Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

Pominjem, pominjem...

Gužva povelika u toj klasi. Pomenuo bih još i cambridge audio azur 851N, doduše strimer.

Dileme ne fali.

Nebrojeno puta sam čitao recenzije, ali od čitanja nema ništa kad nisam u prilici da ih poslušam u svom sistemu u istim uslovima.

Zapravo sam neke od njih i ugostio, ali vrlo kratko i to potpuno nove i u potpuno različitim uslovima, u istom sistemu, ali različitim postavkama tako da konkretan stav nemam. :( Ali zato i dalje imam dilemu.

Chord 2qute, audiolab mdac plus, hegel hd12, nad m51, ca 851n, m2tech young III... da li uopšte ima srećnika ko je to poslušao u istim uslovima?

 

Link to comment
Share on other sites

NAD M51 trenutno u USA na popustu samo 999usd ...odlican DAC + preamp sa nesto skromnijim mogucnostima u pogledu DSD-a .

Svojevremeno  ga je JA iz Stereophile uporedjivao sa najboljima bez obzira na cenu ... na oglasima moze da se nadje i za manje jer NAD nema neku reputaciju . Nisam slusao bas sve ove druge (CA&Chord) sto spominjete ali volim kod NAD-a pored zvuka, ozbiljan izgled , redovno pakovanje u veliku kutiju ...

Link to comment
Share on other sites

On 14.12.2017 at 21:10, Toza said:

Chord 2qute, audiolab mdac plus, hegel hd12, nad m51, ca 851n, m2tech young III... da li uopšte ima srećnika ko je to poslušao u istim uslovima?

 

Ne u istim uslovima i ne podjednako podrobno ... ali moj glas ide NAD M51. Veliki mu je minus ne podrzavanje DSDa ali ako to nije tema, onda je on, po meni, najbolji izbor.

Moram da napomenem da imam licno dosta ambivalentan odnos prema Chord DACovima i njihovoj elektronici uopste. To svira dobro ali meni je tu uvek nesto falilo. Takodje im je i cena u principu napucana pa mi se uvek cinilo da za dosta manje novca moze da se kupi bolje. Sto se tice njihovog 2Qute - mislim da je to dobar DAC i cena mu je za Chord standarde ok. Ali to treba poslusati jer taj zvuk nece odgovarati svakom ukusu. Osim toga je uvek pitanje kako ce to svirati sa ostalim komponentama u sistemu zajedno.

Link to comment
Share on other sites

Slušao sam 2Qute u dva sistema. Oduševio me je taj maleni dac. U prvom je PC transport a u drugom Melco. Amplifikacija je u oba sistema zasnovana na lampama, kutije ProAc i Spendor respektivno.

Najtoplija preporuka za 2Qute izuzetno definisan a istovremeno muzikalan zvuk, pravo uživanje je slušati 2Qute i posedovati ga u svom sistemu. Cena je smešno niska za sav kvalitet koji se dobija, mislim na izradu i zvuk.:)

Link to comment
Share on other sites

Gustard x12 je gostovao kod mene i bio sam oduševljen sa postavkom scene. Malo mu je falilo da bude baš ono nešto što tražim. Malo muzikalnosti i malkice punoće i boje. Koristi jedan ess sabre es9018 čip. 

Onda sam na nekim forumima iščitao hvalospjeve za njegovog naslednika gustard x20. Tu su već dva es9018 i ozbiljno napajanje sa dva torusna trafoa.

Krajem prošle godine pojavio se gustard x20pro sa dva, ovaj put es 9028pro čipa. Inače za za 9028pro kažu da je donio crtu analognosti, odnosno muzikalnosti koja je falila 9018 čipu.

I za kraj, ovih dana je počela isporuka gustard x22 sa sabre es 9038pro čipom i novom generacijom xmos čipa integrisanom u usb pločici u8.

Inače, gustard x12 je u mom sistemu imao dosad najbolju scenu. Bolju čak i od karan DACa.

If I am lacky, početkom sledeće godine :) doći će gustard x22 pa ću podijeliti utiske.

Ono što sam ja čuo u svom sistemu, je da veseli kinez (gustard x12) nimalo ne zaostaje za gore nabrojanim uređajima. Naprotiv. Vrlo drčno i bezobrazno staje na crtu izvikanim brendovima. Obzirom da je kao nov koštao duplo manje, to je izuzetna pohvala za kineze.

Edit: zaboravih da napišem...

To je prvi DAC kod koga sam čuo da preko usb ulaza zvuči bolje nego preko digitalnog koaksijalnog.

Link to comment
Share on other sites

Gustard je podigao veliku prasinu na netu. Narocito njihovo pojacalo za sluske, koje je jako dobro uradjeno a kosta smesno malo - cak i kada su mu podigli cenu. Kada se pogleda unutra, kako su te sprave napravljene, coveku mnoge stvari ostaju nejasne - ili moze da se kaze i drugacije: stvari postaju mnogo jasnije: kako postojeci sistem distribucije i prodaje nabija cene HiFi uredjajima.. Nisam imao prilike da cujem te sprave ali cu nadam se u nastupajucoj godini ispraviti to ... U svakom slucaju jedan izvestaj o Gustard DACu bi bio jako interesantna stvar ....

Link to comment
Share on other sites

@Toza Za Gustarda kazu da je jako posteno odradjena sprava, ali daleko da je bez falinka - x20 je imao problema sa drajverima, mada bi po head-fi forumu trebalo da svira znacajno bolje od x12. Mislim da se x20 vise ne proizvodi.

Isti forum kaze da je x20pro znacajno, ali bas znacajno unapredjen u odnosu na x20, ali bas svi se slazu da se najbolji rezultati dobijaju kada se koristi ne preko koaksijalne veze, nego preko i2s. Pise se da ulogu usb-i2s konvertora treba poveriti Sinxer su-1 i da je to kombo koji je mnogo dobar.

Sto se tice 9038 cipa, mnogo se greje, tako da je dobra implementacija jako bitna, sto me navodi da ti spomenem jos jedan uredjaj, koji je opet navodno i opet sa istog izvora (headfi) out of box mnogo bolji od gustarda x20pro verzije - LKS D-004. 

Obzirom da i sam tragam za nekim resenjem ~1000-1500e, iscitao sam dosta o problemima gore pomenutog LKSa i iskreno, sa svim tim informacijama, ja se ne bih usudio da ga pazarim (potencijalni problemi sa firmwareom, pregrevanje..)

Sad, ono sto je meni mnogo privuklo paznju je R2R dac - Holo Spring. On se prodaje za "tricavih" 1500$ u prvoj varijanti (ima 3 levela, ali koliko vidim po informacijama sa neta, razlike u delovima su minimalne, a sami delovi bi trebali da mogu i u sopstvenoj reziji da se izmene). Mislim da je cak bilo prica da proizvodjac bez problema daje manual kako otvoriti kuciste i semu ploce.

Vredno spomena je i da je Spring NOS dac,da svira DSD nativno, ali da moze da radi i van NOS moda. Neki konsenzus je da u NOSu ipak daje najvise.

Za Spring vazi sve receno i za Gustard - najbolje radi kad je izmedju DACa i racunara Sinxer SU1.

A na sve ovo, tu je i onaj domace proizvodnje, opet navodno dobar - AI.

 

@DejanM Ako se ne varam, Gustard DAC je imao @Alexandar i to bas x12 verziju koju je Toza pomenuo..

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Toza said:

Gustard x12 je gostovao kod mene i bio sam oduševljen sa postavkom scene. Malo mu je falilo da bude baš ono nešto što tražim. Malo muzikalnosti i malkice punoće i boje. Koristi jedan ess sabre es9018 čip. 

Onda sam na nekim forumima iščitao hvalospjeve za njegovog naslednika gustard x20. Tu su već dva es9018 i ozbiljno napajanje sa dva torusna trafoa.

Krajem prošle godine pojavio se gustard x20pro sa dva, ovaj put es 9028pro čipa. Inače za za 9028pro kažu da je donio crtu analognosti, odnosno muzikalnosti koja je falila 9018 čipu.

I za kraj, ovih dana je počela isporuka gustard x22 sa sabre es 9038pro čipom i novom generacijom xmos čipa integrisanom u usb pločici u8.

Inače, gustard x12 je u mom sistemu imao dosad najbolju scenu. Bolju čak i od karan DACa.

If I am lacky, početkom sledeće godine :) doći će gustard x22 pa ću podijeliti utiske.

Ono što sam ja čuo u svom sistemu, je da veseli kinez (gustard x12) nimalo ne zaostaje za gore nabrojanim uređajima. Naprotiv. Vrlo drčno i bezobrazno staje na crtu izvikanim brendovima. Obzirom da je kao nov koštao duplo manje, to je izuzetna pohvala za kineze.

Edit: zaboravih da napišem...

To je prvi DAC kod koga sam čuo da preko usb ulaza zvuči bolje nego preko digitalnog koaksijalnog.

Jako sam radoznao šta će se dešavati po ovom pitanju.

Kod DAC-ova poslednjih generacija, u sličnom cenovnom rangu kao što je Gustard (ali i osetno ispod), moguće je zaista mnogo. Neki zvučni aspekti prevazilaze moju skuplju referencu starije generacije i to je očekivano i dobro.

Ipak, po pitanju opšte muzikalnosti, karaktera, boje tona i sveopšte tečnosti, tek treba da čujem nešto što moja (ipak osetno skuplja) referenca po tom pitanju neće prevazići. Verujem da izgledi u korist nje znatno opadaju kada se pomaknemo u rang današnjih sprava iznad pet ili šest hiljada. Sa njima i porede ovaj Gustard koji Toza pominje. Nestrpljivo iščekujem slušanja.

Link to comment
Share on other sites

Dens, Ja sam dac slušao, video, poredio sa drugim dacovima. Slušao ga u svom sistemu. Osposobljen sam i iskusan u davanju ocena kvaliteta nekog uređaja.

U dovoljnom vremenskom periodu da izvedem odgovarajuće zaključke sam se bavio ovim dacom.

Moje tvrđenje potkrepljuju i ocene u poznatim svetskim časopisima koji se bave ovom tematikom.

Sa ovom ocenom koju sam ovde izneo slažu se i poznanici koji su čuli pomenuti dac u mom sistemu i u sistemu priatelja koji ga poseduje. Svi su veoma iskusni u davanju ocena nekog uređaja.

Ti svoje tvrđenje nisi potkrepio nikakvim argumentom. 

Prema svemu prethodno navedenom tvoje tvrđenje smatram za neosnovanu pakosnu konstataciju. Mogu slobodno da upotrebim i neku težu reč, neću pogrešiti.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, džonibigud said:

Ja sam dac slušao, video, poredio sa drugim dacovima. Slušao ga u svom sistemu. Osposobljen sam i iskusan u davanju ocena kvaliteta nekog uređaja.

U dovoljnom vremenskom periodu da izvedem odgovarajuće zaključke sam se bavio ovim dacom.

Moje tvrđenje potkrepljuju i ocene u poznatim svetskim časopisima koji se bave ovom tematikom.

Sa ovom ocenom koju sam ovde izneo slažu se i poznanici koji su čuli pomenuti dac u mom sistemu i u sistemu priatelja koji ga poseduje. Svi su veoma iskusni u davanju ocena nekog uređaja.

Ti svoje tvrđenje nisi potkrepio nikakvim argumentom. 

Premu svemu prethodno navedenom tvoje tvrđenje smatram za neosnovanu pakosnu konstataciju. Mogu slobodno da upotrebim i neku težu reč, neću pogrešiti.

Možeš ti mnogo što-šta, da ja ne upotrebim neku reč :-)

Moja tvrdnja je zasnovana na direktnom poređenju kvaliteta izrade, sa DACovima 300-350 evra. U dovoljnom vremenu… U društvu eminentnih, veoma iskusnih, preiskusnih možda, poznavalaca tehnike i zvuka.

Možda se neće složiti tvoji iskusni poznanici / distributeri sa mojom konstatacijom, ali to me nikada nije, pa neće ni sada, sprečiti da realno vidim stvari oko sebe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, DejanM said:

…Kada se pogleda unutra, kako su te sprave napravljene, coveku mnoge stvari ostaju nejasne - ili moze da se kaze i drugacije: stvari postaju mnogo jasnije: kako postojeci sistem distribucije i prodaje nabija cene HiFi uredjajima.. Nisam imao prilike da cujem te sprave ali cu nadam se u nastupajucoj godini ispraviti to ... U svakom slucaju jedan izvestaj o Gustard DACu bi bio jako interesantna stvar ....

Mislim da je to sada zgodno polje za nabijanje cena, jer elektronika napreduje vrlo brzo, izrada je relativno jeftina. Osim hardvera, implementacija softvera je takođe bitna. Više faktora, običnom slušaocu nevidljivih, su u igri, i eto lepog mesta za hype.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, džonibigud said:

Den!s osvrni se oko sebe, dobro pogledaj. Možda je realno došlo vreme da promeniš hobi;)

:D Zbog tebe i tvojih iskusnih poznanika?

Razmišljao sam o tome :rolleyes:

 

Vrlo cenim tvoju mogućnost da iz jedne rečenice sagledaš nekog toliko dobro da mu savetuješ tako nešto!
A naročito što si novi na forumu.

;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

@robespierre bez obzira na pisanija po netu i pozitivna i negativna, nisam ni trepnuo kad sam ga poručio. 

Više je razloga zašto je to tako, a osim slušnog iskustva sa sada već daljim rođakom x12, nabrojaću neke...

Kinezi su prosto nevjerovatni u brzini učenja i implementaciji znanja. Obzirom da se danas skoro sve proizvodi kod njih, na izvoru su informacija, najnovih tehnologija i ono što je zanimljivo je da su počeli (uslovno rečeno) da razvijaju nove tehnologije i da drugi već uveliko uče od njih.

Druga stvar je što gustard proizvoda ima jako malo na sh tržištu, a i kad se pojave, prodaju se u rekordnom roku.

Delta biserne rijeke sa svojih devet gradova uključujući i Hong Kong i Makao, planirana je do 2030 kao najveća svjetska urbana cjelina sa procjenom od 85 miliona stanovnika do tad. :lol:

Napajanje izvedeno kako treba sa dva trafoa, jedan za analognu i drugi za digitalnu sekciju sami po sebi donose značajan pomak u zvučnom kvalitetu, a kažu i da jedan 9038 pro je isto što i 4 x 9028 pro, plus nova implementacija xmos usb, plus što kažu jludi iz gustarda da su se potrudili da naprave najbolji DAC u kini i da su radili na njegovom razvoju skoro godinu dana, kod mene nisu ostavili mjesta sumnji, bez obzira na hiperprodukciju, sve moguće i nemoguće probleme i sve ostalo.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, den!s said:

Mislim da je to sada zgodno polje za nabijanje cena, jer elektronika napreduje vrlo brzo, izrada je relativno jeftina. Osim hardvera, implementacija softvera je takođe bitna. Više faktora, običnom slušaocu nevidljivih, su u igri, i eto lepog mesta za hype.

U prilog ovome govore i Schiit uređaji. Proizvode su u americi, po mizernim cijenama u odnosu na konkurenciju, a sudeći po utiscima korisnika, ta konkurencija je i po par puta skuplja.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, den!s said:

:D Zbog tebe i tvojih iskusnih poznanika?

Razmišljao sam o tome :rolleyes:

 

Vrlo cenim tvoju mogućnost da iz jedne rečenice sagledaš nekog toliko dobro da mu savetuješ tako nešto!
A naročito što si novi na forumu.

;)

 

 

Od svih mogućih argumenata u našoj diskusiji ti si uspeo da se pozoveš samo na taj da sam ja nov na forumu. Nisam znao da ovde ima nosilaca spomenice "najstariji forumaš".

Nema to ko je stariji na forumu nikakve veze, razmisli malo. Kad neko da lako o jednom odličnom proizvodu kao što je to 2Qute , lošu ocenu,  treba da razmisli što je toliko vremena izgubio na ovom forumu.

Zamolio bih te da opišeš u kojim si uslovima slušao 2Qute, koji su dac-ovi bili predmet poređenja. 

Što se tiče sagledavanja iz jedne rečenice, da, meni je to dovoljno:)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Toza said:

Gustard x12 je gostovao kod mene i bio sam oduševljen sa postavkom scene. Malo mu je falilo da bude baš ono nešto što tražim. Malo muzikalnosti i malkice punoće i boje. Koristi jedan ess sabre es9018 čip. 

Onda sam na nekim forumima iščitao hvalospjeve za njegovog naslednika gustard x20. Tu su već dva es9018 i ozbiljno napajanje sa dva torusna trafoa.

Krajem prošle godine pojavio se gustard x20pro sa dva, ovaj put es 9028pro čipa. Inače za za 9028pro kažu da je donio crtu analognosti, odnosno muzikalnosti koja je falila 9018 čipu.

I za kraj, ovih dana je počela isporuka gustard x22 sa sabre es 9038pro čipom i novom generacijom xmos čipa integrisanom u usb pločici u8.

Inače, gustard x12 je u mom sistemu imao dosad najbolju scenu. Bolju čak i od karan DACa.

If I am lacky, početkom sledeće godine :) doći će gustard x22 pa ću podijeliti utiske.

Ono što sam ja čuo u svom sistemu, je da veseli kinez (gustard x12) nimalo ne zaostaje za gore nabrojanim uređajima. Naprotiv. Vrlo drčno i bezobrazno staje na crtu izvikanim brendovima. Obzirom da je kao nov koštao duplo manje, to je izuzetna pohvala za kineze.

Edit: zaboravih da napišem...

To je prvi DAC kod koga sam čuo da preko usb ulaza zvuči bolje nego preko digitalnog koaksijalnog.

 

1 sat ranije, robespierre said:

@Toza Za Gustarda kazu da je jako posteno odradjena sprava, ali daleko da je bez falinka - x20 je imao problema sa drajverima, mada bi po head-fi forumu trebalo da svira znacajno bolje od x12. Mislim da se x20 vise ne proizvodi.

Isti forum kaze da je x20pro znacajno, ali bas znacajno unapredjen u odnosu na x20, ali bas svi se slazu da se najbolji rezultati dobijaju kada se koristi ne preko koaksijalne veze, nego preko i2s. Pise se da ulogu usb-i2s konvertora treba poveriti Sinxer su-1 i da je to kombo koji je mnogo dobar.

Sto se tice 9038 cipa, mnogo se greje, tako da je dobra implementacija jako bitna, sto me navodi da ti spomenem jos jedan uredjaj, koji je opet navodno i opet sa istog izvora (headfi) out of box mnogo bolji od gustarda x20pro verzije - LKS D-004. 

Obzirom da i sam tragam za nekim resenjem ~1000-1500e, iscitao sam dosta o problemima gore pomenutog LKSa i iskreno, sa svim tim informacijama, ja se ne bih usudio da ga pazarim (potencijalni problemi sa firmwareom, pregrevanje..)

Sad, ono sto je meni mnogo privuklo paznju je R2R dac - Holo Spring. On se prodaje za "tricavih" 1500$ u prvoj varijanti (ima 3 levela, ali koliko vidim po informacijama sa neta, razlike u delovima su minimalne, a sami delovi bi trebali da mogu i u sopstvenoj reziji da se izmene). Mislim da je cak bilo prica da proizvodjac bez problema daje manual kako otvoriti kuciste i semu ploce.

Vredno spomena je i da je Spring NOS dac,da svira DSD nativno, ali da moze da radi i van NOS moda. Neki konsenzus je da u NOSu ipak daje najvise.

Za Spring vazi sve receno i za Gustard - najbolje radi kad je izmedju DACa i racunara Sinxer SU1.

A na sve ovo, tu je i onaj domace proizvodnje, opet navodno dobar - AI.

 

@DejanM Ako se ne varam, Gustard DAC je imao @Alexandar i to bas x12 verziju koju je Toza pomenuo..

Gustard x12 je slabiji model u gami, nije prethodnik x20 modela.

Ja sam takodje bio spreman da ga kupim na slepo, posle hvalospeva na head-fi forumu. Medjutim, jedina opcija je bila narucivanje iz kine, pa me je odbijalo zezanje sa carinom i slicno. No, i dalje mislim da je x20/x20pro sjajna sprava i da vredi svaku paru. Mislim da je USB na x20 sasvim korektno resen, cudna mi je prica za drajvere jer su to manje vise xmos drajveri, da li genericki ili Thesycon.

BTW, ako se dobro secam X20 se moze kupiti bez SUB modula za nekih 50ak $ manje sto je dobro ako imate svoj usb to spdif (sa I2S izlazim).

Nesto kasnije sam dosao u situaciju da mogu da nabavim Singxer SU-1 usb-to-spdif, i dalje sam razmisljao u Gustardu, ali sam poceo da razmisljam o R2R dacu i na srecu  sam pre koji mesec postao i vlasnik Holo Audio Spring DAC Level 1.

Bar spolja, DAC izgleda vrhunski, zavrsna obrada je sjajna, brushed alu, jedino sto nema daljinac. Tezak je 8.5 kila, skoro kao moj amp. :)
S obzirom da je dolar sad dostao pao u odnosu na evro, sjajna je kupovina. U evropi je oko 1500-1600e.
Dobra stvar kod Singxera je sto I2S izlaz moze da se konfigurise da bude kompatibilan sa vise DACova (PSAudio, Gustard, LKS, HoloAudio, AudioGD). Izvorno je podrzavao "samo" DSD256 ali sa novim firmverom i drajverima radi i DSD512.

Holo Audio ima svoj USB, baziran na prethodnoj generaciji XMOSa (U8 valjda), dok Singxer fura poslednji XU208.

Inace, ko prati strane forume Singxer je digao mnogo prasine kad se pojavio pre par godina. Sem tih USB to SPDIF nista drugo ni ne prave. Posebno je popularan F-1 model koji kosta oko 170$ (samo plocica, prodaju i kutiju za njega za oko 30$) i cudno da niko od forumasa ga nije nabavio jer kontam da moze proci carinu bez problema. Jeste da ima samo coax ali tu su ponovi na plocicu pa se moze nabudziti i I2S. Napajanje ide preko USBa ali i to su ljudi budzili (neko linearno napajanja za relativno male novce).
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...