Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

Ja nasao nacin da kupim u Meriki Zen DAC po super povoljnoj ceni I da mi ga posalju ovamo za dz ali mi na AudioKarma forumu rekli da necu bas da osetim neki boljitak u odnosu na ono sto imam (JLSounds) pa odustao.

Uglavnom, lose prosao na testovima. 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/ifi-zen-dac-and-headphone-amp-review.9885/

Entry level 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

ASR vrši isključivo samo merenja uređaja bez detaljnog slušanja u ozbiljnom sistemu, pa njihov sud baš i nije nešto merodavan jer kad na njihovom sajtu pomeneš da postoji razlika u zvuku između DAC-ova odmah te popljuju.

Kako može na osnovu SINAD brojke da se zna kakav zvuk izlazi iz DAC-a? :unsure:

Ako je suditi po nihovim merenjima novi SMSL Sanskrit 10th AK4493 Edition je poboljšan znatno u odnosu na raniju verziju i biće u prodaji posle kineske nove godine.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, zek said:

ASR vrši isključivo samo merenja uređaja mu bez detaljnog slušanja u ozbiljnom sistemu, pa njihov sud baš i nije nešto merodavan jer kad na njihovom sajtu pomeneš da postoji razlika u zvuku između DAC-ova odmah te popljuju.

Kako može na osnovu SINAD brojke da se zna kakav zvuk izlazi iz DAC-a? :unsure:

Ako je suditi po nihovim merenjima novi SMSL Sanskrit 10th AK4493 Edition je poboljšan znatno u odnosu na raniju verziju i biće u prodaji posle kineske nove godine.

Slažem se, ali nešto rudimentarno ipak postoji.

Headphone Listening Tests
I could not get useful volume without Power Match activated. Once there, I had decent volume with Sennheiser HD-650 headphones. Compared to my reference Topping DX3 Pro however, it just could not get as loud without getting distorted. And never had the clean output that the DX3 Pro had.

With Drop Ether CX low impedance headphones, there was no usable performance to be had using 1/4 headphone jack. Switching to "balanced" 4.4 mm jack, did provide some relief and I could listen reasonably loud. But turn up the volume past about 1:00 o'clock and distortion would set in in the form of harshness and brightness, eventually leading to clearly static and drop outs.

Conclusions
The ifi Zen on paper has dazzlingly good feature set for its price. Lots of connectivity is there together with a western company standing behind it. Alas, the DAC portion is yesterday's news and not competitive. Headphone output is low and distorts quite easily.

Redeeming the unit is availability of more power through its 4.4 mm "balanced" headphone jack and very low price for the category.

Net, net, it works and is adequately good. Won't hold a candle to higher end devices or separates. For $200 you can get a DAC and Amp combo that would run circles around it.

I can't recommend the ifi Zen DAC as long as I have my audio performance elitist hat on. image.gif.72b7d642a26c0bf44ad824dd5a03c34c.gif You can choose to do otherwise without said hair covering.
 

Naravno da je jedini potpuno ispravan put slušanje, ali šta da se radi kad to nije moguće? Zagnjuriš se hrabro, i tako nisu neke velike pare u pitanju, i probaš. Pogotovo kad ti nešto govori da bi to bilo dobro (ono javlja ti se).

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, zek said:

ASR vrši isključivo samo merenja uređaja bez detaljnog slušanja u ozbiljnom sistemu, pa njihov sud baš i nije nešto merodavan jer kad na njihovom sajtu pomeneš da postoji razlika u zvuku između DAC-ova odmah te popljuju.

Kako može na osnovu SINAD brojke da se zna kakav zvuk izlazi iz DAC-a? :unsure:

Ako je suditi po nihovim merenjima novi SMSL Sanskrit 10th AK4493 Edition je poboljšan znatno u odnosu na raniju verziju i biće u prodaji posle kineske nove godine.

Nema tu suda, merenja su (ili bi trebalo da su) objektivna.
Ovako jedan sajt ili korisnik nahvali spravu, drugi popljuje.

Link to comment
Share on other sites

Ograđujem se jer govorim samo o kineskim jeftinim (relativno?) DAC ovima. Znači mnogo kad o nekom uređaju nigde ne možete da pročitate negativan (ili potpuno negativan) utisak, review, recenziju. Uzmete vazduh i zaronite! Kasnije se obično pokaže da ste bili u pravu. Javljalo vam se nešto.
Slušanje je ponavljam, jedini potpuno ispravan put......................

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

Nema tu suda, merenja su (ili bi trebalo da su) objektivna.
Ovako jedan sajt ili korisnik nahvali spravu, drugi popljuje.

Merenja mogu da budu vrlo objektivna a istovremeno vrlo slabo informativna. 

Baš npr. taj Topping DX3 pro koji toliko obožavaju. Treba samo da se čuje u ulozi DAC-a u iole krštenom sistemu (može entry level, ništa fensi) da bi se shvatilo koliko svi ti grafici skupa vrede u realnosti. 

A i nije problem u merenjima nego u njihovom tumačenju i celoj toj retorici.

. . . 

RETORIKA ASR FORUMA U DRUGOM KONTEKSTU:

Merenja žene br. 1: Visina: 170 cm, Težina: 60 kg, Grudi: 90, Struk: 62, Kukovi: 90, Kosa: Crna, Oči: Plave

Merenja žene br. 2: Visina: 171 cm, Težina: 61 kg, Grudi: 89, Struk: 61, Kukovi: 89, Kosa: Crna, Oči: Zelene

Pitanje: Koja je lepša?

Odgovor: Golim okom je nemoguće primeti razliku, obe žene su savšeno proporcionisane i svako ko kaže da vidi razliku je to umislio. Biraj koje ti se boje oči više sviđaju jer druge razlike nema.

Objektivna merenja su rekla svoje. :klanjanje

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Aibo said:

Merenja mogu da budu vrlo objektivna a istovremeno vrlo slabo informativna. 

Baš npr. taj Topping DX3 pro koji toliko obožavaju. Treba samo da se čuje u ulozi DAC-a u iole krštenom sistemu (može entry level, ništa fensi) da bi se shvatilo koliko svi ti grafici skupa vrede u realnosti. 

A i nije problem u merenjima nego u njihovom tumačenju i celoj toj retorici.

. . . 

RETORIKA ASR FORUMA U DRUGOM KONTEKSTU:

Merenja žene br. 1: Visina: 170 cm, Težina: 60 kg, Grudi: 90, Struk: 62, Kukovi: 90, Kosa: Crna, Oči: Plave

Merenja žene br. 2: Visina: 171 cm, Težina: 61 kg, Grudi: 89, Struk: 61, Kukovi: 89, Kosa: Crna, Oči: Zelene

Pitanje: Koja je lepša?

Odgovor: Golim okom je nemoguće primeti razliku, obe žene su savšeno proporcionisane i svako ko kaže da vidi razliku je to umislio. Biraj koje ti se boje oči više sviđaju jer druge razlike nema.

Objektivna merenja su rekla svoje. :klanjanje

Retorika audiofila je sledeca:

Audiofil 1 voli vece grudi, te bira zenu 1

Audiofil 2 voli manje grudi te bira zenu 2

Potencijaljni audiofil pita obojicu, pa ne zna sta mu se vise svidja, kome vise da veruje. Mozda je najbolje da ima srednje grudi? :)

 

Merenja, bar po meni, ne mogu biti manje ili vise informativna. Informacija je takva kakva je, ASR lepo izmeri pa ko kako hoce da tumaci neka tumaci. Po meni je to vise "fer" nego potpuno subjektivni slusni test neke osobe, koja mozda voli zvuk lampe, ili vise basa itd.
Eno neko nahvalio Zen DAC, neko popljuvao. HiFi treba da je visoka vernost, a ne vise basa, manje basa, topli/hladni zvuk itd.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, garson said:

Potencijaljni audiofil pita obojicu, pa ne zna sta mu se vise svidja, kome vise da veruje. Mozda je najbolje da ima srednje grudi? :)

I dobije tipičan audiofilski odgovor: "ništa bez probe, idealno nekoliko dana kod tebe". :D

Kako god, slažem se da su merenja fer ali meni to lično malo vredi kada su npr. slepa na to što jedan DAC škripi na sss, ššš, hhh kod vokala kao viljuška po tanjiru a drugi ne. Sa druge strane, čistina i dinamika kontinualnog tona od 1 kHz na 2V mi vrlo malo znači. Ljudi i ukusa zaista ima mnogo ali ja i ne slušam savet baš svakoga već onih sa kojima sam već imao dovoljno slaganja u prošlosti - u što više tačaka, to bolje. 

Ali dobro, svakom svoje. Ja prosto osećam potrebu da bi povremeno trebalo naglasiti šta ta merenja jesu a šta nisu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aibo said:

Merenja mogu da budu vrlo objektivna a istovremeno vrlo slabo informativna. 

Baš npr. taj Topping DX3 pro koji toliko obožavaju. Treba samo da se čuje u ulozi DAC-a u iole krštenom sistemu (može entry level, ništa fensi) da bi se shvatilo koliko svi ti grafici skupa vrede u realnosti. 

A i nije problem u merenjima nego u njihovom tumačenju i celoj toj retorici.

. . . 

RETORIKA ASR FORUMA U DRUGOM KONTEKSTU:

Merenja žene br. 1: Visina: 170 cm, Težina: 60 kg, Grudi: 90, Struk: 62, Kukovi: 90, Kosa: Crna, Oči: Plave

Merenja žene br. 2: Visina: 171 cm, Težina: 61 kg, Grudi: 89, Struk: 61, Kukovi: 89, Kosa: Crna, Oči: Zelene

Pitanje: Koja je lepša?

Odgovor: Golim okom je nemoguće primeti razliku, obe žene su savšeno proporcionisane i svako ko kaže da vidi razliku je to umislio. Biraj koje ti se boje oči više sviđaju jer druge razlike nema.

Objektivna merenja su rekla svoje. :klanjanje

 

 

kao i u hi fiju i ove dve zene sa malte ne identicnim "tehnickim" podacima mogu biti bliznakinje a mogu biti jedna lepotica a jedna grdoba.

 

toliko o objektivnosti merenja bez gledanja-slusanja.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Aibo said:

I dobije tipičan audiofilski odgovor: "ništa bez probe, idealno nekoliko dana kod tebe". :D

Naravno. ASR koliko znam odradjuju slusni test, nekoliko dana. Moguce da zbog odsustva onih posebnih audiofilskih prideva (svilenkasti visoki, mas'an bas i slicno) nekom deluje da ne rade slusni test ili da nije dobro odradjen. :) Ali sam naziv foruma govori na cemu je akcenat, i tom smislu je i dobro da tako nesto postoji, jer u zadnje vreme u HiFi ima dosta "interesantnih" pojava (rolne papira, audiofislki switchevi itd.)

Meni je tamo bio zanimljiv test USB regeneratora (Intona i Regen), tu se lepo vidi da li nesto radi ili ne, i ako radi kako radi. Ili Jitterbug npr.

Link to comment
Share on other sites

Sta znaci po merenjima malo manje basa od idealnog u tvojoj sobi koja dodaje par decibela basu ili sedis blize zidu dok slusas.Pa da je to sjajna vest za tebe.Slicno i sa visokim tonovima,neko ima manje ili vise izdampiranu sobu,deblje ili tanje zavese i tepih.

Zato i jeste jedino pravo mesto za odabir komponente vas sistem i vasa soba,a ne blejanje u karakteristike.To sto vam.je neko odradio slusanje za vas u svojoj sobi ne znaci bas nista,ima svoj par usiju,a i svoju sobu.

Ako neko vec hoce da na osnovu merenja nesto sazna treba da to odradi u svojoj sobi,i olaksa sebi postavku ako oseca da ima neki problem.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

Baš npr. taj Topping DX3 pro koji toliko obožavaju. Treba samo da se čuje u ulozi DAC-a u iole krštenom sistemu (može entry level, ništa fensi) da bi se shvatilo koliko svi ti grafici skupa vrede u realnosti. 

A i nije problem u merenjima nego u njihovom tumačenju i celoj toj retorici..

 

Tebi se ne sviđa kako zvuči? Ja ga nisam slušao ali bih voleo da čujem tvoje utiske.
Moja sledeća mala stepenica će biti Khadas u francuskoj kutijici. Polako, polako.....

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, ivanp said:

Tebi se ne sviđa kako zvuči? Ja ga nisam slušao ali bih voleo da čujem tvoje utiske.
Moja sledeća mala stepenica će biti Khadas u francuskoj kutijici. Polako, polako.....

Na izlazu za slušalice mi je OK, ništa bolje ili gore od prosečnog uređaja te klase. Dobro je što zaista ima snage solidno (jasno više od ZEN-a pa i je i dinamika na slušalicama bolja). Na linijskom izlazu, tj. kao DAC kada se koristi mi se uopšte ne sviđa zvuk.  Dinamički je ravan (da ne kažem mrtav) a instrumenti slepljeni u jednu ravan. Karakterno mnogo naginje na visoke i oštrinu, ima detalja OK ali mi fali dosta srednjetonske punoće i sočnosti. Zvuk tog DAC-a mi je kao da gledam skicu crteža, sve ivice su tu ali između njih prazno i neosenčeno. 

Da razjasnim, nisam ga čuo negde u nekim čudnim uslovima već sam ga imao lično i smatram ga najgorom kupovinom do danas. SMSL Idea/Sabaj Da2 daju gotovo isti takav zvuk za 1/3 cene. Ono što iz Khadasa izlazi je druga klasa potpuno.  

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Sta znaci po merenjima malo manje basa od idealnog u tvojoj sobi koja dodaje par decibela basu ili sedis blize zidu dok slusas.Pa da je to sjajna vest za tebe.Slicno i sa visokim tonovima,neko ima manje ili vise izdampiranu sobu,deblje ili tanje zavese i tepih.

Zato i jeste jedino pravo mesto za odabir komponente vas sistem i vasa soba,a ne blejanje u karakteristike.To sto vam.je neko odradio slusanje za vas u svojoj sobi ne znaci bas nista,ima svoj par usiju,a i svoju sobu.

Ako neko vec hoce da na osnovu merenja nesto sazna treba da to odradi u svojoj sobi,i olaksa sebi postavku ako oseca da ima neki problem.

Uglavnom testiraju DACove, po principu ulaz/izlaz.

Sve ovo navedeno je ok, ali ne vidim nista lose ako se pogledaju merenja, ipak mogu da pokazu da li uredjaj vredi bar probe.

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog uslovnog predloga jer ga novog više nema, dakle HRT HD + Sbooster. HD je bio njihov najbolji dac, usb je jedini ulaz i ujedno napaja dac strujom, što je i jedina mana ove sprave. Slušao sam ga par dana i onda dodao pojačanje u vidu sboostera, koji je u stvari linearno napajanje, on menja 5V iz računara i snabdeva dac sa pravih i čistih 5V. HRT HD bez sboostera je solidan dac ali ne izaziva moje cd mašine (sony scd 940 i philips cd 830, kome su zamenjeni op ampovi i sprežni kondenzatori) a kada se doda linearno napajanje onda HD postaje odličan dac i pravo je zadovoljstvo je slušati ga naročito 24-176 i 24-192. Uključivanje sboostera trenutno smiruje zvučnu sliku, ništa više ne iskače, svaki ton je jasniji, pozadina tamnija i scena pri kompleksnijim materijalima stabilna i ne raspada se. Ovaj komplet je nešto što se može slušati satima bez zamora, kod mene je oko dve nedelje i odlična je kombinacija sa linux-om i albumplayerom za linux, slušan i Tidal uz aprenderer a cd mašine više nisu paljene osim za poređenje. Kombinacija nije moja, drugar dao na testiranje jer kod njega na win nije išlo sve glatko.

IMG_20191226_163214.jpg

IMG_20191226_163346.jpg

IMG_20191226_163357.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mislim da odgovor najviše zavisi od toga za šta će biti prikačen. Što se mene lično tiče, opravdava bez problema. Zvuk pored toga što može da iskopa više detalja je i generalno nešto življi i sočniji. Dubina zvučne scene je bolja takođe. Detalj po detalj i kod mene je ta razlika bila jasno čujna. Ostaje pitanje sa čim bi ga ti lično upario i koliko ti te razlike vrede jer iako je napredak čujan baš duplo bolje stvarno ne zvuči. Mada mislim da je kod ovakvih poređenja najbolje da se razlika u ceni posmatra u sklopu cene celog sistema a ne samo DACova.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...