Jump to content


Povratak na analogni sistem


Aoxomoxoa

Recommended Posts

2 sati ranije, Aoxomoxoa said:

A onda sledi sok.Jeste da za sada imam samo jednu plocu od Grateful Dead-"Aoxomoxoa"(1969),jeste da je glava potpuno nova,ja sam je otpakovao,jeste da je ploca odlicno ocuvana(reprint iz 1979,USA izdanje)

Јел имаш неку другу главу за пробу?

Link to comment
Share on other sites

Ako ti fali bas svakako nećeš da podmećes nesto pod rucku,tako ćes još vise da ga izgubiš.Ali ako je paralelno to je otprilike ok.Ipak probaj da malo spustiš ručku,1mm otprilike.trebao bi da izgubiš presvetao ton i dobiješ malo u basu.Prvih 10-20 sati svakako zanemari.Mozda je i ploca losa,mada se retko tako manifestuje ima ih.Pre neko vece stavim Van Morrisona Beautiful vision,usa press ...nigde basa a visoki ubijaju,ko otpičena tonska kotrola na max.

Link to comment
Share on other sites

Gospodine Aoxomoxoa mislim da je slucaj mozda vrlo jednostavan.  Ploce je USA original, dakle produkcija iz 70tih a CD je verovatno remaster prilagodjen za zvucnike sa manjim drajverima.

Zasto ovo pricam :  Mick Jegger je u jednom svom interviewu rekao "ljudi mi se zale da na nasim plocama nema basa ( 90te godine), Sticky Fingers npr.  i ja im kazem pa mi smo u studiju snimali i slusali ( misli na produkciju finalnu ) sa zvucnicima od 15". " Eto to je rekao...  Ja isto primecujem na mojim plocama iz ranijih analognih era a kako se priblizavamo sadasnjem trenutku tao basa ima sve vise i vise, nove jazz ploce Blue Not eprodukcije, nova izdanja imaju cak vise basa nego sto bi mislim trebalo.

Na ovo treba dodati ono sto je vec pomenuto za usviravanje glave,  mada ja licno mislim da je ono gore bitniji razlog.

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

Dobar primer za gore receno je Miles Davis - Ascenseur Pour L'echafaud

1. Fontana / RTB  na losem sistemu mislim da je ritam sekcija 10 metara iza Davisa a na lampama zvuci mnogo bolje i prisutnije

2. SAM 2015 sa Analognih Mag. traka... svi su tu zajedno, ritam sekcija iznenadjenje, pa koliko jos dopunjuje Davisa...  znacajna razlika !

Eto samo jedan primer, da je mozda produkcija medija u pitanju,  ne kazem da usviravanje ili VTA nisu uzrok,  samo da ovo treba uzeti u obzir i uvek je prisutno

Link to comment
Share on other sites

Ne brzaj sa zaključcima sa neusviranom novom glavom.Harbeth ima odličan bas i sa gramofonom trebas da imas bolji zvuk...a da se sa gramofonom uvek valja na pocetku pomučiti valjda već znaš.Nije to pasivno plug and play slusanje kao sa digitalijom već trazi ucešće i trud...a Vta je odlicna zamena za tonske kontrole.Kod mene se u milimetar dva desavaju takve promene da je to neverovatno.Basa ima od previše do premalo.Uostalom to su monitorske kutije koje te razlike i treba da učine velikima.Da imas neke žurkerske kante umesto njih razlike bi bile manje.In maj hombl opinijen ja bi sa njima isao i na bolji gramofon,ali nije ovo svakako lose.Ako je za utehu,a znam da nije kod mene kad se prikači neki losiji gramofon zvuk katastrofa,minilinija.Doneo kolega thorensa nize klase i zvucao kao neispravan.Imam male harbethe ne pisem napamet,cuo ih sa tri pojacala ko tri zvucnika...izvor- ista priča.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moguce je i da se situacija ispravi.  Licno bih voleo kad bih mogao da imam dva sistema, jedan ovaj kakav imam i jos jedan sa basevima od 10/12" za jazz iz 40/60/70tih. 

Sondek takodje ima pravo, ima tu kod stelovanja cujnih razlika, nemojte da sudite po jednoj ploci.

Pozdrav od Krce :)

Link to comment
Share on other sites

Ako volite Sade mozete ih ovde kod nas naci skoro uvek,  produkcija je iz 80tih , ima vokal a ima i ritam sekciju koja nije previse naglasena ali je ima u smislu da bi trebalo da svira kvalitetno kad se glava usvira.

Posto imam 2M Blue, vrlo mi je zao sto Vam ne mogu preneti svoja iskustva iz prvog perioda, ja sam sa DJ glave presao na nju i imao sam prakticno isti problem kao i vi,  trebalo je vremena da se usi naviknu a do tada je verovatno proradila i sama glava.  Sem toga ta glava ima dobru kolicinu niskih frekvencija sama po sebi, nije tanka. VTA je kod mene definitivno pravila razliku u opsegu koji je Sondek pomenuo.

Glava ima i dobar vrh tako da nemojte da je razradjujete na silu sa plocama koje nisu ocuvane, isplatice Vam se kasnije.  Dodatno sam posle nekih 50/60 sati obratio paznju kako svira da proverim da li je potrebno da se nesto sitno podesi ( u mom slucaju nije bilo potrebe, ali posteno receno kod mene je posebna situacija ).

Imate dobru glavu i to bi trebalo da Vam pocne svirati uskoro vrlo lepo i zamisljam precizno na Harbeth zvucnicima.

Link to comment
Share on other sites

"u sto marke" da ćeš da se lepo uštimaš sa Vta.Samo sto rega ima tako arhaičan sistem pa ćeš da se namučiš,a bolje i ne pocinji pre 20h slusanja.Rucke sa imbus kljucem ili neki jos jednostavniji sistem stelanja vta tu promenu resavaju u par sekundi pa ima sanse i da audiomemorija uradi svoje i da se vrlo fino zvuk naštela.Meni je ta paralelnost ručke samo polazna tačka,ostalo na uho.

Link to comment
Share on other sites

Сваких петнаест година потребно је заменити апсолутно све електролите у неком аудио уређају. Замени све електролите у фоно предпојачалу са свежим електролитима пристојног квалитета.

Link to comment
Share on other sites

Nisam promenio stotine uredjaja ali od one kolicine koju jesam, samo dva puta sam zaista siguran da sam cuo proces usviravanja, sve ostalo je bilo navikavanje mojih usiju na novi zvuk.  Ne kazem da se ne desava , samo da se u isto vreme uvek i nase usi privikavaju a na to se zaboravi.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Solderer said:

Сваких петнаест година потребно је заменити апсолутно све електролите у неком аудио уређају. Замени све електролите у фоно предпојачалу са свежим електролитима пристојног квалитета.

To bi moglo da se odnosi i na lampe ,  moj lampas na servisu, pritom nije crkao i isao takav, radio je, prilikom pregleda videli smo da je jedan od dva velika konda u napajanju malko nadut, ne puno i nesto sto pre dva meseca nisam uopste primetio na inspekciji posle letnje pauze,  ja rekoh menjaj oba i pregledaj sve.  Moj snagas je star 10 a radio je kao da je star bar 15 godina.

Ipak mislim da je u pitanju ono sa produkcijom i usviravanjem, a ostalo ...   Tek je glava stavljena... pocela da svira... i gospodin cuo vinyl posle digitala posle ko zna koliko vremena, nemojte da pravite odmah frku da je nesto neispravno.

POzdrav, Krca  :)

Link to comment
Share on other sites

Ту се не ради о квару, једноставно током времена електролит испарава и кондензатори губе капацитет и остале карактеристике и наравно утичу на цело коло. Још једна изузетно важна ствар су чисти и чврсти контакти на путу сигнала звучнице. Утицај вертикалног угла се прецењује и то је апроксимативно подешавање. Све плоче до 1976 су резане са углом од 15 степени. Данашње главе имају 23 .Нећемо ваљда као неки јапански аудиофили да за сваку плочу мењамо ВТА?

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Father said:

Нећемо ваљда као неки јапански аудиофили да за сваку плочу мењамо ВТА?

To rade ljudi sa hiper ultra mega $$$$$$$ transparentnim Hi Fijem, pa kad cuju promenu jednom, ne mogu da izdrze pa moraju za svako slusanje da podese optimum... a kad su pre 20 godina u Audiofonu napisali uzmite plocu od 180gr, namestite VTA za nju a za tanje ploce ubacite ispod papire isecene kao ploca, koliko je potrebno da se dosegne visina.. i pritom dali tabele za debljine najrasprostranjenijih vinyla najpoznatijih izdavackih kuca.... Onda su se neki smejali sa Kesicevim komentarom  :).

Po tome izadje da taj komentar vazi i za jedne i za druge.  

Mi nismo u kategoriji gde je VTA kritican za svaku plocu, niti imamo rucke sa podesavanjem u letu, niti ce nam upropastiti slusanje....

Izvinjavam se za off topic !

Ja samo kazem pustite gospodina da slusa ploce i da glava radi 20 do 50h i onda ocekivati realne komentare.

Gospodine Aoxomoxoa zelim Vam da uzivate u slusanju muzike i da ploce prorade  :) !

Pozdrav od Krce

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...