Jump to content


Povratak na analogni sistem


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Probe treba da vršiš kod sebe, ne kod njih. Za početak neko od kolega sa foruma koji imaju dobar phono preamp bi mogao da skokne do tebe i onda probate sa tim, a ostatak sistema naravno bude isti. Ako da rezultate dobro jes, ako ne ideš dalje, pa probaš drugi amp, itd. Shvatio sam da su zvučnici konstanta, pa njih neću ni da pominjem.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Aoxomoxoa said:

Nisam siguran na koje kondove mislite.Naime,ovo sada funkcionise na sledeci nacin:kabl rucice ide u predpojacalo koje ima phono ulaz,a iz njega ide veza do lampaskog predpojacala(koje nema phono ulaz) na jedan od line ulaza.U kom predpojacalu lezi problem?

Моје је правило да мењам све електролите старије од 15 година, како у напајању тако и на путу сигнала ако их има.Али пре свега, испробај на другим компонентама. Ово о кондензаторима је увек јактуелно.

Link to comment
Share on other sites

@Aoxomoxoa ne bih puno da se petljam u celu ovu stvar,ali sa zvucnicima:

Frequency response
75Hz - 20kHz ±-3dB free-space, grille on, smooth off-axis response

Impedance
6 ohms, easy to drive.
Sensitivity
83.5dB/1W/1m
 
i sa pojacalom na bazi 300B,Vukusic,koji ima 5-8W,koji si bas ocekivao,sa ploce,koja kad je reprodukovana i sa zvucnika vece membranske povrsine i barem 10dB vecom osetljivoscu no P3,i snaznijim pojacalo,bas treba traziti lupom na pomenutom snimku/LP-u..sad sam ga preslusao,nije americko izdanje vec nemacko,koje,onako generalizovano,zvuci toplije no americko izdanje (ovo je tacno u 99% slucajeva)..msm ima basa,al najverovatnije ne u kontekstu koji si ocekivao,tu je nova,neusvirana zvucnica,kojoj onako po secanju ne fali ama bas nista,imao sam je vise puta,rezonantnu frekvenciju si gurnuo u region od cca 8Hz-a,sto jeste u domenu prihvatljive rezonance,al vec na kraju jedne extreme,sto opet,najverovatnije vuce prema jednom isto vec utegnutijem basu..uzmi ovaj kalkulator,proveri:
 
vec i sa nesto laksom rucicom (SME 3009/S2 impr,varijanta sa promenljivim shellom,cija je efektivna tezina 8,5 gr) sa 2M Blue je rezonantna frekvencija tek nesto iznad 8Hz-a (mereno test plocom),a RB 303 je sigurno teza od nje..da bi dobio idaelnih 10hz-a,sa 2M Blue,ukupna tezina same zvucnice+sarafi i efektivna tezina rucke be trebala biti oko 12-13 grama,ako sledimo tehnicke specifikacije,gde je komplijansa 20Cu:
 
 
za podmetac,cistu plutu bih rekao da zaobidjes u najsirem luku,vodi prema jednom utegnutijem zvuku,sto ti ocito nimalo ne treba..phono uskladjenje je opet prica za sebe,al opet po secanju,2M Blue nije hektican po ovom pitanju..al bilo jec vise pomena oko toga,da iako telo serije 2M,izgleda kao stvoreno za Rega rucice,te zvucnice traze laganije rucke...
 
eto cisto je razmisljao malo glasno jedan deadheadovac...
 
;)
Link to comment
Share on other sites

Dakle,stvari stoje ovako.Zvucnici i predpojacalo ostaju u sistemu,kako god se gram pokazao.Izlazno pojacalo ce se menjati,kada se ispune uslovi(mislim na finansije).Sto se tice basa,nemam iluzija oko toga kako Harbethi to mogu da iznesu,basa ima koliko ih ima,ali su cisti.

Znam da nije srecno resenje sa predpojacalom (sa phono ulazom) da ponovo ide u lampasko predpojacalo,pa odatle u pojacalo snage,zato ce prva opcija biti nabavka phono predpojacala.

Pauza dva minuta.

Dok sam ovo pisao,upalila mi se lampica.Ovo predpojacalo sa phono ulazom nisam koristio od 1999.g. kada ga je zamenio Vukusicev preamp.Potenciometar glasnoce je bio skoro na minimumu.Ne mogu da verujem da ovo nisam proverio.Ako je to uzrok tananog zvuka,oprostite sedoj glavi sto sam vas sve izmaltretirao.

Sada je kasno za ozbiljnu probu,ali jedva cekam da sutra proverim da li ce se ista promeniti ako potenciometar jacine okrenem na maksimum,a na lampaskom predpojacalu pojacam za normalno slusanje.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, prophet said:

Da li sam dobro razumeo, ti sa prvog preampa koristis i phono i linijski deo pa sve to u lampaski preamp (linijski)? Odnosno signal nakon riaa kompenzacije saljes preko 2 preampa?

 

Ako je tako onda odmah mozes da probas da izbacis lampasa i da vidis sta se desava sa basom.

Pravi odgovor,hvala najlepse,nisam se toga setio.Auh,Alchajmer dolazi po mene izgleda.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Pravi odgovor,hvala najlepse,nisam se toga setio

Ako posle ove probe trebate ili zelite da cujete svoj sistem sa drugim phono preampom,  ja mogu doneti svoj, dovoljno je mali za nosenje, Pointe Record sa lampama.  Samo se kablovi utaknu iz gramofona i drugi kablovi u Line Vukusicev.

Ako zelite javite na pp.

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Dakle,stvari stoje ovako.Zvucnici i predpojacalo ostaju u sistemu,kako god se gram pokazao.Izlazno pojacalo ce se menjati,kada se ispune uslovi(mislim na finansije).Sto se tice basa,nemam iluzija oko toga kako Harbethi to mogu da iznesu,basa ima koliko ih ima,ali su cisti.

 

jasno ovo sto je boldovano,meni danas vecina highend sistema zvuci ko da sam u biskopu,sa previse nabiflanim basovima..sad ako na te zvucnike,dodas neke druge tehnicke neispravnosti,koje isto utanjuju zvuk,otisla je mast u propast;)

Link to comment
Share on other sites

@Aoxomoxoa

Upravo zbog line izlaza na mom NAD 1130 preampu sam išao na pasivni Blue Alps 50k potenciometar unutar kutije, odmah nakon Phono izlaza, a pre selektora na pločici preampa. Sa Alpsa izvukao zvuk na izlazne činčeve i pravo u pojačalo snage.

Ako ne koristiš taj preamp namenski možeš da ga preradiš da bude Phono dedicated i preskočiš unutrašnje line pojačanje, ton kontrole i na taj način vežeš ga kao i sada na Vukusicev preamp, samo što bi preskočio sve od gluposti koje kvare zvuk nakon phono sekcije. Nije velika hirurgija ali rešava pitanje phono-a dok se ne odlučiš za možda nešto bolje. Možda ti tako i ostane ako se ispostavi kao dobra sinergija na kraju krajeva.

Eto čisto kao predlog, koji možda najmanje košta i živaca i novaca?

Link to comment
Share on other sites

Nahbolje isprobaj od nekoga jedno ispravno korektno i adekvatno pojacalo za pocetak.Ocigledno da ti je problem sa vise nepoznatih,kako u startu na temi ne izgleda,barem meni nije,pa da se jedno po jedno ispita.Moja preporuka o Vta najbolje da se potpuno zanemari pre toga.Zvucnici su po meni najmanji problem,u takvom prostoru treba da rade odlično i adekvatni su za njega.Uostalom sa Cd-om nemaš problema.Dakle za pocetak amp.Uz malo dobre volje evo nekog od kolega kod tebe,slabe vajde od teoretisanja i kuckanja,samo gubitak vremena.

Link to comment
Share on other sites

Probao sam upravo kombinaciju sa predpojacalo/phono ulaz,i zvuk se malo poboljsao,ali ne i drasticno.Zato sam odlucio da ,zahvaljujuci sugestijama kolega sa foruma,krenem ovim redom:

Kupicu tri-cetiri meni nebitne ploce,dobro ocuvane,i na njima usvirati zvucnicu.Do kraja godine,nadam se.

@sondek po usviravanju zvucnice,ponovo cu podesiti VTA

@paja959 nabavicu bolji mat

@Father necu prepravljati predpojacalo,ici cu na dobar phono amp

@Krca44 zahvaljujem na ponudi,cim ovo predhodno ispostujem,rado cu Vas pozvati

@Solderer hvala na preslusavanju ploce i pozitivnoj recenziji

Zahvaljujem i svim ostalim kolegama koji su uzeli ucesce u pronalazenju resenja za moj problemCujemo se krajem ove,ili pocetkom sledece godine.Ziveli.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aoxomoxoa said:

 

@Father necu prepravljati predpojacalo,ici cu na dobar phono amp

@Krca44 zahvaljujem na ponudi,cim ovo predhodno ispostujem,rado cu Vas pozvati

Pa šta će ti onda @Krca44, ako pre toga kupiš dobar phono preamp? Da uporedite čiji je bolji?

Naopak ti je redosled, izdangubićeš samo bojim se.

Link to comment
Share on other sites

Gospodine Aoxomoxoa hvala na pozivu !

Vazno je da Vam gramofon prosvira pa da uzivate u muzici sa ploca !

Sa par dobrih ploca glava ce se usvirati, ili ce te odmah cuti solidan zvuk, moja preporuka bi bila da za usviravanje nabavite neku plocu Vama poznatu a koja je dobro svirala u niskom opsegu i nekada pre digitalnih vremena ili neko reizdanje muzike koju poznajete i slusate sa digitalnog izvora.

Zelim Vam sve najbolje, Krca

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...