Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

Pitanje jednostavno, kada bi sad kupovali dac, koji bi uzeli, do 500e do 1000e do 1500e

U moru raznih mamipara, da li uzimati dac sa DSD ili ne ?

Ne kupujem ja dac, tako da ne šaljete ponude (ako bi ih i bilo), samo me zanima odgovor, jer želim malo više znanja na tu temu.

Uprošćeno, naravno :)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Vlajo said:

Pitanje jednostavno, kada bi sad kupovali dac, koji bi uzeli, do 500e do 1000e do 1500e

U moru raznih mamipara, da li uzimati dac sa DSD ili ne ?

U zavisnosti od ostatka sistema, tj. u skladu sa rezolucijom ostalilh komponenti. Ni mnogo preko toga, ni ispod.

Ako kutije sa pripadajućim pojačalom (sve smešteno u određeni prostor) ne mogu da prenesu rezoluciju i mikro nijanse u muzičkom zapisu, suludo je bacati novac (recimo u ovom slučaju 1.500 evra). Onda ići na DAC koji korektno radi u datoj situaciji.

Mislim da treba obratiti pažnju na DSD, jer ima, a i biće odlične muzike u tom formatu koja zvuči bolje nego PCM. Uprošćeno – da ima DSD konverziju.

 

A što se novca tiče, koliko sam mogao raspitivanjem da saznam, vrlo kvalitetni konverteri (sa modernim čipovima i svim trenutno pratećim benefitima) se mogu naručiti od srpskih DIY majstora za oko 500 €. Tu ne mislim na neke konstruktorske unikatne filozofije, nego na neke proverene kit varijante sa DIY audio foruma, itd…

A dobija se DAC sa tehnologijom, kvalitetom delova, pedantnom izradom, pristojnom kutijom… na nivou DACova od više hiljada euraca, palaca :-)

E onda, čak i ako DAC prelazi mogućnosti ostatka sistema, nije neki veliki problem jer se nije ušlo u crvenu zonu davanja novaca (ili bar nije mnogo).

Ovo bih ja, tj. to ću i da uradim u skorije vreme :cheers

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Vlajo

U ovoj najjeftinijoj kategoriji za koju si pitao, mene je iznenadio i oduševio Chord Mojo, mislim da nisam jedini.

Kada su u pitanju preostale dve kategorije, mislim da je tu konkurencija velika i dobro poznata na našem tržištu.

Što se mene tiče jedina novina jeste ''dolazak'' Chorda, sve što sam čuo od njih ''skidam kapu''.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Mislim da ima @sondek

Ipak je ovaj https://www.amazon.com/iFi-Micro-iDSD-Headphone-Amplifier/dp/B00M50FLWK

Sviri odlično,probaj da ga nađes negde polovnog pa imaš i odlican headamp,izasla je nova verzija pa će mu pasti cena verovatno.Po meni je zvučno bez problema rame uz rame sa firmiranom digitalijom od 1000€.

 

 

Link to comment
Share on other sites

A Rega DAC-R? Slušao neko? Vidim da je po mnogim mišljenjima mašina sa "najanalognijim" zvukom u klasi. U WhatHiFi testu mu zameraju nešto lošiji zvuk preko USB-a, takav komentar sam pročitao na još nekom mestu, navodno je problem do XMOS drajvera za Win, na Mac-u svi ulazni zvuče identično.

Link to comment
Share on other sites

Imam od leta 2015. NAD DAC 2. Meni zvuči analogno. E sad ja nisam baš neka referenca jer nisam slušo gramofon odavno. I šta se desilo. Moj drugar iskopo negde Terratec EWX2696 zvučnu karticu. Malo je starija. Moro sam "nasilno" pomoću Vista drajvera da je instaliram na sedmicu. Ima uputstvo na natu. 

I što slučilos? Oduva ti zvučna kartica NAD a samo tako. E sad i moj "sistem" je ....... opisivao sam da ne davim previše.

Zašto sam ovo napisao. Ne može da škodi, a ono što ne škodi ...................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...