Jump to content


Zašto su "Rush" nepoznat bend u Srbiji?


WildRanger

Recommended Posts

Rush je dugovečan, vrhunski rok bend iz Kanade koji je vrlo popularan na Zapadu(pre svega u Severnoj Americi ali i Britaniji), a koji se nikad nije probio kod nas i postao poznat našoj publici ljubitelja roka, iako je odličan gitarista srpskog porekla (Lajfson) jedan od članova benda. Njihovi albumi 2112 i Moving Pictures se smatraju velikim rok klasicima u Americi. 

Šta mislite zbog čega su Rush nepoznat bend kod nas? 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 hours ago, pera451 said:

Rush (je) svira (o) progressive, ima dosta dobrih band-ova te orijentacije koji nisu postali popularni kod nas.

Po meni je njihov najveci problem vokal Geddy Lee-ja.

Iako ga mnogi vole, za mnoge je potpuno neslusljiv. Tesko je od toga napraviti mainstream.

Pa za mene je lično Brajan Džonson iz AC/DC-a skoro pa neslušljiv i tehnički gledano je vokal ispod svakog proseka, pa je opet Back in Black jedan od komercijalno najuspešnijih rok albuma ikada. 

Što se tiče Gedija, ja mislim da je on tehnički vrlo dobar vokal po mogućnostima(dosta bolji od pomenutog Džonsona), ali je unikatan i specifičan i potpuno razumem što je publika polarizovana jer mnogima ne leži to njegovo pevanje u visokim registrima. Postoji jedna fraza na engleskom koja se odnosi na Gedijevo pevanje - "acquired taste". 

Link to comment
Share on other sites

Poredjenje mi se cini samo donekle opravdano.

O tehnickoj strani pevanja Brian Johnson-a bi se sigurno moglo diskutovati, ali se nekako to sto i kako peva vecini slusalaca bolje uklapa u ostatak muzike.

Cak i ako govorimo samo o prog rock-u, postoji neki problem sa Lee-jem. Jon Anderson (Yes) takodje peva u visim registrima, ali opet zvuci nekako drugacije. Znaci, nisu samo visi registri problem.

Verovatno problem lezi negde u njegovoj boji glasa.

Nekog nervira Kate Bush, nekog Josipa Lisac, nekog Geddy Lee...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pera451 said:

Verovatno problem lezi negde u njegovoj boji glasa.

Nekog nervira Kate Bush, nekog Josipa Lisac, nekog Geddy Lee...

 

 

 

 

Mislim da se Gedijev način pevanja promenio početkom 80tih. 

Njegovo pevanje na albumu Moving Pictures i na kasnijim Rush albumima se prilično razlikuje u osnosu na 2112. 

Link to comment
Share on other sites

Uhh... Nekako nikad nisam mogao da ih svarim a pokusavao sam. Neki njihovi albumi su visoko rangirani na nekim svetskim listama ali kod mene nisu imali prodju. Vokal? Hmm... meni se cini da on ne ubada tonalitet. Nadam se da mi ljubitelji ovog benda nece uzeti za zlo, ipak je ovo samo moje misljenje.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 11/15/2017 at 11:14, pera451 said:

Rush (je) svira (o) progressive, ima dosta dobrih band-ova te orijentacije koji nisu postali popularni kod nas.

Po meni je njihov najveci problem vokal Geddy Lee-ja.

Iako ga mnogi vole, za mnoge je potpuno neslusljiv. Tesko je od toga napraviti mainstream.

Vokal nije problem, kad sam preživeo Kate Bush, Geddy mi dodje kao malo dete.

Muzika je, eventualni, problem. Malo su mi dosadni i predvidljivi.

Mis'im, nisu skroz loši, imam jednu ili dve ploče, nisu baš samo za prašnjavi folder.

Link to comment
Share on other sites

Imaš i lošije vokale. Luj Armstromg, recimo. Njegov glas je stvoren za horor filmove.

Ili ona dernjava Djenis Djoplin.

 

I kako je moguće da nam je Lujev glas divan i milozvučan kao što jeste u pesmi What a wonderful world?

E, kao za onaj topik, to je muzika.

Odnosno, njena magija.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, vdzele said:

Meni ne smetaju glasovi Armstronga i Džoplin. Ovaj me iritira.

Prvi put kad sam ih čuo mislio sam da je žensko.

Ma ne smetaju ni meni ali, zamisli da ti se u mraku obrati Šon Koneri i da ti se u mraku obrati Luj.

Zar nije verovatnije da ćeš se od Luja pre uplašiti nego od Šonovog baršunastog baritona.

 

Čudo je muzike da uspeva da i takve glasove učini prijatnim.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Bujodrag said:

Imaš i lošije vokale. Luj Armstromg, recimo. Njegov glas je stvoren za horor filmove.

Ili ona dernjava Djenis Djoplin.

 

I kako je moguće da nam je Lujev glas divan i milozvučan kao što jeste u pesmi What a wonderful world?

E, kao za onaj topik, to je muzika.

Odnosno, njena magija.

Mislim da je Joko Ono ubedljivo najgori vokal koji sam čuo. 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, WildRanger said:

Mislim da je Joko Ono ubedljivo najgori vokal koji sam čuo. 

:D

Moguće je da si u pravu.

Ali ona može da se vadi tako što će tvrditi da i nije pevačica nego konceptualno avangardna umetnica. -_-

Nju svakako ne bih zvao u bend čak i ako bih zvao sirotog Gedija.

Link to comment
Share on other sites

Hm.

Kako ćeš ti, ili bilo ko drugi, da kažeš da Bajaga nije pevač. Nijedan od mojih bendova nije imao hit pesmu. Imaš li ti?

 

--------------------------------------------------------------

U tome je poenta. Ekspresija je bitna, i kod Luja i kod Bajage i Kod Fredija Merkjurija.

A ako se ta sposobnost za uživljavanje spoji sa dobrim tehničkim sposobnostima i velikim rasponom, osoba završi u operi.

Sećam se nekog snimka Sesilije Bartoli (ima ga na jutjubetu) gde peva neku Bahovu stvar. I ta debeljuca se toliko uživela u muziku da joj se videlo na licu da je ostala u muzici barem minut nakon što je orkestar završio. 

I kad je došla sebi i shvatila da je pesma gotova i da joj aplaudiraju, tek tada je primetila publiku i izraz lica joj se pretvorio u dobroćudni osmeh.

 

(probaću da nadjem snimak, vrlo je indikativan)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...