas prodaju do 300 ojra polovni, Arcam ir DAC? Ili tako nekako.

Pošto je do konkretnih iskustava najteže doći, evo malo sam se potrudio da podelim svoja oko onog što sam isprobao. Tu su nekoliko pristupačnih modela jačih brendova i par kineskih, većinom mali USB modeli. Napraviću neku grubu podelu po grupama, počevši od najboljih. Sve je slušano kod mene na HK6500 (mada solidno unapređen u odnosu na fabričko stanje) + AE Aegis Evo 3 i sve sa istim kablovima sem DacMagic-a, on je imao drugačiji interkonekt. Od materijala za slušanje je bilo svega što normalno slušam, mojih ličnih CD ripova, 24/96 albuma i DSD izdanja kod DAC-ova koji ga podržavaju. 

 

I grupa

- HRT microStreamer - i dalje moj aktuelni DAC, pre ~3 god. je zamenio Dragonfly i izdržao udare svih ostalih sa liste. Prosto jako lepo zaokružen zvuk bez ikakve uočljive slabe tačke. Tako da je i dalje moj aktuelni izvor.

- Sabaj Da3 - mnogo dobra spravica, najbolja kineska koju sam čuo, zvuči skoro isto kao HRT microStreamer, ko ih čuje na prvu loptu bi ih možda pomešao. Možda bih i ja, priznajem da nisam radio slepe testove ali HRT sam zadržao jer mi se čini da ipak ima nešto tečniji/puniji zvuk i to važi bez obzira koji se format na Da3 koristi i filter odabere. Da3 inače ima tri različita filtera među kojima ja iskreno ne čujem razliku. DSD za moje uši zvuči drugačije ali ne i bolje, lično preferiram zvuk 24/96 i na ovom DAC-u.

Najrealnije je ovde možda zvati nerešeno i birati na osnovu drugih osobina - npr. Da3 podržava DSD i ima ugrađenu kontrolu jačine zvuka. MicroStreamer radi bez drajvera sa svim na šta možete da ga spojite i ima odvojen Line-out i izlaz za slušalice. Pa šta kome treba jer razlike u zvuku su miimalne i nisu vredne lomljenja glave, barem u mom sistemu.

 

II grupa

- Audioquest Dragonfly (V1.0 iz 2012.) - Jako energičan i topao zvuk, prisutni vokali, u tim aspektima uopšte ne zaostaje za najboljim dacovima ovde. Ipak nema količinu detalja ovih iz prve grupe niti je u stanju da iscrta prostor na istom nivou (tama između instrumenata i sl). Ali je jako zabavan za slušanje. HRT ga je pošteno pobedio i zamenio u mom sistemu. Voleo bih da mogu da čujem ove novije Dragonfly modele.

- SMSL Idea / Sabaj Da2 - Detaljan zvuk, ali na svetlijoj strani. Visoki su vrlo detaljni, srednji korektni a bas je uredan i precizan. Samo po sebi sasvim korektno ali u direktnom poređenju sa ova dva iz prve grupe, oni jasno imaju više energije i mesa u zvuku - glasovi su prisutniji a bas kopa dublje. 

- Cambridge DacMagic (2010) - korektan DAC, ništa ne iskače ali ni ne blista. Niti ima energiju Dragonfly-a niti detaljnst i otvorenost Idea/Da2.

Iz ove grupe bih stavio uslovno, ako treba da se oživi sistem energijom onda Dragonfly, ako treba da se otvori ili posvetli malo neki zatvoreniji/masniji/mračniji sistem, onda Idea ili Da2. To je na neko posredno poređenje preko HRT-a jer ih nikada nisam imao u istom trenutku. Za DacMagic ne mogu da kažem da je loš samo ni u čemu nije uzbudljiv a i najkraće sam ga slušao jer je bio gostujući, u tom trenutku je kod mene bio samo HRT microStreamer i glatko je pobedio na svim poljima pa DacMagic nisam ni imao želju da slušam duže od par pesama.

 

III grupa

- SMSL X4 - Detalja ima razumno ali su visoki suvkasti, srednji onako, mid-bas naduven i ne baš precizan, a onog najdubljeg basa baš i nema... O prostornosti nema šta da se priča. Za HiFi sistem ja to prosto ne bih preporučio iako je npr. jedan moj rođak zadovoljan sa njim jer ga je zakačio na neko slabo pojačalo i zvučnike koji su ustvari frontovi iz kućnog bioskopa... DAC mu pogurao sve to da zvuči malo nabildanije i on je srećan. Ima snage za slušalice dosta i ide vrlo glasno pa je OK kao varijanta da pojača izlaze telefona i laptopova jer može da pogura veće sluške mnogo lakše u odnosu na njihove meh izlaze.

 

Sledeći bih voleo da čujem možda Topping D30, kontam da je verovatno materijal za grupu I mada me je trenutno prošla želja za eksperimentisanjem sa zvukom. Kontam da sam na nekom optimumu svog sistema koji se ne može značajno pomeriti samo jednom komponentom a za opšti upgrade nemam ni para ni živaca u ovoj fazi života. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo i moje dileme oko nabavke dac-a pa bih voleo da me vi iskusniji posavetujete. U igri je nekoliko gore navedenih dalekoistočnih varijanti vs. Musical Fidelity V-DAC mk1 koga imam polovnog za $80? Budžet nije veliki. Izvor je DELL PC u malom tihom kućištu kao media server i cd transport sa Asus Xonar D1 zvučnom kartom kao i Apple AirPort za bežično strimovanje koji ima mini toslink. Pored ova dva izvora našlo bi se mesta i za opt iptv za određene kanale sa normalnim sadržajem. Sve to trenutno koristim u kombinaciji sa Onkyo A-9511 ili Philips 777 u zavisnosti od raspoloženja i Jamo Cornet 65 III. Sve ovo za mene VEĆ dobro zvuči i sa običnim rca interkonektima pa se pitam da li bi uopšte taj "procenat meraka" doneo neku veću radost mojim ušima. Već imam savet uvaženog člana Miomira aka alI_Zée sa kojim sam imao čast da proćaskam i stučemo po pivo koji glasi "Ne bacaj pare" al eto... kopka me

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da osvežim malo temu. Ima FX X6 za 57€ 

 

X6

 

uz malo modovanja,  mislim da je najbolji za te pare.

 

DacMagic 100 košta 20.000,00 kod nas sa 2 godine garancije ili 169€. Najbolja cena koju sam našao. Na KP toliko koštaju polovni.

https://www.cambridgeaudio.com/en/products/hifi-and-home-cinema/dacmagic-100

 

E sada, da li ima nešto bolje za te pare, naravno da ima, SMSL M6 ali nikako da ga nabavim. Preko "Mađara" nema , a preko Alija i sličnih bio bi problem sa garancijom + naša carina. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6.7.2018. at 21:38, dghagi said:

Evo i moje dileme oko nabavke dac-a pa bih voleo da me vi iskusniji posavetujete. U igri je nekoliko gore navedenih dalekoistočnih varijanti vs. Musical Fidelity V-DAC mk1 koga imam polovnog za $80? Budžet nije veliki. Izvor je DELL PC u malom tihom kućištu kao media server i cd transport sa Asus Xonar D1 zvučnom kartom kao i Apple AirPort za bežično strimovanje koji ima mini toslink. Pored ova dva izvora našlo bi se mesta i za opt iptv za određene kanale sa normalnim sadržajem. Sve to trenutno koristim u kombinaciji sa Onkyo A-9511 ili Philips 777 u zavisnosti od raspoloženja i Jamo Cornet 65 III. Sve ovo za mene VEĆ dobro zvuči i sa običnim rca interkonektima pa se pitam da li bi uopšte taj "procenat meraka" doneo neku veću radost mojim ušima. Već imam savet uvaženog člana Miomira aka alI_Zée sa kojim sam imao čast da proćaskam i stučemo po pivo koji glasi "Ne bacaj pare" al eto... kopka me

Vredi uzeti V-DAC I za taj novac jer je PTH i pogodan je za upgrade za dodatnih 20-30 evra (prodati Sonar i dodati koliko još nedostaje).

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2018 at 10:28 PM, vladat1 said:

Da osvežim malo temu. Ima FX X6 za 57€ 

 

X6

 

uz malo modovanja,  mislim da je najbolji za te pare.

 

DacMagic 100 košta 20.000,00 kod nas sa 2 godine garancije ili 169€. Najbolja cena koju sam našao. Na KP toliko koštaju polovni.

https://www.cambridgeaudio.com/en/products/hifi-and-home-cinema/dacmagic-100

 

E sada, da li ima nešto bolje za te pare, naravno da ima, SMSL M6 ali nikako da ga nabavim. Preko "Mađara" nema , a preko Alija i sličnih bio bi problem sa garancijom + naša carina. 

 

Ima HRT Music Streamer II+ za 180e na KP-u ako ti treba samo USB, sad da li je bolji ...

Link to comment
Share on other sites

Da osvežim malo temu. Ima FX X6 za 57€ 
 
X6
 
uz malo modovanja,  mislim da je najbolji za te pare.
 
DacMagic 100 košta 20.000,00 kod nas sa 2 godine garancije ili 169€. Najbolja cena koju sam našao. Na KP toliko koštaju polovni.
https://www.cambridgeaudio.com/en/products/hifi-and-home-cinema/dacmagic-100
 
E sada, da li ima nešto bolje za te pare, naravno da ima, SMSL M6 ali nikako da ga nabavim. Preko "Mađara" nema , a preko Alija i sličnih bio bi problem sa garancijom + naša carina. 
 
Sta bi podrazumijevalo to modovanje, konkretnije?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...