Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Father Ti konektori uglavnom idu na servere, unutar rack ormana. Odlicni su, ali mogu da naprave ground loop (sto u ormanu nije problem, ali po kuci moze da bude). Ako ti unutar zidova ide Cat5 (nadam se Cat5E, Cat5 nisam video 10 godina) i ako je on ima folije koje su spojene na kutije - tehnicki mozes da imas problem.

 Prakticno, ako radi - ne diraj. :) Mi bi to resavali metrikama - ako nema packet loss, onda je dobro. :) Ako te muci crv, imas Cat6 plasticne peceve za razumne pare (recimo 400 dinara), probas jedan pa vidis da li je bolje. ;)

 Za vibracije, cisto da dodam: Standard je pravljen za switcheve pune sirine koji se usrafe sa bar 4 srafa u rack orman od 300kg+ (idu ormani do 700-800kg, kad su puni servera a ne mrezne opreme). Tu niko nije predvidjao resavanje viracija jer... nema sta tu da mrda. :) Ako ti switch spaja audio uredjaj kablom koji visi, da, to drmusanje, u nekoj teoriji, moze da dovede do mikrofonije.... Jedan teg odozgo, ako su to oni iz Lidla ili odakle bese resava problem za male pare, probaj, ako ti se svidi ostavi i boli te uvce. :)

Mnogo toga zavidi i od toga kako je napravljen streamer, naravno - nisu svi isti.

@garson Nemam mnogo sta da napisem. Da, fs.com je majka za te stvari, hoce i da ti iskodiraju SFP-ove za sta treba - ali ja nikad u zivotu nisam imao fiber-to-the-desk. Fiber od provajdera, fiber unutar ormana (od switcha do servera), fiber izmedju dva ormana (vertikalni razvod) sve da, cak sam imao i multimode fiber za FC storage.... ali nikad nisam vukao fiber do stola ili zidne uticnice. :(

 

Link to comment
Share on other sites

On 22.7.2021. at 11:10, Delija said:

 

Dosadan sam vec - ali Air nije "pravi" streaming. To je Devialet-ov nesrecni interni protokol koji radi iskljucivo uz pomoc Windows/Mac driver-a i gde se rendering radi na racunaru i vec "sazvakani" podaci salju na Devialet - a ne na Devialet-u ili "hardverskom" streamer-u.

Izmedju ostalog - bitna razlika je u tome gde se radi buffering.

Ubedio si me da uporedim striming preko NUC-a sa ROCK-om i RAAT protokola u odnosu na AIR, pa ću da javim šta bolje radi 1:1 preko mreže i Roon-a.

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da jeste, jer ima razlike.

 

  

15 minuta ranije, R_R said:

Ubedio si me da uporedim striming preko NUC-a sa ROCK-om i RAAT protokola u odnosu na AIR, pa ću da javim šta bolje radi 1:1 preko mreže i Roon-a.

:thumbsup2

Pozdravljam zelju za eksperimentom, samo gde je tu streamer? :)

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, nkrgovic said:

Ako ti unutar zidova ide Cat5 (nadam se Cat5E, Cat5 nisam video 10 godina) i ako je on ima folije koje su spojene na kutije - tehnicki mozes da imas problem.

Pogrešio sam. Imam U-UTP Cat.6. sada sam proverio na parčetu koje mi je ostalo. Nema foliju unutar kabla. Nijedan kabl od ovih pečovanih S-FTP Cat.6a nije uzemljen na ruterima niti na malom plastičnom sviču kao ni na uređajima. Siguran sam da nemam ground loop. To mi je naglasio i drugar preko koga sam kupovao ove kablove jer ih je smatrao kao nepotrebne baš zbog nemogućnosti uzemljavanja na mojim uređajima u kućnoj instalaciji.

Moja je ideja bila da obezbedim plivajuću rf/emi zaštitu bar na delu trase na kojoj mogu.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, R_R said:

Ubedio si me da uporedim striming preko NUC-a sa ROCK-om i RAAT protokola u odnosu na AIR, pa ću da javim šta bolje radi 1:1 preko mreže i Roon-a.

Zar nisi imao USB Bridge signature ranije, pa si ga izbacio, sumnjam da NUC ima bolje rešen USB izlaz a i Bridge sa Volumio-om podržava RAAT.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Siguran sam da nemam ground loop.

Hm? Pipalicom potvrđujem da mi metalno telo Lan konektora ima spoj na oppo-u sa masom kada pipnem rca ili usb oklop ili bilo koji konektor gde je izložena masa.

Drugi kraj kabla koji ide u svič kada pipam telo konektora i telo susednog konektora nemaju međusobni kontakt tj. nema kontakta između nijedne mase konektora koji su vezani na svič.

Ako dobro zaključujem oklop Lan S-SFTP kabla koji ide u oppo je uzemljen na strani uređaja jer dobijam kontakt instrumentom sa pinom uzemljenja na IEC konektoru. Obzirom da nema kontakt na strani sviča sa uzemljenjem niti sa oklopima ostalih Lan kablova zaključujem da ne bih trebao da imam problema sa petljom uzemljenja.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, nkrgovic said:

@garson Nemam mnogo sta da napisem. Da, fs.com je majka za te stvari, hoce i da ti iskodiraju SFP-ove za sta treba - ali ja nikad u zivotu nisam imao fiber-to-the-desk. Fiber od provajdera, fiber unutar ormana (od switcha do servera), fiber izmedju dva ormana (vertikalni razvod) sve da, cak sam imao i multimode fiber za FC storage.... ali nikad nisam vukao fiber do stola ili zidne uticnice. :(

Mislio sam pre svega na potencijalne prednosti optike naspram tbase etherneta (smetnje, zagrevanje, galvansko odvajanje itd).

 

Pa da, moglo bi se reci da optika nije bila rasprostranjena u desktop varijanti. Ali pokrenulo se i to. Mikrotik je pre 2 god izbacio CRS305-1G-4S+IN , desktop 10Gbe SFP+ switch, cena 150e. SFP+ moduli na fs.com su 20e, DAC kablovi 15e za 3m. Takodje pojavljuju se i desktop mrezne 10Gbe SFP+ karte, npr ASUS XG-C100F (Aquantia cip), cena 100e. Multimode fiber kablovi su jeftiniji od ethernet kablova (20m je 7e).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@nkrgovic, @garson

Poznavaoci mrežne opreme, kako vam se čini ovo za kućnu upotrebu u cilju izbacivanja SBB modem/ruter-a, tj prebacivanja SBB-ovog uređaja u bridge mode a da ovaj Netgear preuzme dužnost rutera?

https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/modemi-i-ruteri/netgear-nighthawk-r8000-router/oglas/120665395

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, somilenko said:

@nkrgovic, @garson

Poznavaoci mrežne opreme, kako vam se čini ovo za kućnu upotrebu u cilju izbacivanja SBB modem/ruter-a, tj prebacivanja SBB-ovog uređaja u bridge mode a da ovaj Netgear preuzme dužnost rutera?

https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/modemi-i-ruteri/netgear-nighthawk-r8000-router/oglas/120665395

Ne bih preporucio.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, somilenko said:

@nkrgovic, @garson

Poznavaoci mrežne opreme, kako vam se čini ovo za kućnu upotrebu u cilju izbacivanja SBB modem/ruter-a, tj prebacivanja SBB-ovog uređaja u bridge mode a da ovaj Netgear preuzme dužnost rutera?

https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/modemi-i-ruteri/netgear-nighthawk-r8000-router/oglas/120665395

Ne možeš da prebaciš SBB modem u bridge ako nisi pretplaćen na neki od biznis paketa, niti bi to donelo nekakve prednosti, osim ako ne planiraš da konfigurišeš neki VPN pa bi na ovaj način eventualno zaobišao SBB CGNAT.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, nkrgovic said:

treba ti samo ruter, ili ti treba i wireless na njemu? Koliki prostor pokrivas wireless-om?

Treba i Wireless, prostor nije velik, ali imam puno prepreka i smetnji. Zbog komšija i gomile WIFI rutera mi je 2.4 GHz skoro neupotrebljiv sa prosečnim ruterima, pa mi pada na pamet da bi ovo možda malo popravilo situaciju a i u odnosu na SBB ruter/modem bi mogao biti na drugom mestu...

21 minuta ranije, Zexx said:

Ne možeš da prebaciš SBB modem u bridge ako nisi pretplaćen na neki od biznis paketa, niti bi to donelo nekakve prednosti, osim ako ne planiraš da konfigurišeš neki VPN pa bi na ovaj način eventualno zaobišao SBB CGNAT.

Nemam biznis paket. U firmi (oko 10-ak uređaja, što telefona, što računara priključenih na mrežu, a mreža nije nešto složena niti komplikovana) smo imali SBB-ov ruter/modem i pucala je mreža non stop... Zamenuli njihov ruter sa samo modemom i dodali prosečan ruter (neki TP-LINK) i sve fercera. Verovatno su ti njihovi ruteri namenjeni za manje kućne mreže gde možda jedan do dva uređaja rade nešto ozbiljnije i imaju slabije procesore. Kući mi se to još ne dešava, ali mi pade na pamet da sve jedno predupredim. A i sam SBB ruter mi je na najglupljem mogućem mestu a mora tamo da bude zbog jedinog priključka sa dovoljnom snagom signala na kablovskoj, pa bi na njemu ugasio wifi i koristio ga samo kao modem a ruteru prepustio menadžment mreže...

@Zexx Dali bi pomoglo dodavanje rutera i zadržavanje funkcije rutera (dakle ne da pređe u switch mode ili AP mod nego da bude baš ruter) i da se formira pod mreža a da SBB-ov mučenik vidi samo taj ruter kao korisnika, tj dali bi ga to koliko toliko rasteretilo?

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, somilenko said:

@Zexx Dali bi pomoglo dodavanje rutera i zadržavanje funkcije rutera (dakle ne da pređe u switch mode ili AP mod nego da bude baš ruter) i da se formira pod mreža a da SBB-ov mučenik vidi samo taj ruter kao korisnika, tj dali bi ga to koliko toliko rasteretilo?

Ja upravo tako i koristim SBB modem/ruter, isključio sam njegov WiFi i jedan od portova spojio na WAN port mog Asus rutera, potrebno je samo da IP opsezi na ruterima budu različiti. EON box mi je takođe vezan na Asus kako bi bio na istoj mreži sa ostalim uređajima i sve radi perfektno.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Zexx said:

Ja upravo tako i koristim SBB modem/ruter, isključio sam njegov WiFi i jedan od portova spojio na WAN port mog Asus rutera, potrebno je samo da IP opsezi na ruterima budu različiti. EON box mi je takođe vezan na Asus kako bi bio na istoj mreži sa ostalim uređajima i sve radi perfektno.

I ja tako koristim TP Link Archer C60, iskljucio sam wifi na SBB routeru i koristim samo 5G na TP Linku, a i Coctail X45 nece da radi sa SBB ruterom. EON box mi je medjutim i dalje na SBB routeru, probacu i njega da prebacim nisam znao da ce da radi sa mojom IP adresom.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Ovo je polovno, za osetno manje para nego sto kosta nov. Ja nikad nisam probao Netgear, @Pedjica imas neka iskustva sa opremom ili prodavcem?

 @somilenko treba ti samo ruter, ili ti treba i wireless na njemu? Koliki prostor pokrivas wireless-om?

Imam, nego me mrzelo da objašnjavam :) U svakom slučaj, svoju sam mrežu sa Netgearom pravio i pokazao mi se nepostojanim sa prilično fantomskim problemima za koje sam video posle da se gomila ljudi žali. Nisam nikakav expert za mrežnu opremu ali kao neki ajde recimo “advanced user” nisam bio zadovoljan. Wireless-om prevashodno. Brljavi sa iole komplikovanijim setupom. Radio sam sa Router R6120 i AP WAC104. Inače obični switchevi su skroz ok. 

I čisto da dodam još malo konteksta, stan sam ceo umrežio, samo u žicu verujem, wireless mi je više za ukućane i device-ove. Imam SBB router, poubijao sam mu i N i AC antene (i stavio sam mu linearno 12V napajanje zato što radim i protiv svoje sopstvene logike za zvuk :)i idem kablom u zid pa do razvodne kutije sa switchem/router-om.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, _Naum said:

A zasto kao u firmi samo ne zamenis sbb ruter sa sbb cisco modemom, i dodas neki svoj ruter?
Tako sam ja uradio..

U firmi su oni bili i zamenuli a kući bi izbegao te peripetije ako je moguće...

1 sat ranije, Zexx said:

Ja upravo tako i koristim SBB modem/ruter, isključio sam njegov WiFi i jedan od portova spojio na WAN port mog Asus rutera, potrebno je samo da IP opsezi na ruterima budu različiti. EON box mi je takođe vezan na Asus kako bi bio na istoj mreži sa ostalim uređajima i sve radi perfektno.

Ovo je i moj plan, hvala.

@Pedjica

I ja imam mnogo problema sa 2.4 GHz wifi-jem svuda, jednostavno je izgleda previše smetnji u današnje vreme... Žica je majka (eventualno 5 GHz završava stvar, ali je mali domet).

 

Link to comment
Share on other sites

 Prvo, vodite racuna da je "zica" OK do nekih 10m. Preko toga, standard kaze da zica ide kroz zid i to drugacija zica od ove "bez ugradnje". Drugacije se povezuje i sve.

 Drugo, 5GHz ima manji domet od 2.4GHz, to je jednostavno tako.

 Sto se iskustava tice, ja sam imao neke Asus rutere, to je lepo radilo, bili top modeli kad sam ih uzeo. Ostalo kod klijenta... :( Imao sam i neki TP-Link, tad najjaci model, ali sa dd-wrt na njemu - to je isto radilo. Generalno, za one koji ne bi da se zezaju, moja neka preporuka je bila Linksys (nisam odavno) a sad je Asus - ali top modeli. Bolje od toga je osetno skuplje - i komplikovanije za prosecnog korisnika.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...