Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Da malo podgrejemo temu kada ova temperatura nije.
Prosle nedelje poseta Mkbl-u i SLUSANJE ovih (ne)"audiophile" switcheva malo detaljnije.

Bio sam u neverici tolikoj da sam jedac cak i na velike muke oteo😁 na kucnu probu.

Sta reci.....cifra je u zavisnosti od modela i ni za jedan nije mala🥶,ali ko moze i hoce da plati VREDI SVAKI CENT.

IMG_4701.JPG

IMG_4702.JPG

IMG_4703.JPG

Link to comment
Share on other sites

 Nemam link na specifican model, pa evo datasheet:

https://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/switches/catalyst-9300-series-switches/nb-06-cat9300-ser-data-sheet-cte-en.html

 Modeli C9300-24H i C9300-48H su "deep buffer" modeli, specificno pravljeni za routing i Audio/Video primenu. Ovo su switchevi koji se koriste kada je potrebno imati desetine gigabita saobracaja, bez ijednog izgubljenog paketa - tipa kad radite aktivnu opremu za neki produkcijski studio.

 Najjevtiniji model je C9300-24H, sa 24 gigabitna porta, uz podrsku za UPoE. List cena je oko 7000 USD, verovatno moze da se uzme za oko 5000. Nista nije zaliveno i sakriveno, nista nije tajno, vrlo ozbiljna oprema za sve koji sumnjaju da imaju problem sa mrezom. Takodje, sa ovako necim bi ste imali vrlo detaljne statistike da li ste ikada izgubili ijedan paket.

 Mane: Ovo ide u orman, bucni su u radu. Radice samo tako sto ga ukljucite, ali treba vam neko da podesi analitike, ako vas zanimaju.

 Prednosti: Vrhunska napajanja, svi portovi podrzavaju PoE i imaju galvnasko odvajanje jako dobrim trafoima (ne zbog audio primene, vec da bi trpeli 60W struje po portu), testirani na preko 200Gbps bidirekcionog protoga i 150 miliona paketa u sekundi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mislim da je ovde bilo dosta priče oko obrade paketa informacija i stabilnosti prenosa u lokalnoj mreži. Ovo možda nema mnogo dodirnih tačaka, ali je interesatno kao pojava da se vidi. Nemem bogata znanja iz materije, ali nešto razmišljam, da svaki digitalni uređaj može imati implikacije koje se navode u videu ispod.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Ovo je prilicno matora prica, kao sto si i video.... Da, bit flip se desava ali jako, jako retko. Baci pogled na ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/ECC_memory

 U sustini postoje hardverska resenja i na serverima se koriste, redovno, kao i na "workstation" masinama gde bit flip moze da bude problem.

 Ako te brine muzika, mozes naravo da stavis ECC memoriju - ali ako proveris ono sto pise na Wikipedia-i videces da greske idu na oko 10^-11 bita.... Ako ti se flipne jedan bit u 10^10 bita imaces jednobitnu gresku na svakih par godina slusanja muzike, ako slusas 24/7 :)

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, nkrgovic said:

Ovo je prilicno matora prica, kao sto si i video....

Не могу а да се не сетим овог:

http://lambda-diode.com/opinion/ecc-memory

"A system on Earth, at sea level, with 4 GB of RAM has a 96% percent chance of having a bit error in three days without ECC RAM. With ECC RAM, that goes down to 1.67e-10 or about one chance in six billions."

Link to comment
Share on other sites

 Svaki put kad procitam djb setim se koliko je taj lik zapravo ... jedinstven. Da to je prava rec, jedinstven. :)

 U svakom slucaju, sve i da ti svaki dan flipne jedan bit (a nece) za audio primene je to nebitno. Pod uslovom da to uopste bude u delu koji drzi fajl koji svira, opet su jednobitne greske nesto sto cuti neces.

Link to comment
Share on other sites

Mene ne tangira ni pod razno, pogotovo što je to već dosta istražena stvar i verujem da je neka vrsta protekcije implementirana u čipove nove genercije.

Fascinantna mi je bila priča otkrivanja ove pojave i ozbiljna nauka da se prevaziđu greške koje u nekim navedenim slučajevima mogu biti i kobne.

Za naše tambure ne brinem, pogotovo što se uz muziku nalazi skoro uvek neka rakija, whisky, vino, pivo za koje znamo da nisu bit perfect komponente HiFi-ja.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Mene ne tangira ni pod razno, pogotovo što je to već dosta istražena stvar i verujem da je neka vrsta protekcije implementirana u čipove nove genercije.
Fascinantna mi je bila priča otkrivanja ove pojave i ozbiljna nauka da se prevaziđu greške koje u nekim navedenim slučajevima mogu biti i kobne.
Za naše tambure ne brinem, pogotovo što se uz muziku nalazi skoro uvek neka rakija, whisky, vino, pivo za koje znamo da nisu bit perfect komponente HiFi-ja.

Ne slažem se, rakija, pivo i vino su korekciono kolo. Dobrom implementacijom, može se prevazići gubitak i do 50% informacije.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Po milioniti put - nijedna prica oko mreze i "audifilskih" mreznih sklopocija ne napada bit perfect deo price, vec iskljucivo "smetnje" koje (potencijalno - oni naravno tvrde - obavezno) ulaze i sistem tim putem. Bilo koje napadanje bit perfect-a kod mreznog prenosa je u startu osudjeno na propast - nisu oni blesavi.

Uopste necu da ulazim ponovo u pricu oko toga kako radi mrezna oprema i galvansku izolaciju koja se podrazumeva i ostalo - lepo rekoh vec vise puta, imate ultra-jednostravan test - iscupajte mrezni kabl u sred reprodukcije i slusajte ono sto je trenutno u buffer-u. Buffer ne pamti "smetnje" - nije bas toliko pametan :) Bar nekoliko sekundi imate za test razlika. Kod nekih streamer-a i nekoliko minuta. Ako tu ne cujete razliku - bilo kakvo ulaganje u mrezu nema nikakvog smisla. Ako cujete - znate sta vam je ciniti :)

BTW, Roon ekipa autora je vrlo pragmaticna oko svih prica ovog tipa - ukljucujuci spravu koju sami prodaju. Respect.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mene interesuje jos jedna stvar ... Imate router sa nekoliko LAN ulaza. I onda stavite jos dodatno switch (recimo audiofilski) sa vise tih LAN ulaza. Muzika, a i video, moze da dolazi iz interneta (preko routera i switcha) a moze da dolazi samo iz internog LANa (znaci samo preko switcha). Da li se kupovinom audiofilskog switcha cuje ili vidi razlika u oba slucaja, ili se sve vreme misli samo na ovu drugu, internu, opciju ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nemacka firma AQVox ima u ponudi Audiophile switch po ceni od (par eura manje od) 400 eura i ima i SE verziju tog istog switcha za (par eura manje od) 800 eura. Ono sto je interesantno kod vog AQVox switcha jeste da je to u stvari obican D-Link switch, koji kosta dvadesetak eura, koji je onda modifikovan. Sta je modifikovano - to je ono sto se meni cini zanimljivim, da bi shvatili o cemu se zapravo radi kod ovakvih switcheva.

U sustini, radi se o klasicnim modovima digitalnih uredjaja: modifikovano napajanje, bolji clock, galvanska izolacija ulaza/izlaza pomocu trafoa, bolji kondenzatori, "umrtvljivanje" kucista, ... A sve sa ciljem da se smanji sum u mrezi.

Kritike u nemackoj HiFi stampi su bile jako povoljne. Medjutim kratak test u Stereophile-u se nije bas dobro zavrsio po AQVox:

https://www.stereophile.com/content/music-round-90-mergingplayer-pl8-page-2

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...