Jump to content


Jovo nanovo


dragec

Recommended Posts

Ovo je moja soba u kojoj slušam muziku, sve uređaje sam rasprodao, osim ovoga što je na slici, ali i za to imam kupca, do sada sam izmenjao milion uređaja i zvučnika, generalno sam bio zadovoljan sa nekim, sa nekim nisam pa sam menjao, mislim da je najveći problem sve uklopiti i dobiti dobar zvuk u ovakvoj prostoriji. Akustika sobe radi svoje, ona je tačno 17 kvadrata (5,25m x 3,25m), ali su zvučnici na širem zidu, što nije zahvalno za pozicioniranje kutija koje imaju otvor pozadi, tu maksimalno mogu da namaknem 25 cm od zida. Iza ugaone na zidu imam absorber, to je velika slika na platnu, našpanovana na letvice od 4cm, imam još jedan na drugom zidu, to malo pomaže jer mi soba pomalo odzvanja, tu je i čupavi tepih i zavesa. To je sve od "upijača". Tako da mi sada treba predlog za pojačalo i zvučnike. Izvor imam, kablove takođe. Šta bi dobro radilo a da može u ovaj koncept da se uklopi, budžet je 600 EUR za pojačalo i 600 EUR za zvučnike. Može i malo više od te sume, ne planiram ništa da kupujem dok ne čujem, zaista se ne žurim, kući imam šta da slušam. Svaki predlog je dobrodošao.

room.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Father said:

Šta želiš da postigneš promenom?

Šta ti zvučno smeta u sadašnjoj postavci?

Da li bi menjao orjentaciju slušanja na dužu osu i da li je izvodljiva iz funkcionalnih razloga?

Promenom želim da dobijem bolji bass, ostalo na ovim zvučnicima je više nego ok. Promena orijentacije sobe nije moguća iz mnogo razloga. Trenutno mi u ovoj zvučnoj postavci smeta manjak bassa, to jest to je manjak za mene, drugi koji su slušali ove zvučnike (a to su JM Lab DB 29 Polyglass) kažu da bi masniji bass samo pomutio zvučnu sliku. Kutije su kao rođene za lampe, 93dB su osetljive, hologramski crtaju zvučnu sliku, može tačno da se nasluti odakle koji instrument dolazi na snimcima, kupac je nestrpljiv da ih uzme, a ja tražim neke dinamičnije kutije. Do sada sam imamo Matrix 2 i JBL L80, to bi recimo bili all-rounderi koji vrše posao ali oba traže dobar prostor od zadnjeg zida pa nisu mogli maksimum da pokažu kod mene. Ono što sam slušao skoro je Šucin sistem i to je jako dobro. Ali ono što me je najviše pokrenulo da razmislim o unapređenju je slušanje sistema kod kolege bokiooo7 koji ima JBL Ti 10k u istoj postavci i sobi koja je identična mojoj, s tim što njegova jako skupa amplifikacija ne da membranama da divljaju i da one rade šta hoće već ih Pass monoblokovi drže pod kontrolom, to je nevereovatno kolike su kutije i koliko to mirno radi. Dakle može ali košta. E sad pitanje je da li može za manje pare slično? Prvo što mi je palo na pamet danas na KP sam video Rotel 1070 amp i B&W 684, to bi bio lep komplet samo ne znam kako bi se uklopio u mom prostoru. Ili Dali Ikon 6 + Marantz PM16, i to bila dobra kombinacija, ili Monitor Audio RS6 i opet PM16. To mi se uklapa u budžet samo ne znam kako bi sviralo u mom prostoru. Ima li neko predlog za neki bookshelf sa otvorom napred?

Link to comment
Share on other sites

Videh i Tannoy Sensys DC2 na KP, uklapa se u budžet. Kolega silver surfer ima Eyris, to su slične kutije, kaže da su kod njega su odmaknute oko 40 cm ali da nisu osetljive na poziciju, može i manje od zida da bude i nije primetna razlika. Tu bih opet išao na PM 16 verovatno, eventulano Audiolab 8000p snagaš 2 x 100W pa dac sa preampom direktno. To bih kasnije uklapao, najvažnije mi je da pogodim zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

Na osnovu oblika prostorije i pozicije slušanja, ja bih na tvom mestu uvek išao na varijantu kvalitetnih bookshelt zvučnika. Za budzet od cca 600 eura, u svakom trenutku,  moze da se nadje nesto zanimljivo... E sad, bass... po meni, to je nešto gde ćeš morati da tražiš kompromisna rešenja. Pozz

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, AlexBgd said:

Na osnovu oblika prostorije i pozicije slušanja, ja bih na tvom mestu uvek išao na varijantu kvalitetnih bookshelt zvučnika. Za budzet od cca 600 eura

I ja bih rado bookshelf, samo koji model uzeti? Retko koji ima otvor napred. Imao sam Audiovector Signature M1, basa koliko hoćeš, sredina dobra, visoki povučeni i to dosta, lepa zvučna slika ali nešto fali, nisam ih dugo imao, samo se sećam da basa nije falilo. Šta mislite o Jamo D830, koliko oni traže prostora iza?

Link to comment
Share on other sites

soba ti je ko stvorena za close to wall princip rada.Dakle ili kompresione ili basreflex prema napred.U principu ove kutije koje ja slusam(naim sbl) bi odlicno radile u takvom prostoru jer se slusaju naslonjene na solidan zid.Ima toga jos među starim engleskim proizvođačima...AR,Kef,linn,tanoy.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dragec said:

Promenom želim da dobijem bolji bass, ostalo na ovim zvučnicima je više nego ok. Promena orijentacije sobe nije moguća iz mnogo razloga. Trenutno mi u ovoj zvučnoj postavci smeta manjak bassa, to jest to je manjak za mene, drugi koji su slušali ove zvučnike (a to su JM Lab DB 29 Polyglass) kažu da bi masniji bass samo pomutio zvučnu sliku. Kutije su kao rođene za lampe, 93dB su osetljive, hologramski crtaju zvučnu sliku, može tačno da se nasluti odakle koji instrument dolazi na snimcima, kupac je nestrpljiv da ih uzme, a ja tražim neke dinamičnije kutije. Do sada sam imamo Matrix 2 i JBL L80, to bi recimo bili all-rounderi koji vrše posao ali oba traže dobar prostor od zadnjeg zida pa nisu mogli maksimum da pokažu kod mene. Ono što sam slušao skoro je Šucin sistem i to je jako dobro. Ali ono što me je najviše pokrenulo da razmislim o unapređenju je slušanje sistema kod kolege bokiooo7 koji ima JBL Ti 10k u istoj postavci i sobi koja je identična mojoj, s tim što njegova jako skupa amplifikacija ne da membranama da divljaju i da one rade šta hoće već ih Pass monoblokovi drže pod kontrolom, to je nevereovatno kolike su kutije i koliko to mirno radi. Dakle može ali košta. E sad pitanje je da li može za manje pare slično? Prvo što mi je palo na pamet danas na KP sam video Rotel 1070 amp i B&W 684, to bi bio lep komplet samo ne znam kako bi se uklopio u mom prostoru. Ili Dali Ikon 6 + Marantz PM16, i to bila dobra kombinacija, ili Monitor Audio RS6 i opet PM16. To mi se uklapa u budžet samo ne znam kako bi sviralo u mom prostoru. Ima li neko predlog za neki bookshelf sa otvorom napred?

Ako ciljaš na model rotel-a ra 1070 nećeš pogriješiti ( već duže vrijeme ga koristim i nemam namjeru da ga mjenjam ) upario sam novi model dynaudio emit 10 koji je kod mene na uži dio sobe gdje bi po svoj logici trebala da bude ludnica od bas-a , medjutim to izuzetno kontrolisano otvoreno i izbalansirano zvuči bez obzira što je bas reflex port pozadi ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ZoranF said:

Ako ciljaš na model rotel-a ra 1070 nećeš pogriješiti ( već duže vrijeme ga koristim i nemam namjeru da ga mjenjam ) upario sam novi model dynaudio emit 10 koji je kod mene na uži dio sobe gdje bi po svoj logici trebala da bude ludnica od bas-a , medjutim to izuzetno kontrolisano otvoreno i izbalansirano zvuči bez obzira što je bas reflex port pozadi ...

Jos nesto.Ugaona garnitura ti je pojela minimum 1metar sobe.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, miletrosak said:

Pozdrav.Napisao si da ti je problem vezan za bas to sto ti kutije imaju otvor za bas reflex pozadi ali one ga imaju napred,tako da to ne stoji.Koje pojacalo trenutno koristis i koje zv.kablove.

Kod ovih kutija je otvor napred ali one su baš audiofilske, rade klinički čisto, bass je utegnut ali ne ide duboko. Mislim da za moj ukus najbolje se do sada pokazao Kef i Jbl, ta filozofija zvuka, bar ono što sam slušao i imao. Do skoro sam to slušao na Rotelu RA-05 i bilo je super, a probao sam i gomilu drugih pojačala, sa lampama rade fantazija ali i dalje neaju taj dublji bass. Kablovi su Monitor pc, old school bakarni kabl sa preko 200 licni preseka čak 6 kvadrata. Kablovima i pojačalom ne može ništa značajno da se promeni, karakter zvuka ostaje isti, samo se promene nijanse, kod ovih kutija koje su ekstremno osetljive lep zvuk se dobija i sa jeftinim pojačalima, evo recimo sad pošto sam sve rasprodao slušam ih uz neki stari Teac risiver AGH-500 2x40w i to je solidno.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

soba ti je ko stvorena za close to wall princip rada.Dakle ili kompresione ili basreflex prema napred.U principu ove kutije koje ja slusam(naim sbl) bi odlicno radile u takvom prostoru jer se slusaju naslonjene na solidan zid.Ima toga jos među starim engleskim proizvođačima...AR,Kef,linn,tanoy.

Naim nisam imao nikad, AR sam slušao vrhunski model kod kolege Ace, sa 30cm basom, ne sećam se modela, imam sliku pa ću staviti kad nađem, kompresija je bila i dosta taman zvuk, ne sviđa mi se, kef imao Carlton 3, to tuče pa ubija ali visoki katastrofa, Tannoy imao 636, tamno mnogo, juče uzeo DC 2000 da probam, ono još gore, użas, Linn nisam imao, od komolpresionih sam kratko posedovao Canton CT1000, i to je bezveze po meni, svetlo previše, i tako. Najbolje bi bilo da nabavim opet Audio Physic Tempo 3, oni su mi bili najbolji u ovoj sobi, malo su hladnije, nemaju mekoću i toplinu ali sve ostalo je bilo brutalno, zverski zvučnik, traži lampaš od 50-ak W ali vraća stostruko. Jer uvek će nešto da fali pa mora kompromis da se napravi. Sondek, daj konkretno modele pa da probam da pojurim i da čujem nešto od toga što si predložio, hvala!

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, miletrosak said:

Jos nesto.Ugaona garnitura ti je pojela minimum 1metar sobe.

Evo uzeo metar, od visokotonca do uveta imam 2,5m lepo kad sednem i naslonim se, to je po meni ok razdaljina, kontam da se na 3 metra bas i ostali talasi još bolje pruže ali to kod mene nije mogućex moram od ovoga gde sam da napravim najbolje pa ću videti šta i kako menjati.

Link to comment
Share on other sites

Linn Sara će te oduseviti dubinom bassa za koji odgovaraju 2 kef 20cm basa u izobarik tipu rada.Kompresija je i slusa se blizu zida.Traže jako dobar amp koji tolerise nisku impedansu.Bas je perfektno čist,a pritom drma zidove-meni je sa malo divljanja sa Marcus Milerom srušio sat sa zida.Nisam nikad takav bass ponovio kod sebe iako je sa Sbl sasvim ok,taj slam i dubinu nema.Radi odlično i na jako tihom slusanju i bukvalno nikad jos nisam čuo tako pobuđen bass na noćnom slusanju.

Linn kaber takođe moze da radi i u tolikoj sobi.Snagaš Linn lk280 ili neki naim to pogoni sve kako treba.Ta linn pojačala su začuđujuće jeftina i čudi me kako ljudi pored toga kupuju rotele,audiolabe i sl pojacala.Mslm svaka čast na povoljnoj ceni kad su novi,ali nisu ni za poređenje sa duplo skupljim pojačalima.

Naim Sbl mozeš da čuješ kod mene.Dosta im je pala cena pa se nađu i za 500gbp.Naim je te zvučnike prepakovane u nešto drugačiji kabinet i nesto bolju skretnicu prodavao za 6-7000funti. Skretnica je spoljnja pa se mogu koristiti i kao aktivni sa ampom za svaki zvučnik i onda imas regulaciju nivoa basa prema sobnoj akustici.Zvuk im neverovatno varira zavisno od uklopljenosti i kvaliteta izvora,pa su kod mene izmenjali 5 lica od presvetlog do previse tamnog.Sad je kako treba, pa možeš doći da čuješ dobro izdanje.

Link to comment
Share on other sites

To si upravu.Restauracija ne gine,nije za svakoga.Tip sobe me je asocirao na taj tip zvučnika.I ja sam bio stalno u strahu da nesto ne crkne.Verovatno bi porucio nove visokotonce kojih ima kod jedne danske firme da sam ostao sa njima.Ovako imam nesto novije zvucnike,sa svim delovima i dalje nabavljivim.Mada je druzenje s francuzima uzelo danak,obustavlja se proizvodnja zvucnika.

 

Link to comment
Share on other sites

Kažeš da si generalno zadovoljan zvučnicima, ali da ti falucka basa, pa nešto razmišljam da li si testirao zvuk i količinu basa na tim kutijama u zavisnosti od dužine basrefleks kanala.

Ja sam se sa tim igrao kod drugara koji poseduje Dynaudio Conture 3.4, doduše u drugačijem prostoru nego kod tebe. Imao je opcije 3 dužine originalnih kanala pa smo menjali i rezultati su bili sledeći. Bez kanala skoro da nema bassa, najkraća dužina kanala, ubijen bass ne dovoljno angažovan prenaglašena sredina, srednja dužina se kod njega pokazala kao najumerenije/prirodnije rešenje, dok je duži kanal previše naduvavao bass. Njegov prostor u kome su zvučnici ima nekih 40m2 i zvučnici su na 2m od zadnjeg zida, a sluša se sa 3.5-4m daljine.

Rekoh vredi probati ako postoji mogućnost da se proba? Ako si već rešio da ih prodaš, nije na odmet imati i to iskustvo više.

 

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, dragec said:

Promenom želim da dobijem bolji bass, ostalo na ovim zvučnicima je više nego ok. Promena orijentacije sobe nije moguća iz mnogo razloga. Trenutno mi u ovoj zvučnoj postavci smeta manjak bassa, to jest to je manjak za mene, drugi koji su slušali ove zvučnike (a to su JM Lab DB 29 Polyglass) kažu da bi masniji bass samo pomutio zvučnu sliku.

Ako zelis da dobijes bolji bas, jedino resenje je dodatak subova, minimum dva, moze i vise. Vidim da ti je soba mala, dakle sub u kompresiji. Ovi sto ti pricaju da bi masniji bass pomutio zvucnu sliku, zaobidji ih, nemaju pojma.

Reprodukcija basa je najkriticnija tacka svih sobnih sistema i sto je najgore, vecina iskusnih audiofila ne razume prirodu prostiranja niskih freq. u sobi (cak i Sondek :” Bas je perfektno čist,a pritom drma zidove-meni je sa malo divljanja sa Marcus Milerom srušio sat sa zida.”)

Poenta kod basa je da njegov odziv bude sto ravnomerniji bez velikih skakanja gore-dole. Dakle, gustina modova sto veca, visinska razlika pikova i “rupa”, sto manja.

Nazalost, kod niskih freq. gde se obicno posmatra deo do 200Hz, odziv diktira najvise sama prostorija koja generise sobne rezonance (modove). Kvalitetan bas mora da bude prisutan ali ravnomerno, nema tresenja zidova, padanja slika ili satova, drmanja dvoseda i slicno, sto vecina tumaci kao “dobar” bas. Kod takvih slucajeva, stvar je o velikim sobnim modovima koji iniciraju prirodnu rezonancu pojedinih delova enterijera sobe i daju neupucenima lazni utisak “dobrog” basa.

Da bi bio jasniji, evo grafika prilicno dobrog basa (kod mene, 4 suba + glavni zvucnici) i ilistracije radi, samo jednog suba. Nadam se da ce mnogima stvari biti malo jasnije.

Merenja vrsena sa mesta slusanja, pozicija prikazanog suba, oko pola metra ispred fotelje koja u sredini sobe. Jacina signala ista.

GRnvvfI.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

da li si testirao zvuk i količinu basa na tim kutijama u zavisnosti od dužine basrefleks kanala.

Nisam se time igrao, nemam ni te tube niti bi da skidam jer je sve fabricki, ne bih nešto da oštetim pa da puknem 100 evra bezveze jer će kupac da mi kaže da više to nije to. Kutije su deklarisane na 47Hz i toliko i sviraju, dakle ispod toga ne zalaze niti se trude. Juče sam slušao Focal 807v i to mi se nije nimalo svidelo, sve je u sredini i visokim tonovima, opet manjka basa. Soba je bila veličina moje, pojačalo Marantz PM-80 Mk2. Puštali smo da radi u A class i obično, bolje je u A class po meni, mekanije. Opet novo iskustvo ali nije zvuk za mene, to jest bolje rade ove moje kutije pa sam odustao. Ispade najveći problem to što od zvučnika imam do uveta samo 2,5m pa sam zato i pokrenuo celu ovu temu. Definitivno moram da probam jednim subwooferom, ako budem imao volje da se igram sa time. Hvala u svakom slučaju na savetu.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, damic said:

Ako zelis da dobijes bolji bas, jedino resenje je dodatak subova, minimum dva, moze i vise. Vidim da ti je soba mala, dakle sub u kompresiji. Ovi sto ti pricaju da bi masniji bass pomutio zvucnu sliku, zaobidji ih, nemaju pojma.

Reprodukcija basa je najkriticnija tacka svih sobnih sistema i sto je najgore, vecina iskusnih audiofila ne razume prirodu prostiranja niskih freq. u sobi (cak i Sondek :” Bas je perfektno čist,a pritom drma zidove-meni je sa malo divljanja sa Marcus Milerom srušio sat sa zida.”)

Poenta kod basa je da njegov odziv bude sto ravnomerniji bez velikih skakanja gore-dole. Dakle, gustina modova sto veca, visinska razlika pikova i “rupa”, sto manja.

Nazalost, kod niskih freq. gde se obicno posmatra deo do 200Hz, odziv diktira najvise sama prostorija koja generise sobne rezonance (modove). Kvalitetan bas mora da bude prisutan ali ravnomerno, nema tresenja zidova, padanja slika ili satova, drmanja dvoseda i slicno, sto vecina tumaci kao “dobar” bas. Kod takvih slucajeva, stvar je o velikim sobnim modovima koji iniciraju prirodnu rezonancu pojedinih delova enterijera sobe i daju neupucenima lazni utisak “dobrog” basa.

Da bi bio jasniji, evo grafika prilicno dobrog basa (kod mene, 4 suba + glavni zvucnici) i ilistracije radi, samo jednog suba. Nadam se da ce mnogima stvari biti malo jasnije.

Merenja vrsena sa mesta slusanja, pozicija prikazanog suba, oko pola metra ispred fotelje koja u sredini sobe. Jacina signala ista.

GRnvvfI.jpg

Sve je to super nego ja nemam mesta ni za jedan subwoofer a kamoli više njih, treba u toj sobi i da živim a ne da se saplićem o bass binove :D Ipak govorimo o prostoru od 17 kvadrata. Moraću da napravim kompromis, zadovoljiću se sa kutijama koje imaju manje basa, šta da se radi. Jer svoj sistem i dalje vidim kao par stereo zvučnika, pojačalo i izvor. Verovatno bih trebao da se vratim na siguricu, a to su Audio Physic kutije koje su se odlično pokazale kod mene, ako naiđe i nešto drugo a da je dobro lako ću.

Link to comment
Share on other sites

Iz svega navedenog i oskudne ponude kvalitetnijih bookshelf kutija, bar što se tiče second hand-a, mislim da bi trebalo da razmisliš i o nekoj Dynaudio postavci, sa prednjim bass reflex port-om, ukoliko ti uposte odgovara karakter DY zvuka. Govorim ti ovo jer se trenutno na KP moze nesto probrati A42, A52, A60, A62, A122... 

Zanimljivo resenje za tvoju prostoriju mogu da budu Mission 782 podne kutije kod kojih je bass reflex sa strane, koje po meni sviraju sjajno i za koje smatram da su vrhunske za male pare (cca 200e)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...