Jump to content


Povratak na analogni sistem


Aoxomoxoa

Recommended Posts

29 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Posto je Rega zeznuta za podesavanje Vta,to cu resiti sa raznim debljinama mata,pa kad ustanovim pravu visinu,za toliko cu trajno spustiti ili podici rucicu.

Ovde imate dva izbora : Tecnics gumeni mat ( ne znam kakav imate sada ) i Pluta/Guma ( ja sam presao na ovaj ),  oba uticu na zvuk

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

To rade ljudi sa hiper ultra mega $$$$$$$ transparentnim Hi Fijem, pa kad cuju promenu jednom, ne mogu da izdrze pa moraju za svako slusanje da podese optimum... a kad su pre 20 godina u Audiofonu napisali uzmite plocu od 180gr, namestite VTA za nju a za tanje ploce ubacite ispod papire isecene kao ploca, koliko je potrebno da se dosegne visina.. i pritom dali tabele za debljine najrasprostranjenijih vinyla najpoznatijih izdavackih kuca.... Onda su se neki smejali sa Kesicevim komentarom  :).

Po tome izadje da taj komentar vazi i za jedne i za druge.  

Mi nismo u kategoriji gde je VTA kritican za svaku plocu, niti imamo rucke sa podesavanjem u letu, niti ce nam upropastiti slusanje....

Izvinjavam se za off topic !

Ja samo kazem pustite gospodina da slusa ploce i da glava radi 20 do 50h i onda ocekivati realne komentare.

Gospodine Aoxomoxoa zelim Vam da uzivate u slusanju muzike i da ploce prorade  :) !

Pozdrav od Krce

Imam takvu, a imaš i ti.

Link to comment
Share on other sites

ja ne podesavam u letu, moguce je kad otkljucas rucku a primetio sam, bar kod mene, da mi je najbolje kad prvo sva podesavanja uradim sa otkljucanom ruckom ( VTA, VTF, AS ) pa je onda zakljucam ( permanentno ). Kod Mene se bar tako ponasa, i kad nadjem neki "optimalni" VTA nemam problem tipa "jao nema mi basa jer sam stavio plocu od 120/140gr a VTA podesena za 180gr vinyl.

Moguce je i ko hoce moze da se zeza, meni je to ekstrem u koji nemam potrebu da ulazim.

Ovde je vazan Aoxomoxoa-in sistem, gospodin ima Rega rucku koju je malo teze namestiti i nije za stalno podesavanje laka,  obicno se napravi sa njima neki optimum i to radi... toliko mi je bar dao na znanje neko ko je koristi stalno sa Goldringom.   Ne treba praviti bauka od toga ili od muve magarca kako nas narod kaze, svirace to lepo i kad se jednom podesi i ostavi.

Pozdrav, Krca  :)

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Aoxomoxoa said:

Za sada je originalni mat . Koji bi mi predlozili a da moze da se kupi kod nas?

Neki polovni?

Ja sam probao i plutu, ali mi se nešto kod nje nije svidelo - neki čudan efekat odvojenosti, kao da niže i vše frekvencije sviraju nekako nesinhronizovano. Filc mi je svirao mutno.

Na berzi sam naleteo na neki mat skinut sa starog Luxman gramofona i bio je primetno bolji.

Onda sam na KP kupio neki stari francuski Audioref "Le Mat" i to je bilo to! Mnogo življi i dinamičniji zvuk, sa dobrom ekstenzijom u oba pravca.

Za oba mata, Luxman i Audioref, karakteristično je da su od neke teške i mlitave gume, koja se "lepi" za tanjir i ploču, tako da ima malo (Luxman) ili nema nikakvog (Audioref) proklizavanja. Audioref ima izraženiju tu karakteristiku, tako da mu je i zvuk (zbog toga?) bolji.

Link to comment
Share on other sites

Pa da , izvini mislio sam prvenstveno na one VPI i slicne varijante gde imas pored rucke valjak sa ugradjenim mikrometrom... i druge tog tipa i ranga  :)

Za mat ima raznih varijanti, na TNT Hi Fi sad su dali kako napraviti svoj akrilni mat, a ima i starija drugacija verzija,  vidim ima i Bakar ( skupo  / tesko ), koza ( meni zanimljiv koncept ), pa oni od malo drugacije vinil formulacije koje je Project koristio ...  treba probati kad god se moze,  meni debeli gumenjak upijao zvuk, tanki gumenjak nije radio nista,  DJ filc nisam koristio nervira me,  obican filc... nisam probao nesto mi se tu ne svidja... pa onaj Funk sto pomenuh to jeste zanimljivo, mislim 80 funti... ima sto sitnica kad kupis gramofon da isprobavas... :)

Pozdrav od Krce ,  za sada  :)

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Aoxomoxoa said:

Za sada je originalni mat . Koji bi mi predlozili a da moze da se kupi kod nas?

PS

Mislim da promenom originalnog mata nećeš dobiti bas koji ti trenutno nedostaje.

Meni je Technics-ov originalni mat isticao bas, grmeo je i nekako mi je zadebljavao, stvrdnjavao i otežavao zvuk.

Možda zato i kažu da je AT440, koja ima oštriji zvuk, dobar match za Technics-e.

Basa je u mom slučaju za nijansu bilo previše, pa ako ga ti ni sa stock matom nemaš...

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je @Krca44 imao prilike da sluša troslojni mat ukupne dedljine 6mm, gde je prvi sloj disk napravljen od Krep krpe Vileda, drugi sloj je DJ tvrdi tanki filc za skreč i treći je originalna guma od gramofona Rotel. Sve zajedno zvuči dobro izbalansirano. Sigurno ima bolje ali mi ne pade na pamet dalje testiranje oko toga kada mi se dopao zvuk sa ovim. 6mm mat mi osigurava povoljan VTA za Ortofon OM u mom slučaju.

Nisam nikada probao gumiranu plutu, a želeo bih. Posedujem takođe i akrilni mat 6mm debljine, sa kožom sa donje strane kupljen osamdesetih od nekoga ko je to proizvodio u to vreme u Bosni. On je zanimljiv, na svoj način, ali je isticao gornju sredinu i tanjio bass. Mogao bih ga ponovo probati, svašta je moguće, odavno sam ga otpisao?

Link to comment
Share on other sites

Извукао сам негде из дубине моје колекције прво британско издање поменуте плоче Грејтфул Деда на маслинастој Варнер Брадерс етикети. Врло сам је ретко слушао јер није тако привлачна као наредна два студиска албума која су и уметнички а и технички права ремек дела. Одмах сам уочио напредак у квалитету мог аналогног система ,јер чујем детаље које нисам раније примећивао.Иако ми је лични ВФ опсег неумитно редуциран. Грејтфул Дед је увек поклањао пажњу квалитету озвучења на концертима и снимању и мастерингу у студију. Међутим, ова плоча је прилично неуједначена. И по квалитету појединих снимака и по неуједначеној гласноћи. Басова има довољно и веома је фокусиран. Вокали су у појединим песмама потиснути инструменталном пратњом. Негде сам прочитао да је Џери Гарсија касније ремастеризовао све снимке са тог сешна. Можда су управо то они снимци који се сада реиздају у различитим облицима.

Link to comment
Share on other sites

Ја сам погрешно разумео да се ради о реиздању. Онда није до плоче.Хладан лем на путу сигнала звучнице зна да да исте симптоме. Доживео сам слично , додуше са покретним калемом.

Link to comment
Share on other sites

Bojim se da sem preampa može biti i nekoliko drugih stvari u sistemu u pitanju. Pre svega sinergija zvučnika i pojačala, ručke i gramofona, takođe očekivanje da sa gramofona kao izvora izađe ne znam kakav bas na membrani od 5", posebno imajući u vidu ove kombinacije sa početka rečenice.

p.s. zato bih na tvom mestu obratio pažnju na prvi @prophet-ov post u ovoj temi.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Kuršum said:

.....takođe očekivanje da sa gramofona kao izvora izađe ne znam kakav bas na membrani od 5", posebno imajući u vidu ove kombinacije sa početka rečenice.

 

3 minuta ranije, Aoxomoxoa said:

Ceo sistem sa cd kao izvorom,i trenutnom plateznom moci,svira sasvim pristojno.

Ima tu malo razlike u pristupu. 

p.s. da ne budem neshvaćen, sve komponente koje imaš su više nego odlične pojedinačno, tako da nije moja poenta bila na platežnoj moći.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Solderer said:

Мој савет да се замене електролити који су евидентно остарели...

I to je jedan od poteza koji bi ja uradio pre svakog igranja sa VTA i podlogama itd. 

Suština je da može biti nekoliko stvari u pitanju u ovakvoj konstalaciji, zato sam i ukazao na prvi @prophet-ov post u temi, kao logičan i najlakši sled utvrđivanja potencijalnog problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...