Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

1 sat ranije, Delija said:

Drugo - za top kvalitet zvuka stream-ovanje sa neta, pa makar to bio Qobuz - nije i dalje resenje iliti jedino lokalna kolekcija i server rade posao. To pravi DALEKO vecu razliku od bilo kakve voodoo magije i magicnih kablova.

^
Licno, za mene je ovo bitno.

Dosadila mi je i licna kolekcija i lokalne ortačke kolekcije i gomilanje naslova,kolekcije koje cujes samo 1x ili manje.

Svaki deo u lancu koji ce mi pomoci da cujem kvalitetnije i bolje,neku od par miliona pesama sa  Qobuza ili Tidala mi je bitan.

Kvantitet sa solidnim kvalitetom

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

46 minuta ranije, zoranzu said:

^
Licno, za mene je ovo bitno.

Dosadila mi je i licna kolekcija i lokalne ortačke kolekcije i gomilanje naslova,kolekcije koje cujes samo 1x ili manje.

Svaki deo u lancu koji ce mi pomoci da cujem kvalitetnije i bolje,neku od par miliona pesama sa  Qobuza ili Tidala mi je bitan.

Kvantitet sa solidnim kvalitetom

E to te apsolutno razumem i ima smisla svakako :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Drugo - za top kvalitet zvuka stream-ovanje sa neta, pa makar to bio Qobuz - nije i dalje resenje iliti jedino lokalna kolekcija i server rade posao. To pravi DALEKO vecu razliku od bilo kakve voodoo magije i magicnih kablova.

 

Apsolutno se slažem! :):thumbsup2

 

1 sat ranije, zoranzu said:

Kvantitet sa solidnim kvalitetom

Neki put je i solidan kvalitet pod znakom pitanja.

Džaba komfor i milioni pesama na izvol'te, ako muzika koju najviše volim nije na striming platformama dostupna u najboljoj verziji (ili verziji koju ja najviše volim).

Primer:

Ja sam veliki Bowie-ov fan, a njegovi albumi su do sada doživeli barem 6-7 različitih izdanja i remastera pod različitim label-ima i sve verzije zvuče različito.

Na spisku mamo: RCA izdanja iz 1984. u dve verzije (Nemačku i Japansku), RYKO iz 90-ih dve verzije ("obični" i AU20), EMI iz 90-ih (isti masteri kao obični RYKO), EMI 24 bit remasteri iz 1999, najnovije Parlophone highres verzije, plus razna reizdanja za okrugle godišnjice najvažnijih albuma.

Zahvaljujući braći Rusima sve to je dostupno za download, a dobar deo i sam imam na Cd-ovima. Kada sam našao dovoljno vremena lepo sam seo i sve pažljivo preslušao, i utvrdio šta mi se najviše sviđa.

Od svih gore navedenih izdanja izabrao sam Japanska RCA izdanja iz 1984, pošto sva ostala progresivno imaju sve više i više procesiranja zvuka (u vidu agresivne redukcije šuma, naduvavanja basa, itd, itd) koja ih udaljavaju od originalnog zvuka ploča koje imam u kolekciji. Naravno, ni sve ploče nisu iste (i tu imam različite verzije albuma), ali Japanski RCA CD-ovi su im ipak najbliži po nekom generalnom kvalitetu zvuka. Novije verzije zvuče nekako sintetizovanije i/ili mrtvije.

Čisto zbog izdavačkih prava, nisam siguran da se skoro 40 godina stara izdanja uopšte mogu naći u legalnoj ponudi striming kompanija, pošto je ceo Bowie-ov katalog više puta promenio vlasnika.

RCA je sada u vlasništvu SONY-ja, a pošto je Bowie-ov katalog trenutno u vlasništvu Warner-a (Parlophone label), ne verujem da će Tidal i Qobuz ikada imati u ponudi stara, odavno out of print RCA izdanja iz 80-ih, koja meni zvuče najbolje.

Sada su na striming platformama uglavnom u ponudi najnoviji Parlophone remasteri, koji u slučaju mojih omiljenih albuma zvuče katastrofalno loše.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja čak nemam ni USB kabl! :)

USB to SPDIF konverter mi je preko "lopova" za eksterno linerano 5V napajanje direktno uboden u NUC.

Možda je jedino problem što mi pinovi unutar USB konektora na lopovu nisu monokristalni, ali jbg! :D

Sam DAC mi ima karantin u vidu RAM buffer-a u koji se smešta pristigla muzika uz odbacivanje ulaznog clock-a, pa se onda ista po izlasku iz karantina unutar DAC-a recklock-uje uz pomoć magičnih kristala. :nerd

Znači ne treba mi ni reclocker! :banana

The DAC overcomes the jitter issues of S/PDIF by reading the music into a "rotating" data RAM buffer independently of its timing signal and reading it out again clocked by one of ten extremely low noise, fixed frequency crystal sine-wave oscillators. The data entering the downstream digital filtering and DAC chips is then completely isolated from the incoming S/PDIF jitter.

DAC also suppresses RF noise from S/PDIF through electrical isolation of its DSP front end from the digital to analogue converter and analogue circuits. Each element is also run from separate power supplies.

IMG_9077-NUC-u-akciji.thumb.jpg.113f7235

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, 空也 said:

Ja čak nemam ni USB kabl! :)

USB to SPDIF konverter mi je preko "lopova" za eksterno linerano 5V napajanje direktno uboden u NUC.

Možda je jedino problem što mi pinovi unutar USB konektora na lopovu nisu monokristalni, ali jbg! :D

Sam DAC mi ima karantin u vidu RAM buffer-a u koji se smešta pristigla muzika uz odbacivanje ulaznog clock-a, pa se onda ista po izlasku iz karantina unutar DAC-a recklock-uje uz pomoć magičnih kristala. :nerd

Znači ne treba mi ni reclocker! :banana

The DAC overcomes the jitter issues of S/PDIF by reading the music into a "rotating" data RAM buffer independently of its timing signal and reading it out again clocked by one of ten extremely low noise, fixed frequency crystal sine-wave oscillators. The data entering the downstream digital filtering and DAC chips is then completely isolated from the incoming S/PDIF jitter.

DAC also suppresses RF noise from S/PDIF through electrical isolation of its DSP front end from the digital to analogue converter and analogue circuits. Each element is also run from separate power supplies.

IMG_9077-NUC-u-akciji.thumb.jpg.113f7235

 

Што не пробаш RPi преко неког Hub-a за SPDIF coax као стример, а тај NUC оставиш за сервер?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ab said:

Што не пробаш RPi преко неког Hub-a за SPDIF coax као стример, а тај NUC оставиш за сервер?

Ne znam zašto. :) Ne znam koja bi, u mom slučaju, bila prednost, svrha, šta god, razdvajanja servera i plejera na dva kompjutera?

Na NUC-u mi je kao server pokrenut LMS, a plejer je Squeezelite.

Muzika se automatski baferuje u RAM, tako da je SSD 99% vremena neaktivan. Ukupno zauzeće procesora tokom rada je svega par procenata, tako da tu nema nekog naprezanja hardvera koje bi moglo zračenjem da unosi neke smetnje...

Ako umesto LMS/Squeezelite kombinacije pokrenem MPD, stvari su još jednostavnije pošto su tu server i plejer spojeni u jedno.

Ovako sam lepo izbegao celu tu priču sa audiofilskim ruterima, svičevima i mrežnim kablovima. Mreža je tu samo da mi omogući kontrolu preko tableta.

A ako se baš jako uplašim da će mi preko mreže ući neki šum iz rutera, jednostavno mogu da nakrcam plej listu za ceo dan, izvučem mrežni kabl i muzika će nastaviti da svira.

Jedino što u tom slučaju nema skakanja sa pesme na pesmu, već bi se sve moralo slušati u cugu do kraja. Baš kao u dobra stara vremena kada sam na onu dugačku osovinu Toske 20 znao da naređam šest LP-eva. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Vrlo ozbiljno pitanje:

 Gledam nesto ponudu kablova. Svi "audiofilski" mrezni kablovi imaju metalne konektore. Pitanja su:

  • Da li su ovi kablovi imaju uzemljenje spojeno na oba kraja?
  • Zasto ? :)

 Ja sam prvi koji je trosio planine para na kilometre mreznog kabla (bukalno kilometre) i trudio se da kupi sto bolji kabl, ali nikad nisam imao uzemljenje patcheve. Kabl u zidu da, na jednoj strani - na patch panelu. Patch kabl - ne nikad.

 Da li je problem, tj. da li je "potreba" za korisnjenjem "audiofilskih switcheva" uslovnjena koriscenjem "audiofilskih mreznih kablova" ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Slucajno naleteh na ovaj test, pa ko velim kad sam vec tu ....

Lik kje uradio pravu stvar: uzeo je nekoliko razlicitih Switcheva i onda ih je uporedio. Nema teoretisanja, nema sopstvenih utisaka ....  Naravno moze se diskutovati o metodologiji poredjenja (mada mislim da nije losa) ili o tome koliko je Youtube dobar medijum za prenosenje ovakvih informacija. Ali poslusajte i sami ...

https://alpha-audio.net/videocast/sample-test-five-audiophile-switches/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kad imas toliko love i prilike da slusas i da imas top sprave, bole te tuki sta ce tamo neko "levi" da misli o tebi i tvojim papucama ;)

I ja odmah zapazih isto, mada mi ipak malo vise ide na keks kako prica - "you guys" i ostalo :rolleyes: Medjutim, ima lik sta da kaze, a to je mnogo bitnije. Ima dosta zanimljivog materijala na YT kanalu.

Link to comment
Share on other sites

Sistem jeste skup, ali ono što je meni čudno je toliko česta promena uređaja, da sa zvučnika ne skida zaštitne folije, nuđenje saveta za 200 dolara i pominjanje da je distributer za određene brendove i da sve ovo radi zbog šačice gledalaca. Rekao bih da je u pitanju reklama za njegov posao, distribuciju uređaja i audio konsultantske usluge. Sumnjam da bi se neko ko ima love za takav sistem cimao oko šačice gledalaca, pre bi rekao da ima neki interes od toga a opet, možda i grešim, možda je jednostavno u pitanju lik koji jako voli da se igra i da to deli sa drugima, sve je moguće... BTW uređaji nisu na podu nego na stalcima. Na podu su samo oni koje trenutno ne koristi (u kojima 'ladno ima par stotina hiljada dolara...).

Ono što mi je neobično je dečiji nivo produkcije kao i oprema za snimanje videa, kao i uvodna špica (koja bi pre rekao da ima veze sa nekim gejmerskim ili PC kanalom).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...