Jump to content


Sta je "Audiophile Switch"


nkrgovic

Recommended Posts

Koliko vidim sve sami signali koji idu tamo-amo. Oni se tu i tamo regenerišu.

Signal nije energija? Prilikom putovanja nema gubitaka? Na kraju je sve regenerisano - signal je isti kao na početku? Bože moj, ovo je repetitor - tu nema izobličenja ničeg?

Po ovome butik spdif i usb kablovi nemaju smisla. Digitalni tehnika sve to regeneriše?
 

Ovde putuju zapravo nule i jedinice, ne impulsni signali sa svim svojim elektromagnetnim svojstvima?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 505
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

10 sati ranije, vdzele said:

Koliko vidim sve sami signali koji idu tamo-amo. Oni se tu i tamo regenerišu.

Signal nije energija? Prilikom putovanja nema gubitaka? Na kraju je sve regenerisano - signal je isti kao na početku? Bože moj, ovo je repetitor - tu nema izobličenja ničeg?

Po ovome butik spdif i usb kablovi nemaju smisla. Digitalni tehnika sve to regeneriše?
 

Ovde putuju zapravo nule i jedinice, ne impulsni signali sa svim svojim elektromagnetnim svojstvima?

Obožavaš da pišeš o stvarima o kojima blage veze nemaš, ali tvoje pravo da se brukaš niko ti ne može oduzeti, jer demokratija...

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, vdzele said:

Koliko vidim sve sami signali koji idu tamo-amo. Oni se tu i tamo regenerišu.

Signal nije energija? Prilikom putovanja nema gubitaka? Na kraju je sve regenerisano - signal je isti kao na početku? Bože moj, ovo je repetitor - tu nema izobličenja ničeg?

Po ovome butik spdif i usb kablovi nemaju smisla. Digitalni tehnika sve to regeneriše?
 

Ovde putuju zapravo nule i jedinice, ne impulsni signali sa svim svojim elektromagnetnim svojstvima?

Rekao bih da nisi razumeo prethodni post ili ne želiš da ga razumeš i namerno mistifikuješ sve.

SPDIF kabel prenosi "tajmirani" signal, nema asinhronog prijema, bafera i reclocking-a, sve to radi transport, DAC je u tom slučaju "slave" transportu i zato transfer mora biti u skladu sa specifikacijama, dakle, specifična impedansa 75 oma kako same žice, tako i konektora da bi transfer bio što bolji i da nebi dolazilo do potrebe za preteranom "korekcijom" na strani prijemnog čipa DAC-a. Transfer je u "real time"-u i nema prostora za greške i po mom iskustvu, kvalitet oscilatora je jako bitan u ovom slučaju. Ne znam šta ti znači "butik" komponenta, ali ima dosta dobrih profi koaksijalaca (tj za profi audio namenu) koji su se meni dobro pokazali a nisu skupi (npr Klotz). Kod digitalnog dela nema priče o karakteru, ima priče o gubitku informacija i to onih najdelikatnijih.

USB međusobno povezuje mase uređaja i kod jeftinijih uređaja, transport napaja prijemni čip preko USB-a. USB je takođe asinhroni protokol, podaci se šalju u paketima i ima reclocking (postoje različiti USB interfejsi) i kod jeftinijih DAC-ova, taj interfejs je često loše izveden i zato se kod jeftinijih DAC-ova, po mom iskustvu, mnogo bolje pokaže SPDIF veza uz upotrebu, recimo, Allo DigiOne signature sa Pi-jem i linearnim napajanjem ili M2Tech kockica interfejsom.

Ethernet ti @nkrgovic objašnjava da je galvanski izolovan i da dolazi u paketima (asinhron), kao i da imaš proveru integriteta paketa, suština je da ne može da se gubi informacija u daljem toku.

Šta tu pravi razliku, lično, ne znam... Možda napajanje ili štatijaznam, ali ne bi da nagađam i da se bavim šamanizmom i kojekakvim energijama... Prvo treba savladati tehniku, pa eventualno ići na to bajanje...

Link to comment
Share on other sites

Zamolio bih za pojašnjenje na temu Tidal, YouTube ... prenosa podataka.

Gde je cela infrastruktura asinhrona i u paketima sa baferom i reclocking-om, a kada prelazi u "tajmirani" signal. Zapravo od kog momenta stereaming postaje osetljiv na implementacije, impedanse, konektore, kablove, napajanja, vibracije ...

Koja je ta kritična pozicija iza koje se mora povesti izrazito više pažnje na održanje kvaliteta "signala". Shvatam da je kvalitet i konfiguracija rutera, kućne instalacije i mreže važan, ali to je nekada nešto što prepuštamo instalaterima slabe struje pa ne možemo mnogo da učinimo. Dakle gde je naš angažman moguć i domen odluke o kvalitetnijem/skupljem rezonski moguć.

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, somilenko said:

Ethernet ti @nkrgovic objašnjava da je galvanski izolovan i da dolazi u paketima (asinhron), kao i da imaš proveru integriteta paketa, suština je da ne može da se gubi informacija u daljem toku.

Šta tu pravi razliku, lično, ne znam... Možda napajanje ili štatijaznam, ali ne bi da nagađam i da se bavim šamanizmom i kojekakvim energijama... Prvo treba savladati tehniku, pa eventualno ići na to bajanje...

 Naravno da moze da se izgubi - ali se gubi CEO PAKET. To je sustina. Ti mozes da imas greske u prenosu, onda se ustanovi greska i paket se odbaci. Protokol viseg nivoa moze da zahteva retransmisiju, ako to ima smisla. TCP to radi. UDP ne radi.

 Broj tih gresaka je poznat, postoje metrike. Prosecan switch u praksi gubi jedan paket od njih 10^12, ajde da kazemo da los switch gubi jedan od 10^10 (ovo je mnogo lose, obicno imas jedan ili dva paketa mesecno).

Link to comment
Share on other sites

Znači protokoli su isti za oba sviča, običan i butik.

Da. Zato mogu da rade. :) Da nije isti protokol, ne bi radilio.

Greške zanemarljive, ako se i dese bude retransmisije.

Mozda, zavisi od tipa. Neki protokoli ne rade retransmisije.

Oba na isti način rade samo ovaj butik je bolji za muziku.

Ne, ovo nije ispravan nacin razmisljanja. Oba rade na isti nacin, nema razloga zasto bi jedan bio bolji "za muziku". Nema razlika izmedju "muzike" ili drugih podataka, switch ne zna da li je u paketu muzika ili nesto drugo.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, somilenko said:

Gledajući na nivou jedne pesme od 5-6 minuta, može se reći da maltene ne gubi, a kućna mreža je TCP, zar ne?

 Da, moze. Jako je retko da u ispravnoj kucnoj mrezi izgubis nesto. Ajde da kazemo da je verovatnoca da nesto izgubis na nivou jednog paketa u sesiji od 2h slusanja.

 Ne, kucna mreza nije TCP. Kucna mreza je IP over Ethernet. Po tome moze da ide i TCP i UDP. UDP nema retransmisije. Npr. kad radis skype video call, ako propustis neke podatke, nece biti retransmisije jer nema smisla. :)

 Ono sto je bitno i sto je @Father pitao (na sta mi treba vremena da odgovorim, verovatno veceras), je da se vecina gubitaka desi PRE kucne mreze. Zato kvalitet video poziva zavisi od "kvaliteta internet veze" a ne od kvaliteta kucne mreze.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, nkrgovic said:

Ne, kucna mreza nije TCP. Kucna mreza je IP over Ethernet. Po tome moze da ide i TCP i UDP. UDP nema retransmisije. Npr. kad radis skype video call, ako propustis neke podatke, nece biti retransmisije jer nema smisla.

Fala na pojašnjenju.

Link to comment
Share on other sites

Bravo objasnili ste da ne postoji audiofilski switch. Tj. da su svi switchevi isti za muziku. Ja onda ili lazem ili ne cujem dobro (ovo dobro citaj ne cujem uopste)... Hvala

Promenite naziv teme u "zasto nikada nece postojati Audiofphile switch", pa do mile volje dokazujte da je 0 nula a 1 jedan..

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

Oba na isti način rade samo ovaj butik je bolji za muziku.

Ne, ovo nije ispravan nacin razmisljanja. Oba rade na isti nacin, nema razloga zasto bi jedan bio bolji "za muziku". Nema razlika izmedju "muzike" ili drugih podataka, switch ne zna da li je u paketu muzika ili nesto drugo.

Jasno je meni da svič gleda na sve što udje u njega kao na data. U predhodnim postovima sam valjda to pojasnio, tako da mi nije jasan tvoj stav da ja to ne razumem.

Ispada da Naum ono što čuje je jedna obična zabluda. Jer merenja su takva, literatura je napisana kako to funkcioniše, nauka je tu jasna,..... Uprkos toj nauci ja ipak verujem Naumu.

Sećam se jednog nadobudnog IT-ovca koji mi se smejo da je nemoguće da ima razlike u digitalnim kablovima. To su sve nule i jedinice, protokoli su takvi da nema gubitaka, ono što je na ovom kraju mora da je i na onom, .... dok nije došao i čuo. Onda je počeo priču da nešto nije u redu sa mojom opremom.

Tu je bio i jedan Inženjer elektro-tehnike, IT struka, samograditelj audio uredjaja, koji me ubedjivao da su UTP kablovi sasvim dobri da rade kao interkonekt i zvučnički. Jer kako mi je on objasnio - oni ne prave gubitke u digitalnoj tehnici, neće ni ovde. Veli, ako su u digitaliji tako strogi standardi, onda je ovo smešno. Sve moraju da prenesu.

To je bilo pre nekih 10-ak godina. Bilo je to jedno veliko razočarenje za mene kad sam stavio ono što treba. Iskreno, ja više ne verujem nikom ništa dok ne čujem svojim ušima.

 

Link to comment
Share on other sites

Problem je sto sigurno ima ljudi koji ne bi culi razliku. I sta cemo onda? Slicno kao sto ce neko reci pojacavac A bolje zvuci od pojacavaca B, drugi ce reci obrnuto. Sta je tu istina? Nema istine? :rolleyes:

Bar za switch je lako uraditi double blind abx test (nema level matching-a), i videti ko sta zapravo cuje.

Link to comment
Share on other sites

Bili su članovi foruma kod mene čuju razlike izmedju osigurača. Uglavnom su im zapažanja bila da ima nekih malih razlika ili pak uopšte nema. Za mene su razlike bile velike.

Mislim da ipak ima razlike izmedju nas kako šta doživljamo i koliko je to bitno. Ne može svako da napravi Stradivarius, uprkos savremenim tehnologijama i još moćnijim merenjima.

Link to comment
Share on other sites

 A zasto je jedino objasnjenje "laze"?

 Neko zameni A sa B. Sedne da slusa i sve mu zvuci bolje. Logika na ovom forumu je da :

  • Ili postoji objektivna razlika
  • Ili on laze

 To su jedina dva moguca objasnjenja? Nema trece?

 Ovom logikom ako damo nekome tabletu i njemu bude bolje, to je lek i onda moramo da zakljucimo da ta tableta leci tu bolest u svim slucajevima i uspesno?

 Znate li koliko je ljudi izlecilo upale i infekcije presovanim secerom....

Link to comment
Share on other sites

Pa analogija jeste dobra, tj neko sebe ubedi da čuje razliku, kao što neko sebe ubedi da mu je bolje (placebo). Ja o ovoj temi ne znam šta da mislim. Nije loše čuti od nekog ko se bavi mrežnim protokolima kako to sve funkcioniše i naučiti nešto novo, pa možda u svetlu tih saznanja nešto primetiti što možda može da utiče i na performanse audio sistema bez ljutnje i mistifikacije...

EDIT: E sada ovaj moj komentar nema smisla...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...