Jump to content


Zvučnici do 350 evra


Bogdan2017

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

5 minuta ranije, Bogdan2017 said:

Zar niste rekli da su PA sistemi za nastupe?:D @RingeRaja verovatno je stvar u tome što je muzika puštana sa telefona,a ne preko pojačala.

I kad odeš kod lekara, prozivaju te preko nekakvog PA sistema, taj termin nije vezan samo za opremu za koncerte. S obzirom da treba da ozvučiš mnogo veću prostoriju od standardne sobe u kojoj će biti popriličan broj ljudi, PA sistem se nameće kao logično rešenje. Pojačalo za takvu namenu već imaš, kupi onda i odgovarajuće zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

Nisam strucnjak, PA su grupa zajedno, neki bolji za pevacice a neki bolji za klubove sa techno / house muzikom, eto toliko, minimalno saznanje,  neko zna vise.  Iznamljivaci ozvucenja za zurke, vlasnici klubova, dj-evi, prodavci PA ozvucenja , svi oni znaju milion puta vise od mene.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Bogdan2017 said:

a gore ste rekli da PA nije za zurke, pa zato kazem,hvala svakako.

Sada sam procitao sve postove, mozilla nije radila update na vreme.  Ako hoces da pravis zurke za 15 do 20 ljudi mozes da se provuces sa Hi Fi zvucnicima vecih gabarita u basu ali moras da znas koliko su takvi zvucnici pouzdani , da ne crknu usred zurke.  Solidan PA zvucnik je pravljen za zurke i samim tim pouzdaniji u radu na dugotrajnim visokim glasnocama.  Dakle saznaj koji od svih PA zvucnika bolje rade sa muzikom koju ces pustati na zurkama.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Bogdan2017 said:

Iskreno,i nemam,rekao sam da sam nov u svemu ovome. @Kuršum polako,kazem da ce da bude za zurke,gde su veći prostori,retko kad ce da se pušta u toj sobi,vrlo retko,a inače slušao sam 155 vati na 10m2.

 

7 sati ranije, Bogdan2017 said:

@Zexx nisam te razumeo,dal' si me shvatio,nije to Bog zna koliko prostor nego klasicna,ili malo veca dnevna soba,a ljudi oko 10-15, da se razumemo,a gore ste rekli da PA nije za zurke, pa zato kazem,hvala svakako.

Ja sam shvatio onako kako si napisao, dogovori se ti prvo sam sa sobom šta hoćeš da se ne vrtimo u krug više, a dobio si više od jednog sasvim konkretnog odgovora, pa vidi šta ćeš...

Link to comment
Share on other sites

I još nešto, sa jednim zvučnikom ćeš teško da napuniš prostoriju korektnim zvukom jer će masa ljudi da upije dobar deo zvuka i može se desiti da na drugom kraju prostorije zvuk bude drastično utišan - gledaj bar 2 zvučnika da uzmeš, ako ne i 4 (po jedan par na dva suprotna zida).

Link to comment
Share on other sites

Cerwin Vega su dobri za zurke, moj poznanik ih je specificno kupio za male zurke i filmove, pogoni ih Yamaha receiverom, 5.1 veliki komad ( zvucnici manji model ), pritom za slusanje na uobicajenim nivoima za troje/cetvoro ljudi stalno drzi upaljen loudness i to radi vec par godina bez ikakvih problema.

Link to comment
Share on other sites

Ako bas mislis da odvrces, a i da se time malo vise bavis, onda bi ti mozda trebalo i nesto ovako:

https://www.parts-express.com/eminence-d-fend-sa300-loudspeaker-protection-unit--290-683

" Blown speakers may soon become extinct due to the creation of Eminence's D-fend SA300 stand alone loudspeaker protection system! If you own or rent out professional audio speakers, you need D-fend! "

Naravno, ovo je nesrazmerno skupo u odnosu na ostatak opreme o kome govorimo, ali postoje i razni drugi sistemi zastite.

U svakom slucaju ideja je da mozes da ogranicis intenzitet signala koji dolazi do zvucnika.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pera451 said:

Ako bas mislis da odvrces, a i da se time malo vise bavis, onda bi ti mozda trebalo i nesto ovako:

https://www.parts-express.com/eminence-d-fend-sa300-loudspeaker-protection-unit--290-683

" Blown speakers may soon become extinct due to the creation of Eminence's D-fend SA300 stand alone loudspeaker protection system! If you own or rent out professional audio speakers, you need D-fend! "

Naravno, ovo je nesrazmerno skupo u odnosu na ostatak opreme o kome govorimo, ali postoje i razni drugi sistemi zastite.

U svakom slucaju ideja je da mozes da ogranicis intenzitet signala koji dolazi do zvucnika.

 

 

Uf ovo košta skoro kolko sam ja hteo da izdvojim samo za zvučnik...

Link to comment
Share on other sites

Tvoje pojacalo Martin Wisman ima potenciometre za glasnocu za svaki kanal posebno, koliko vidim na slici, dakle nemoj te potove da okreces do kraja kao prvo.

Dalje : cime ces da pokreces pojacalo ?  Mixerom , predpojacalom iza mixera ili mozda direktno sa kompjutera ?   Svaki od ovih aparata ima svoj Volume kontrol.

Tipican postupak sa dva gramofona , mixerom i snagasem bi bio ( otprilike ) :

Na mixeru stavis gain na ulazu kanala blizu maximuma, na izlazu na pola, na pojacalu snage gde odgovara ( npr. na pola ) i to se probom dovede na odgovarajucu glasnocu koja nece da osteti zvucnike. Ako pre Martin Wisman snagasa stavis predpojacalo ono ti sluzi kao glavna kontrola glasnoce izmedju mixera i snagasa ( ako DJ pojaca na mixeru previse ti ga iskontrolises na predpojacalu... tako rade u klubu )

Ako ces da kacis Komp direktno na Martin Wismana stavi potove na trecinu i kreni da pojacavas na racunaru pa vidi sta se desava.

Ovo sto sam napisao je uopsteno, mozes na racunaru da stavis maksimum a onda polako pojacavas na Martin Wismanu.   Fora je izblansirati glasnocu i volumen, dinamiku tako da zvucnici rade snazno a da ih pojacalo ne unisti, do toga pre dolazi sa slabim pojacalom ili ako imas prejako pojacalo pa odvrces preterano.

Ako u stanu imas 25 ljudi , neki djuskaju a neki pricaju, ako ti se covek sa kojim pricas dere na uvo a ti ne razumes sta on prica, onda je pojacano vise nego sto je potrebno, treba malo smanjiti.

Kad odes u klub i ujutru izadjes sa zujanjem u usima razlog za to su zvucnici koji su bili podeseni na maximum ( klasican primer kad nema dovoljno jakog ozvucenja za dati prostor ) i distorzirali su u pikovima. 

Link to comment
Share on other sites

Kad budes kupovao zvucnike stavi pojacalo u "ceger" i pitaj prodavca da cujes kako to radi.  Prodavac ti sigurno nece dati da ih otpanjis do daske ali bar ces cuti kako rade zajedno i imaces neku infmormaciju o tome koliko je to snazno pojacalo i da li je to zvuk koji hoces.

Link to comment
Share on other sites

Pa mnogo je bolje da koristis laptop, instaliras Traktor, neki DJ program, nema veze sto imas samo jedan izlaz za zvuk, imas odlican software za baratanje i pustanje muzike.  Ako mozes idi u Player prodavnicu, oni imaju Martin Wisman program i tamo mozes da cujes i pojacalo i zvucnike pre kupovine a sem toga i oni te mogu posavetovati u znacajnoj meri.  250 Eu nije malo love , mozes kupiti dobre zvucnike ali mislim da vredi ipak prvo pokusati da cujes, makar informativno.  Znam sigurno da je u Player radnji to moguce, ne moras ti tamo da kupujes, mozes samo da cujes sta te zanima, za druge radnje naprosto nemam informacije .

Svakao kad povezes buduce zvucnike nemoj odmah da otpanjis do maximuma :)

Link to comment
Share on other sites

OK, kapiram, ali nekad se isplati isplanirati i otici.  Isao sam u Novi Sad iz BGa na 38C da cujem i kupim pojacalo i skoro u Zrenjanin po kasetofon.  Autobusom, doduse to su sve blize relacije, ali bar vredi razmisliti o tome, da porazgovaras telefonom tamo gde bi isao da cujes zvucnike da vidis da li ih je moguce cuti sa tvojim pojacalom.  Srbija nije velika , kolima mozes da odes ujutru i da se vratis uvece kuci a busom je moguce obici takodje dobar deo republike ( bar iz BGa ) u istom danu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...