Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

JSSG360 način vezivanja širma ima efekta kod kablova. U skladu sa temom, poboljšanje kvaliteta rada sviča primećeno je i kod DC kablova napajanja istih. Time se u stvari počelo, još 2016 god. Tema na 'Audiophilestyle' sada ima 720 strana. Jedini 'Ney-sayer' iliti antiprotivan je gosn. Klaus Strohhaecker i to gde, na čuvenom ASR forumu, kod Amira :)

Link to comment
Share on other sites

 Hvala na pojasnjenju, ovo konacno pocinje da ima nekog smisla.

 Kakvi kablovi su bili korisceni kad je taj switch doneo poboljsanja?

 Ako je, iz nekog razloga, vezan oklop kabla na oklop konektora i to na oba kraja - a konektor pri tom ima oklop (kabl obicno ima, danas sve sto mozes da kupis je bar foiled), onda to moze da napravi vrlo nezgodan ground loop. Za razliku od analogne veze, gde ground loop mozes da bukvalno cujes, lose (nepravilno) uzemljena mreza radi.... pa lose. Jako je tesko za detekciju, javlja se packet loss, ali to ne moze da se vidi na tim malim plasticnim switch-icima jer nemaju metrike.

 Takodje, koje su duzine bili kablovi, to me isto zanima. Ima li nesto preko 5m?

 Da nije nesto kablova bilo "wall" tipa? Onih pravljenih za zid? To su oni sto imaju provodnike od punog bakra, a ne licnaste.... To zna da prsne od cimanja i da pravi sumanute probleme - zato se i stavlja samo u zid. 

 Ubi me nedostatak vremena, tako bi da donesem jedan posten, kvalitetan switch na poredjenje sa tim audiofilskim, ono, da ja obezbedim dobar switch par pristojnih kablova (ne-audifilskih) i da sve povezem kao da je u pitanju ozbiljno resenje.... cisto da vidimo da nije do neceg banalnog.

 Da, jos jedno pitanje: Neki opticki konvertor, mozda? Vidim da ih spominju audiofili kao "super resenje", i ono, nije da nije... osim kad ne rade kako treba... Koliko sam puta cupao kosu zbog losih (neispravih) SFP-ova, bolje da ne pricam.

 Zapravo me zanima cela topologija mreze, sta sve ima od uredjaja i kako je povezano, ako moze?

Link to comment
Share on other sites

Imao sam prilike skoro (2018. godina) da pričam sa vlasnikom (jednim od dva) Auralic Audio-a i on mi je takođe potvrdio da njihovi streameri najbolje rade preko bežične mreže jer kao žična unosi  neke smetnje. Nije bilo ni vremena ni prilike da dublje uđemo u razmatranje te teme , on je samo naglasio da su do toga došli intezivnim testiranjem . 

Ja sam kao zaključio isto mada ni sam sebi ne verujem :-) .

Sve što je Krgović objašnjavao je tačno, moguće je da je kvaka sasvim na drugom mestu , treba probati neki solidan switch sa dobrim linearnim napajanjem pa vidimo kako to utiče na celu priču.

Proba je majka !

Link to comment
Share on other sites

Prateći neke fanatike po netu, zaključio sam da rezonancije igraju veliku ulogu u svemu pa i u bilo kom delu digitalnog izvora uključujući i switch. Za par gostiju sam kod sebe demonstrirao kako DAC menja tonalitet dok mu u sred muzike zatežeš ili odtežeš jedan jedini šraf pozadi (koji uteže poklopac da bude mrtav ili opušta da zvoni kad se čukne). Nemački distributer za Denafrips je kačio taj video na YT, od njega sam video i osećao se glupo kad sam prvi put probao... sramota me od samog sebe bilo majke mi, ali više mi nije glupo. Isti čovek je pokazao tvik sa olabljivanjem XLR i RCA konektora od šasije... i to radi. Posle čitam da Naim to radi već decenijama...

 

Elem, da se vratim na switch. U dokolici sam rešio da se igram na sličan način i na onom jeftinom D-link DGS-108 switchu što služi kao osnova za neke audiofilske. Kad se čukne u njega, onaj metal tandrče jer su spojevi svuda labavi sa puno tolerancija. Onda ga lepo otvorim... pritegnem PCB prvo (koji je takođe malo landarav bio), klještima nategnem sve spojeve kućišta da knap legnu jedno na drugo... i kad zašrafim nazad to ne tandrče nego deluje kao celina... i switch totalno zvuči bolje. Takođe ako se podigne na memorijsku penu, zvuči bolje nego kad stoji na podu dirketno. Na kraju ga napajam sa linearnog napajanja i šraf na šasiji koji služi za uzemljenje spojim na uzemljenje... i to opet zvuči nešto bolje. 

 

Naravno da ni SBB ruter, ni ZTE ruter koje još u kući imam ne gube podatke. Sva tri uređaja strimuju Netflix u 4K/HDR jednako dobro bez da štucnu. Uopšte ne vidim bolju sliku kad ide preko ovog switcha... ali zvuk se itekako menja. Kako, zašto, da li je merivo ili dokazivo... ni na šta nemam odgovor ali je tako. Ako neko želi, može evo da svrati na kafu i ja ću mu prespojiti par puta strimer na taj switch pa na ruter. Može i na slepo da ne bude predubeđenja, jer se ne vidi iz slušne pozicije šta gde kopčam a radi se za sekund. 

 

Da me ubiješ nemam pojma zašto se to dešava, niti kako da ga objasnim, niti da ga izmerim... ali ono što ne utiče na podatke, ni na sliku, itekako menja zvuk. E sad, ako jedan običan jeftini switch sa malo domaćeg tjuninga zvuči bolje od prosečnog rutera...  Uopšte ne sumnjam da se kod nekog audiofilskog gde se pripazilo na mnogo više stvari to itekako čuje. Baš me zanima da čujem ovaj Ansuz. Nije da imam kinte za tako nešto sad ali barem u edukativne svrhe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Чини ми се да је свима јасна дихотомија субјективног преко објективног. То никада није ни био проблем. Фанатици обе стране су баш то, фанатици, а истина је често по средини. 

Сви ми би хтели добити резултате одмах и прескочити планирања, и улагање у време и новац да би постигли изванредне резултате. 

Ја лично не сумњам да овакве ствари типа свичева праве чујне разлике у неким системима. Оно у чега сумњам је да постоји уједначени разлог за те разлике. 

Све ове ствари се своде на оно што се у медицини зове симптоматска терапија. Третирају симптоме, а скоро никад прави разлог за те симптоме. И ту лежи један од проблем излагања субјективиста, па и на овом форуму.

Људи излагају да су промене чујне, али те промене не стављају у контекст система. Не приказују своје системе, не разглабају око микрооколине у којој су ти системи смештени, и онда очекивају да људи олако прихвате велелепне речи око утицаја твикова.

Разумем и зашто. Пуно је лакше кунути се у магичну стварчицу, него испланирати и имплементирати прописну мрежу са елементима који су дизајнирани да раде са највишим перформансама, са све уземљењем. Често је прописно планирана и изведена мрежа пуно јефтинија од аудиофилских алтернатива. И често пуно боља, али ко би да се цима са томе.

Рекао бих да би субјективне импресије биле пуно релаксираније примљене на форуму када би излагачи били једнако искрени око свим аспектима свог система и разлога зашто уносе такве твикове.

Ја сам лично био заинтригиран свичевима, и био спреман радити један (наручио конекторе, чипове, трансформаторе и напајања) али се отказао тога након што сам урадио прописну мрежу (описану детаљно у теми мог система). Ако га некад завршим, свакако планирам изнети импресије, у контексту свог система. 

Link to comment
Share on other sites

Sećam se tvog pisanja ali mi se tu nameće jedno pitanje - koje su uopšte opcije planiranja mreže u slučaju u kom u malom stanu provajder (SBB u ovom slučaju) unosi svoj modem/ruter i spaja ga pola metra od zida (instalacije već ugrađene u zid). Svega nekoliko uređaja se kači na net, čak ni svi LAN portovi nisu u upotrebi. Switch mi čak i ne treba, kupio sam ga da se igram sa njim baš zbog hife.

Na šta ja tu uopšte mogu da utičem i planiram? Priznajem da mi je jedino do sada padalo na pamet da postavim kvalitetnije lan kablove i dodam taj switch sa kvalitetnijim napajanjem. Pošto to daje nekakve rezultate, logično da me je tema malo zainteresovala. Ako audiofilski switch samo krpi probleme koji nastaju negde ranije u lancu, da li uopšte imam mogućnosti da ih rešim iz korena i kakve su?

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, nkrgovic said:

 Hvala na pojasnjenju, ovo konacno pocinje da ima nekog smisla.

 Kakvi kablovi su bili korisceni kad je taj switch doneo poboljsanja?

 Ako je, iz nekog razloga, vezan oklop kabla na oklop konektora i to na oba kraja - a konektor pri tom ima oklop (kabl obicno ima, danas sve sto mozes da kupis je bar foiled), onda to moze da napravi vrlo nezgodan ground loop. Za razliku od analogne veze, gde ground loop mozes da bukvalno cujes, lose (nepravilno) uzemljena mreza radi.... pa lose. Jako je tesko za detekciju, javlja se packet loss, ali to ne moze da se vidi na tim malim plasticnim switch-icima jer nemaju metrike.

 Takodje, koje su duzine bili kablovi, to me isto zanima. Ima li nesto preko 5m?

 Da nije nesto kablova bilo "wall" tipa? Onih pravljenih za zid? To su oni sto imaju provodnike od punog bakra, a ne licnaste.... To zna da prsne od cimanja i da pravi sumanute probleme - zato se i stavlja samo u zid. 

 Ubi me nedostatak vremena, tako bi da donesem jedan posten, kvalitetan switch na poredjenje sa tim audiofilskim, ono, da ja obezbedim dobar switch par pristojnih kablova (ne-audifilskih) i da sve povezem kao da je u pitanju ozbiljno resenje.... cisto da vidimo da nije do neceg banalnog.

 Da, jos jedno pitanje: Neki opticki konvertor, mozda? Vidim da ih spominju audiofili kao "super resenje", i ono, nije da nije... osim kad ne rade kako treba... Koliko sam puta cupao kosu zbog losih (neispravih) SFP-ova, bolje da ne pricam.

 Zapravo me zanima cela topologija mreze, sta sve ima od uredjaja i kako je povezano, ako moze?

Poprilično pitanja na koje ja baš ne bih umeo kvalitetno da odgovorim ali se verujem većina odgovora nalazi na linkovanom topic-u. U prvom postu su date vodilje ka značajnijim segmentma pa tako npr podešavanje bridge mode servera/rutera itd.

Odgovore ne mogu dati iz prostog razloga: ne koristim ni svič ni ruter ni NAS itd već najobičniju - direktnu LAN vezu dva PC-a uz jednu (sada dve) kvalitetne mrežne kartice. Jedan PC ('audio PC' - striktno i samo za reprodukciju muzike namenjen) nikada ne vidi internet već samo šerovane HDD sa audio sadržajem na drugom PC-u.

Mali dodatak: ovaj drugi PC ide naravno na internet ali se npr. strimovanje Tidal sadržaja odvija tako što taj PC, pomoću audio plejera, lokalno i privremeno skladišti strimovani sadržaj i takav, sada lokalni fajl, prenosi 'audio PC'-u na dalju obradu. Nemam razlike kvaliteta Tidal strim / lokalni audio sadržaj.

Da se vratim na JSSG360. Ima poduže pisanje John Swenson-a ali generalna ideja jeste oko kabla napraviti faradejev kavez tako da nikakva spoljna smetnja ne utiče na struju ili signal koji se prenosi.

Prvo i jednostavno rešenje bilo je dodavanje žice koja bi povezala početak i kraj širma kabla bez vezivanja bilo kog kraja na vod uzemljenja. Nastavak je bio dodavanje još jednog, spoljnog širma, koji će se sa već postojećim spojiti u krug i tako zaista napraviti pun faradejev kavez bez 'curenja'. Ko je radio zaštitu kućišta nekog uređaja (obino mernog instrumenta) zna i za zamke 'curenja'.

Sličica kabla DC napajanja: https://audiophilestyle.com/forums/topic/30376-a-novel-way-to-massively-improve-the-sq-of-computer-audio-streaming/?do=findComment&comment=831083

Dužina kabla nije nikakav problem, nema ograničenja sem fizičkog: kako navući novi širm na 5, 10 ili više metara kabla, bio on strujni, signalni, USB ili LAN. A igranka nastaje kada se u priču uvede još jedan širm, pa još jedan i onda napravi milionska kombinacija međusobnog vezivanja početaka i krajeva svih tih, naravno međusobno izolovanih, širmova. 

Link to comment
Share on other sites

Podstaknut temom pitao sam prijatelja iz Holandije, koji stalno nesto eksperimentise sa digitalnim delom hifi sistema, u vezi audiophile switcheva. Probao je neki budget SOTM audio switch od oko 1000usd i detaljno ga testirao sa nekim racunarskim  FS switchom istog ranga cene na isto budget mreznim kablovima od 189usd I kaze da nije mogao da primeti nikakvu razliku....Planira slican test da napravi sa višom kategorijom uredjaja ,pa cu javiti njegova zapazanja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dj.nik said:

generalna ideja jeste oko kabla napraviti faradejev kavez tako da nikakva spoljna smetnja ne utiče na struju ili signal koji se prenosi.

Ovo nam @Toza  priča već duže vreme . . . samo što ga slabo slušate :-) 

@Aibo , sve što si naveo kao moguće polje dorada je otprilike i maksimum koji se može uraditi naknadno na jednom switchu, jer naknadne modifikacije PCB i čipova naravno ne može da bude.

Dakle  bolje napajanje sa manje šuma, smanjivanje vibracija i možda bolje hladjenje mogu biti predmet unapredjenja.

 

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, lalelala said:

Ovo nam @Toza  priča već duže vreme . . . samo što ga slabo slušate :-)

Па и није баш, то је он а и Дражо присвојио управо од дј.ник-а који је то изнео у Дражиној теми. 
 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Delija said:

Da upste ne ulazim ni u tehnikalije ni u psihologiju - za sta "frizirate" mrezu? Za online servise? Za Tidal i Qobuz?

Za sve što dolazi preko mreže do streamer-a. To može biti neki od streaming servisa ali i sadžaj sa NAS-a.

2 hours ago, ab said:

Па и није баш, то је он а и Дражо присвојио управо од дј.ник-а који је то изнео у Дражиној теми. 
 

Moguće , ja sam to prvi put primetio kod Toze ali ne sporim ako ti kažeš. Lično se uverih više puta da je logika ispravna i obilato je koristim i preporučujem svima koji hoće da slušaju.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

Za sve što dolazi preko mreže do streamer-a. To može biti neki od streaming servisa ali i sadžaj sa NAS-a.

 

Za prvo nema smisla (jos uvek!) jer je kvalitet diskutabilan.

Za drugo ako se vec pucaju tolike pare - pazari krsten streamer sa internim storage-om (recimo neki Melco) ili sa USB portom (recimo Metronome DSS) i zaobidji tu nesrecnu mrezu - ako joj bas toliko ne verujes.

(ne obracam se tebi ili nekom pojedinacno, naravno :))

 

p.s. Meni mreza ne smeta ni malo - just sayin'... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 Obecao sam da napisem o kablovima i kako ovo "treba" da izgleda - pa da napisem:

 Nije problem naci kabl koji ima foliju oko svake parice, plus jos jednu foliju oko sve cetiri. Uz malo truda ima kablova koji preko svega toga imaju i pravi širm - takvi se koriste u bucnim okruzenjima. Nesrecni Cat 7, ali i novi Cat 8 ovo imaju kao standard - meni je skupo, ali postoji. Problem je vezivanje i koriscenje tog kabla. I da, duzina kabla je ogranicena. Limit je 100m zice, sto ako se uzme u obzir korak uvrtanja bude oko 93m kabla. Od toga ne vise od 3m je van zida.

 Ako imate dovoljno novca, mozete dobiti Cat8 i kablove i uticnice, pa, ako je konstrukcija dobra (nije uopste lako pravilno terminisati ove kablove - korak uplitanja je veliki, plus ih treba jako malo razvezati da bi se ocuvao integrite signala na 2GHz, potreban za atest) - mozete da dobijete atestiranu Cat8 instalaciju. Treba vam tester za 2GHz da atestirate i skupo je k'o otrov ;) Ja sam kuci radio Cat6A koji ima samo foliju - ali je mnogo jevtinije.

 Nevezano za standard, kabl punog presega ide samo u zid. Jedan kraj ide u uticnicu, drugi ide u razvodni orman (metalna kutija, da faradejev kavez). Orman je uzemljen, a patch panel (na kome se terminiraju kablovi) se uzemljuje na orman. Switch stoji samo u ormanu i ima isto uzemljenje. Veza od panela do switcha ide kratkim kablovima (obicno 2 stope, tj. 60cm, mada sad koriste i krace).

 Drugi kraj je u zidu. Kabl iz tog kraja nije uzemljen. Ponekad, ako su jako bucna okruzenja, posto ucicnica u zidu jeste uzmeljena (i metalna) moze da se uzemlji kraj kabla ka zidu, ali kraj ka uredjaju (racunaru, strimeru, cemu god) se ne uzemljuje. Nikada. To bi stvorilo "ground loop" i ozbiljne probleme.

 Vibracije u ormanu postoje, mada ne verujem da mogu da uticu na streamer sve i da je nogama napravljen - kabl kroz zid je "uzemljen" crevom, koje drzi malter. :) Plus, orman je dampiran masom, obicno tu ima par stotina kg opreme ;) Uticnica je usrafljena u kutiju u zidu. Hladjenje je po pravilu dobro, postoje ventialtori, orman stoji gde buka ne smeta.

 Ovo sve sam ja radio i kuci, orman mi stoji u degazmanu ;) "Modem" od provajdera tu stoji, kabl ide iz njega u (moj) ruter, iz rutera u switch. Sve na pristojnoj (ne audiofilskoj, samo pristojnoj) strujoj letvi. Po meni, ovo reasava sve probleme koje mozes da resis, a resava ih bez teslinih kalemova, purpurne ploce ili slike Alana Čumaka - ovo je samo postavljena mreza po standardu.

 Nadam se da ovo odgovara na pitanje koje je @Father postavio - "kako to treba izvesti". Da, kablovi su jako bitni, ali je bitno i kako se terminisu, i kako se atestiraju i bitno je da se sve odradi kako treba.

 Ovo sto @Aibo prica (ruter od provajdera, plus par racunara i desktop switch) jeste problem - ali ne moze da se tako lako resi "opremom na stolu". Sustina ovih mojih baljezgrarija je da postoji rack orman, i kao faradejev kazev, ali i (bitnije) kao centralna tacka uzemljenja. Nemam blage kako bi se ovo dalo izvesti bez ormana - ali ovo je nacin na koji strandard predvidja da se resavaju ovi problemi.

 U sustini, ako se koristi "stona" oprema pretpostavka je da su svi kablovi jako kratki (do 5m) i da nece biti vecih problema sa uzemljenjem. Koriste se iskljucivo kablovi gde su konektori plasticni i nemaju metalni kontakt sa aktivnom opremom (racunarima i switch-em), bas da bi se izbegao ground loop. Zato sam i pitao "sta se koristilo" - vidjao sam "audiofilske mrezne kablove" sa metalnim konektorima koji su odlicni - ali mogu da naprave vise stete od koristi ako se koriste sa stonom opremom.

 Sta ostaje od realnih problema, tj. ovo sto je @lalelala napisao :

- Za desktop primene, nemam blage kako vibracije mogu da uticu. Mogu na svu audio opremu sigurno, ako ima kondezatore (a ima), ali dampirati switch za vibracije.... meni je suludo. Opet, ja idem sa pretpostavkom da switch stoji u drugoj sobi i da kabl ide kroz zid ;) 

- Hladjenje je valjda dobro, aman. Ako nije, to po meni nije "za tweak", to je defektan switch. :)

 - Eliminisanje smetnji u switchu, opet, meni nema smisla. Svaki switch i dalje mora da regenerise signal, tj da radi store and forward paketa (jer tako radi). I dalje mislim da je ovo "snake oil" ako neko tvrdi da "switch eliminise smetnje koje stvara world wide web". ;)

- Elektricne smetnje unutar samog switcha i lose napajanje.... mozda. Ako moze ground loop da pravi smetnje, moze i switch, sasvim sigurno. Opet, ja sam mnogo blizi stavu da to nije "svaki switch je bucan, treba nam neki posebno dobar", vec "bucan switch je defektan, ili bar lose konstruisan". Ali da, moze da ima smisla. Ovo je jedino meste gde stvarno MOZE da ima smisla kupiti dobar switch, kao sto ima smisla i probati "na uvce".

 - Ne mislim da je resenje "dodaj linearno napajanje". Ima tu dosta mesta koje mogu da budu problem i koja zavise od konstrukcije. Ako je konstrukcija dobra, onda ima i solidno napajanje - stavise vecina dobrih switcheva koje sam video nema externo "power brick" napajanje - vec interno.

 Ja bi, po inerciji, da hocu da kupim desktop switch, kupio neki Cisco, HPe/Aruba, mozda Meraki (da sam bogat)... To je oprema pravljena po jako visokim standardima iz drugih razloga - i morala bi da radi dobro. Dodatno, koristi se u vrlo cudnim okruzenjima, nekad kao "desktop razvodnik", nekad u bucnom okruzenju.... te sprave se prave da imaju malo problema. Po pravilu imaju interna napajanja, ali jako dobra - posebno ona koja podrzavaju PoE. 

 Dodatno, ako imate sum, ja bi obavezno probao kablove sa plasticnim konektorima. Mozda nisu "audiofilski" ali ako se potrudite i narucite neki Cat8 patch cord od 2-3m, skroz plasitcan, iako ce da kosta malo vise (mada ne kao audiofilski) mozda vas prijatno iznenadi... Ima i tzv. Cat7 kablova sa 8P8C konektorima (RJ 45 plasticni), koji su malo nesrecan standard (da ne smaram), ali i to je odlicno resenje ... ti kablovi atestirani na 600MHz i vise imaju i sirm i folije i jako su dobri.

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic

Zahvaljujem na detaljnom opisu. U mojoj realnosti su stvari ovakve.

1. SBB ruter je povezan na koaksialni kabl iz zidne instalacije.

2. Svi Lan kablovi su S-FTP Cat.6a sa metalnim telom na oba kraja fabrički terminisani.

3. Mrežni Lan i WiFi ruter je vezan na Wan port SBB rutera.

4. Sve MAC adrese uređaja u kućnoj mreži su određene sopstvenim zadatim IP adresama preko IP & MAC Binding konfiguracije. 13 uređaja na adresama od 192.168.1.100 - 112

5. Od rutera Cat.6a kablovima dolazim do zidne dve utičnice koje dalje kroz plafone i zidove Cat.5 UTP instalcijom jedna grana ide u dečiju sobu (1 korisnik), a druga u dnevnu sobu gde imam 3 korisnika.

6. Iz zida izlazi Cat.6a do malog switcha D-Link GO-SW-G5

7. Iz D-Linka izlaze 3 Cat.6a kabla do Oppo-a, jednog PC desktopa i LG TV-a.

Sve radi besprekorno već par meseci od kada mi je SBB serviser ustanovio loš spoj na zidnoj utičnici koaksialnog kabla koji mi je povremeno zaglupljivao celu mrežu i pristup internetu. Prosto je odstranio modularni konektor i direktno spojio zidni kabl i koaksialni kabl njihovim konektorom na krimpovanje.

Rooter lokalne mreže držim na AR šiljcima sa jednim redom kuglagera i držim teg sa gurnje srtane, a switch sam oslonio na Nixieve AR stopice sa takođe lakim teretom sa gornje strane.

Nemam nikakvih zamerki niti viših potreba za prirodnijom ili ne znam kako boljom prezetacijom od sadašnje. Opet ostajem otvoren za sve ideje u okviru izvodljivih unapređenja.

Link to comment
Share on other sites

Sto se zagrevanja tice, desktop 1G switch-evi se ne greju uopste, tako da to nije problem. Kod enterprise switch-eva ima potrebe za dodatnim hladjenjem ali to su switch-evi sa vise portova.

Inace, @nkrgovic posto volis da pises na ovu temu, mogao bi dodati nesto na temu optike, mislim kao kucne mreze.

Ja sam jos pre vise od godinu dana resio da polako predjem na 10G, tu je najveci izdatak, bar u kucnim uslovima, switch. I oni obicno imaju aktivno hladjenje (cak i manje sa 5-8 portova). Onda sam poceo da gledam u pravcu optike, i cene su tu dobrano pale, ljudi pocinju polako kuci da uvode 10G optiku. Dostupnost takve opreme u Srbiji sigurno jeste losa, dosta ljudi pazari SFP+ module na ebayu ili fs.com, kao i kablove, i to je prilicno povoljno. Switch-evi su opet jeftiniji od 10G Ethernet pandana. 
Za sada jos nisam nista uradio, jer ne mogu da busim zidove u iznajmljenom stanu, ali prvom prilikom idem na optiku. :) 

Tako da bi bilo interesantno uporediti ethernet vs fiber optics, neka bude i 1G.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...