Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@sondek

Ako na neki način šum prodre u streamerski deo (od swiča), dođe i do DSP-a i do DA konverzije. Galvanska izolacija postoji ali ni ona ne sprečava prodor smetnji 100 %, što dokazuju i pod

Mislim da bi smo svi uštedeli dosta vremena ako bi se samo probala različita napajanja na običnom 5V swiču. Svako kući ima powerbank, jedino kabel može biti problema ali i to se da lako napraviti... 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Iron man said:

Kvalitets svičova i njihovih napajanja ne utiče na (muzički)  signal koji se generiše tek  u strimeru nakon raspakivanja paketa i dekodiranja, osim ako EMI smetnje nekako ne izmile iz  swiča  u  strimer i pobrkaju mu  živce.

 Bukvalno to.

 Pitanje glasi, moze li nekako smetnja iz mreze da preskoci sve sto postoji unutar stremer-a i da dodje do analognog dela i tako napravi sum u signalu - i to sum koji je merljiv, pozeljno na nivou koji je moguce cuti (znaci ne na -160dB). Sto ce slusanja muzike mene zapravo ne izgleda kako izgledaju paketi - mene zanima da li na analognom izlazu postoji razlika koja je cujna (tj. merljiva na -120dB ili glasnije).

 Onda mozemo da pricamo o tome da li je to posledica protokola, switch-a ili loseg streamera.... Ali ajde prvo da utvrdimo da postoji problem sa mrezom.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, vdzele said:

Šta je ono šaljem sa laptopa usb kablom na dac - signal ili informacija?

To je drug par opanaka.

Nije  signal već informacija ali mnogo  prostije i vulnerabilnije   od UTPa. ( zato je  za male razdaljine)

UTP prenos je paketni  sa adresiranjem, hendšejkingom, adresiranjem, retransmisijom  u slučaju  izobličenja,  jednom rečju osiguranim  ispravnim prenosom.

USB je bez handšejkinga, jedan šalje drugi prima, može da prepuni primaoca ili da ga  ostavi bez podataka,.... što kod štampača nije problem, će se sačeka  dok sve ne naidje ppa otštampa. Aki  kod sviranja jeste problem

Link to comment
Share on other sites

Just now, nkrgovic said:

@InSides : Ti stalno spominjes medical opremu, je'l se bavis time?

 Imaju li nove MRI masine mrezni prikljucak? One jesu jako osetljive na EMI i slicne smetlje....

Ne pominjite medicinsku opremu.

Kad bi znali kakav je pi*kin dim  audio tehnika u  odnosu na medicinsku elektroniku  smejali bi ste se čime se mi ovde bavimo.  o  čemu raspravljamo  i  pravimo famu  oko toga da se otsvira pesma. 

Link to comment
Share on other sites

 Poenta je da nije - dobar streamer bi trebalo da bude prilicno neosetljiv na ovakve smetnje.

 Zato i pricamo o ovome: Neko nase iskustvo je da mreza ne bi trebalo da utice na zvuk, isto kao sto ne utice na kvalitet rada drugih uredjaja - zato i ne razumemo "logiku" tih tzv. "audiofilskih switcheva".

 Cela tema je pokusaj da se razume sta ti uredjaji rade.

Link to comment
Share on other sites

Kako sta ce?

Pa da zarade prodavcu pare.

 

Kao da si pitao zasto postoji Vidovita Zorka... :D

Ocigledno postoji mno$$$$$o dobar razlog.

 

Onaj SATA kabl koji si link-ovao je tek sjajna prica. Neko dokon bi mogao da ga pazari i da ih lagano tuzi za ono sto su napisali i kako ga reklamiraju.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, _Naum said:

Objasnite kako promena napajanja na ruteru utice na zvuk, a izmedju rutera i strimera je switch sa svojim napajanjem naravno. 
Vise probe, manje teorije... 
 

 Ajde da nam prvo pokazes da uopste utice?

 Moze li prvo neko konkretno merenje koje ce da pokaze "vidite, kad smo zamenili napajanje na ruteru, zvuk je postao bolji", pa pokazes merenja pre i posle?

 Probaj, izmeri, podeli sa nama.

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, nkrgovic said:

@InSides : Ti stalno spominjes medical opremu, je'l se bavis time?

У ранијем животу. :)

Али можемо бити сагласни да је то можда околина са многу више шума од стандардног дома.

Ево нешто од тог живота:

https://healthcare-in-europe.com/en/news/mri-goes-wireless.html

Замисли богати - optical + wireless to combat noise.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ajde da nam prvo pokazes da uopste utice?

 Moze li prvo neko konkretno merenje koje ce da pokaze "vidite, kad smo zamenili napajanje na ruteru, zvuk je postao bolji", pa pokazes merenja pre i posle?

 Probaj, izmeri, podeli sa nama.

Hajde da malo spustimo loptu, neke stvari je jednostavnije probati nego prvo konstruisati merne uređaje, atestirati, formirati prihvatljivu metodologiju pa izmeriti...

Nije u pitanju Nobelova nagrada za mrežne sisteme već iskustvo korisnika. Postoje li brojke koje dokazuju udobnost francuskih kola ili jednostavno provozaš Citroen C5 i konstatuješ da je udobniji od Passat-a...

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, nkrgovic said:

 Ajde da nam prvo pokazes da uopste utice?

 Moze li prvo neko konkretno merenje koje ce da pokaze "vidite, kad smo zamenili napajanje na ruteru, zvuk je postao bolji", pa pokazes merenja pre i posle?

 Probaj, izmeri, podeli sa nama.

Necu da zalim kao neki sto nemam opremu bolju od Amirove (koja je nedovoljno dobra za ovu problematiku)..
Vidim da za sve imate objasnjenje. Pa mozda i za ovo sto sam naveo objasnite da je nemoguce i potrvrdite da je placebo..

Link to comment
Share on other sites

 Pazi, nije u pitanju "udobnost", niti mi treba neko silno merenje da pokazem da je sediste u Citroen-u razlicito od onog u Passat-u. Obican metar je dovoljan.

 Ja ocekujem isto to - prosto pokazati da postoji razlika, pa mozemo da idemo dalje. Test koji kaze "ja sam probao i znam da postoji" nije test, vec jedno pojedinacno, licno iskustvo, podlozno bias-u, placebo-u i slicno. Zato sve vreme pricamo o tome.

 Ne mora da postoji merenje elektricne velicine, svaki blind test, koji ima znacajnu razliku od statisticke verovatnoce i gde bilo sta radi znacajno bolje nego placebo - je sasvim dovoljan. Ali, to nije "kad mi neko kaze da ovo radi bolje ja to i cujem".

 Pod znacajno bolje mislim samo na statistiku: Razlika mora da bude dovoljno velika u odnosu na neki prirodan sum. Ako imas test gde je 50% A a 50% B i ispitanik pogodi u 50% to je beznacajno. Ako pogodi u 60%, a ukupno si imao 10 testova - to isto nije statisticki znacajno - jer se radi samo o jednom pogotku vise od testa gde samo pricas "A" a da nista nisi opazao - to je nivo suma. Ako na 10 testova pogodis 8 ili 9, i ako to ponovi 4 od 5 ucesnika testa (opet 3 od 5 nije dovljno, 4 od 6 jeste) - onda imas nesto sto vredi spomenuti kao validan test. Stavise, ako 1 od 1 ucesnika ima na 10 slucajnih pitanja tacnih 8 ili 9 - i to je nesto, naravno ako je to u stanju da ponovi.

Link to comment
Share on other sites

Evo, kod mene, 5 od 5 ljudi i niko nije znao šta tačno radim i niko mi posle nije verovao kada sam objašnjavao šta sam tačno uradio. Nisam ni ja podložan da tvrdim na osnovu samo svog iskustva jer da, subjektivan sam ali eto njih petoro je detektovalo razliku. Nisu ni znali da ću nešto da promenim uopšte.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Imaju li nove MRI masine mrezni prikljucak? One jesu jako osetljive na EMI i slicne smetlje....

Misliš da je  MRI vrh medicinskih aparata?

To je ipak samo dijagnostički  aparat. Štamisliš o  terapijskim aparatima snage preko 20MeVa? Da li tamo se utepuju inženjeri  sa audiofilski swičovi?

Ili telemedicina gde se rade operacije na daljinu u realniom vremenu?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...