Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

 Ja sad gledam ove "audiphile" switceve i voleo bi da mi neko objasni nesto:

  • Koji switching silicone (koji "čip") koriste ti uredjaji od 2000EUR i vise? @DejanM kaze da je video da ovi "jevtiniji" koriste bukvalno plocice od D-Link i slicnih sprava - ali sumnjam da je neko pravio neki custom silicone i za ove skuplje - to bi onda kostalo mnogo, mnogo vise.... Neki Broadcom? Realtek?
  • Dosta njih ima custom clock, zasto? Citam o nekim OCXO oscilatorima, eksternim clock generatorima....  Niko od njih, to je i @Delija pojasnio ne tvrdi da postoji jitter na ethernet signalu u lokalnoj mrezi, cemu taj clock? Sta se dobija njime?

 Ja sam vidjao switcheve koji imaju clock ulaz za neke druge stvari - IEEE 1588 ima smisla, ali to nema smisla na jednom switchu... Bilo bi mi jako drago da mi neko objasni poentu preciznih oscilatora u sistemu gde postoji jedan switch.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

21 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ja sad gledam ove "audiphile" switceve i voleo bi da mi neko objasni nesto:

  • Koji switching silicone (koji "čip") koriste ti uredjaji od 2000EUR i vise? @DejanM kaze da je video da ovi "jevtiniji" koriste bukvalno plocice od D-Link i slicnih sprava - ali sumnjam da je neko pravio neki custom silicone i za ove skuplje - to bi onda kostalo mnogo, mnogo vise.... Neki Broadcom? Realtek?
  • Dosta njih ima custom clock, zasto? Citam o nekim OCXO oscilatorima, eksternim clock generatorima....  Niko od njih, to je i @Delija pojasnio ne tvrdi da postoji jitter na ethernet signalu u lokalnoj mrezi, cemu taj clock? Sta se dobija njime?

 Ja sam vidjao switcheve koji imaju clock ulaz za neke druge stvari - IEEE 1588 ima smisla, ali to nema smisla na jednom switchu... Bilo bi mi jako drago da mi neko objasni poentu preciznih oscilatora u sistemu gde postoji jedan switch.

Sto se tice prvog pitanja: Melco a navodno i svi drugi su napravili svoje potpuno nove designs. Cak je i ovaj Kinez koji se nalazi u NuPrime-u je poseban design. Ja se nikad nisam bavio iznutricama switches (ja sam se ceo zivot bavio SW pa je za mene switch jedna krajnje sporedna stvar) tako da na osnovu slike i ne mogu da donesem pouzdan sud. Ali iznutrice ovih elitnih switcheva zaiste vise lice na iznutrice DACa nego na bilo sta drugo.

Za ovo drugo pitanje nisam sasvim siguran. Obicno se to povezuje sa smanjenjem jittera. Po meni ultimativno resenje bi bilo imati clock generator sa 3 izlaza i onda sva tri uredjaja, DAC, Stremaer i Switch povezati na isti clock. To bi onda, cini mi se bar, imalo smisla.

Link to comment
Share on other sites

Alibaba је пун "custom ethernet switch PCB" производа. :)

Што се тиче осцилатора, хм. :) Слажем се да је интересантно како ретко ко од тих произвођача уопште помиње смањење jitter-а, а свако хвали скупе осцилаторе. Сви се као фурају на смањење шума, али ипак убаце скупље кристале.

Могао бих неко да помисли да је FOMO, или тежња ка вишој цени, мада не верујем, ипак је ово high-end аудио где је поштење највећa врлина.

Link to comment
Share on other sites

Da ne citiram sve sto je @DejanM pisao:

  1. Kapiram da je nov dizajn, u smislu da je neko napravio novu plocicu. Sto kaze @InSides custom plocica nije nikakav problem. Ali, ajde, zamisli da neko treba da napravi "nov procesor", verujem da, ako se bavis softverom, mozes da zamislis koliko to kosta? Bukvalno kompanije kao sto je Facebook nemaju novca i resursa da se time bave, vec kupuju gotov komercijalni silikon ("čipove"), pa onda oko njih prave svoj dizajn.... Zato mi je cudno.
  2. Ovo ni meni nije jasno. Ako se koristi IP protokol (a koristi se) onda imas buffer na sve strane - samim tim, nemas nidge jitter koji moze da se pojavi u signalu - osim ako ne bude toliki da dovede do gubitka paketa. Ja to posmatram da je nekako vezano za smanjenje elektricnog suma, vodeci se onime sto je Delija pisao. Sa druge strane, sad gledam taj NuPrime (hvala ti na tome sta da pogledam), da oni spominju jitter na mreznom signalu....

 Ja nisam siguran da je tako lako napraviti uredjaj gde ces neki elektricni sum iz mreze preneti u audio, ali ajde, voljan sam da razmisljam otvoreno.... Ali jitter, na kablu od 10m? Da, deluje mi da je ovde u pitanju to postenje kao najveca vrlina....

Link to comment
Share on other sites

Nista cudno sto trziste ovakvih (neko bi rekao snake oil) uredjaja raste zadnjih godina. Kupis D-Link za 10e, upakujes u fensi kutiju, i (probas da) prodas za 500e.

Pre neki dan "naletim" na audiofilski m.2 ssd. :screwy

SSD - Solid Snake-Oil Storage :D

QrvRnsdFBLqUveMaePCcQ6-970-80.png.webp

Eto ga Crystek CCHD-957 oscilator, 2 Audionote Kaisei 220uf kond-a. :D

Link to comment
Share on other sites

TimeSync свакако није глупост. Да јесте глупост, не би свако озбиљније студио инсистирало на синхронизацији, нити би AWS (рецимо) нудио такав сервис за софтвер.

Али чини ми се да је скоро па неизводљиво да се развије такав стандард који би важио у аудио индустрији. Мислим, дај, не могу да усогласе ни I2S пиноуте преко HDMI/RJ45 конектора...

...али када би неко развио потпуно свој, цели систем, као што је @DejanMнавео - све ми се чини да би било веома утицајно имати све дигиталне вериге ланца под једним сатом (clock-ом). Онда је важно урадити један извор clock-а са скупљим кристалима, па користити делитеље и покрити све остале уређаје.

Петак постаде дан за маштање. :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, InSides said:

TimeSync свакако није глупост. Да јесте глупост, не би свако озбиљније студио инсистирало на синхронизацији, нити би AWS (рецимо) нудио такав сервис за софтвер.

Али чини ми се да је скоро па неизводљиво да се развије такав стандард који би важио у аудио индустрији. Мислим, дај, не могу да усогласе ни I2S пиноуте преко HDMI/RJ45 конектора...

...али када би неко развио потпуно свој, цели систем, као што је @DejanMнавео - све ми се чини да би било веома утицајно имати све дигиталне вериге ланца под једним сатом (clock-ом). Онда је важно урадити један извор clock-а са скупљим кристалима, па користити делитеље и покрити све остале уређаје.

Петак постаде дан за маштање. :D

Pa lepo je ponekad mastati :thumbsup2 Samo ... da se kupi gotov cestit clock generator sa tri izlaza ... to kosta ko nova jetra. A treba imati i ostale uredjaje koji imaju mogucnost da se zakace na eksterni clock generator.

Link to comment
Share on other sites

Kad govorimo o Melco S100 i jitteru ... Engleski HiFi News je testirao ovu spravu i nahvalili su je. Lab Test medjutim nije nista posebno pokazao, narocito kada je rec o jitteru (Melco ima ugradjen solidan Clock):

https://www.hifinews.com/content/melco-s100-network-switch-lab-report

Prakticno, kada se meri jitter na DACu koji je vezan za ovaj switch, nista se posebno ne primecuje.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, InSides said:

TimeSync свакако није глупост. Да јесте глупост, не би свако озбиљније студио инсистирало на синхронизацији, нити би AWS (рецимо) нудио такав сервис за софтвер.

Nije glupost, ali ga gurati tamo gde mu (verovatno) mesta nema, jeste glupost.

2 minuta ranije, DejanM said:

Kad govorimo o Melco S100 i jitteru ... Engleski HiFi News je testirao ovu spravu i nahvalili su je. Lab Test medjutim nije nista posebno pokazao, narocito kada je rec o jitteru (Melco ima ugradjen solidan Clock):

https://www.hifinews.com/content/melco-s100-network-switch-lab-report

Prakticno, kada se meri jitter na DACu koji je vezan za ovaj switch, nista se posebno ne primecuje.

I ja videh test DACa sa i bez eksternog kloka, razlike su bile na nivou statisticke greske, i (verovatno) not audible.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, DejanM said:

A treba imati i ostale uredjaje koji imaju mogucnost da se zakace na eksterni clock generator.

Зато и кажем да једино има смисла за неког го није ултра богат DIY. :)

13 minuta ranije, garson said:

ali ga gurati tamo gde mu (verovatno) mesta nema

...то "веројатно" је баш оно што бих хтео да тестирам. Само да се још времена има. :(

Link to comment
Share on other sites

On 21.1.2022. at 13:46, InSides said:

TimeSync свакако није глупост. Да јесте глупост, не би свако озбиљније студио инсистирало на синхронизацији, нити би AWS (рецимо) нудио такав сервис за софтвер.

 Ali ovo nije timesync. Ne radis ti timesync, ni NTP ni IEEE 1588 (precision time), niti ti treba. Takve stvari imaju smisla za linkove koji su u kilometrima, a ne na jednom uredjaju - to je ono sto ti probam reci.

 Sinhronizovani clock na dva uredjaja, koji su udaljeni 100km? Super stvar, moze da resi jitter, packet loss. Radi. Stedi pare.

 Clock na jednom uredjaju? Za? sinhronizaciju sa? Samim sobom? To ja probam da kazem: Ne znam cemu sluzi clock ne JEDNOM uredjaju.

 I ovo nema veza sa clock signalom u audio studijima nista vise nego sto kvantna medicina ima veze sa kvantnom fizikom....

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, nkrgovic said:

Ne znam cemu sluzi clock ne JEDNOM uredjaju.

То ми је била поента. Када сам радио свој стример, OCXO сам инсталирао више ради overkill момента. You know, for science. :)

Link to comment
Share on other sites

Не знам шта да мислим око овога финално... али то што не знам не значи да ту нема ништа сада, или неће бити у будућности.

Сваки пут када наиђем на технолошки испад овог типа у аудиофилији који је ни вамо ни тамо, у смислу прихватања, сетим се приче ранијих година факултета када нам је професор радиологије причао о увођењу ултразвука за преглед трудница. Првих десетак година (бар у Македонији) ултразвук се користио веома спорадично зато што је постојао (тада неоснован) страх да ултразвучна дијагностика штети најмањим пацијентима. Данас више нема тог страха, као резултат дугогодишњег искуства, и ултразвук се користи малтене свугда као неинвазивна метода.

Свакако, у медицини нема толико продавца змиског уља, али ипак.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DejanM said:

Pogledajte iznutrice Ansuz switcha, koga mnogo hvale

Да потврдимо, ово што си поставио Дејане су изнутрице најскупљег модела (€12,000).

Овако изгледа унутрашњост њиховог "најјефтинијег" свича од €2,000:

Ansuz_X-TC-inside-s-1024x767.jpg

Али добро... она њихова измишљотина типа "resonant mode power supply" у доњем десном углу мора да је генијална.

Link to comment
Share on other sites

 Dvanaest hiljada evra za osmoportni gigabitni switch? Zanimljivo..... ajde da se zadrzim na tome.

 Uglavnom, ono sto se slazem je: Elektricni sum jeste ono sto jedino, mozda, moze da utice na rad uredjaja. Mozda, u smislu da, ako si napravio jako los strimer - onda sum sa mreze moze da prodje kroz to. Imam neke ideje kako bi mogao da se napravi streamer koji bi propustao sum, ali to je da ga namerno pravis lose... :)(Stavise, mogao bi da osmislim dizajn za streamer koji izgleda "audiofilski" i da "izgleda skupo" a da arhitektura bude takav krs da se sav sum probije bez problema ;) ).

 Sta zelim reci: realno, apsolutno je moguce da napravis switch koji ce imati dovoljno EMI zracenja da ga lose napravljen streamer pokupi i kroz vazduh, tj. na npr 1m rastojanja. Ako je streamer los - svasta je moguce. Kombinacija loseg streamer-a i loseg switch-a su dobar nacin da demonstriras switch koji ima manje suma. Opet, pricamo o elektricnom sumu - ne o clock-u, jitter-u i slicno - ne na 2m ili 5m kabla.

 Brzi pogled na navedeni Ansuz daje neke informacije koje ja nikad nisam cuo - ni ucio u skoli, ni video u praksi... Neki Teslini kalemovi i nesto.... Izem ga. Sticem utisak da samo fali da se odozgo stavi Teslina purpurna ploca i slika Alana Cumaka pored njega.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, InSides said:

Да потврдимо, ово што си поставио Дејане су изнутрице најскупљег модела (€12,000).

Овако изгледа унутрашњост њиховог "најјефтинијег" свича од €2,000:

Ansuz_X-TC-inside-s-1024x767.jpg

Али добро... она њихова измишљотина типа "resonant mode power supply" у доњем десном углу мора да је генијална.

Ehm, ... i ovu spravu nahvalise puno.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, InSides said:

Свакако, у медицини нема толико продавца змиског уља, али ипак.

Svuda gde ima para, ima i prodavaca ... vec cega sve ne. Preporucujem svima da procitaju knjigu Dreamland, pisca Sam Quinones.a. Meni se kosa digla na glavi kada sam to procitao.

https://www.amazon.de/Dreamland-True-Americas-Opiate-Epidemic/dp/1620402521/ref=sr_1_3?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&crid=1LL1YBL6AM1A4&keywords=dreamland&qid=1643188286&sprefix=dreamland%2Caps%2C122&sr=8-3

 

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo sa switch-evima je da ima razlike, ali da ne mora biti skupo (nisam plivao u teritoriji switch-eva od 1 k+ eura, pa ne mogu definitivno da tvrdim da tamo nema još boljitaka)...

Ja trenutno koristim: https://gigatron.rs/switch-uredjaji/dlink-switch-dgs-1008d-68761

Pokazao mi se bolje od hvaljenog TP-Link TL-SG108e.

Ono što me je iznenadilo koliko uticaja ima je napajanje switch-a. Probao ifi iPower, baterijsko (power bank telefona), Allo Shanti i UpTone LPS-1 i upravo kako je napisano, tako ide gradacija ka boljem. Sreća kod navedenog switch-a je što mu je napajanje na 5V, što otvara mnogo opcija za eksperimentisanje...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Moje iskustvo sa switch-evima je da ima razlike, ali da ne mora biti skupo (nisam plivao u teritoriji switch-eva od 1 k+ eura, pa ne mogu definitivno da tvrdim da tamo nema još boljitaka)...

Ja trenutno koristim: https://gigatron.rs/switch-uredjaji/dlink-switch-dgs-1008d-68761

Pokazao mi se bolje od hvaljenog TP-Link TL-SG108e.

Ono što me je iznenadilo koliko uticaja ima je napajanje switch-a. Probao ifi iPower, baterijsko (power bank telefona), Allo Shanti i UpTone LPS-1 i upravo kako je napisano, tako ide gradacija ka boljem. Sreća kod navedenog switch-a je što mu je napajanje na 5V, što otvara mnogo opcija za eksperimentisanje...

Negde u nekom testu procitah (ne mogu sada da trazim gde je to bilo) gde je reviewer preporucio upravo to sto si ovde naveo: uzmete neki solidan switch i stavite bolje napajanje na njega i primetice se razlika. Ona nece biti dan-noc ali ce se cuti. To je on nazvao jeftinim upgrade-om. Medjutim on dalje tvrdi da sto se penjete u cenovnom rangu da ce razlike biti vece - naravno ne propocionalno rastu cene. Ali tvrdnja je da ovi od 2K sviraju cujno bolje ....

E sad - znate i sami ... dok sami ne cujete ....

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Homeopatija.... :)

ОК, требао сам да прецизирам "не-алтернативну" медицину. :) 

Свакако, то отвара простор за дискусију плацебо ефекта, нарочито на мерење истог (видети The Placebo Effect студију од 1955те, и обавезно поновну процену исте 42 године касније - 1997).

Што се тиче свичева, бар је то у DIY релативно јевтина игранка за ABX - узме се неколико комерцијалних свичева и измења напајање (*) и контрола вибрација.

(*) Још чекам да видим цевно напајање за свичеве.

Link to comment
Share on other sites

 Da, to bi bila neka sustina - treba razdvojiti:

  • Placebo
  • Rezultate koji su merljivi elektricnim merenjima i postojecim tehnologijama
  • One trece, ako ih ima.

 Ovi treci, ako ih ima, bi trebalo da predstavljaju nesto sto trenutno ne merimo kako treba, tj. rezultate gde, iz nekog razloga, postoji znacajno bolja percepcija culnog dozivljaja, tj. neki psihoakusticki napredak, a da kao takav ne daje vidne pomake u merenjima.

 Kad bi oni postojali (a nije iskljuceno da postoje), oni bi mogli da predstavljaju znacajan pomak u onome sta treba da merimo. Banalan primer, koji se po pravilu ne meri, bi bio kada bi, na primer, neka izmena dovela do promene tipa distorzije zvuka - na primer smanjila harmonijske a povecala intermodulacijske distorzije. Ovo se jako retko meri (obicno mere samo SINAD), a znacajno utice na kvalitet zvuka. Naravno, u pitanju je nesto sto jeste merivo, samo zahteva slozenu opremu - i retko se zapravo meri.

 E sad, ja bi najradije da nadjemo neke lako merljive rezultate - ali, u svakom slucaju, svaki rezultat bi bio dobar, sve dok se merenje izvede tako da se izbaci placebo.

 Dodatno, ako bi neko organizovao neki test, voleo bi da predlozim dodani test scenario :

 Ne menja se oprema, samo se produze kablovi i sve sem streamer-a se iznese u drugu sobu. Ovde nije cilj samo da slusaoci (oni koje testiramo) ne vide kad se menja, vec i da se EMI bucni uredjaji (switch, server...) fizicki udalje.

Link to comment
Share on other sites

 Da dopunim svoj post: Ovo produzavanje kablova treba da posluzi za ABX test. Nije bitno da li kabl utice ili ne, ako je premisa da switch nesto menja, onda ce menjati i na dugackom kablu - da se odma neko ne zabrine oko toga.

 Ako mozes da primetis promenu kad promenis aktivnu opremu - trebalo bi da je promenis i kad imas nesto duzi kabl. Ako je ne primecujes onda mozda ima veze sa prisustvom samog switcha u prostoriji - i smetnjama koje on proizvodi (negde u EMI spektru).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...