Jump to content


Thorens TD 115 Mk 2


Ružić Slavoljub

Recommended Posts

Stanton 681EEE sam dobio sa svojim prvim gramofonom (Thorens TD-126 mk1 sa SME 3009s2) i uvek mi je zvučala nekako dosadno, zatvoreno i mutno, sa nešto naglašenijim basom i sa nedostatkom vazduha i visokih tonova.

Stanton zvučnice je Thorens fabrički montirao na svoje gramofone, tako da je moguće da je ista bila na njemu još od davne 1982-e. Pitanje je i stanja igle, originalna ili OM zamenska (čak su i nove Santon igle lošijeg kvaliteta od starih i više su namenjene za DJ-ing), itd, itd.

Sličan zvuk sam imao i sa pojedinim Shure zvučnicama. Sa Ortofonom nemam nikakvih problema, AT mi je oštrija.

Moguće je da je tvoj utisak više vezan za samu zvučnicu a ne toliko za gramofon?

Link to comment
Share on other sites

Ovaj moj ce da dobije Ortofonku jedino ne znam koju.Inace,kupio sam ga i jedva cekam da stigne iz Svabije.Radujem se kao malo dete.

Koliko vidim na slikama,sada ima ORTOFON d 200 e,mada je losa fotografija pa nisam siguran.Svakako ce biti ozbiljan napredak jer sada slusam SANSUI sr 232 sa AT 95 E i nisam uopste zadovoljan.Fale mi visoki tonovi.Fale i basovi.Ima samo srednje i onu toplinu.Nista drugo.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Peter said:

Ovaj moj ce da dobije Ortofonku jedino ne znam koju.Inace,kupio sam ga i jedva cekam da stigne iz Svabije.Radujem se kao malo dete.

Koliko vidim na slikama,sada ima ORTOFON d 200 e,mada je losa fotografija pa nisam siguran.Svakako ce biti ozbiljan napredak jer sada slusam SANSUI sr 232 sa AT 95 E i nisam uopste zadovoljan.Fale mi visoki tonovi.Fale i basovi.Ima samo srednje i onu toplinu.Nista drugo.

neznam vredi svakako probati cini mi se da taj sansui ima mnogo bolju rucku,bas me interesuje poredjenje.

Link to comment
Share on other sites

Ajoj ! Ja nikako nisam zadovoljan Sansui-jem. Očekujem ozbiljan napredak sa novim gramofonom. Uporedo slušam muziku sa CDP i sa PC. Moj PC je koštao 20000 sa sve mišem. Nema nikakvu zglavnu muzičku karticu niti imam DAC i svira mi bolje od gramofona a player je SONY CDP 710 i on ih "pojede" oboje zajedno.Od "novog" gramofona očekujem da svira barem kao CDP.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Peter said:

I sad je na njemu Ortofon ali menjacu je sigurno.Sta mislis,koju da mu montiram ?

Na gramofonu je bila Ortofon OM 10 odlična glava!

Stanton takođe dobro svira sa Thorensom. Isključivo stariji modeli Stantona recimo 500mkII. Noviji Stantoni su mnogo lošiji.

Mogla bi i neka Grado npr Red.

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2017 at 10:56, Peter said:

I sad je na njemu Ortofon ali menjacu je sigurno.Sta mislis,koju da mu montiram ?

Pošto si pomenuo Ortofon d 200 e, malo sam Guglao i izgleda da tvoj gramofon stiže sa Ortofon zvučnicom koja je integrisana u ručicu. To jest u tzv. "wand" koji je izmenjiv i koristio se na Thorens gramofonima i ručicama te generacije. Kompatibilan je i sa ručicom na TD-126mk3! Svrha je bila smanjenje efektivne mase ručice.

Znači ako bi želeo da montiraš drugu zvučnicu, morao bi da pronađeš rezervni wand koji ima klasičan headshell sa šrafčićima.

Sa druge strane, ta varijanta integrisanog Thorens/Ortofon wand-a izgleda postiže dobre cene na eBay - video sam dva primerka koji su prodati za nekih 130 - 160 eur, znači više nego duplo u odnosu na cenu za koju si ti kupio ceo gramofon! :)

Radi se praktično o integrisanoj varijanti Ortofon OM tipa zvučnice, na koju pasuju sve OM igle što je dobra stvar.

https://www.vinylengine.com/library/thorens/tpo.shtml

thorens_tpo_63_70.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On ‎21‎.‎10‎.‎2017‎. at 21:04, microfarad said:

Ne znam, koji Phono preamp imas? Ako ti je loš, onda ti ni novi gram neće bolje svirati

Dobar rezon.Visi noviji model od tvog HK 990 je imao takvo đubre od gramofonske sekcije da je to neverovatno.Gramofon je zvucao gore od najgoreg YT mp3 snimka pa je vraćen amp u prodavnicu.Proveri da nemaš tu usko grlo.Ne mora da bude slučaj,ali ima pojacala koji imaju phono sekciju samo da se napise jedan plusić vise u popisu funcija pa da dobije koji "pukte" vise u nekom časopisu koji se bavi nabrajanjem funkcija.

Inace ontopic,drugar je imao 105,115 pa na kraju 160.Uzivaj u prelaznom periodu sa solidnim gramofonom za male pare do 160 koji je dosta bolji i doplata do njega nisu bačeni novci.

Link to comment
Share on other sites

      Do sad sam slusao preko externog Phonopreamp-a + preamp + snagas i to je bilo onako....podnosljivo.Pre 5-6 dana sam kupio i nove kutije i novi amp i sad to svira bolje ali ,po meni, ne dovoljno dobro.Dakle sve je promenjeno a ne svira lepo.I glava na Sansui-ju je menjana.Ja stavio novu AT 95 e .Ima 10-15 h rada od zamene.Zvuk ima onu toplinu i lep je srednji opseg ali mi fale i basovi i visoki.Zato je sve sumnja pala na Sansui i odlucio sam da ga menjam.

     Nadam se da ce Thorens ispuniti ocekivanja.Ja taj gramofon niti sam video niti cuo u zivotu.Preporucen mi je od strane vrsnog audiofila u Nemackoj i to bas zato sto je Mk II i sto ima tu famoznu rucicu.Ima slomljen poklopac i mislim da je to jedino sto mu ne valja.Videcemo kad dodje dali vredi.Ne mogu da docekam da stigne. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...