Jump to content


Thorens TD 115 Mk 2


Ružić Slavoljub

Recommended Posts

1 sat ranije, Father said:

Mislim da se radi o OM10 za Super OM glavu pa je cena "paradoksalno" skuplja od cene OM10 glave sa iglom. Postoji razlika između igala OM10 i OM10 super iako nije naznačeno, a u prečniku magneta koji sada u novijoj verziji Super više liči na dimenziju OM30 i OM40 iz tih davnih dana. Nešto je tiša ali tim i bolje za rafiniraniji zvuk. Već oko samog karaktera i zvučnog pečata nisam još ni ja siguran da je bolja. Nisam dovoljno bistrio poslednja testiranja.

 

Super OM igla zvanično nikada nije postojala, razlike između standardne i Super OM su bile samo u telu zvučnice, dok su razlike u iglama rezultat postepene evolucije tokom 30 i kusur godina proizvodnje.

Imam nekoliko OM igala koje se razlikuju i spolja. 

Starije recimo nemaju onaj usek napred na plastičnom telu kroz koji se vidi igla.

Razlikovale su im se i komplijanse kako su se menjali trendovi i prolazila je moda ultra lakih ručica, itd, itd.

 

Ako su obe igle (solo i sa zvučnicom) sveže proizvodnje, ne verujem da Ortofon danas ima dve proizvodne linije jednu za "stare", drugu za super OM igle. To jednostavno ne bi imalo ekonomskog smisla. Jedino ako je ovde u pitanju neki "new old stock".

 

Pre bih rekao da je u pitanju neka druga računica tipa, stanje na lageru kod inostranih prodavaca i čišćenje istog, tj. ostaci lagera sa drugačijim nabavnim cenama, itd.

Kada sam pre par godina u Holandiji kupovao moju Ortofon 530MkII zvučnicu, imao sam istu situaciju - zvučnica je bila jeftinija od rezervne igle kod istog prodavca!

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Father said:

Tako je, i ja verujem da je igla novije proizvodnje, a da je glava sa iglom OM10 zaliha prekinute stare linije, koju sada nasleđuje Super OM serija.

OM10 je do pre par godina bila prodavana u bulk varijanti, tj. fabrički montirana na ProJect i druge jeftinije gramofone, tako da samo telo "klasične" OM zvučnice uopšte ne mora da bude staro - i dalje postoji kao OM5e.

Tako da je moguće i da su OM10 igle u stvari iste.

Treba proveriti i uveriti se na konkretnim primercima.

Link to comment
Share on other sites

Mogu se uporediti i slike OM10 i d200E:

https://www.pickupnaalden.com/english/turntable_needles_detail.asp?M=Ortofon_D-200-E__4294_4906

https://www.pickupnaalden.com/english/turntable_needles_detail.asp?M=Ortofon_OM-10__4250_3956

thorens-ortofon-d200e_1.jpgortofon_stylus_10_2.jpg

 

thorens-ortofon-d200e_2.jpg

ortofon_stylus_10_1.jpg

 

 

Ima nekih razlika, d200E igla izgleda da ima dužu mesinganu (?) cevku u kojoj se krije gvozdeni štapić na unutrašnjem kraju kantilevera.

Stariju d200E iglu zbog toga možda nije moguće montirati na modernije OM telo zvučnice,

ali deluje da se OM igla može montirati na d200E zvunicu.

Treba probati. Ja mogu da ti pozajmim telo stare OM20 igle, da prvo proveriš da li stvarno pasuje na tvoju zvučnicu.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Father said:

Meni ovo liči na node dijamant? Jel vidim dobro? I dođe mu kao OM20? Svakako uz pošiljku izađe na tu cenu.

OM10 je bonded dijamant.

Upravo tako, zato i rekoh da je OM20 isplatljivija i sigurnija varijanta zbog starosti starijeg modela.

Mada, možda treba ipak prvo proveriti, sa obzirom na slike koje sam postavio u prethodnom postu, na kojima se vide neke razlike.

Link to comment
Share on other sites

Ja poručio OM10 kod ovog sa KP. Dobra je to cena za tu zvučnicu, novu.

Biće mi backUP igla na drugom headshell-u. Ono, za probanja sumnjivih ploča.

 

Peter, uzmi ovu ponudu za probu stare OM20 igle, pa ako pasuje (a 99% da hoće), uzmi celu tu novu OM10 glavu za tih 40€, te prebaci samo iglu.

Ne verujem da ti se isplati da ideš na bolje igle, obzirom na cenu celog gramofona.

Link to comment
Share on other sites

Što se igle tiče, isti vrag:

https://www.vinylengine.com/library/thorens/tpo.shtml

"Both the TPO 63 and TPO 70 come fitted with the D200E elliptical type stylus."

 

Postojale su TPO 63-16, TPO 63-22 i TPO 70.

TPO 70 je išla na TP30 ručicu na TD-110 i TD-115 gramofonima:

5a08b9e53bb57_ScreenShot2017-11-12at10_13_50PM.png.3fdb7586138b6ae8053ec0266a9a1816.png

 

Evo malo i dodatnog štiva za čitanje:

http://www.gammaelectronics.xyz/audio_12-1982_thorens.html

"The Ortofon cartridge built into the TPO-70 is like Ortofon's "Concorde" series and uses a Concorde stylus."

Da te dodatno ne zbunjujemo, OM serija zvučnica je došla posle Concorde-a i igle su iste/kompatibilne. :)

Link to comment
Share on other sites

On 10.11.2017. at 13:54, NShappy said:

Ja poručio OM10 kod ovog sa KP. Dobra je to cena za tu zvučnicu, novu.

Biće mi backUP igla na drugom headshell-u. Ono, za probanja sumnjivih ploča.

 

Peter, uzmi ovu ponudu za probu stare OM20 igle, pa ako pasuje (a 99% da hoće), uzmi celu tu novu OM10 glavu za tih 40€, te prebaci samo iglu.

Ne verujem da ti se isplati da ideš na bolje igle, obzirom na cenu celog gramofona.

Odlican predlog.

Link to comment
Share on other sites

On 10.11.2017. at 13:44, 空也 said:

Ima nekih razlika, d200E igla izgleda da ima dužu mesinganu (?) cevku u kojoj se krije gvozdeni štapić na unutrašnjem kraju kantilevera.

Stariju d200E iglu zbog toga možda nije moguće montirati na modernije OM telo zvučnice,

ali deluje da se OM igla može montirati na d200E zvunicu.

Treba probati. Ja mogu da ti pozajmim telo stare OM20 igle, da prvo proveriš da li stvarno pasuje na tvoju zvučnicu.

Moze.Pretpostavljam da nisi iz ZR.

Link to comment
Share on other sites

Pa zar nismo davno apslovirali da se na toj ručici, zvučnica ne menja. Integrisana je.

On 22/10/2017 at 14:59, 空也 said:

Pošto si pomenuo Ortofon d 200 e, malo sam Guglao i izgleda da tvoj gramofon stiže sa Ortofon zvučnicom koja je integrisana u ručicu. To jest u tzv. "wand" koji je izmenjiv i koristio se na Thorens gramofonima i ručicama te generacije. Kompatibilan je i sa ručicom na TD-126mk3! Svrha je bila smanjenje efektivne mase ručice.

Znači ako bi želeo da montiraš drugu zvučnicu, morao bi da pronađeš rezervni wand koji ima klasičan headshell sa šrafčićima.

Sa druge strane, ta varijanta integrisanog Thorens/Ortofon wand-a izgleda postiže dobre cene na eBay - video sam dva primerka koji su prodati za nekih 130 - 160 eur, znači više nego duplo u odnosu na cenu za koju si ti kupio ceo gramofon! :)

Radi se praktično o integrisanoj varijanti Ortofon OM tipa zvučnice, na koju pasuju sve OM igle što je dobra stvar.

https://www.vinylengine.com/library/thorens/tpo.shtml

thorens_tpo_63_70.jpg

 

 

On 24/10/2017 at 7:46, NShappy said:

 

Ako imaš baš ovakvu ručicu, ona je sa integrisanom zvučnicom, što znači da nema promene zvučnice. Ali to bi trebalo da je sasvim korektna zvučnica, na koju pašu sve igle OM serije  (što je već neko rekao, jel), dakle od OM3E (30-ak €) do OM40 (>300-tinak €).

Ovo tvoje, ako i uspeš da rastaviš, ne možeš ništa drugo staviti nego identičnu glavu namenjenu fabrički za tu ručku. A može se desiti i štetu da napraviš.

Postoji da se nabavi "ručka", wand, tj. taj deo od konektora do kraja ručke, sa nekom vrstom headshell-a, za taj gramofon, gde možeš onda staviti i druge zvučnice, ali to se teško nabavlja, a i skupo je.

OM je dobra glava. Ostani za sada na tome, samo nabavi novi iglu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Peter said:

Ne vidim dobro jer je mala slika ali mislim da kapiram sta zelis da kazes.Ima na toj crnoj cevcici jedan zljeb koji mozda sluzi za rasklapanje a ja ne smem da ga diram.Nisam nikad imao ovakav Ortofon u rukama do sad.Jbg-frka mi je.

Ne, nije mi to bila namjrea već da pokažem da postoji i ručica gde može da se stavi po želji...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

Postoji da se nabavi "ručka", wand, tj. taj deo od konektora do kraja ručke, sa nekom vrstom headshell-a, za taj gramofon, gde možeš onda staviti i druge zvučnice, ali to se teško nabavlja, a i skupo je.

Baš tako... Kao što stavih gore:

s-l225.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...