Jump to content


Zašto su "Rush" nepoznat bend u Srbiji?


WildRanger

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

4 minutes ago, Bujodrag said:

A može i ovako da se gleda:

Bajaga je odličan pevač.

Svoje pesme je otpevao baš kako treba.

Mislim da je mnogo bitnije kako se nečiji glas uklapa u muziku benda nego kakav je taj glas sa tehničkog aspekta. Ne može svako imati perfektan glas kao Fredi Merkjuri. Npr. Bora Čorba tehnički gledano ima prosečan glas u najboljem slučaju ali se njegov glas vrlo dobro uklapa u muziku Riblje Čorbe, teško bih mogao da zamislim nekog drugog pevača sa drugačijim glasom umesto njega koji bi pevao pesme benda. 

Ja mislim da glas Gedija Lija polarizuje slušaoce jer je jednostavno vrlo unikatan i stoga mnogima ne može da legne. Sa aspekta njegovih vokalnih mogućnosti ja bih rekao da je on vrlo dobar pevač i da se njegov glas vrlo dobro uklapa u muziku grupe Rush. 

E sad recimo Plant i Gilan su odlični vokali s tehničkog aspekta, ali ima nekih pesama Cepelina ili Parpla gde mi pojedine njihove vokalne deonice deluju pomalo iritirajuće kao pre svega Plantovo stenjanje ili Gilanovi vrisci. I Gilanovi vrišteći vokali u pesmi Child in Time predstavljali su pravi izazov za moje uho prvih par puta kad sam slušao tu pesmu.  I pored toga što Gilan ima takve vokale u toj pesmi ta pesma je postala jedna od najvećih rok klasika na našim prostorima, to znači da velikoj većini naših ljubitelja roka ta pesma nije bila neprijemčiva zbog toga. 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, WildRanger said:

Mislim da je mnogo bitnije kako se nečiji glas uklapa u muziku benda nego kakav je taj glas sa tehničkog aspekta. Ne može svako imati perfektan glas kao Fredi Merkjuri. Npr. Bora Čorba tehnički gledano ima prosečan glas u najboljem slučaju ali se njegov glas vrlo dobro uklapa u muziku Riblje Čorbe, teško bih mogao da zamislim nekog drugog pevača sa drugačijim glasom umesto njega koji bi pevao pesme benda. 

(.....)

 

Upravo tako. :thumbsup2

 

Inače, Bora je, sa tehničkog aspekta, (bio) bolji pjevac nego što nam se čini. Ima onih nekih preribljačorba snimaka na netu ali mu te sposobnosti nisu bile potrebne u svojim pesmama.

I često pomislim da bi njegov glas odlično legao u NWOBHM bendovima kao što je Iron Maiden.

Možda je dobro što to nikad neću moći testirati :D 

Link to comment
Share on other sites

On 11/14/2017 at 17:38, 空也 said:

Nisu bili licencno izdavani kod nas?

Po Discogs-u, samo jedan album je 1989. izdat od strane RTB-a.

https://www.discogs.com/Rush-A-Show-Of-Hands/release/4205888

 

Ovo je, verovatno, jedini razložan odgovor na Perino pitanje.

Mada će Internet vrlo brzo da ga učini izlišnim.

On 11/15/2017 at 14:54, WildRanger said:

A šta kažeš na pevača grupe Budgie?

 

O da. 

Ali njih je Metal'ka reklamirala.

Link to comment
Share on other sites

Budgie basista je dobar, svidja mi se. Ili je to do producenta. 

Ali, zvao bih ga u bend.

------------------------------------------------

Ja sam prilično usmeren na british sound. I to sam shvatio bez reklame medija nego prostim uporedjivanjem. Uglavnom mogu da prepoznam da li je bend iz Amerike ili Engleske. S Evropom je malo teže. Skandinavija je imala britanski zvuk. Italijani nisu. A Nemci su imali sve i svašta.

S druge strane, stvarno omiljeni zvuk mi je bečki betovenski zvuk. A provuku se kroz moja stroga merila i neki Bramsi i Čajke.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bujodrag said:

 

Ali, zvao bih ga u bend.

 

Još jedno interesantno merilo koje primenjujem kad slušam neki bend: Da li bih voleo da sviram s njima?

Čudno je to. Voleo bih da sviram sa Led Zeppelin ali ne i sa Jethro Tull, barem ne u onom periodu posle Aqualung.

A oba benda obožavam.Još više bih voleoda sviram sa King Crimson iz Larks perioda ali bih imao takvu tremu da ne bih umeo ni da dišem a kamoli da sviram.

A što se tiče pojedinačnih muzičara, ako pokušam da apstrahujem muziku koju slušam, gledam da li bih ga zvao u bend.

Jasan i ekstreman primer: Yoko Ono ne bih zvao u bend a zvao bih Esperanzu Spalding.

Baš sam skroman, zar ne?

Ali, to je muzika, živa je stvar, ne znači mi ništa, ma kako da je dobra, ako me ne pokreće....negde....ka nečemu....

 

I kako se zove pevačica iz Budgie, ne mogu da nadjem na netu. Ali, dobra je. Pitam se kako je izgledala....zvao bih je u bend, uz basistu.

Link to comment
Share on other sites

Aj sad matorac opet da mrsi nešto. Bujo, šta ti smeta kod Jethro Tull a? Misim bio sam u Pioniru 1975. godine i to mi je definitivno najbolji koncert u životu. Pionir je već tada bio proglašen za akustički najgore mesto za koncert. Zvuk je bio savršen.

E sad ja sam malko stariji čova i meni to nije dovoljno!!!!
Za mene je rok koncert sem dobre (obavezno i furiozne) svirke i mešavina pozorišne i cirkuske predstave. Ko to nema, kod mene ima minus. Debeli.

A na šta je ličio pomenuti koncert Jethro Tull u Beogradu teško bi moglo da se opiše u dve tri rečenice.:)

Gledao sam Tull ili bar ono što je od njega ostalo 2000 i neke u Sava centru. Ybg, ko da sam bio na džez svirci. Blagi užas!!

Link to comment
Share on other sites

M, ne smeta mi ništa kod njih. To je najbolji bend na svetu. Znam tačno kad sam otkrio muziku jer me pre toga nije interesovala. Kevini pokušaji da me naloži, završila klavir, srednja muzička, su bili jalovi. Ali, na raspustu izmedju četvrtog i petog razreda, jednog dana kad matorci nisu bili kod kuće, pustio sam, ne znam zašto, A Passion Play. I ta muzika me je neočekivano toliko pogodila, dirnula, uplašila, raznela na parčiće, nisam znao šta mi se dešava.....

ali odmah sam poželeo sam još  :D

Godinu dana kasnije već sam imao desetine ploča. Još par godina kasnije su me dva najbolja drugara (jedan od njih je imao osnovnoškolski bend)  zezala jer je prvo sedanje za bubnjeve pokazalo da sam antitalenat. Hteo sam da sviram gitaru, kao oni. I oni su me dovoljno zezali da sam potrošio nedelju dana da naučim neki osnovni ritam (koji bih i tebe i bilo koga sad mogao da naučim za petnaest minuta. Proverio u praksi) I odsvirao sam tu neku pesmu. Traljavo. Ali sam pet meseci kasnije zamenio njihovog bubnjara.

Jethro Tull je fenomenalan bend, samo mi se čini da bi mi bilo lepše da sviram sa LZ ili nekim drugim bendovima. 

Probajte da nadjete ceo ovaj interviju. Traje oko sat vremena i siguran sam da sam ga gledao kao jedan fajl na jutjubetu a sad ne uspevam da ga nadjem.

U moru Andersonovih pojava na netu, ovaj intervju je informativniji nego većina ostalih

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vdzele said:

Inače je severnoamerička muzika manje zastupljena ovde nego britanska. Ja ih znam dosta iz tog doba, dosta njih je ovde nepoznanica.

Kao recimo Blue Oyster Cult. Mislim kod nas retko ko zna njihove pesme osim Don't Fear the Reaper(bila je hit) i možda Astronomy(koju je Metalika obradila). Dosta dobar hard rok bend koji je koristio klavijature. Samo oni nisu bili američka kopija Dip Parpla, imali su svoj originalni zvuk za razliku od Juraje Hipa koji su zvučali kao britanski klonovi Parpla. 

Retko ko poznaje i Aerosmith iz 70tih kada su bili stvarno dobar rokenrol bend. 

Link to comment
Share on other sites

Ok Bujo shvatio sam.

32 minuta ranije, WildRanger said:

 Juraje Hipa koji su zvučali kao britanski klonovi Parpla. 

 

Auuu ovo ne ide, nikako!? Ne da nema sličnosti, nego.............. Uriah Heep su strani bend koji sam najviše puta slušao i gledao uživo (mislim da ih je jako teško baš skalupiti u određen folder, kao i Jethro Tull u ostalom). Uvek različito i jako dobro al ne kao onaj pominjani koncert Jethro Tull a.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ivanp said:

 

Gledao sam Tull ili bar ono što je od njega ostalo 2000 i neke u Sava centru. Ybg, ko da sam bio na džez svirci. Blagi užas!!

2003. Čini mi se. Bio sam tamo. Moje društvo i verovatno  ja prvi medju njima, smo prvi istrčali pred binu, negde na pola koncerta pa je, verujemo, stvar malo živnula.

Ali, to je već ostareli Tull.

Da imam para da kupim Time Machine, mogao bih i lično da proverim kako je bilo nekad..

Zavidim ti na konceru iz sedamdesetpete.

:)

 

Je l' basista Jeffrey imao kostim i gitaru u crnobelim kosim štraftama?

Ako jeste, onda je i moj pokojni stric bio na tom konceru. Mnogo puta mi je pričao o njemu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Bujodrag said:

2003. Čini mi se. Bio sam tamo. Moje društvo i verovatno  ja prvi medju njima, smo prvi istrčali pred binu, negde na pola koncerta pa je, verujemo, stvar malo živnula.

Ali, to je već ostareli Tull.

Da imam para da kupim Time Machine, mogao bih i lično da proverim kako je bilo nekad..

Zavidim ti na konceru iz sedamdesetpete.

:)

 

Je l' basista Jeffrey imao kostim i gitaru u crnobelim kosim štraftama?

Ako jeste, onda je i moj pokojni stric bio na tom konceru. Mnogo puta mi je pričao o njemu.

E sad moram da ispričam. Basista i gitaramu su bili obojeni u zebraste štrafte. Mislim da li možete da zamislite, muzika svirana perfektno, precizno ko žiletom, a na bini se dešavaju prosto neverovatne stvari. Prosto ne možeš sve ni da ispratiš.

U jednom momentu, pored svega, na stejdž istrčava zebra. Mislim dva tipa u kostimu zebre. Bend praši ko da se ništa ne dešava. Zebra ladno stane ispred basiste, podigne rep i isere 4-5 ping pong loptica. Svirka zastaje, basista hvata loptice i žonglira sa njima ko cirkusu yebooote, zatim ih baca i svirka se furiozno nastavlja gde je stala. N A D R E A L N O !!!

Da ne pričam da se negde na početku koncerta pojavljuje riba obučena ko francuska sobarica. Korset, halteri, štikle. Onako, sa izrazom dosade na licu, nekim "praškom" briše prašinu sa pojačala. E sad, Anderson je obučen u ono njegovo kvazi srednjovekovno odelo.  E sad u neko doba sobarica ladno dođe do njega i pošto je preko tuksona imao kao neki rožnati ispupčeni oklop, obriše mu prašinu sa njega.

Prosto neverovatno. Ne verujete šta vidite a i šta i kako čujete. A i to nije sve ali bi bojim se potrajalo da napišem.............:D

Link to comment
Share on other sites

Mislim da su Ameri u to vreme, čast izuzecima, na koncertima bili ko naivni slikari iz Kovačice. Sa sve "šajkačama" tj šeširima.

Već sam jednom napisao da mi se nešto javlja, da su The Who na prvoj američkoj turneji sigurno izazvali reakciju ko "Rat svetova" Orsona Velsa.:D

Link to comment
Share on other sites

Veruj mi Pero, ja sam opisao samo mali deo. Pri tom svirka ni u jednom deliću sekunde nije prestala da bude savršena. I zvuk u neakustičnom Pioniru. Doduše imali su oni kod mikseta gomilu nekih kutija sa spektralnim analajzerima i svakakvim čudesima. Stvarno je izgledalo kao organizovani haos.

Bilo je u istoriji rokenrola još vodvilj grupa ali je to sa Thull om neuporedivo. Mislim da su svi ostali zvučali tralalala.

Inače volim Focus.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...