Jump to content


Hi-Files Show 2017


Infidel

Recommended Posts

4 sati ranije, džonibigud said:

Gospodine Solaja ja veoma poštujem Vaš rad. Verujem da su uređaji koje projektujete i izrađujete vrhunski. Moram da Vas pitam, posle ovakvog Vašeg posta par pitanja, jer me Vaš stav i pisanje veoma iznenađuju.

Zanima me da li je cilj Vaše prezentacije bio da dokažete da Vaš izloženi setap svira bolje samo od Kii Three, jer vidim da druge zvučnike i sisteme uopšte ne pominjete? Manger zvučnike ste mogli da uporedite sa vašim izloženim ali niste, svako poređenje se usmerava prema Kii Three.

Drugo pitanje je , kakve veze ima da li će neko ko kupi Kii zvučnike posle iste moći lako da proda!!? Da li ste se zapitali sa kojom lakoćom će te Vi moći da prodate Vaše pretpojačalao i pojačalo od 7000 evra, a pogotovu zvučnike od 6000 evra. Ja Vam naravno želim puno uspeha u tome, nemojte misliti da sam zlurad, naprotiv.

Mislim da mali broj ljudi kod nas uopšte shvata koncept i kvalitet Kii zvučnika, oni su jednostavno ispred svog vremena. Vladovid je osuo paljbu po njima jer ga je posle 10min zabolela glava!? Mislim da su mnogo stručniji ljudi dali svoj sud o Kii zvučnicima i da nije red da ih neko tako lako i bez pravih argumenata ocrnjuje. Sama činjenica da se o njima ovoliko diskutuje, govori da su oni zatalasali audio svet i da će najverovatnije pomeriti granice i potpuno izmeniti shvatanje šta je to vrhunski audio sistem.

Ja nisam još uvek čuo Kii a ni vaš sistem pa ne mogu da iznesem zaključak koji mi se od ta dva sistema više sviđa. Mišljenje koje sam izneo o Kii zvučnicima i o Vašem radu je na osnovu viđenog, pročitanog i onog što sam mogao da čujem preko interneta.

Pitaću Vas samo još jedno pitanje, da li ste Vi slušali Kii, mislim na slušanje koje traje duže vremena i ako jeste kakve ste ste zaključke doneli.

Zamoliću Vas da mi ne zamerite na ovom što sam izneo u ovih par rečenica ali, ponoviću, veoma ste me začudili onim što ste napisali.

 

 

Poenta je bila da iako je nesto "fabricko" nece se prodati na keca samo zato sto je "fabricko". Mogla je da bude bilo koja druga firma. Nasa namera je bila da predstavimo nas sistem, a to sto nas porede sa Kii, nije do nas, cak naprotiv, meni godi da nas porede sa necim sto vredi. Vazno je da je jelo ukusno,  svako ima svoj ukus, neko voli slanije, neko ljuce, stvar ukusa. Tako je i u hifiju. Povremeno se moji uredjaji pojave na KP i promene vlasnika vrlo brzo. Hteo sam da cujem Kii ali kada sam usao u sobu isla je neka prica umesto muzike, kasnije nisam imao vremena da dodjem ponovo. Drugar sam sa Krgom, tako da mogu da cujem kada hocu i to cu svakako uciniti. Recimo, bio sam kod Sime u sobi i rekao mu da bih mogao da zivim sa tim zvukom. U ostale sobe jednostavno nisam uspeo da odem, ipak sam ja bio izlagac a ne posetioc. Meni je najveca satisfakcija da su zvuk pohvalili ljidi koji sviraju nekoliko instrumenata (Zoran Zivkovic) i ljudi koji se godinama bave snimanjem zvuka (Velibor Hajdukovic). Velibor Hajdukovic je pustao svoj disc kod nas koji je licno snimio i rekao da je to to. Postavio sam snimak gde on prica o tome na mojoj facebook stranici Solaja Audio. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, solaja said:

Poenta je bila da iako je nesto "fabricko" nece se prodati na keca samo zato sto je "fabricko". Mogla je da bude bilo koja druga firma. Nasa namera je bila da predstavimo nas sistem, a to sto nas porede sa Kii, nije do nas, cak naprotiv, meni godi da nas porede sa necim sto vredi. Vazno je da je jelo ukusno,  svako ima svoj ukus, neko voli slanije, neko ljuce, stvar ukusa. Tako je i u hifiju. Povremeno se moji uredjaji pojave na KP i promene vlasnika vrlo brzo. Hteo sam da cujem Kii ali kada sam usao u sobu isla je neka prica umesto muzike, kasnije nisam imao vremena da dodjem ponovo. Drugar sam sa Krgom, tako da mogu da cujem kada hocu i to cu svakako uciniti. Recimo, bio sam kod Sime u sobi i rekao mu da bih mogao da zivim sa tim zvukom. U ostale sobe jednostavno nisam uspeo da odem, ipak sam ja bio izlagac a ne posetioc. Meni je najveca satisfakcija da su zvuk pohvalili ljidi koji sviraju nekoliko instrumenata (Zoran Zivkovic) i ljudi koji se godinama bave snimanjem zvuka (Velibor Hajdukovic). Velibor Hajdukovic je pustao svoj disc kod nas koji je licno snimio i rekao da je to to. Postavio sam snimak gde on prica o tome na mojoj facebook stranici Solaja Audio. 

Ponavljam se. Bio sam prisutan kada je gospodin Velibor Hajduković zamoli da se pusti CD koji je on snimio, sedo je iza mene. Pitao sam ga posle slušanja "I kakav je Vaš komentar?" čovek je jednostavno odgovorio "To je to".

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zoranzu said:

Gde ili sta u prirodi proizvodi sistave visoke ili mu treba 7 subwoofera?

Ako se ne varam, Kii ih ima osam?;)

Ne znam ko je potegao poređenje, valjda su ga izazvali donekle slični koncepti. Ja sam ih čuo kako sviraju, mislim da je to solidan zvuk. Možda neko nađe da je bolji...

6 sati ranije, džonibigud said:

Da li ste se zapitali sa kojom lakoćom će te Vi moći da prodate Vaše pretpojačalao i pojačalo od 7000 evra, a pogotovu zvučnike od 6000 evra.

 

 Ne razumem zašto te "pogotovo" buni cena zvučnika? Ona je odraz vrednosti ugrađenih komponenti i neprocenjivog uloženog rada.

Ja sam već smislio šta ću sa ovim parom ako baš svi budu razmišljali kao ti. Iskreno, ako ne bude kupaca za njih, pitam se koji motivi teraju ljubitelje zvuka na kupovinu mnogo skupljih komponenti?

Link to comment
Share on other sites

Mozda ga kod cene buni to sto zvucnici (vizuelno) deluju kao polufabrikat, a kostaju toliko koliko kostaju. Kad vec pominjes vrednost ugradjenih komponenti, budi korektan pa kazi koliki je u ovoj projektovanoj ceni (6000E) odnos njih i "neprocenjivog ulozenog truda". 

Zvuk ne bih komentarisao, iako sam imao priliku prilicno pazljivo da ih poslusam. 

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, ister said:

Ponavljam se. Bio sam prisutan kada je gospodin Velibor Hajduković zamoli da se pusti CD koji je on snimio, sedo je iza mene. Pitao sam ga posle slušanja "I kakav je Vaš komentar?" čovek je jednostavno odgovorio "To je to".

Je l' onaj gde je stolarska testera glavni instrument?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, zflazar said:

izvinite zbog skretanja sa teme ali nameće mi se jedna analogija prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg sajma: 

-i prošle i ove godine je bila soba sa jednim novoprikazanim domaćim hajfajem. Pa sam se zato setio.

Šta se dešava sa Acoustic Invader-om? Bili su mi jako simpatični prošle godine pre svega po količini dobre energije koja se osećala u njihovoj sobi. 

Onda je sledilo vruće-hladno na Forumu, to jest red hvale red kuđenja, malo novosti sa puta po Švajcarskoj a sada baš ništa medijski. Da li je Giđga napravio nešto od svega toga dobrog pitam se pitam se?

Bilo bi mi drago ako je odgovor potvrdan.

Par uradaka je zavrsilo u sistema od kojih bi se mnogima od nas zavrtelo u glavi,zamenuli su bukvalno vrhunske sprave.Jedan komentar takvog klijenta nakon probe je bio ''Sad ovo svoje više ne mogu da slušam'',a spisak opreme brrrrr.Po meni i dalje je najveći problem cena.Preniska je da bi ljudi poverovali u kvalitet,malo je ljudi koji poveruju da je proizvođačka cena kod velikih brendova uglanom svega 20-30%.Zato i one man brand kao sto je Teddy Pardo i Goran mogu da ponude visok kvalitet u malom delu cene velikih.Teddy takođe prodaje isključivo direktno.Sad da li je bolje naći  dilera u inostranstvu i dati im 100-150% marže ili ovde raditi za mali broj ljudi pitanje je,po meni ovo prvo-naravno ne za kupce.Goran radi još jedan važan i ekstremno odgovoran posao, pa je to problem vremenski za neki veći angažman u inostranstvu gde se i nalaze pravi kupci koji kvalitet i rad plaćaju sa lakoćom i zadovoljstvom.Zahtevi po pitanju dizajna kućišta su veliki za visoku klasu uređaja i to se postavilo kao ozbiljan problem na kome se radi,nazalost ono sto je unutra više uopšte nije presudno.Uvek mi je bilo čudno što recimo Linn stalno pominje svoju proizvodnju kućišta i velika ulaganja i muke s bankama i kreditima za taj segment proizvodnje,sad mi je uz Gorana jasnije.Radi se na novim idejama,traze resenja po pitanju različitih pojačala snage i ja lično navijam za lampe.Ono sto ostaje kao glavna ideja,da ne upotrebim reč filozofija je da sistem treba bude balansiran od izvora pa do kraja.Što reče Toza ...

Da napomenem,nije ovo neki zvaničan AI odgovor već više moje viđenje stvari uz druženje sa Goranom.Čuli smo vlasnika Mir audio kod Šćepe u emisiji,ja poznajem i Karana i to nije uopšte lak hleb.Znam koliko je vremena Milanu trebalo do uspeha,vreme mereno ne u godinama već decenijama,a audiofili često situaciju gledaju  ružičasto.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Dr Dzura said:

Mozda zato sto (vizuelno) deluju kao polufabrikat, a kostaju toliko koliko kostaju. Kad vec pominjes vrednost ugradjenih komponenti, budi korektan pa kazi koliki je u ovoj projektovanoj ceni (6000E) odnos njih i "neprocenjivog ulozenog truda". 

Zvuk ne bih komentarisao, iako sam imao priliku prilicno pazljivo da ih poslusam. 

Zbog tog specijalnog vizuelnog efekta, u pitanju je promotivna cena od 6000Eur, namenjena ljubiteljima dobrog zvuka.:) Mislim da ipak ne izgledaju jako loše, plus će biti urađen dodatni finiš, koji je izostao zbog kratkog vremena. Buduće primerke (?) će raditi čovek sa dugogodišnjim iskustvom u izradi zvučnih kutija.

Zar postoji neka obaveza korektnosti ove vrste, neka obaveza polaganja računa? Zašto bih ovde prostirao kalkulacije i specifikacije? Ko se malo razume, može sam da proceni vrednost materijala. Sve je nabavljeno legalno, postoje računi i carinske deklaracije. Uostalom, nije tajna - ta vrednost je blizu polovine promotivne cene, ni sam nisam uradio potpuno tačnu kalkulaciju.

Zašto li mi se čini da tvoji navodnici kod "neprocenjivog uloženog rada" sadrže dozu ironije? Da, ja zaista mislim da sam uložio neprocenjivo mnogo intelektualnog i fizičkog rada u ovaj projekat. I mislim da se to čuje. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@sondekGodina je 2017. Show je upravo bio nedavno. :rolleyes:

Pitanje za @beatgoeson-a i @solaja, koliki pecat zvuka je vukao zvucnik u Solaja setup-u na sajmu, odnosno kako taj setup zvuci sa nekim "klasicnijim" zvucnicima i zasto je izvor bio cd ako se vec islo na verodostojnu reprodukciju?

Meni se takodje cini da je zvucnik bio polufabrikovan ali i po pitanju uklopljenosti drajvera u jednu celinu, pa sam stekao utisak da ce biti neophodna dorada skretnice i malo prefinjenog stimunga - sve naravno pokazuje veliki potencijal uz volju da se izgura sve do vrhunca.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Dr Dzura said:

Kao sto rekoh, zvuk ne bih komentarisao, pogotovo ne u odnosu na cenovni rang na koji ovim polufabrikatima pretendujes.

Neka ostane zapisano u istoriji da je Dr Dzura čuo moje zvučnike i da ne bi da komentariše zvuk.B) 

To bi bilo sve s moje strane, što se tiče komentara. Zainteresovani kupci će me već pronaći, nezainteresovani će sebi napraviti lepše i bolje zvučnike. Hvala na saradnji.:)

Link to comment
Share on other sites

Kad vec insistiras...

Ostace zapisan u istoriji onaj koji ce za to njesra od zvucnika iskesirati 6.000 eur, ne u Srbiji, vec u vasioni. To po pitanju komentara ZVUKA i odnosa cena/kvalitet.  

A po pitanju dizajna i izrade (finisa)...

23 minuta ranije, Zexx said:

Usput, zvučnici izgledaju kao da su ih deca pravila na OTO-u..

...po meni, ovo je je suvise blag komentar. ;)

Edit: Ban na 8 dana, zbog trolovanja.

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, zoranzu said:

 

...realan zvuk malog sastava u Skadarlijskoj basti  lose bi prosao na forumu.

 

 

 

...to nekad ni kod mene ne prolazi. Kad imam Minhauzenitis. tada sam zgrožen kad slušam neamplifikovane instrumente koliko nemaju ekstenziju prema dole i gore, kako pevačima ne čujem kad im se pljuvačka povuče pred pritiskom otvaranja usta kad se razdvoje usne, jezik i tvrdo nepce. Izostane ono "cokkk" a bogami i šuštavo disanje, ono "šššŠŠŠŠ" kad diššŠŠŠeeeEEE audiofilski pevač. To uživo čovek od čoveka čuje samo u retkim seksualnim prigodama, nikako na koncertu. Jedino ako ti se posreći da imaš 2-u-1.

E onda mi dođe da izvođačima predložim da zamene podijumske daske na kojima stoje sa  onima za koje je drvo nabavljeno sečenjem šuma u kojima barem 220 dana u godini pevaju ptice pevačice zbog finetuninga.

No, hifi je samo jedna iluzija, ko nam brani da živimo u svojoj? Živeo  KII i Šolaja i Beat i Manger. Imali svi što više pristalica i protivnika. Bar u hifiju ne vlada jednoumlje, hvala blaženoj devici mariji.

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2017 at 12:36, Dr Dzura said:

Kad vec insistiras...

Ostace zapisan u istoriji onaj koji ce za to njesra od zvucnika iskesirati 6.000 eur, ne u Srbiji, vec u vasioni. To po pitanju komentara ZVUKA i odnosa cena/kvalitet.  

A po pitanju dizajna i izrade (finisa)...

...po meni, ovo je je suvise blag komentar.

Edit: Ban na 8 dana, zbog trolovanja.

 

Da imam taj novac ja bih ga dao za sve uređaje u prezentacionoj sobi g. Šolaje i [mention=10074]Beatgoeson[/mention]; naravno uključujući i zvučnike.

Ne sporim da zvucnici ne izgledaju kao umetničko delo (siguran sam da će autori znati da se izbore sa tim kada su vec znali da pomenute uređaje dizajniraju, to je ipak lakši deo problema) ali verujte nisam ih dobro ni video, jer sam ih slušao.

Razumem da bi posle ovoga sto sam rekao neko mogao da pomisli svašta o meni ali to bi bilo jako pogrešno da me procenjujete na osnovu mog ukusa (ne ukusa); a definitivno taj me je zvuk ocarao koliko god neko drugi mislio drugačije.

 

 

Srećko

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, zflazar said:

Živeo  KII i Šolaja i Beat i Manger. Imali svi što više pristalica i protivnika. Bar u hifiju ne vlada jednoumlje, hvala blaženoj devici mariji.

Meni je drago sto cu imati priliku da ponovo cujem ceo setup gospodina Solaje & Beata u klubu Ulica.

Zelim ovom prilikom da se zahvalim ljudima koji je organizuju za nase slusanje i zadovoljstvo !

HVALA  :)

Link to comment
Share on other sites

У целој причи мене је одушевио Г. Шолаја јер је имао баш адекватан дизајн кравате баш прилагођен догађају. То нико још није поменуо.

Бај д веј нико да прокоментарише телевизоре.

Link to comment
Share on other sites

Što volem kad se dežurni forumski spitfajeri okome na ljude koji su se usudili da nešto naprave i ponude specifičnom tržištu. Onaj kome se to sviđa i ima para, kupiće. Oni koji nemaju ili im se to ne dopada, neće. Čemu agresija, prebrojavanje i sabiranje cena delova. Nije to prvi put, nego pravilo (forumsko)

Naravno svaka dobronamerna kritika je potpuno OK. Ovakvi napadi sigurno nisu.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, ivanp said:

i ponude specifičnom tržištu

Na kakvo specifično tržište misliš? Cela postavka je namenjena onima koji žele vernu reprodukciju u celom čujnom opsegu.

Apropo tamburaškog orkestra...

Mnogi tradicionalista bi uzeo iste ove Fostex-e, stavio u bas-refleks kutiju i divio se kako mu zvučnik verno reprodukuje tamburaše, sa nekim singl-end pojačalom. Niti bi najtanje žice na tamburici zvučale (potpuno) realno, a pogotovo kontrabas ne bi bio ni blizu...

Zar dotični tradicionalisti zaista veruju da, prepuštanjem donjih i gornih ekstrema pogodnijim drajverima, isti taj Fostex "zaboravi" kako treba reprodukovati opseg u kojem je on najbolji? Pritom, isto uz singl-end mašinu? Makar šta. Čikam bilo koju širokopojasnu postavku, počev od Kleinhorna pa nadalje, da poredimo tamburaše, do zore. :D

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, vaN_Helsing said:

У целој причи мене је одушевио Г. Шолаја јер је имао баш адекватан дизајн кравате баш прилагођен догађају. То нико још није поменуо.

Бај д веј нико да прокоментарише телевизоре.

Ta kravata mi je talicna, kada god sam je okacio na nekom sajmu uvek sam imao najbolji zvuk, pa rekoh sebi sto da menjam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...