Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, CJbolland said:

Video na ovu temu.

Dobar video sa ubedljivom argumentacijom do pred kraj. Medjutim, kada je sa podrucja cinjenica poceo da se bavi objasnjavanjem zasto se cuje razlika u zvuku, i kada je presao na oblast o kojoj malo zna (psihologiziranje), onda je uprskao stvar. Na kraju nam svima savetuje da uradimo blind test - pitanje je zasto ga on nije uradio ? Steta ...

Link to comment
Share on other sites

 Ako mislis na to da "kad obratis paznju bolje ces cuti", to nije "nesto u sta se razume". Ja sam to razumeo kao "da probam da objasnim zasto je ovaj cenjeni gospodin, za koga niko ne misli da laze, cuo razliku". Vise kao neko postovanje prema nekom drugom...

 Inace je u pravu za dve svari:

  • Moguce je imati dovoljno krsevit streamer na koji jako i cujno utice mreza - ali onda treba da se zapitas zasto ti to slusas.
  • Apsolutno je moguce na neki nacin izmeniti signal u ethernet kablu - ali ako to ne utice na ono sto neki procesor procesira, onda to nema nikakve svrhe.

 Kazem, zao mi je sto nemamo bolju mernu opremu... on je merio SINAD, nije analizirao sumove, mada, iskreno, sumnjam da postoji nebo i zemlja razlika - ne ako je streamer dobro napravljen. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Ako mislis na to da "kad obratis paznju bolje ces cuti", to nije "nesto u sta se razume". Ja sam to razumeo kao "da probam da objasnim zasto je ovaj cenjeni gospodin, za koga niko ne misli da laze, cuo razliku". Vise kao neko postovanje prema nekom drugom...

 Inace je u pravu za dve svari:

  • Moguce je imati dovoljno krsevit streamer na koji jako i cujno utice mreza - ali onda treba da se zapitas zasto ti to slusas.
  • Apsolutno je moguce na neki nacin izmeniti signal u ethernet kablu - ali ako to ne utice na ono sto neki procesor procesira, onda to nema nikakve svrhe.

 Kazem, zao mi je sto nemamo bolju mernu opremu... on je merio SINAD, nije analizirao sumove, mada, iskreno, sumnjam da postoji nebo i zemlja razlika - ne ako je streamer dobro napravljen. 

Mislio sam pre svega na to da ako zelis da se bavis prevashodno cinjenicama, a ovaj lik pledira na tako nesto, onda moras i slusni test da odradis po nekoj metodi (ono sto ti stalno predlazes, na primer) a ne da pocne da se bavi jeftinim psihologiziranjem tipa: ja svaki put kad nesto promenim cujem razliku a razlike nema vec je to bla bla bla ....

U nauci je uvek tako da svaka ideja, dok se ne potvrdi u praksi, ostaje samo hipoteza. U HiFi je ono sto se cuje praksa. Ako se ono sto se cuje poklapa sa merenjima, onda je sve u redu. Ako se ne poklapa, onda treba dalje istrazivati da bi se videlo gde lezi uzrok neslaganja: u merenjima ili mozda u lose sprovedenom slusnom testu. A postoje i stvari koje ne mogu da se izmere.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aibo said:

Nego Zoki, kaži ti nama jel' se to kusalo na blind abx testu? Ako nije, pitanje je da li razlike u ukusu uopšte ima. emoji848.png

Ako mislis na sviceve…
Ne bih pisao ,da nisam cuo ,Tidal se bolje cuo i to primetno u odnosu na obican svic,a bili su obicni lan kablovi na Ansuzu

Trebace vremena ,kao i za sve

Link to comment
Share on other sites

Ako mislis na sviceve…
Ne bih pisao ,da nisam cuo ,Tidal se bolje cuo i to primetno u odnosu na obican svic,a bili su obicni lan kablovi na Ansuzu
Trebace vremena ,kao i za sve
Za Ansuz ti verujem, dovoljno je što si ga ustvari probao za razliku od većine komentatora koji već sa slika znaju tačno koliko magle Ansuz prodaje. Zapravo još nisam čuo lični utisak koji kaže da razlike između njega i običnog switcha nije bilo.

Malopre sam komentarisao pasulj sa slika, jer ako se nije probavao u abx maniru onda razlike u ukusu verovatno i nema. Meni npr. kada neko kaže da je jeo dobru jagnjetinu negde, ja ga prvo propitam teoriju čula ukusa i da li je jeo po nekoj naučnoj metodi.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, zoranzu said:

Ako mislis na sviceve…
Ne bih pisao ,da nisam cuo ,Tidal se bolje cuo i to primetno u odnosu na obican svic,a bili su obicni lan kablovi na Ansuzu

Trebace vremena ,kao i za sve

Ansuz se čuje bolje i od Apple AirPort routera sa WW žutim kablovima.

Link to comment
Share on other sites

Generalno, smetnje preko LAN kabla, koje potiču od opreme "up stream" od streamer-a su poznate. Upravo zato Auralic i preporučuje upotrebu WiFi mreže sa njihovim streamer-ima jer je tom delu posvećena posebna pažnja u cilju eliminacije smetnji a preko kabla, na to ne mogu da utiču, tako da slušne impresije imaju smisla. Sada, treba li to da košta toliko koliko košta, to ne bih komentarisao, ali budući da se tu radi o gotovo manufakturi i jako maloj seriji proizvoda, pogotovo u odnosu na generičke switch-eve i da tu još treba zaraditi za plate radnika, prostor, neki istraživački rad, poreze, lager sirovine i ko još zna šta, ne čudi tolika cena i ne verujem da se vlasnici tih firmi kupaju u novcima od zarade od prodaje audiofilskih switch-eva...

Da li to ima smisla kupovati je sasvim drugi par opanaka i zavisi od samog sistema, tj da li se sa tim uloženim novcima u neki drugi segment sistema može dobiti više ili ne i naravno, u kom pravcu potencijalnog kupca svrbi novčanik...

Opet, da kojim slučajem vojsku zanima uticaj switch-a na performanse audio sistema, verujem da bi za par nedelja znali tačan uzrok, sa sve pratećim merenjima i dokazima, ovako, ostaje nam Amir da izlaže rezultate koji nam ne odgovaraju... šta ćeš...

Link to comment
Share on other sites

Волео бих да чујем Ансуз, али стварно. Нажалост, не знам иког ко поседује један, а да би баш хтео да ме прими у својој кући.

Шала на страни, мој став за компоненте овог типа је компаративан компонентама за снабдевање електричном енергијом. Прецизније - надам се да је свако ко упражњава компоненте овог типа урадио све што може да извуче максимум од остатка мреже.

Како сматрам да посебни (скупљи/различити од OEM) напојни каблови на уређајима имају мало смисла (или уопште) ако се не радило на довод од разводне кутије, довод у зиду и зидним утикачима - надам се да су корисници свичева овог типа прво потрудили да упристоје своје кућне мреже, путем квалитетнијим Ethernet кабловима, правилној терминацији истих и одговарајућих / правилно подешених мрежних компонента.

А ако се сматра да ја аудиофилски свич панацеа лоше (или непостојеће) мреже, онда немам шта више да додам.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, InSides said:

Волео бих да чујем Ансуз, али стварно. Нажалост, не знам иког ко поседује један, а да би баш хтео да ме прими у својој кући.

Шала на страни, мој став за компоненте овог типа је компаративан компонентама за снабдевање електричном енергијом. Прецизније - надам се да је свако ко упражњава компоненте овог типа урадио све што може да извуче максимум од остатка мреже.

Како сматрам да посебни (скупљи/различити од OEM) напојни каблови на уређајима имају мало смисла (или уопште) ако се не радило на довод од разводне кутије, довод у зиду и зидним утикачима - надам се да су корисници свичева овог типа прво потрудили да упристоје своје кућне мреже, путем квалитетнијим Ethernet кабловима, правилној терминацији истих и одговарајућих / правилно подешених мрежних компонента.

А ако се сматра да ја аудиофилски свич панацеа лоше (или непостојеће) мреже, онда немам шта више да додам.

 Meni ono sto radi Innuos izgleda, na oko, lepo. Skroz bi mogao da razumem neko ko npr. kupi tako nesto kao server pre svega - znaci ne kao streamer, cisto kao UPnP server. Hoces da imas server, da ne lupas glavu, sve in the box, platis, lupam, 3000 EUR za streaming server - ako je streamer/DAC neki Esoteric Grandioso stack, ili dCS Vivaldi, moze ti se. Cisto da eliminises probleme softvera.

 Da li ovo sto @somilenko prica za Auralic ima smisla - ima, donekle. Sad sam malo citao oni tvrde da imaju galvansko odvajanje izmedju "processing" i "transmitting" kola. Ne znam sta to znaci - da li je "transmitting" ethernet ili streamer, ali sve jedno, to bi trebalo da resi problem. U svakom slucaju mislim da je @InSides u pravu da prvo treba resiti mrezu kako treba (razvod, konektori i sl), pa onda, eventualno, probati ovako neko resenje.

 Takodje, i dalje mislim da je dobar deo problema resiv tako sto se switch kao fizicki uredjaj iznese iz prostorije - da nije u pitanju neki "jitter" (jer toga kroz buffer nema), vec EMI smetnje. Stavise prilicno sam ubedjen da jedina prednost koju "bolji clock" moze da donese je u boljem kucistu / boljoj izradi clock modula, ne u tacnosti.

 I da, opet, mislim da je @InSides u pravu: Da treba napraviti test koji eliminise placebo, listener bias, kako god ga zvali. Ako se i posle toga pokaze neka statisticki znacajna razlika, onda treba prvo osmisliti nacin da se taj problem meri - pa ga onda resavati.

 Konacno, video sam dosta resenja koja su "audifilska" a zapravo jako losa - npr. koriscenje onih EtherCON sasijskog konektora i onda trakastog kabla koji to spaja sa plocom. Tih 20cm ravnog kabla su najlaksi nacin da uneses smetnje u signal, ethernet se namerno terminise drugacije.

 Ono sto bi ja jos voleo da vidim je kako to deluje na Lumin X1. Probati :

  • Ethernet i "audifilski switch"
  • Optiku, pristojan SFP i obican Cisco SMB switch od fazon 200 EUR
Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

Da li fajlovi koji se skinu sa interneta preko ovih uredjaja bolje zvučeći?

Ne radi se o gubitku informacije nego, najviše o smetnjama koje može drugi uređaj da unese u audio sistem, zato ti je Delija i napomenuo da se radi o stream-ingu a ne o download-u...

Nije mi jasno odakle vera u osigurače i strujne kablove a nepoverenje u nešto što je, ako ništa drugo, na samoj putanji signala. Da li mora "butik" switch, ne znam, ja se igram sa "buranija opremom" i imam čujnih rezultata, potvrđenih i tuđim ušima, koja nisu znala šta čeprkam i da li uopšte nešto menjam...

Prioriteti u sistemu su, po meni i dalje konvencionalni, prvo soba, zvučnik, pojačalo izvor, pa onda tek igra sa periferijama, strujom, žicama i statijaznam...

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, somilenko said:

Moj swič je pametniji od tvog rutera :banana

EDIT: Neće banana da mi igra...

ovo  je već lascivno :oops:

 

Nije mi jasno odakle vera u osigurače i strujne kablove a nepoverenje u nešto što je, ako ništa drugo, na samoj putanji signala.

Nema  to veze sa signalom.To je kodirana informacija

Link to comment
Share on other sites

Jasan je taj deo, ceo digitalni deo je kodirana informacija, ali ulazi u sistem na delikatnijem mestu od strujnog kabla, ako hoćeš da tako preformulišem. Da se razumemo, razlike nisu nebo i zemlja, ali ih ipak ima i uočljive su, barem prema mom iskustvu...

Eto, ko sumnja, neka uzme onaj D-Link, koji sam referencirao gore i neka ga proba sa njegovim napajanjem i sa power bank baterijom za punjenje telefona. Sam switch je cca 3500 din i može se upotrebiti gde god ako vlasnik nije zadovoljan rezultatima, a bateriju svako ima u svojoj kući, pa javljajte ima li razlike... Eksperiment nije skup, a swič se uvek može negde uposliti, tako da nije ni propala investicija...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, vdzele said:

Od razvodne kutije do zidne bi bilo već pervezija raditi.

Ма перверзија би било мењати од развојне кутије до вањског трансформатора, али пази сад - понекад се то мора урадити због других разлога, па се може искористити. Нарочито у већим стамбеним зградама који су по ЈУСу морали имате властите трафостанице.

Него, увек бих приоритизирао квалитетан (*) узидан кабел пре кабла на уређају - ипак се кућа почиње од темеља.

(*) Квалитетнији, робуснији, постављен само за потребе аудио систем без осталих потрошача - не мора бити скупа аудиофилска ствар.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje koje je vdzele postavio uopste nije tako lose.

Recimo download fajla preko weba je uglavnom http(s) (primer zbog jednostavnosti), fajl se skine i skladisti na disku. Sa diska se fajl ucitava u memoriju i plejer cita fajl iz memorije.

Kako streaming funkcionise? Streaming servisi su mahom http-based, pritom fajl ne ide na disk (mada mozda se kesira negde na disku?) vec u memoriju odakle ga plejer cita.

Ako sum ne utice na download, zasto utice (ako utice) na streaming?

I gde "nestaje" taj sum u slucaju download-a fajla (jer ceo lanac ispred nije "svestan" da li je u pitanju download ili streaming)?

Link to comment
Share on other sites

Za pocetak, uopste ne biram stranu u diskusiji - samo si malo promasio pricu. Pokusavas da izjednacis dve stvari koje jednostavno nisu iste.

Kao da pricas o "ripovanju" CD-a i njegovoj reprodukciji - ali u daleko manjoj meri. I jedno i drugo je ako je CD 100% ispravan bit perfect. Za prvo jitter ne postoji, tacnije nema uticaj - za drugo postoji itekako. 

Ovde u mom primeru koji mozda i nije najsrecniji je analogija jitter-u - "shum" iliti smetnje. Nije jedan na jedan nikako, ali je "ometajuci faktor".

Taj famozni "shum" 100% nema bas nikakav uticaj na korektnost download-ovanog fajla - to obezbedjuje protokol, a ako hoces mozes jos dodatno da proveris/potvrdis nekim hash-om.

Prica oko download-ovanog fajla u ovom slucaju pocinje tek kada lokalni server krene da ga salje streamer-u iliti ne dovodi se u pitanje njegova korektnost, vec korektnost njegovog streaming-a. 

Diskutuje se putanja do streamer-a (renderer-a) bez obzira da li je neki remote server u pitanju ili lokalni i oko uticaja "shuma" na rad streamer-a i kreiranja izlaznog signala koji ide u DAC - recimo tajming i jitter tog signal-a.

 

Jitter kod CD transporta ne moze da se izbegne cak ni privremeno radi testa - e ovo je sasvim druga prica. Vec sam dao konkretan predlog ljudima kako da testiraju taj famozni "shum" jednostavnim banalnim cupanjem glupog kabla u sred reprodukcije i slusanjem onoga sto je u buffer-u i za sta protocol garantuje da je korektno. Izgleda da je previse tezak zadatak... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ako je meni upuceno, ne znam odakle konstatacija da sam ista izjednacio. Postavio sam par pitanja.

 

Sto se cupanja kabla tice, nisam siguran sta mislis da pokazes time. Kad iscupas kabl, reprodukcija ce se nastaviti sve dok ima podataka u memoriji (koji su vec ucitani dok je kabl bio prikljucen), i onda ce se prekinuti. Ti podaci su vec ucitani ranije, cupanje kabla ih nece promeniti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...