Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

58 minuta ranije, gvlada said:

Све то лепо пише, може да ради са било којим напајањем, каблови нису много битни и сл. Искуство ми говори да то у реалном свету није случај. Наим фора, изволте ал да ради како треба доплатите.

Nije da iz RME kazu kupite nas power bank ili linearno napajanje. Samo lepo pise da je izbor prilicno fleksibilan pa sta se kome svidja.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam više sklon ovom što je gvlada napisao. Proizvođač jeste to napisao, ali lično bi probao i neko linearno.

Samo kad se setim koliko sam i sam bio skeptičan da će mi linearno napajanje doneti boljitak na laptopu - kad ono promena suštinska. Pa posle strujni za isto napajanje....

Ne mora 500 eura, ima ljudi kod nas prave i za jeftinije.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, vdzele said:

Proizvođač jeste to napisao, ali lično bi probao i neko linearno.

Pa i napisali su da je napravljeno da se lako menja, da moze sa 10k mAh baterijom... Plus ono sto oni daju uz DAC je obicno svicersko napajanje koje je sigurno jeftino pa ne podize cenu.
Dakle, ja zaista ne vidim sta je ovde problem sa RME pristupom.

Jel ima neki DAC u toj cenovnoj klasi da dolazi sa linearnim napajanjem? Tesko. Chord Qutest dolazi sa 5V 2A napajanjem za "mobilni" pa se ljudi nesto ne zale. A i sto bi kad to napajanje kosta 5e, ko hoce da se igra moze, bar nije platio velike novce za napajanje pa ga ne koristi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da ne otvaram novu temu... 

Da li je neko imao iskustva sa M2TECH Young i Windows 10? Mislim na prvu verziju Young-a, tzv. MkI. 

Na sajtu proizvođaća nema podrške tj. drajvera za Windows 10. Opet, čitajući po stranim forumima, nekima funkcioniše, nekom nije htelo iz prve pa proradilo...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Topping D50, pitanje u vezi njega. Možda neko zna ;)

Pročitao sam nekoliko testova i uputstvo za upotrebu ali nisam video. 

Piše da se automatski uključuje pri dolasku signala. Pošto nema daljinski, da li to znači i da će sam da prebacuje ulaze? Na primer usb sa macbook-a, pa kada tu nema signala tj zvuka, pustim nešto na optičkom ulazu sa chromecast audio pa pređe na taj ulaz.. i tako to. 

Bez toga bi bilo malo glupo, da se ustaje za menjanje ulaza. Nije da me mrzi, ali ne znam, glupo je :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Može u opcijama da se namesti da se sam pokrene kada oseti signal na USB-u i da se sam ugasi kada ga nema. Koliko se sećam to ne važi za koaks i optički ulaz. I mora da se ustaje i lično menja ulaz na onaj mali džojstik. 

A ako te usput zanima lično mišljenje o zvuku - ume da bude oštar i zrnast u sredini i visokim. Ja sam ga kupio dok sam još imao D30 od kog jeste detaljniji ali nisam mogao da ga slušam duže vreme - naporan zvuk. 

Link to comment
Share on other sites

D5 nisam čuo i možda je odličan DAC ali iz tog opisa se ništa ne zna. Treba sačekati nekog drugog da opiše zvuk i uporedi sa uređajima slične cene.

Te opise na ASR uvek treba uzeti sa velikom rezervom. Tih par mereja se vrše na vrlo specifičnim frekvencijama i nivoima signala. Uređaj može odlično da se meri u tim izolovanim testovima a radi loše sa pravom muzikom. 

Ima primera gde i sam Amir priznaje kako DAC koji se meri lošije ustvari zvuči dosta bolje. npr. - https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-audirect-beam-and-aq-dragonfly.5455/ 

Imam i lično nekoliko iskustava sa uređajima koji se odlično mere a zvuče truba. Tako da uopšte ne vidim svrhu tog igranja sa graficima.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja ću se drznuti da budem bezobrazan i uputim par saveta kolegi iz Kraljeva. Dosta davno smo se ćuli par puta preko mob pa se u neku ruku i znamo..

Kolega kupuje dosta dobre i skupe uređaje, i često ih menja jer uvek nađe nešto što ne štima. Osnovna karakteristika ovakvih uređaja je naravno otvorenost i transparentnost.

Ali takvi uređaji donose paralelno i velike probleme ako se ne sredi nešto od periferije. Oni će pokazati i sve manjkavosti toga što nije urađeno. Ovo dovodi da uvek nešto štrči ma koliko mi menjali uređaje.

Prvo i osnovno treba uraditi nešto od akustike. To znači da se postave neki difuzori ili apsorberi. Ja sam u zadnje vreme ušao i u svet rezonatora. Oni takođe mogu dosta toga da poprave.

Dobri uređaji traže i dobru struju. O ovome smo već bezbroj puta pričali. Neće mi biti teško pa ću ponoviti. Šuko utičnica u zidu / strujni kabal koji je nov koštao barem 400 eura (u klasi uređaja) / strujni filter ili razdvojni trafo / opet dobar strujni / IEC šasijski / osigurač ....

Ranije sam na forumu postavio moju teoriju zašto strujni kablovi i ostalo je bitno za dobar zvuk. Struja se mora "smiriti" pre nego što uđe u uređaje. Ovde šire o tome

https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/27281-akustika-prostorija-pozicioniranje-zv-kutija-i-sl/&do=findComment&comment=720905

Izostanak antivibracionih mera takođe dovodi da zvuk bude spljošten i rogat. Takav zvuk se teško uklapa u okruženje jer se dešava da prostorija uvek nešto pojača što štrči. Konkretno kod mene podloške daju mnogo bolji zvučni balans.

Znači ni jedna od ovih mera nije primenjena. Bez njih će se uvek težiti da se rogovi stave u džak. Uvek će nešto štrčati i tako u nedogled. Svaka od ovih mera nešto sredi / smiri u zvuku. Svaka radi svoj deo posla.

Naravno audio dileri i diy proizvođači neće podržavati ovakvu moju ideju (čast izuzecima). Oni imaju stav da se prvo ukomponuju uređaji bez ulaganja u periferiju. Oni znaju unapred da je taj put mnogo teži, njima ide u prilog da se beskonačno menjaju uređaji. Mislim da bi se dobili mnogo dobri rezultati sa ulaganjem u periferiju kao jedna trajna osnova, a kad se ona formira poneki uređaj promenuti.. Mislim da je i ovaj pristup mnogo jeftiniji gledajući odnos kvalitet zvuka / uloženo.

Edit: Kolega pušta muziku sa apple laptopa. Ako taj laptop nema linearno napajanje, ili nema izuzetan plejer, podloške ispod - to će biti uvek trajan problem. Usb izolator ako koristi takvu vezu.

Bolje je imati svuda trojke ili četvorke nego svuda petice i jedna jedinica. Nadam se da će ovo moje pisanije biti shvaćeno kao jedna dobra namera.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Kolega pušta muziku sa apple laptopa. Ako taj laptop nema linearno napajanje, ili nema izuzetan plejer, podloške ispod - to će biti uvek trajan problem. Usb izolator ako koristi takvu vezu.
Bolje je imati svuda trojke ili četvorke nego svuda petice i jedna jedinica. Nadam se da će ovo moje pisanije biti shvaćeno kao jedna dobra namera.


Interesantno razmišljanje, prvi pasus je za diskusiju. Možda zato što Apple uredjaji nijesu najskuplji bez razloga, kažem možda.
Drugi pasus potpisujem


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, monitor said:

Interesantno razmišljanje, prvi pasus je za diskusiju. Možda zato što Apple uredjaji nijesu najskuplji bez razloga, kažem možda.
 

Cena je takva jer imaju trziste koje ce da plati tu cenu. Ko je ikad otvorio neki Apple Mac mini ili sta vec, video je tipicne  OEM komponente (Foxconn plocu, Kingston memoriju itd.). Mada oni prodaju racunar kao bundle hardver+softver, i upravo je taj softver je nesto sto ima svoju (vernu) publiku.

Link to comment
Share on other sites

Cena je takva jer imaju trziste koje ce da plati tu cenu. Ko je ikad otvorio neki Apple Mac mini ili sta vec, video je tipicne  OEM komponente (Foxconn plocu, Kingston memoriju itd.). Mada oni prodaju racunar kao bundle hardver+softver, i upravo je taj softver je nesto sto ima svoju (vernu) publiku.


Foxconn i Kingston su odlični brendovi, postoje različite klase proizvoda i najbolje dobija onaj ko nudi najviše, ostalo je do uparivanja dijelova. Poodavno sam imao DeLL-ov desktop računar sa integrisanom grafikom, kojeg je vrijeme već odavno pregazilo (novi nemaju blage veze sa njim) i na njemu sam lagano reprodukovao 4K video zapise koji su danas novim računarima kost u grlu”. Ništa “posebno” ne primjetih u njemu kada sam ga otvorio a on je bio tri puta skuplji od konkurencije a pet puta bolji. To je poenta moje priče.
Isto sam primjetio da Apple lap topovi zvuče bolje nego dostina solo DAC-ova.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, monitor said:

 


Foxconn i Kingston su odlični brendovi, postoje različite klase proizvoda i najbolje dobija onaj ko nudi najviše, ostalo je do uparivanja dijelova. Poodavno sam imao DeLL-ov desktop računar sa integrisanom grafikom, kojeg je vrijeme već odavno pregazilo (novi nemaju blage veze sa njim) i na njemu sam lagano reprodukovao 4K video zapise koji su danas novim računarima kost u grlu”. Ništa “posebno” ne primjetih u njemu kada sam ga otvorio a on je bio tri puta skuplji od konkurencije a pet puta bolji. To je poenta moje priče.
Isto sam primjetio da Apple lap topovi zvuče bolje nego dostina solo DAC-ova.
 

Nisam rekao da su losi brendovi, Foxconn je poznat OEM, ali te OEM ploce nisu na nivou boljih ASUS/Gigabyte/MSI modela.

Poenta je da cena samog hardvera u tim Apple racunarima relativno niska u odnosu na cenu racunara (sa softverom).

Na poslu sam do nedavno imao Lenovo ThinkCenter desktop masinu sa Core i5 CPUom, klasicna kancelarijska masina, povoljne cene. Radio je od oktobra 2014 do negde aprila 2019 (skoro 5 godina) bez  gasenja (sem kad nestane struje naravno), kada me je firma neterala da predjem na laptop. :)

Dakle, te masine su ok, ali nikakvo ludilo, niti tu ima nesto posebno, sa strane hardvera. Uostalom Apple masine su poodavno x86 kompatibilci (Intel CPU i valjda AMD graficke ako ne gresim).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...