Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

1 minut ranije, Zexx said:

Ovo za AQVox switch mogu da potvrdim iz ličnog iskustva, ima ga moj drugar u krajnje ozbiljnom sistemu i utisak je sličan, "čemu ovo služi a uz to i ne radi"...:rolleyes:

Da, ima puno "cudnih" testova na internetu ...

Da li je neko imao priliku da koristi 8 port cisco 2960 8tc ? Ovaj switch takodje nije jeftin ali je bar napravljen od proizvodjaca koji zna da pravi ovakve stvarcice ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 Ja imam 3560G, to je vrlo slican switch kao 2960 - 2960 je cist Layer 2 , a ovo moje je Layer 3. Ni jedan ni drugi se vise ne proizvode, mozes ih naci samo polovne.

 U sustini, za kuci, ne treba ti bolje. Apsolutna preporuka. Ne mogu da ga bas donesem kod nekog na test, jer bi mi cela kuca ostala bez interneta (imam PoE switch, koji napaja Wireless AP-ove), ali neces imati problema sa njim.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, nkrgovic said:

 Takodje, sta je cudno u review-u tog AQ Vox switch-a? Po meni korektan review, covek probao, radi isto kao D-Link, idemo dalje.

Mislio sam na testove koji su hvalili AQVox. Taj u Stereophile mi se cini posteno napravljenim. U nekim nemackim testovima ocene su bile da bezmalo ne moze vise da se zivi bez AQVoxa. Na te testove sam mislio ...

Generalno, sve sto pise na internetu treba uzimati sa dosta velikom dozom rezerve ...

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja imam 3560G, to je vrlo slican switch kao 2960 - 2960 je cist Layer 2 , a ovo moje je Layer 3. Ni jedan ni drugi se vise ne proizvode, mozes ih naci samo polovne.

 U sustini, za kuci, ne treba ti bolje. Apsolutna preporuka. Ne mogu da ga bas donesem kod nekog na test, jer bi mi cela kuca ostala bez interneta (imam PoE switch, koji napaja Wireless AP-ove), ali neces imati problema sa njim.

E sad jedno glupo pitanje ... Jesi li probao i neki drugi switch i jesi li primetio neku razliku u sviranju svog digitalnog dela HiFi ?

Link to comment
Share on other sites

 Nisam. :/

 Meni je PoE switch kljucan za mrezu, kao sto rekoh zbog wireless-a. Uzeo sam dobar, ne zbog HiFi-a, vec zato sto mi trbea mreza koja radi, ovaj konkretno je kupljen Cisco Refubrished (polovan, ali pregledan i upgradeovan). Svi kablovi su izvedeni kroz zid, sve Cat6A, sve uzemljeno na patch panelu u rack-u.

 Opet, moja instalacija nije HiFi, moja instalacija je radjena po TIA 568 standardu, bez mnogo pametovanja. ;) Kad se logujem na switch - ja nemam packet loss, na zicnim portovima nikad. Ono, mozda jedan paket u godinu dana.

Link to comment
Share on other sites

Interesantan je komentar Auralic CEO Xuanqian Wang-a na temu streaming-a preko etherneta i WiFi:

"

The network router, the NAS and other network device are directly attached to the router using Ethernet cable which can be quite noisy. If the streamer is attached to the router using Ethernet cable then the noise can easily be transmitted to the streamer over this physical link. The regular CE, FCC and other EMC standards only guarantee the device will work stably, but when we are talking about sound quality, we are actually talking about EMI noise that is 1/1000 of the EMC’s standard, so it affects [sound quality] a lot. That’s why audiophiles say different NAS or different routers sound different.

The Ethernet cable is [also] a big problem. It runs long and can pick up low-frequency noise which cannot be filtered out. This noise will introduce jitter at low frequencies which no PLL circuit can get rid of and it will affect sound quality a lot.

WiFi will sound better if:

The engineer that designed the streamer knows how to design the WiFi module right. ‘Right’ means the module does not introduce noise to other audio circuits sharing the same ground circuit;

The WiFi signal between streamer and router is strong and stable. This is because if you have a poor WiFi signal, the WiFi protocol will try to fetch the data again and again due to large error rate (Yes, we use TCP to transfer music data which has error correction). If there are too many retries, it will add additional load to the processor and potentially generate more EMI noise.

The reason that many audiophile companies claim Ethernet to sound better is that they are not capable of designing a good WiFi circuit and they have no such background knowledge (poor WiFi network). All our streamers use existing Intel WiFi modules because they work well on a Linux system and they are well designed with minimum EMI noise generation and, most importantly, we know how to design the circuit around it correctly. "

Preuzeto sa: https://darko.audio/2018/08/ethernet-or-wifi-which-is-better-for-high-end-audio-streaming/

I stvarno: mnogi se slazu da Auralic Gx.x uredjaji bolje zvuce preko WiFi nego preko ethernet-a ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

@DejanM isto mi je rekao u direktnom razgovru na marginama AXPONA sajma 2018. godine.

Moji testovi pokazuju da je to zaista tako ali takodje da razlika nije drasticna.

 

Ne bi bilo lose kada bi nam ispricao malo vise o tvojim testovima .... Svaka dodatna informacija, koja bi bacila malo vise svetla na ovu pricu, bi bila dobrodosla ...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DejanM said:

Ne bi bilo lose kada bi nam ispricao malo vise o tvojim testovima .... Svaka dodatna informacija, koja bi bacila malo vise svetla na ovu pricu, bi bila dobrodosla ...

Razlike kod streamera postoje ali su tanane i treba sve ostalo da je na pristojnom nivou da bi se čule.

Ja sam prvo kupio Aries mini , zatim sam mu stavio linearno napajanje LPS i tu je razlika bila jako lako uočljiva na prvu loptu.

Zatim sam probao neke druge streamere , npr Areies full model (mala razlika), zatim Melco N1A (ogroman razlika ) i neki korejski ogroman  (Coctailaudio 40 pro ako se dobro sećam , možda ), samo znam da je bio oko 4.000 eura i da je svirao bolje ali mu je displej bio katastrofa a meni me je terao na plakanje.

E sad, posle priče sa jednim od vlasnika Auralica pokušao sam to da podesim i skontao sam da je njihova wifi kartica sposobna da radi na 5GHz području koje ima realno mnogo manje korisnika , barem kod mene u kući i okolnim stanovima. Podesih AP da radi na oba područja i podesih streamer da se kači na tu mrežu i onda sam lepo to slušao neko vreme i bogami tako je i ostalo na dalje. 

Ono što je istina , da bi se čule razlike potrebno baš pažljivo slušati , nikako ne usputno ... oseća se bolji prostor , više detalja ali onih tanane prirode , što bi novinari rekli vazduh oko instrumenata .

Sve u svemu to radi stabilno , što je i najvažnije.

Kad bih kupovao streamer danas gledao bih Melca , to čudo jako jako dobro radi a nije preskupo. Ako ima modela koji su Roon kompatibilni , to treba ciljati. 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, lalelala said:

Razlike kod streamera postoje ali su tanane i treba sve ostalo da je na pristojnom nivou da bi se čule.

Ja sam prvo kupio Aries mini , zatim sam mu stavio linearno napajanje LPS i tu je razlika bila jako lako uočljiva na prvu loptu.

Zatim sam probao neke druge streamere , npr Areies full model (mala razlika), zatim Melco N1A (ogroman razlika ) i neki korejski ogroman  (Coctailaudio 40 pro ako se dobro sećam , možda ), samo znam da je bio oko 4.000 eura i da je svirao bolje ali mu je displej bio katastrofa a meni me je terao na plakanje.

E sad, posle priče sa jednim od vlasnika Auralica pokušao sam to da podesim i skontao sam da je njihova wifi kartica sposobna da radi na 5GHz području koje ima realno mnogo manje korisnika , barem kod mene u kući i okolnim stanovima. Podesih AP da radi na oba područja i podesih streamer da se kači na tu mrežu i onda sam lepo to slušao neko vreme i bogami tako je i ostalo na dalje. 

Ono što je istina , da bi se čule razlike potrebno baš pažljivo slušati , nikako ne usputno ... oseća se bolji prostor , više detalja ali onih tanane prirode , što bi novinari rekli vazduh oko instrumenata .

Sve u svemu to radi stabilno , što je i najvažnije.

Kad bih kupovao streamer danas gledao bih Melca , to čudo jako jako dobro radi a nije preskupo. Ako ima modela koji su Roon kompatibilni , to treba ciljati. 

Hvala na super komentaru ...

Link to comment
Share on other sites

On 16.10.2021. at 18:09, nkrgovic said:

 Ja imam 3560G, to je vrlo slican switch kao 2960 - 2960 je cist Layer 2 , a ovo moje je Layer 3. Ni jedan ni drugi se vise ne proizvode, mozes ih naci samo polovne.

 U sustini, za kuci, ne treba ti bolje. Apsolutna preporuka. Ne mogu da ga bas donesem kod nekog na test, jer bi mi cela kuca ostala bez interneta (imam PoE switch, koji napaja Wireless AP-ove), ali neces imati problema sa njim.

Evo ovde ima da se kupi 3560G za ne puno novca. Radi se o polovnim switchevima koji su fabricki checkirani ...

https://www.tonitrus.com/de/netzwerk/cisco/switch/cisco-catalyst-3560-g-switch/10102401-003-cisco-ws-c3560g-24ts-s-catalyst-3560-24-10/100/1000t-4-sfp-standard-image/

 

Link to comment
Share on other sites

 Ja sam mislio na ovaj:

https://www.cisco.com/c/en/us/support/switches/catalyst-3560cg-8tc-s-compact-switch/model.html

 Ovo je desktop varijanta, koja je tiha. Ovo sto si ti postavio je rack varijanta, usi ce ti probiti ako je stavis u sobu :) Ja za kuci pricam iskljucivo o "malim belim"

switches-catalyst-3560cg-8tc-s-compact-s

 Na zalost, oni su jos uvek dosta skuplji. Recimo da je 500EUR super cena za ovo, refubrished.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

J asam nastavio da citam po internetu i testove i strane forume na ovu temu i dosao do nekih zakljucaka. Prvo, trziste audiofilskih switcheva se jako brzo formniralo i segmentiralo. Postoje 3 kategorije. Ona najjeftinija sa cenom do 500 eura u koju pripadaju uredjaji poput Silent Angel Bonn N8 ili Nu-Prime Omnia SW-8 ( u sustini imaju potpuno istu iznutricu proizvedenu u Kini ali se razlikuju u kvalitetu kucista). Oni navodno donose malo poboljsanje u kvalitetu reprodukcije ali, opet navodno, predstavljaju odlican value s obzirom da ne kostaju previse.

Sledeca kategorija su HiFi switchevi u kategoriji od oko 1000 eura, gde je jedan od dosta hvaljenih predstavnika Rus Andrews RANS-1, koji je dobio preporuku u testu u HiFi+:

https://hifiplus.com/articles/russ-andrews-rans-1-network-switch/2/

Zakljucak:

"In truth, I’ve been sort of avoiding the whole audiophile switch due to my own digital preconceptions. Packetised data should be unfazed by its transfer through a network, but the RANS-1 makes a convincing argument that there’s more to the topic than it first appears. This is a true eye-opener."

I onda dolazi elita sa cenama iznad 2000 eura. Tu se jako dobro kotira Melco S100 (oko 2200 eura), koji je po mnogima najbolje resenje. Tu spada i Innuos PhonixNet (oko 2700 eura). Ali tu se nalazi i SoTM sNH-10G koji pocinje sa cenom od manje od 1000 eura. Ali ako zelite da imate dobar clock, onda je cena vec oko 1500 eura. A za tako dobar switch naravno da je potrebno i eksterno napajanje. A vrhunac perverzije jeste naravno dodavanje clock generatora za switch sto cenu gura u visine od nekoliko hiljada eura (mrzelo me cak i da racunam). Switch sa clock generatorom ... Super stvar !

Glavni problem, ako je verovati svim ovim proizvodjacima jeste sum koji se prenosi ethernet kablovima. On se resava na razne nacine. Melco npr. ugradjuje posebne filtere na svaki RJ45 ulaz. Ovi jeftiniji vrse samo izolaciju ulaza kako se sum ne bi prenosio sa jednog ulaza na drugi.

Drugi problem jeste clock, gde je SoTM ponudio najradikalnije ali i daleko najskuplje resenje.

Treci problem jeste napajanje, pa zato vec od cena od 1000 eura imamo implementacije vrlo pristojnih napajanja (pomenuti Russ Andrews). Ali i za ove jeftinije postoje opcije eksternih napajanja, koje znacajno uticu na krajnju cenu. Navodno su rezultati veoma cujni.

Link to comment
Share on other sites

E sad, koliko to stvarno menja kvalitet reprodukcije ? Postoje oprezni komentari ali postoje na netu i komentari u smislu da je zivot bez ovakvog switcha besmislen. Najvise sam "uzivao" citajuci na jednom stranom forumu kako su likovi serijski vezivali po tri switcha pa ih onda kombinovali trazeci pravu kombinaciju. A to su bili sve switchevi iz ove elitne kategorije. Igrarijama ocigledno nema kraja.

Mislim da cela ova prica treba da pocne jednim jednostavnoim testom (koji je jednom Delija pomenuo): pustiti da streamer svira a onda izvuci ethernet kabl, kako bi ostatak pesme bio reprodukovan iz buffera uredjaja. Ako cujete razliku, onda ima smisla razmisljati o HiFi switchu. Ako ne - onda nikom nista. To je prva sledeca stvar, koju cu ja u ovom kontekstu da uradim.

Link to comment
Share on other sites

...чини ми се да нам не остаје баш пуно опција осим да склопимо један за експериметирање. You know, for science? :)

Игром случаја (ОК, није баш случај), имам врхунске Neutrik Ethercon конекторе, прецизно линеарно напајање, пар OCXO-а, и део кутије. Идеја стоји још од времена планирања стримера, али како сам урадио UniFi мрежу, баталио сам ову причу. DIY платформа је одлична за изолацију различитих склопова и њихов индивидуални утицај.

Можда је време да се опет мало тиме занимавам.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, InSides said:

...чини ми се да нам не остаје баш пуно опција осим да склопимо један за експериметирање. You know, for science? :)

Игром случаја (ОК, није баш случај), имам врхунске Neutrik Ethercon конекторе, прецизно линеарно напајање, пар OCXO-а, и део кутије. Идеја стоји још од времена планирања стримера, али како сам урадио UniFi мрежу, баталио сам ову причу. DIY платформа је одлична за изолацију различитих склопова и њихов индивидуални утицај.

Можда је време да се опет мало тиме занимавам.

Super ideja.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, DejanM said:

Mislim da cela ova prica treba da pocne jednim jednostavnoim testom (koji je jednom Delija pomenuo): pustiti da streamer svira a onda izvuci ethernet kabl, kako bi ostatak pesme bio reprodukovan iz buffera uredjaja. Ako cujete razliku, onda ima smisla razmisljati o HiFi switchu. Ako ne - onda nikom nista. To je prva sledeca stvar, koju cu ja u ovom kontekstu da uradim.

 Ja bi jako voleo ako bi ovaj test ukljucivao "blind" komponentu:

 Uzmete tri kabla od po par metara. Osoba X vadi i vraca povremeno jedan kabl. Test subjekti treba da u odredjenim intervalima napisu da li su culi razliku ili ne? Tipa u svakom neparnom minutu MOZE doci do zamene kabla, u svakom parnom minutu pises "isto, bolje, losije". Onda vidis da li ima korelacije.

 Scenario u kome ti vidis test obesmisljava isti, iz istog razloga sto kad neko demonstrira bilo koju komponentu i onda je "ukljuci" u sistem i pozove publiku "Slusajte sad, da li cujete razliku?" velika vecina kaze Da! Jednostavno, kad ti neko kaze "slusaj pazljivo" - ti slusas pazljivo i cujes vise detalja na koje nisi obracao paznju.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ja bi jako voleo ako bi ovaj test ukljucivao "blind" komponentu:

 Uzmete tri kabla od po par metara. Osoba X vadi i vraca povremeno jedan kabl. Test subjekti treba da u odredjenim intervalima napisu da li su culi razliku ili ne? Tipa u svakom neparnom minutu MOZE doci do zamene kabla, u svakom parnom minutu pises "isto, bolje, losije". Onda vidis da li ima korelacije.

 Scenario u kome ti vidis test obesmisljava isti, iz istog razloga sto kad neko demonstrira bilo koju komponentu i onda je "ukljuci" u sistem i pozove publiku "Slusajte sad, da li cujete razliku?" velika vecina kaze Da! Jednostavno, kad ti neko kaze "slusaj pazljivo" - ti slusas pazljivo i cujes vise detalja na koje nisi obracao paznju.

Da bih dao 2200 eura za Melco S100 treba da dozivim prosvetljenje, da me sunce u sred noci obasja, da se sve chakre aktiviraju, ... a ne da li se basista pomerio 2cm napred ili nazad ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...